Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Zaplanowałam w swoim domku kocioł kondensacyjny... teraz muruje scianyi kominy i moi Panowie murarze chcieli wrzucic od razu kwasowkę w środek przewodów wentylacyjnych....ale "moj" hydraulik powiedezial ze nie teraz ze on wrzuci kwasowke poźniej. Tlumaczył, ze kotły kondensacyjne mają "sowje" rury o mniejszej średnicy i nie trzeba dawać 2 x kwasówki.

 

Piszę z pytaniem czy tak można zrobić, bo moi murarze byli baaaardzo zdziwieni a raczej nie sa młodzikami i nie jedno wymurowali!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Odebrałem właśnie wyniki badania mojej wody. Oto one:

 

Mętność: 23.9 NTU

Barwa: 10 mg Pt/dm3

Zapach: akceptowalny

Odczyn: 7.59 pH

Twardość ogólna: 5.4 mval/dm3 ; 15.1 0n ; 270.0 mg CaCO3/dm3

Zasadowość: 3.8 mval/dm3

Zasadowość alkaliczna 0,0 mval/dm3

Żelazo ogólne: 0.423 mg Fe/dm3

Mangan: 0.297 mg Mn/dm3

Chlorki: 34.39 mg Cl/dm3

Amoniak: 0.312 mg NH4/dm3

Azotany: 1.838 mg NO3/dm3

Azotyny: 0.006 mg NO2/dm3

Siarkowodór: n.w.

Siarczany: 80.3 mg SO4/dm3

Utlenialność: 4.2 mg O2/dm3

Przewodniość: 593.0 niS/cm

Wapń: 90.98 mg Ca/dm3

Magnez: 10.4 mg Mg/dm3

Wodorowęglany: 231.8 mg/dm3.

 

Orzeczenie: przekroczone dopuszczalne wartości: mętność, żelazo i mangan.

 

Czy są one bardzo złe? Jak w moim przypadku najlepiej rozwiązać kwestię filtracji? Będę bardzo wdzięczny za sugestie... :)

 

Witam.

 

Tutaj: http://www.woda.com.pl/inne/ustawa_woda.pdf znajdziesz Rozporzadzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakosci wody. Wynika z niego, ze zelazo masz przekroczone o 100%, a metnosc wody i zawartosc manganu juz dosc powaznie.

W praktyce do usuwania zelaza mozna stosowac specjalistyczne wklady odzelaziajace - jednak u Ciebie wystepuje rowniez duze stezenie manganu, co wskazuje na koniecznosc stosowania systemu odwroconej osmozy. Membrana w systemie RO usunie okolo 97-98 % zelaza i manganu, natomiast metnosc wody zostanie usunieta przez wstepne stopnie filtracji.

 

Pozdrawiam, Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrat

 

Sam takich urządzeń nie dobieram wyniki badań przesyłam do firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją takich urządzeń ale potrzebny jest jeszcze jeden parametr zużycie wody co masz zamiar mieć w łazienkach może wanny z hydromasażem albo panele prysznicowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwo 72

 

Twój hydraulik ma rację mimo że murarze wkładali dużo takich kominów to czy maja pewność że robili to za każdym razem dobrze Z własnego doświadczenia wiem że dość często taką pracę należy poprawić Najczęstszą wada jest zamontowanie zbyt nisko trójnika od stropu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrat

 

Sam takich urządzeń nie dobieram wyniki badań przesyłam do firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją takich urządzeń ale potrzebny jest jeszcze jeden parametr zużycie wody co masz zamiar mieć w łazienkach może wanny z hydromasażem albo panele prysznicowe

 

Z oszacowaniem zużycia wody może być kłopot... kto to wie ;). Narazie jest nas 2 osoby, docelowo ok. 4 :wink: . Kuchnia jedna, łazienki dwie. Na dole kabina prysznicowa (bez żadnych dodatków w postaci paneli itp.), na górze kabina (taka jak na dole - bez paneli - do korzystania na codzień) oraz wanna (raczej bez hydromasażu, wykorzystywana dużo rzadziej niż kabina - powiedzmy 2,3 razy w tygodniu).

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZy jest sens zakładania na rozdzielczach osobnych zaworów (zasilanie i powrót) dla każdego grzejnika?? Byłem nastawiony na to na 100% Ale instalator odradza, mowi że to zbędne - "grzejnik można odłączyć przy podejsciu do niego, a z rurami (pex) nic sie nie będzie działo więc po montowac dodtkowych 36 zaworów"

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://hydraulik.kfd.pl/rz/5.jpg

 

 

Masz na myśli takie oto rozwiązanie ja robię tylko tak dlaczego powodów jest kilka

Jest to jak sama nazwa wskazuje rozdzielacz przeważnie po jednym na każdej kondygnacji to prawda że są zawory przy każdym grzejniku ale są one na samym końcu rurociągu i nie są w stanie zastąpić ( w szczególnych przypadkach ) zaworów na rozdzielaczach poza typowymi przypadkami jak zdjęcie grzejnika przez ekipę od wykończeniówki czasie sezonu grzewczego ( bez potrzeby wyłączania całego układu) kończąc na takich przypadkach jak przewiercenie rur biegnących od rozdzielacza do grzejnika na montując listwę progową a miałem też przypadki wyłamania grzejnika w miejscu mocowania (wandalizm i wypadki losowe) w każdym przypadku jeśli brak jest zaworów na rozdzielaczu należało by spuścić całą wodę z instalacji do momentu naprawienia a czasami może trwać to nawet kilka dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również i ja mam pytanie co do wyboru instalacji CO.

