Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

mikopiko

 

witam! i przyłączę się do pytania

 

 

niezły napisał:

Cytat:

Puszka

Jak najlepiej połączyć grzejniki i podłogówke w instalacji z kotłem kondensacyjnym??

 

 

 

 

Najlepszym sposobem jest zrobienie tego w kotłowni Wszystko zależy od ilości podłogówki i rodzaju sterowania ( automatyki) Najlepszym rozwiązaniem jest zawór 3 drogowy może być termostatyczny z nastawą ręczną lub z siłownikiem

 

 

 

a co lepsze przy Vaillancie kondensacyjnym (ecoTEC plus 246) plus pogodówka calormatic 630 : termostat z nastawą ręczną czy z siłownikiem?

Mamy 4 pola podłogówki (35m2) reszta to grzejniki. Czy odczujemy dużą różnicę przy zastosowaniu zaworu trójdrogowego sterowanego z pieca - automatycznego (pogodówki) zamiast ręcznego?

Z góry dziękuję za odpowiedź

 

630 jest naprawdę fajna ale i tez sporo kosztuje nawet kupując ją w komplecie z kotłem ale powinno się ją stosować do pomieszczeń gdzie jest sama podłogówka (zaworem 3 drogowym z siłownikiem)a w układzie gdzie w jednym pomieszczeniu jest grzejnik i część ogrzewania podłogowego wystarczy 400 z zaworem 3 drogowym termostatycznym z nastawą ręczną ale takie sprawy rozpatruje się indywidualnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niezły,

Mam krótkie pytanie: czy można łączyć system Kan-therm z systemem zgrzewanym? Moja ekipa wkręciła się systemem zgrzewanym (z OBI) w oczka pod baterie Kan-therma i jedno z oczek mi pękło. Skutkiem było zalanie mieszkania. Nie wiem teraz czy to tylko przypadek czy powinienem wymienić wszystkie takie oczka i zrobić wszystko jednym systemem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomic

 

niezły napisał:

ale wracając do tego 4 drogowego to co ma być priorytetem niska temperatura do instalacji czy wygrzany powrót do kotła

 

Bardziej zależy mi na zabezpieczeniu rurek pex.

niezły napisał:

i w jaki sposób ma to być regulowane ustawiając pokrętło na 3 Jak wiadomo temperatury czynnika grzejnego instalacji cały czas się zmieniają i taki zawór pracuje oczywiście jeśli ma napęd a sam napęd jest podłączony do odpowiedniej automatyki

 

Na razie zawór regulowany ręcznie w przyszłości dokupię siłownik i automatykę sterującą.

niezły napisał:

Co będzie zasilało grzejniki jaka pompka

 

tak myślałem, że trzeba będzie na obieg grzejników dodać pompę.

niezły napisał:

jeśli tej podłogówki masz niewiele może zrób jeden obieg grzewczy a podłogówka na RTL

 

Też się nad tym zastanawiałem. Do tego będę mógł oddzielnie regulować każdym obwodem podłogówki.

A jak zastosować zawór trójdrożny, to zwykły czy termostatyczny?

 

Podsyłam kolejny schemat:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d70c71d6ae1b857

 

 

 

Tak może być możesz to zrobić na jednym rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniecaga

 

niezły napisał:

Cytat:

koniecaga

 

a ja mam pytanie o TERMOSTAT.

 

mam w domu rodziców w łazience na poddaszu baterię z termostatem (Oras) no, ale nie działa

tzn. po pierwsze trzeba spuścić ze 4L wody zimnej, żeby zaczęła lecieć ciepła, no i w trakcie jak już leci woda z żądaną temperaturą (38C) to strumień wody raz słabnie raz wzmaga na sile...

czytałam gdzieś, że Termostat potrzebuje odpowiedniego ciśneinia. Co zrobić, żeby je uzyskać? Teraz buduję już swój domek (dziś stan surowy otwarty, ale właśne szukam hydraulika) i chcę zrobić wszystko tak, aby baterie z termostatem działały bez zarzutu.

