Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Rozumiem czyli kociołek na opał stały

Dlaczego z górnym spalaniem i co z grzaniem ciepłej wody

Poszukał bym kociołka z dolnym spalaniem może być Zębiec albo Hef a oddzielnie dokupił bym wentylator i automatykę może coś z Kompitu

Wracając do tego co jest na zdjęciu przed rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór 3 drogowy termostatyczny i pompka obowiązkowo oprócz pompki na kotle (głównej ) dałbym jeszcze dodatkowo pompkę do samych grzejników

Programator na zdjęciu w przypadku podłogówki na niewiele się zda a zawór 3 drogowy do mus

To tak grubsza chyba szykuje się nam dłuższa rozmowa

 

Kocioł chyba wybrałem będzie to SAS 2.0 UWT

http://www.petex.bielsko.pl/biopaliwa/sas_uwt.html

u nas ma dobrą opinię pod względem jakości wykonania, czy może znasz tą maszynę i masz o niej jakąś opinię - jak ocenasz mój wybór?

Tak więc jest kocioł z dolnym spalaniem ale ma własny wentylator i sterownik - dlaczego miałbym szykać tym urządzeń osobno?

Co do podłogówki mam rozumieś że trzeba dołożyć zawór trójdrogowy z termostatyczny przed rozdzielaczem (na wejściu do rodzielacza czyli na wodzie powracającej do kotła?)

co do pompki to jedna do podłogówki i jedna na wyjściu z kotła przed dwoma rozdzielaczami do grzejników - czy dobrze rozumiem że właśnie o tą chodzi oprócz tej która znajduje się kotle??

A jak dam ten zawór to sterownik mam sobie darować?

 

http://img228.imageshack.us/img228/9616/p1060950hhhh8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytania dotyczace rur pex itp

 

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

 

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

 

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

 

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi hydraulika

 

- z jakim momentem należy skęcać człony grzejnikowe aluminiowe??

( zdecydowałem się na KFA )

 

Wymiane starych grzejników na nowe będę wykonywał samodzielnie.

Wiem że aluminiowe są delikatnymi grzejnikami i nie chciał bym ich uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie kosztów. Hydraulik wystawił mnie do wiatru i nie dokończył instalacji. Zostało mi do podłączenia 7 grzejników (oczywiście rury są doprowadzone) i 2 łazienkowe, montaż kotła z zamkniętą komorą (montaż rury w szybie kominowym), montaż stelaża do kibelka. Ile za te prace mogę zapłacić fachowcowi, który przyjdzie to dokańczać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woody

 

niezły napisał:

Rozumiem czyli kociołek na opał stały

Dlaczego z górnym spalaniem i co z grzaniem ciepłej wody

Poszukał bym kociołka z dolnym spalaniem może być Zębiec albo Hef a oddzielnie dokupił bym wentylator i automatykę może coś z Kompitu

Wracając do tego co jest na zdjęciu przed rozdzielaczem do podłogówki powinien być zawór 3 drogowy termostatyczny i pompka obowiązkowo oprócz pompki na kotle (głównej ) dałbym jeszcze dodatkowo pompkę do samych grzejników

Programator na zdjęciu w przypadku podłogówki na niewiele się zda a zawór 3 drogowy do mus

To tak grubsza chyba szykuje się nam dłuższa rozmowa

 

 

Kocioł chyba wybrałem będzie to SAS 2.0 UWT

http://www.petex.bielsko.pl/biopaliwa/sas_uwt.html

u nas ma dobrą opinię pod względem jakości wykonania, czy może znasz tą maszynę i masz o niej jakąś opinię - jak ocenasz mój wybór?

Tak więc jest kocioł z dolnym spalaniem ale ma własny wentylator i sterownik - dlaczego miałbym szykać tym urządzeń osobno?

Co do podłogówki mam rozumieś że trzeba dołożyć zawór trójdrogowy z termostatyczny przed rozdzielaczem (na wejściu do rodzielacza czyli na wodzie powracającej do kotła?)

co do pompki to jedna do podłogówki i jedna na wyjściu z kotła przed dwoma rozdzielaczami do grzejników - czy dobrze rozumiem że właśnie o tą chodzi oprócz tej która znajduje się kotle??

