Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Oczywiście że będzie to miało w przyszłości wpływ na koszty instalacji im na niższe parametry dobrany grzejnik tym wyższa sprawność kotła i lepsza praca całej instalacji ale dla 75 lub 70 nie ma żadnej różnicy Moje grzejniki w domu by zyskać dodatkową moc podłączyłem krzyżowo w pewnych przypadkach taki zabieg zwiększa moc do 10% należy jeszcze pamięać że trwałość rur z tworzywa zalezy od stosunku temperatury i ciśnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój temat to hydrofor.

Budujemy domek, który będzie ogrzewany kominkiem + elektryką. Garaże są w starych wyremontowanych budynkach stojących osobno, gdzie mamy mnóstwo miejsca. Nie mamy w domu pomieszczenia gospodarczego.

Działka jest na wsi, nie ma jeszcze wodociągu, miał być już dwa lata temu, ale sprawa ciagnie się i jest ewentualność, że nie będzie tego wodociągu.

Mamy studnię woda OK , ale wymaga założenia filtrów - po opadach jest zmącona i lekko brązowa).

Problem mamy następujący : gdyby nie było tego wodociagu, musimy liczyć na siebie i zainstalować hydrofor do studni. Gdzie można go umieścić, jesli w domu nie będzie poomieszczenia gospodarczego ?

 

Proszę o wszelkie możliwe do realizacji pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Potrzebuję porady co do sposobu realizacji ogrzewania w domu. Budynek jest nowy, ściany z porotermu-24, poddasze użytkowe. Pierwszym moim zamierzeniem było zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu. Zasilanie gazem z elementem wykonawczym w postaci kotła kondensacyjnego (viessmann 222). W związku z tym proszę o pomoc i skorygowanie czy to jest dobre podejście?

Czy może zastosowanie grzejników w pokojach na dole i u góry będzie lepszym rozwiązaniem?

Nie mam w temacie żadnego doświadczenia a opieram się jedynie na własnych przemyśleniach, odczuciu oraz opinii instalatorów...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.

Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?

Układ jest taki:

na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)

Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)

Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.

Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????

bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?

Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?

Plan mam taki :

 

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.

Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?

Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?

Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!

Pozdrawiam.

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek1204

 

Mój temat to hydrofor.

Budujemy domek, który będzie ogrzewany kominkiem + elektryką. Garaże są w starych wyremontowanych budynkach stojących osobno, gdzie mamy mnóstwo miejsca. Nie mamy w domu pomieszczenia gospodarczego.

Działka jest na wsi, nie ma jeszcze wodociągu, miał być już dwa lata temu, ale sprawa ciagnie się i jest ewentualność, że nie będzie tego wodociągu.

Mamy studnię woda OK , ale wymaga założenia filtrów - po opadach jest zmącona i lekko brązowa).

Problem mamy następujący : gdyby nie było tego wodociagu, musimy liczyć na siebie i zainstalować hydrofor do studni. Gdzie można go umieścić, jesli w domu nie będzie poomieszczenia gospodarczego ?

 

Proszę o wszelkie możliwe do realizacji pomysły.

 

Podobnie jak parę innych osób na ty forum tak i ja mam własne zdanie na pewne tematy i w temacie zasilania w wodę z własnej studni uważam że lepszym rozwiązaniem dla użytkownika jest pompa głębinowa ( czasami jest to jedyne rozwiązanie) Będzie trochę droższa od zestawu hydroforowego ale zalety to:

- nie zajmuje cennego miejsca w i tak małym domu

- brak hałasu

- bardzo dobra wydajność nawet przy niskim poziomie lustra wody w studni

Wracając do tematu problemem pozostaje okresowe zanieczyszczenie wody Może lepiej zabezpieczyć studnię a jeśli to konieczne zastosować odpowiedni filtr ale to już w pomieszczeniu koniecznie ogrzewanym ( temperatura dodatnia )

Jeśli ktoś jest zagorzałym zwolennikiem zestawów hydroforowych i jednocześnie nie posiada wystarczająco dużo miejsca może taki zestaw zamontować bezpośrednio w studni zabezpieczając przed zamarznięciem jak i przed zalaniem na wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TeeF

 

Witam,

Potrzebuję porady co do sposobu realizacji ogrzewania w domu. Budynek jest nowy, ściany z porotermu-24, poddasze użytkowe. Pierwszym moim zamierzeniem było zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu. Zasilanie gazem z elementem wykonawczym w postaci kotła kondensacyjnego (viessmann 222). W związku z tym proszę o pomoc i skorygowanie czy to jest dobre podejście?

