Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Niezły,

chcę kupić kocioł na paliwo stałe z podajnikiem i wykonać instalację CO. W związku z tym mam pytanie:

Czy w takiej instalacji jest sens wykonać wszystkie rury z rur wielowarstwowych, czy nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa przegrzania ich zbyt wysoką temperaturą? Kolega ma tak zrobioną instalację: od pionu zasilającego zwykłe grzejniki odchodzą odgałęzienia do podłogówki w których temperaturę steruje się jedynie przez głowicę termostatyczną taką jak przy kaloryferach. Powiedz, czy to bezpieczny układ. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? W mojej instalacji będą zwykłe grzejniki, a w kuchni i łazience chcę zamontować zawór RTL do miejscowego ogrzewania podłogowego. Dzięki z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wykonywaniu instalacji jest kilka zasad których należy się trzymać Jedna z nich jest taka że do pieca na opał stały bezpośrednio podłączonego do instalacji nie powinno dawać się rur z tworzyw tylko metal np. miedz lub miedz ;) Instalacje wykonane w takiej sytuacji z tworzyw tez będą pracowały długo rury są w stanie wytrzymać bardzo dużo gorzej ze złączkami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że bezpośrednio do kotła nie można podłączyć rur wielowarstwowych. Ale czy za rozdzielaczem można bezpiecznie zastosować takie rury do CWU oraz CO? Instrukcja do kotła na węgiel podaje, że kocioł pracuje tylko do temperatury 95 st.C. a rury wielowarstwowe sa przystosowane do stałej pracy w tej temperaturze, a awaryjnie do 110 stopni. Czy to oznacza, że można bez obaw stosować je w instalacji z kotłem na paliwo stałe? Może trzeba dodatkowo zastosować jakiej zabezpieczenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler elektryczny można podłączyć każdym rodzajem rury który nadaje się do ciepłej wody Należy jednak pamiętać o serwisowaniu bojlera Mam tu na myśli dbanie o to by termostat był zawsze sprawny Zdarza mi się spotykać bojlery gdzie gotująca się woda jest sygnałem do wyłączenia go z gniazdka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę dalej utrzymywał że do kotła bezpośrednio połączonego z instalacja nie powinno stosować się rur z tworzyw tylko i wyłącznie ze względu na możliwość zagotowania wody w układzie (a nie w samym kotle) Osoby dające rury z tworzyw do pieca na opał stały prawa nie łamią ( chyba, a przynajmniej w tej kwestii) W takiej sytuacji radził bym zastosować wężownice schładzającą sam kocioł lub jej jakiś odpowiednik w przypadku braku takiego urządzenia w kupionym kotle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

wiem że to pytanie o konkurencje ale potrzebuje fachowej opini i w tym temacie. czy wykonanie hydrauliki od samego początku do końca (cena robocizny z materiałem bez samych grzejnikó) w domu o powierzchni 165m gdzie są 3 łazienki i to po tej samej stronie budynku - to dużo, mało czy w sam raz? a może masz lepszą ofertę???

dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wątek raczej dawno nie ruszany ale spróbuje też dorzucić jakiś problem :)

 

muszę dość szybko podjąć decyzję co do c.o. w domu mojego dziadka. dom jest z bali (10"-12"), raczej nie specjalnie ocieplony. powierzchni mieszkalnej jest ok 80mkw i nieużywany strych. w każdym razie jest gaz doprowadzony a że muszę coraz częściej dziadkiem się zajmować to uknuliśmy że czas jak u ludzi ogrzewanie zrobić. i teraż tak:

- czy do takiego domu lepszy będzie piec dwufunkcyjny czy nie i jakie + i -

- czy w woj. mazowieckim koszt instalacji, z piecem, kominem i robocizną wynoszący ok 10.000zł to dużo czy mało

 

prosiłbym też o wskazówki co do wyboru firmy itp (np czy rury plastikowe czy miedziane itd)

 

mój stan wiedzy nt c.o. jest żaden więc proszę o wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to typowy przykład do zastosowania kotła 2-funkcyjnego Mały domek i starsi ludzie no chyba ze będzie tam panel prysznicowy Podejrzewam że chcesz oprócz instalacji c.o. zrobić tez jedna łazienkę i w takim przypadku właśnie najlepszy będzie kociołek 2-funkcyjny

Różnica miedzy piecem 2-funkcyjnym a jedno funkcyjnym to cena , ilość zajmowanego miejsca i wydatek ciepłej wody

Do instalacji c.o. dałbym rury miedziane a do wody np. plastik zgrzewany PP Bor lub Ekoplasti-Wavin Ze względu na rury miedziane odradzam zwykłe grzejniki aluminiowe Do wyboru masz panele lub aluminiowe z wyższej pułki

Co do ceny, znam ceny w mazowieckim J 10 000 zł za instalację w domu zamieszkałym z materiałem jak dla solidnej firmy cena dobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź.

Spytam jeszcze przy okazji:

- czy przy ww. warunkach tzw. pogodówka będzie miała duże znaczenie dla zużycia gazu,

- czy piec dwufunkcyjny vaillant o mocy do 20W będzie wystarczający do ogrzania 80m kw. + ewentualnie w przyszłości strychu (jeszcze nie wiem który model),

- czy jest to rozwiązanie wystarczające do komfortowego korzystania z kabiny prysznicowej,

- czy jakieś specjalne filtry czy odkamieniacze wody (woda jest zakamieniona dość bardzo) przy założeniu że korzystanie z wody będzie dość umiarkowane, mają sens i ewentualnie jakimi się zainteresować.

 

troche przybyło pytań ale im dalej w las .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak długo każę czekać sobie na odpowiedzi ale cały tydzień jestem w pracy na Warszawskich budowach i tylko w sobotę mogę trochę popracować umysłowo J

Przy tym układzie pogodówka będzie raczej zbędnym wydatkiem ( wiem zaraz naskoczą na mnie zwolennicy pogodówki i że to oszczędności )

Piec o mocy 20 kW wystarcz w zupełności na poddasze chyba że dom jest z bala a między balami szpary

Piec 2-funkcyjny jest tani a nie komfortowy Do prysznica powinien wystarczyć pod warunkiem że nie będzie to panel

Jeśli chodzi o twarda wodę to jeszcze nie mam sprawdzonego sposobu poza płukaniem wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zbieraniem deszczówki jeszcze się nie spotkałem Jest to etap późniejszy i należy do zagospodarowania ogródka Kilku klientów na początku nawet chciało żeby zrobić im cos takiego ale doszli do wniosku że jest to bez sensu Po części podzielam to zdanie Do czego można ja wykorzystać do spłukiwania kibelka lub do podlewania trawy Spore nakłady w stosunku do ceny metra wody Lepiej zafundować sobie dodatkowo hydrofor ze studnią
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...