A jak dam ten zawór to sterownik mam sobie darować?

 

 

 

Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni

Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki

Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kane66

 

Pytania dotyczace rur pex itp

 

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

 

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

 

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

 

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?

 

1 wszystkie trzy mogą z powodzeniem być używane do ogrzewania grzejnikowego jak i do podłogówki pod warunkiem że są z bariera anty dyfuzyjną W pierwszym przypadku może to być również pod nazwą ( rura sieciowana) w dwóch pozostałych przypadkach warstwa aluminium jest ta właśnie barierą a tak wygląda podłogówka zrobiona z rur typu Pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2004.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2004 a tak z pex/Alu/pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2003.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2003 Zasada jest prosta do instalacji grzewczych dajemy rury z barierą anty dyfuzyjną i może to być zarówno pex jak i rury wielowarstwowe ( tu oznaczenia są rożne)

2 do co i podłogówki do cwu niekoniecznie

3 teoretycznie tak ponieważ maja taką samą średnicę ale odradzam mieszania systemów dla oszczędności i do tego z przeznaczeniem do zalania w betonie

4 pex robi kilka firm ale odpowiednika dla systemu Wistro nie spotkałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electron1

 

Mam pytanie do kolegi hydraulika

 

- z jakim momentem należy skęcać człony grzejnikowe aluminiowe??

( zdecydowałem się na KFA )

 

Wymiane starych grzejników na nowe będę wykonywał samodzielnie.

Wiem że aluminiowe są delikatnymi grzejnikami i nie chciał bym ich uszkodzić.

 

Odpowiedz jest prosta praktycznie do oporu i aby klucz wytrzymał Momentu nie znam ale należy zrobić to naprawdę mocno i jeszcze jedno uszczelki są jednorazowego użytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edybre

 

Mam pytanko odnośnie kosztów. Hydraulik wystawił mnie do wiatru i nie dokończył instalacji. Zostało mi do podłączenia 7 grzejników (oczywiście rury są doprowadzone) i 2 łazienkowe, montaż kotła z zamkniętą komorą (montaż rury w szybie kominowym), montaż stelaża do kibelka. Ile za te prace mogę zapłacić fachowcowi, który przyjdzie to dokańczać?

 

Niestety nie ma ogólno krajowego taryfikatora i drugi problem to kończenie po kimś Musicie ustalić wspólnie cenę może za dniówkę a montaż kotłowni to koszt około 600-1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Ten co to mnie wystawił do wiatru zostawił mi też kocioł z zamkniętą komorą spalania de ditrich WHE 2.24 FF (24 kW, dwufunkcyjny). Jak go najlepiej podłączyć do komina? Rurą powietrzno spalinową na całej długości (ok.6,5 m), czy może tylko spalinowa w kominie a powietrze przez ścianę albo z szachtu kominowego. Bo spalin przez ścianę nie można, prawda (kocioł ma 24 kW)? Proszę o radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni

 

tzn bo nie romumiem?

 

Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki

 

w którym dokadnie miejscu na tym zdjęciu?

 

Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia

 

też nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam raczej niestandardowe pytanie do Pana Instalatora oraz innych forumowiczów :-)...

Chciałem kupić komplet baterii- waham sie miedzy Grohe a KFA w porownywalnym zakresie cenowym (ok300-400 PLN).

Grohe stosuje głowice ceramiczne, co do KFA- nie znalazłem informacji na ten temat.

Czy warto wybrac baterię z ceramiczną?

Pozdrawiam

sk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytam jeszcze

 

Wymieniam grzejniki ze starych żeliwnych T1 -> na aluminiowe ( członowe)

W róznych źródłach znalazłem różne dane dotyczące mocy grzejników żeliwnych ale zazwyczaj podawane dla temp. wody 90/80 st. C.

 

Jaka jest moc grzejników żeliwnych dla ^t = 50 st. C. Jest mi to potrzebne do przeliczenia - aby zachowac ta sama moc zamontowanych nowych aluminiowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo proszę o poradę jak rozwiązać ten problem:

 

1) domek jednorodzinny - klocek parter i piętro. Sprawa dotyczy piętra.