Czy może zastosowanie grzejników w pokojach na dole i u góry będzie lepszym rozwiązaniem?

Nie mam w temacie żadnego doświadczenia a opieram się jedynie na własnych przemyśleniach, odczuciu oraz opinii instalatorów...

 

Pozdrawiam,

 

Wybierając rodzaj ogrzewania inwestorzy kierują się naprawdę bardzo różnymi kryteriami ale podstawowe to rodzaj i sposób wykończenia domu Jeśli masz zamiar mieć podłogi z terakoty to aż prosi się o ogrzewanie podłogowe co wcale nie oznacza że jeśli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe nie możemy mieć podłogi drewnianej Wybór rodzaju ogrzewania to wybór indywidualny jak decyzja co jemy dzisiaj na obiad tu nie musimy posiadać żadnej wiedzy ani w jakiś specjalny sposób przygotować naszego domu

 

Druga sprawa to wybór rodzaju kotłowni i jest taka zasada że złotym środkiem jest gaz ziemny i jeśli ktoś go ma to nie powinien kombinować ale oczywiście może

Nie jestem zwolennikiem Viessmanna wolę Vaillanta Tak czy inaczej wybór kotła gazowego kondensacyjnego uważam za dobry przy wyborze kotła i w przypadku ogrzewania podłogowego należy brać pod uwage cene automatyki ponieważ podłogówka potrzebuje specjalnej drogiej i do tego nie występującej w standardzie ale czasami sprzedawanej w promocji za 1 zł i to może przeważyć o wyborze jaki sposób jej obsługi Bo to przecież użytkownik zostaję z tym sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majka1000

 

Witam!

Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.

Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?

Układ jest taki:

na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)

Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)

Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.

Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????

bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?

Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?

Plan mam taki :

 

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.

Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?

Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?

Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!

Pozdrawiam.

Krzysztof

 

Przeczytałeś wszystko ?

Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła

Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką

Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie krótka odpowiedz ……. miedz

 

 

A reszta zależy od wielkości instalacji rozwiązania samej kotłowni ale zasada generalna jest taka do kotła na opał stały miedz a do gazu i oleju plastik Do gazu i oleju też może być miedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zawór zwrotny klapowy BEZ sprężyny bedzie dzialal przy wylaczonej pompie tj czy woda da rade go otworzyc na obejsciu pompy (instalacja w poziomie) ?

 

Atmos w zaleceniach podaje instalacje takiego zaworu na obejsciu (zwrotny bez sprężyny), mam taki zainstalowany ale obieg z jakiejs przyczyny grawitacyjnie nie idzie. Problem opisalem w watku o buforach ciepła. Wykluczylem zapowietrzenie. Takze na rurkach 1" (stal) przy malej odleglosci (rzędu 4metry rury piec do bufora, dosyc prosto prowadzonej) cos sie powinno dziac prawda ? A tu piec momentalnie wskakuje na 90stC na bardzo malej ilosci opału - obieg wody nie funkcjonuje lub funkcjonuje bardzo wolno. Górna rurka gorąca, góra bufora gorąca, rura powrot zimna (i dobrze, przy wylaczonej pompie woda idzie bezposrednio z dna bufora) ale chyba "staje" na tym nieszczesnym zaworze zwrotnym bez sprezyny bo przeciez gdyby krazyla to piec w chwile czasu na paru patyczkach nie wlazlby na 90stC.

 

zawor w przyblizeniu wyglada tak: http://www.tycner.pl/?id=sklep/produkt&param=3750 [ale jest calowy o nieco innych proporcjach, moze to jest istotne ze ma taki wypust na gorze jak ten tutaj - niektore nie maja, sa proste jak rurka - nie wiem czy to jest jakas roznica].