Na początek opis mojego domku:

Powierzchnia 130 m2, z poddaszem użytkowym.

Kotłownia jest umieszczona przy ścianie, tak że odległość pieca do najbliższego grzejnika wyniesie około 3 metrów, do najdalszego około 9 metrów. W sumie będzie zamontowanych 12 grzejników, w tym 1 kanałowy Pytania:

1. Jaki rodzaj instalacji polecałbyś w tym przypadku - rozdzielaczowa czy tradycyjna. Skłaniam się ku rurom z tworzywa i instalacji rozdzielaczowej, ale zastanawiam się, czy jest duża różnica w kosztach.

2. Zastanawiam się nad samodzielnym wykonaniem (właściwie z moim teściem, który ciągle bywa na budowach - jest elektrykiem - i wie mniej więcej jak się układa instalacje). Ja się niestety za bardzo w tym nie orientuję, dlatego parę pytań:

a. jak dobrze wykonać podejścia do grzejników

b. w jaki sposób podłączyć 2 rozdzielacze do pieca gazowego (zdjęcie?) Czy wystarczy tu zwykły trójnik? Czy rurka od pieca do rozdzielacza powinna być miedziana, czy może być z tworzywa.

c. czy trzeba mocować ułożone rury do podłogi (będą układane w warstwie styropianu), i w jaki sposób najlepiej skompensować rozszerzalność cieplną rur?

 

ufff. Nie wiem, czy się jednak odważę na takie samodzielne wykonanie. Ile by kosztowało coś takiego u Ciebie (na razie bez podłączania pieca)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jestem za instalacją rozdzielaczową

W przypadku kotła gazowego i do tego instalacja z samymi grzejnikami -łatwizna

Powinieneś wykonać sam bez większego problemu , sposób wykonania podejścia do grzejników zależy od rodzaju grzejników w większości przypadków są to grzejniki typu V ( dolno zasilane) Rozdzielacze najłatwiej będzie zasilić niezależnie z kotłowni za pomocą rury wielowarstwowej np. ø 25 Uponor ;)

Jeśli rury będziesz rozkładał we własnym zakresie to bez potrzeby mocowania umieść je między styropianem

Taką instalację z powodzeniem wykonasz sam

Jeśli chodzi o pomoc to w miarę możliwości czasowych chętnie pomogę a jeśli chodzi o zdjęcia to nie ma problemu cyfrówkę i internet mam cały czas na budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Cały czas jeszcze zastanawiam się, czy robić samodzielnie. Musiałbym kupić narzędzia - z tego co się orientowałem potrzebne by były: zaciskarka, przyrząd do kalibrowania i fazowania rur, nożyce do cięcia rur. Poza tym chyba nic więcej?

Jeszcze jedno pytanie odnośnie samego umiejscowienia rozdzielacza: domyślam się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie rozdzielacza centralnie w domu, ale nie wiem, czy będzie to w moim przypadku wykonalne (centralnie oznaczałoby rozdzielacz w korytarzu na dole i piętrze). W układzie rozdzielacza zamontowanego w kotłowni wychodzi tak, że do najbliższego grzejnika będzie kilkadziesiąt centymetrów, a do najdalszego 8 metrów. Czy będzie to miało jakiś wpływ na prawidłowe działanie instalacji? Gdzieś czytałem, że w instalacji rozdzielaczowej odległości grzejnik-rozdzielacz powinny być wszędzie zbliżone.

 

No i kwestia tego, jakie elementy będą potrzebne do wykonania instalacji: na pewno rury ;), peszle i rozdzielacz. Dalej na pewno jakieś gwintowane końcówki którymi przypnę rury do rozdzielacza, no i zestaw do przyłączenia grzejnika - ale nie widziałem z katalogach gotowych zestawów tego typu - z jakich elementów składa się taki zestaw? Co jeszcze będzie potrzebne, żeby złożyć instalację od rozdzielacza do podejścia grzejnikowego? Jakieś kolana, trójniki - chyba nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Projektuje "hydrofornie" i zastanawiam sie gdzie ja umiescic.

Mam zle doswiadczenie z wejsciem wody w nieogrzewanym garazu - zrobil sie niezly basen w czasie mrozow.

 

- oddzielne pomieszczenie w garazu, dodatkowo ocieplone z drzwiami

- nieogrzewane pomieszczenie w bryle budynku z wejsciem np z wiatrolapu

 

Zakladam zla jakosc wody bo bedzie studnia czerpiaca z glebokiej warstwy podskornej (okolice Nadarzyna) czyli jakies naczynie wzbiorcze do napowietrzania, odzelazniacz i odmangamiacz. Nie wiem czy da sie hydrofor umiescic w studzience ze wzgledu na wysoki poziom wod gruntowych.

 

Ile miejsca przeznaczyc na te instalacje ?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po bardzo długiej nieobecności ale niestety praca zawodowa przede wszystkim

 

Hydrofor powinien stać w miejscu gdzie nie będzie narażony na zamarznięcie w zimie, może wydzielone pomieszczenie w garażu ( trochę hałasuje ) Wielkość i dobór stacji uzdatniania wody zależy od kilku rzeczy najważniejsze to wyniki badań i przewidywany wydatek wody potem kasa jaka masz zamiar przeznaczyć na ten cel

W studzience możesz umieścić tylko sama pompę Robi się to w zasadzie z dwóch powodów zbyt niskie lustro wody od pompy ( max 7 m) i pozbycie się hałasu pracującej pompy z domu

Stacja uzdatniania wody z hydroforem potrafi zająć do dwóch metrów kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...