2) dobudowaliśmy klatkę schodową 6m2, która jest na półpiętrze. Wstawiłem grzejnik (sam - udało się :-) ).

3) zasilanie wziąłem z grzejnika na piętrze i rurkami cu poprowadziłem jakieś 2,5-3m w dół do klatki schodowej (półpiętro).

4) Efekt: wszystkie grzejniki w całym domu (parter i pietro) gorące jak diabli, a ten na półpiętrze nie grzeje :-( Tak jakby tam nie dolatywała woda ciepła.

5) zrobiłem mały test z grzejnikiem na półpiętrze: za pomocą odpowietrznika spuściłem sporo wody. Efekt: grzejnik się nagrzewal. Ale tylko do czasu spuszczania wody :-(

 

Według mnie: Obieg nie ma siły podnieść wody do góry tak aby zapewnić obieg. W piwnicy na cały dom jest juz zalozona pompa od 8 lat chyba i wszedzie na kaloryferach jest ta sama temperatura.

 

Co zrobić? Kupić i zamontować pompę na półpietrze dodatkowo tak aby podnosiła wode na piętro skąd jest zasilanie? Czy jest inny sposób?

 

Proszę o radę. I jeszcze jedno: nie ma możliwości podłączenia się na półpiętro z parteru.

 

Z góry dziekuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jestem raczej laikiem w tych sprawach w zwiazkuz tym mam takie pytanie do znawcow problemu hydrauliki, a wszczegolnosci do GURU tego watku tzn.:

 

musze zmienic polozenie rury kanalizacyjnej do pralki, dla lepszego zobrazowania sytuacji dodaje prosty schemat lazienki

 

http://img89.imageshack.us/img89/143/lazienkakh6.jpg

 

gdzie:

1 - rura do wc podwieszanego polaczona do pionu kanalizacyjnego;

2 - wyjscie do umywalki

3 - prysznic;

4 - nieszczesne podlaczenie do pralki;

5 - planowane polozenie nowej rury pod pralke

 

Wszystkie powyzsze rury polaczone sa pod wylana juz posadzka, nie wiem dokladnie jak hydraulik poprowadzil je pod spodem, oraz jak dokladnie rozprowadzony jest pion kanalizacyjny (jedyne co jest pewne to to ze pion znajduje sie w narozniku scian obok punku 1).

Pytanie jest takie czy jet mozliwosc przesuniecia wyjscia pod pralke zdodnie z zaznaczona czerwona strzalka, czy lepiej szukac innego rozwiazania tzn skuc posadzke dostając sie do rury pod wc, a moze podejsc do tego bardziej zdecydowanie i skuc cala wylewke ulozyc wszysko tak jak ma byc i zalac jeszcze raz wszystko ???

Wiem ze w takich instalacjach minimalny spad to 1,5%, a droga pomiedzy punktem 4 i 5 to jakies 210-220 cm nie wiem czy uda mi sie az tak wysoko podniesc ta rure, pozatym powstale katy proste, luki moga powodowac jakies zatory, przytkania ???

 

Nie chcialbym robic tego wiecej niz 1 raz z powodu jakijs awarii, zatkanych rur czy prze4ciekow w instalacji wiec prosze o konkretne podpowiiedzi co w takim przypadku zrobic

 

pozdrawiam i prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kane66

 

Pytania dotyczace rur pex itp

 

1. Jakich rur uzywany do podlogowki ? PEX , pex/al/pex czy moze PE-RT/Al/PE-RT ? Czy uzycie ktoregos z w/w typow jest niewlasciwe i mozna to traktowac jako tzw 'blad w sztuce' ? Ktore najlatwiej ulozyc ?

 

2. Do c.o. oraz cwu uzywa sie wg moich informacji raczej rur z bariera dyfuzyjna a wiec pex/al/pex lub PE-RT/Al/PE-RT. Czy tak ?