 

uswiadomiono mi juz ze powinien byc pływający zawór zwrotny - czy to to samo co zawór różnicowy ? Tyle ze czemu atmos podaje ze ma byc zwrotny bez sprezyny (rozumiem ze klapowy zwrotny bez sprezyny bo takie sa w handlu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam pytanie co do naprawy nieszczelności na złączkach kszałtek w instalacji C.O. z miedzi.

Czy nieszczelność można naprawić poprzez ponowne rozgrzanie złącza np kolanko rurka( gdzie jest przeciek) i dodanie cyny (lutu). oczywiście po opróżnieniu z wody; czy też lepiej wylutować i zgrzać na nowo po złożeniu na nowo.

Jutro to sprawdzał w praktyce rozgrzeje złącze dodam cyny i.......???- potem napompuję układ powietrzem na 2 atm i sprawdzę czy mi sie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kane66

 

czy zawór zwrotny klapowy BEZ sprężyny bedzie dzialal przy wylaczonej pompie tj czy woda da rade go otworzyc na obejsciu pompy (instalacja w poziomie) ?

 

Atmos w zaleceniach podaje instalacje takiego zaworu na obejsciu (zwrotny bez sprężyny), mam taki zainstalowany ale obieg z jakiejs przyczyny grawitacyjnie nie idzie. Problem opisalem w watku o buforach ciepła. Wykluczylem zapowietrzenie. Takze na rurkach 1" (stal) przy malej odleglosci (rzędu 4metry rury piec do bufora, dosyc prosto prowadzonej) cos sie powinno dziac prawda ? A tu piec momentalnie wskakuje na 90stC na bardzo malej ilosci opału - obieg wody nie funkcjonuje lub funkcjonuje bardzo wolno. Górna rurka gorąca, góra bufora gorąca, rura powrot zimna (i dobrze, przy wylaczonej pompie woda idzie bezposrednio z dna bufora) ale chyba "staje" na tym nieszczesnym zaworze zwrotnym bez sprezyny bo przeciez gdyby krazyla to piec w chwile czasu na paru patyczkach nie wlazlby na 90stC.

 

zawor w przyblizeniu wyglada tak: http://www.tycner.pl/?id=sklep/produkt&param=3750 [ale jest calowy o nieco innych proporcjach, moze to jest istotne ze ma taki wypust na gorze jak ten tutaj - niektore nie maja, sa proste jak rurka - nie wiem czy to jest jakas roznica].

 

uswiadomiono mi juz ze powinien byc pływający zawór zwrotny - czy to to samo co zawór różnicowy ? Tyle ze czemu atmos podaje ze ma byc zwrotny bez sprezyny (rozumiem ze klapowy zwrotny bez sprezyny bo takie sa w handlu).

Instalacja grawitacyjna wcale nie jest taka prosta ciekaw jestem ilu hydraulików potrafi ją jeszcze wykonać

By instalacja działała grawitacyjnie opory przepływu muszą być mniejsze od wysokości instalacji pomnożonej przez różnicę ciężarów zależnych od temperatury

W skrócie im instalacja wyższa tym lepiej będzie grzała a taki zawór zwrotny może być rzeczywiście przyczyną braku obiegu Podeślij jakieś zdjęcie kotłowni może coś doradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bratles1

 

Witam . Mam pytanie co do naprawy nieszczelności na złączkach kszałtek w instalacji C.O. z miedzi.

Czy nieszczelność można naprawić poprzez ponowne rozgrzanie złącza np kolanko rurka( gdzie jest przeciek) i dodanie cyny (lutu). oczywiście po opróżnieniu z wody; czy też lepiej wylutować i zgrzać na nowo po złożeniu na nowo.

Jutro to sprawdzał w praktyce rozgrzeje złącze dodam cyny i.......???- potem napompuję układ powietrzem na 2 atm i sprawdzę czy mi sie udało.