 

 

 

Powodem na czekanie z ciepłą woda może być brak cyrkulacji lub cyrkulacja niewłaściwie wykonana W przypadku baterii termostatycznych musimy spełnić jeden bardzo ważny warunek zasilanie zimnej wody musi być z prawej strony w innym przypadku albo bateria nie będzie działać albo będzie działać dziwnie sprawdź to

Ciśnienie w instalacji można podnieść na kilka sposobów to zależy z jakiego ujęcia jest woda własna studnia a może wodociąg

 

 

zimna z prawej? chyba jest odwrotnie. Tzn stojąc przodem do baterii jest z lewej strony... no sprawdzę to jeszcze...

mamy studnię i ostatnio, to juz ledwo ciurka ta woda, zwłaszcza ciepła Można szału dostać pod prysznicem! Już było dwóch "fachowców" i nadal to samo.

 

Jeśli jest odwrotnie a bateria jest typowo prysznicowa to przykręć ja odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris2222 Wysłany: 01 Lut 2008 23:33 Temat postu:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

zapytam tutaj

 

Ja zamontować zwór różnicowy na powrocie ?

strzałką w kierunku przepływu ?

czy strzałką w górę , pionowo ?

 

Chodzi o to że na zasilaniu wszystko pasuje i kierunek i strzałka do góry, a na powrocie ?

Zauważyłem że zawór ma z jednej strony równy wylot a z drugiej są takie stałe dystanse ,wiec kierunek jest ważny .

 

Zawory różnicowe montuje się na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze w tym watku jakis hydraulik mi odpowie:

 

posiadam kocioł na paliwo stałe i hydraulik zastosował mi zawor 3-drozny zainstalowany jak ponizej na rysunku.

jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu jak na rys.1 , a jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu tak jak na rys 2?

Napewno tak jak na rys1 moge regulowac temp wody płynacej na grzejniki...

Wytłumaccie jak wyglada sytuacja w poszczegolnych ustawieniach?

http://images28.fotosik.pl/151/a9a4f22247541ca2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, watek zaczął się od odkurzaczy centralnych, więc zapytam czy ktoś zna kogoś, kto moze to ustrojstwo w domu zamontować? Myślałam o odkurzaczu marki Husky. Okolice Grodziska Mazowieckiego. Zalaliśmy własnie strop, majstry idą jak burza, za tydzień wchodzi cieśla i nie chciałabym czegoś przegapić..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ropusz

 

Niezły,

Mam krótkie pytanie: czy można łączyć system Kan-therm z systemem zgrzewanym? Moja ekipa wkręciła się systemem zgrzewanym (z OBI) w oczka pod baterie Kan-therma i jedno z oczek mi pękło. Skutkiem było zalanie mieszkania. Nie wiem teraz czy to tylko przypadek czy powinienem wymienić wszystkie takie oczka i zrobić wszystko jednym systemem?

Pozdrawiam

 

Tak oczywiście że można łączyć oba te systemy a powodem pęknięcia złączki Kan-owskiej było prawdopodobnie za mocne wkręcenie złączki PP a może być również przyczyna wada materiałowa

Na tym forum jest wątek na temat systemu Kan-owskiego znam go bardzo dobrze i niestety nie mam o nim najlepszego zdania Powiem tak są gorsze W historii Kan miał kilka potknięć Bardzo dawno temu złączki mosiężne skręcane i zaprasowywane ko pewnym czasie pękały i przed kilku laty Kan sprzedawał nędzną rurę wielowarstwową ale to były początki z wielowarstwówką Najlepsze co Kan ma to Pex i mieszacze do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin_u

 

moze w tym watku jakis hydraulik mi odpowie:

 

posiadam kocioł na paliwo stałe i hydraulik zastosował mi zawor 3-drozny zainstalowany jak ponizej na rysunku.

jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu jak na rys.1 , a jakie zalety/wady ma ustawienie zaworu tak jak na rys 2?

Napewno tak jak na rys1 moge regulowac temp wody płynacej na grzejniki...

Wytłumaccie jak wyglada sytuacja w poszczegolnych ustawieniach?