 

3. Czy ksztaltki (np trojnik), system zacisku pierscienia (pierscien nasuwany) sa wymienne miedzy roznymi producentami ? Przykladowo: ksztaltki kan-thermu, rura Wavina. Albo ksztaltki wavina, rura Nibco.

 

4. Ktory z producentow robi jeszcze rury w procesie pex-a poza Uponorem (system Wirsbo) ?

 

1 wszystkie trzy mogą z powodzeniem być używane do ogrzewania grzejnikowego jak i do podłogówki pod warunkiem że są z bariera anty dyfuzyjną W pierwszym przypadku może to być również pod nazwą ( rura sieciowana) w dwóch pozostałych przypadkach warstwa aluminium jest ta właśnie barierą a tak wygląda podłogówka zrobiona z rur typu Pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2004.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2004 a tak z pex/Alu/pex http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=podlogowka%2003.jpg&galeria=podlogowki&podpis=podlogowka%2003 Zasada jest prosta do instalacji grzewczych dajemy rury z barierą anty dyfuzyjną i może to być zarówno pex jak i rury wielowarstwowe ( tu oznaczenia są rożne)

2 do co i podłogówki do cwu niekoniecznie

3 teoretycznie tak ponieważ maja taką samą średnicę ale odradzam mieszania systemów dla oszczędności i do tego z przeznaczeniem do zalania w betonie

4 pex robi kilka firm ale odpowiednika dla systemu Wistro nie spotkałem

 

Czym tak pięknie montowałeś ter rurki do styropianu? Z tego co wiem to te plastikowe zaczepy wyskakują zaraz po ich wciśnięciu w styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edybre

 

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Ten co to mnie wystawił do wiatru zostawił mi też kocioł z zamkniętą komorą spalania de ditrich WHE 2.24 FF (24 kW, dwufunkcyjny). Jak go najlepiej podłączyć do komina? Rurą powietrzno spalinową na całej długości (ok.6,5 m), czy może tylko spalinowa w kominie a powietrze przez ścianę albo z szachtu kominowego. Bo spalin przez ścianę nie można, prawda (kocioł ma 24 kW)? Proszę o radę.

 

 

Jeśli są ku temu warunki to wybrał bym rozwiązanie z odprowadzeniem spalin w szachcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woody

 

Kotła tej marki jeszcze nie montowałem opieram się na kilku sprawdzonych producentach Jeśli jest to kociołek z własną automatyką i nawiewem to musisz sprawdzić jak jest rozwiązany problem grzania ciepłej wody ponieważ może to mieć wpływ na konstrukcję samej kotłowni

 

tzn bo nie romumiem?

 

W każdym powiecie Polsce jest kilku producentów kotłów na opał stały z czego w skali kraju jest tego całkiem sporo Biorąc pod uwagę że w ciągu roku jestem w stanie zrobić do kilkunastu kompletnych instalacji to nawet gdybym za każdym razem korzystał z innego kotła to żeby zamontować wszystkich firm życia zawodowego by mi zabrakło Są marki kotłów o których nawet nie słyszałem

Sprawa automatyki kolejny problem Piszecie że kociołek posiada własną automatykę niektóre nawet są wyposażone w funkcję grzania ciepłej wody , no dobrze ale jak bo to co Wam wydaje się takie proste dla mnie takie proste już nie jest

Standartowo jeśli automatyka jakiegokolwiek kotła jest wyposażona w opcję grzania ciepłej wody to robi to przeważnie na dwa sposoby

Pierwszy zbliżony schematycznie do Viessmana i Makrotermu na bazie dwóch pompek

 

Drugi na bazie zaworu 3 drogowego (tak mają np. kotły gazowe )

 

 

Zawór 3 drogowy do podłogówki jest obowiązkowy i powinien wyglądać np. tak http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2021.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2021 i montuje się go przed pompką do podłogówki

 

w którym dokadnie miejscu na tym zdjęciu?

 

Jak napiszesz coś więcej na temat grzania ciepłej wody ( automatyka) to napiszę jak powinna wyglądać kotłownia

 

Na zdjęciu są dwie pompki to takie bordowe po prawej stronie zdjęcia i na da po prawej jest zamontowany zawór 3 drogowy termostatyczny z ręczną nastawą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...