Niestety nie jeśli chcemy naprawić nieprawidłowo wykonany lut musimy zrobić to od nowa Rury oczyścić na gorąco z cyny i dać nowa kształtkę i jeszcze jedna ważna informacja instalacja miedziana po złożeniu i posmarowaniu pastą powinna być szybko polutowana nie może być takiej sytuacji że ktoś nam poskładał instalację i posmarował pastą a my jak wrócimy z pracy to sprawdzimy czy dobrze zrobiona i własnoręcznie ją polutujemy tak nie można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.

Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?

Układ jest taki:

na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)

Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)

Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.

Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????

bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?

Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?

Plan mam taki :

 

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.

Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?

Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?

Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!

Pozdrawiam.

Krzysztof

 

 

Przeczytałeś wszystko ?

Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła

Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką

Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass[/

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!(przepraszam ,że dopiero teraz z podziękowaniami ale....życie..)

No to mi Pan zabił ćwieka z tym kominem...

Kocioł 2 funk z zasomnikiem wyjdzie tyle co ! funk z zasob(witopwnd 100 +120 l zasobnik-ok 4300 w wersji turbo(allegro)).To juz wole tego witopenda.

Cały czas zastanawiam się nad tym turbo 2 funkcyjnym bez zasobnika(bo inwestycja o 2000 zl mniejsza).Próbowałem to przeliczać i wychodzi mi że w rurkach będzie strata ok 4-6 l wody (fi 25) na tych metrach do punktów czerpania.

Wiadomo najwiekszy minus to ,że piec będzie startował przy kazdym odkręceniu kurka z wodą.

Ale piec 1 f z zasobnikiem też caly czas ogrzewa wode w zasobniku(nic za darmo).Czy mogę jakoś obliczyć wydatek energi pieca na ogrzanie wody w zasobniku w ciagu doby(oczywiscie przy braku poboru) ?Z jakiego wzoru?

Pozdrawiam

krzych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam "niezły"!

 

Mam prośbę:

Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:

1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus

2) Zasobnik ACV HL160

3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)

4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)

5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym

6) grupy bezpieczeństwa

7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

 

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

 

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.

C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

 

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.

A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??

 

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich budujących i fachowców wspierających tych pierwszych poradami.

 

Ja również zwracam się z prośbą o poradę.

 

Wczoraj hydraulicy zamontowali mi piec 1 funkcyjny Vaillanta atmotec plus wraz z zasobnikiem z cyrkulacją (dom 200m2, 3 łazienki, podłogówka 60m2).

 

Radość z kolejnego etapu budowy który jak myślałam mam już za sobą przyćmił nieco wygląd ustrojstwa które powstało po połączeniu wszystkich urządzeń, które jak nic przypomina mi kontrukcję z TESTOSTERONU.

 

Proszę powiedzcie mi czy taka ilość rurek jest konieczna, czy można ją jakoś zmniejszyć, czy konieczne jest nałożenie na rurki osłonek i czy ta niebieska piłka (podobno jakiś zbiornik i odpowietrzacz w jednym) nie powinna być przypadkiem wyżej.

 

http://images49.fotosik.pl/9/3ffcfabef1722608.jpg

 

http://images47.fotosik.pl/9/003d6aa3f6dd3d27.jpg

 

Być może jeszcze jakieś inne spostrzeżenia będziecie mieli.

 

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrania tego polska norma PN-H-74200

Rury stalowe ocynkowane można stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C.

Ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:

- temperatura wody nie przekracza 60st.C,

- prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,

- brak miedzi w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majka1000

 

Witam!

Mam pytanie ,bo przeczytałem 21 stron postów i nie znalazłem wariantu podobnego do mojego.

Odbieram mieszkanie w szeregówce(stan surowy zamknięty) i co zrobić?

Układ jest taki:

na parterze pomieszczenie kotlownia(wspólna z sąsiadem -ma 3 drożny komin)

Na parterze wejscie do mojego mieszkania(hol 6m2 ze schodami na górę)

Na pietrze wlasciwe mieszkanie(50m2)- salon z cz.jadalna + kuchnia+lazienka+sypialnia.