 

 

 

 

Domyślam się że jest to kociołek na opał stały a zawór jest 3 drogowy bez siłownika tylko z rączka i podziałką a jest chociaż jakiś termometr za zaworem

Odpowiadam na pytanie

Na rysunku pierwszym takie ustawienie zaworu powoduje regulacje temperatury w stronę instalacji

Na rysunku drugim ustawienia zaworu powodują wygrzanie powrotu kotła Obu tych dwóch parametrów kontrolować jednym zaworem się nie da

 

Nie wiem jaki efekt chciał osiągnąć hydraulik ale ja zawsze montuje zawory na powrocie kotła ( u dołu) dla ochrony samego kotła przed korozją i są to zawory 3 drogowe termostatyczne bez możliwości regulacji a jeśli montuje zawory do regulacji parametrów zasilania to zawsze za takim zaworem jest termometr

Można go jeszcze uczepić na sprężynce

W przypadku zaworów bez siłownika należy ciągle nanosić korektę ustawienia dlatego wolę termostatyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorka31

 

Witam, watek zaczął się od odkurzaczy centralnych, więc zapytam czy ktoś zna kogoś, kto moze to ustrojstwo w domu zamontować? Myślałam o odkurzaczu marki Husky. Okolice Grodziska Mazowieckiego. Zalaliśmy własnie strop, majstry idą jak burza, za tydzień wchodzi cieśla i nie chciałabym czegoś przegapić..

 

Tak się składa że od jakiegoś czasu sam się zajmuje wykonywaniem instalacji odkurzacza centralnego Bazuję na dwóch firmach Husky i Beam a rejon mojej działalności to Warszawa i szeroko pojęte okolice od Grujca do Ciechanowa

Instalację odkurzacza centralnego najlepiej jest wykonać najpóźniej przed hydraulikiem lub w początkowej fazie jego prac aby nie było żadnych kolizji Czas wykonywania samej instalacji to jeden dzień By móc zaplanować takie prace musze wiedzieć z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście że można łączyć oba te systemy a powodem pęknięcia złączki Kan-owskiej było prawdopodobnie za mocne wkręcenie złączki PP a może być również przyczyna wada materiałowa

Na tym forum jest wątek na temat systemu Kan-owskiego znam go bardzo dobrze i niestety nie mam o nim najlepszego zdania Powiem tak są gorsze W historii Kan miał kilka potknięć Bardzo dawno temu złączki mosiężne skręcane i zaprasowywane ko pewnym czasie pękały i przed kilku laty Kan sprzedawał nędzną rurę wielowarstwową ale to były początki z wielowarstwówką Najlepsze co Kan ma to Pex i mieszacze do podłogówki

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno lamerskie pytanie. Jeśli próby ciśnieniowe pokażą, że wszystko jest w porządku to istnieje jakaś możliwość, że któraś ze złączek puści za jakiś czas czy mogę spać spokojnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Niezły

czy może mi wytłumaczyć jak wyregulować podlogówkę?

mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.

obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20

0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16

obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16

obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16

obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

 

pozdrawiam i dzieki za pomoc

zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po próbach ciśnieniowych. Ciśnienie robocze zarówno zimnej, jak i ciepłej wody to 4 bary. Zrobiłem próby ustawiając 10 barów i schodziło tak o 0,6 w trakcie pół godziny, potem wolniej. Potem otworzyłem jeden mieszacz i testowałem ciśnienie w obu obwodach naraz (zarówno zimnej, jak i ciepłej wody). Ustawiłem 8 barów i po dwóch wstępnych próbach ustawiłem 8 i zostawiłem na 10 godzin. Po tym czasie wskazuje 6 barów. Czy spadek nie jest za duży, czy to normalne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie trochę z innej beczki!

Mam kocioł na zgazowane drewno HOLZGAZ2000 producenta DOMGAZ MARKI. Uzywałem go od 2002 roku. Wytrzymał 5 pełnych sezonów grzewczych. Dwa razy był spawany w miejscu wylotu spalin(woda leciała do wnetrza).Teraz przecieka na prostej sciance nie na zadnym spawie.5 sezonów to w/g mnie troszke mało.Chcę kupic podobny kocioł(innego producenta),ale mam obawy o czas użytkowania. Czy producent dotychczasowego kotła jest mierny czy system takiego spalania niszczy wszystkie kotły w tak krótkim czasie? Drewno było roczne lisciaste - brzoza, grab ,dąb.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...