Moje pytanie czy kociol 2 funkcyjny Turbo sie sprawdzi (Vaillanta,Aristona-Etna,Junkersa-ceracass) do ogrzania mieszkanka i CWU????

bo od pieca do poboru wody wyjdzie rurkami ok 9m(kuchnia) i obok sasiadujaca lazienka(ok 3m)?

Ile moge czekac na ciepla wode z pieca?

Plan mam taki :

 

Kociolek 2 funkcyjny Turbo(gazowy oczywiscie),5-6 grzejnikow na 1 rozdzielaczu(pex/al/pex rurki Wavin),grzejniki stalowe plytowe Kermi lub Purmo.

Czy musi byc zasobnik CWU(wrazie czego taki 80 l Biawar widzialem) i czy taki mozna podlaczyć do tych pieców-wiadomo inna firma?

Komin -chce zrobic od pieca do komina zestaw powietrzno -spalinowy ,a w srodek kupic Kwasowke-wychodzenie spalin spalin a zasysanie powietrza w przestrzeni kwsowka-szacht.Czy to da rade i jest legalne?

Wodę chcę zlobić też rurkami pex/al/pex.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi!!!

Pozdrawiam.

Krzysztof

 

Przeczytałeś wszystko ?

Zacznijmy od kotła na turbo zgoda ale z jakimś wbudowanym zasobnikiem są takie ale tez się cenią może się okazać że oddzielnie turbo jedno funkcyjny plus zasobnik np. 80L dowolnej firmy może być taniej lub w podobnej cenie a komfort nieporównywalnie lepszy Każdy zasobnik można bez problemu podłączyć do każdego kotła

Widzę jeszcze jeden problem Komin To o czym piszesz to odprowadzenie spalin za pomocą szachu Wszystko jest Ok. oprócz samej rury W kominie będzie rura o średnicy 80 mm i teraz bardzo ważne musi to być oryginalna rura producenta kotła a nie pierwsza lepsza klasówka o średnicy 80 mm z uszczelką

Wyjaśnię dlaczego ( na przykładzie Vaillanta ) Firma Vaillant robi inne rury do kotłów kondensacyjnych a innego kotłów turbo różnią się zarówno samym materiałem jak i rodzajem uszczelki W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z mokrymi i agresywnym spalinami o niskiej temperaturze a w przypadku kotłów turbo spaliny są suche ale maja wysoka temperaturę Niestety cena komina do turbo może być znacznie większa niż do kondensata i należy wówczas sprawdzić czy kompletny kociołek kondensacyjny nie będzie w podobnej cenie Sprawdź tez ofertę firmy Immergass[/

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź!!!(przepraszam ,że dopiero teraz z podziękowaniami ale....życie..)

No to mi Pan zabił ćwieka z tym kominem...

Kocioł 2 funk z zasomnikiem wyjdzie tyle co ! funk z zasob(witopwnd 100 +120 l zasobnik-ok 4300 w wersji turbo(allegro)).To juz wole tego witopenda.

Cały czas zastanawiam się nad tym turbo 2 funkcyjnym bez zasobnika(bo inwestycja o 2000 zl mniejsza).Próbowałem to przeliczać i wychodzi mi że w rurkach będzie strata ok 4-6 l wody (fi 25) na tych metrach do punktów czerpania.

Wiadomo najwiekszy minus to ,że piec będzie startował przy kazdym odkręceniu kurka z wodą.

Ale piec 1 f z zasobnikiem też caly czas ogrzewa wode w zasobniku(nic za darmo).Czy mogę jakoś obliczyć wydatek energi pieca na ogrzanie wody w zasobniku w ciagu doby(oczywiscie przy braku poboru) ?Z jakiego wzoru?

Pozdrawiam

krzych

 

Jeśli masz czas to sprawdź jeszcze taką kombinacje kociołek jedno funkcyjny i do tego obcy zasobnik np. coś z Biawaru może być okrągły 100L

Pytasz o wzór a w zasadzie o straty postojowe każdy producent takiego zasobnika podaję to w Watach poszukaj na ich stronach

Będę się upierał za kotłem plus zasobnik obojętnie jakiej firmy bo komfort przede wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...