Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

Ja mam pytanie odnośnie kombinacji ze zdjęcia, tzn kocioł gazowy razem z kotłem na paliwo stałe. Chcielibyśmy zrobić coś takiego, ale ostatnio człowiek robiący przyłącze gazu stwierdził, że nie można łączyć w jednym pomieszczeniu takich kotłów, że producent kotła gazowego nie da na tak zamontowany kocioł gwarancji. Jak to wygląda?

Drugie pytanie, czy kocioł na paliwo stale pracuje w takim zestawieniu jako układ otwarty, a gazowy jako zamknięty? Podobno tak powinno być aby było bezpiecznie? Bardzo proszę o rady jak rozwiązać takie połączenie, nasz hydraulik ciągle myśli nad tematem i coś nic nie może wymyślić...

 

Z tego co wiem to nie do końca masz rację podobno przepisy gazowni mówią że kociołek gazowy może stać w tym samym pomieszczeniu co stałopalny ale w odległości minimum 60 cm Dotyczy to oczywiście gazu ziemnego Sprawa wygląda inaczej w przypadku gazu płynnego W przypadku kotłowni gazowej na gaz płynny kotły muszą stać w oddzielnych pomieszczeniach

Wszystkie kotły na opał stały montuje w układzie otwartym Widać to zresztą na fotce ( naczynie przelewowe nad kotłem)Instalacja i kociołek gazowy pracuje w układzie zamkniętym Kotłownia w Markach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam takie pytanko - są na rynku dostępne 2 kotły kondensacyjne Vaillanta

eco tec plus VC 126 (moc modulacji CO od 6-12 kW)

i

eco tec plus VC 186 (moc modulacji CO od 7-18 kW)

 

Czy na moje warunki w zupełności wystarczy ten o modulacji do 12kW (dom BK 400 36,5 ocieplony 5 cm styro, podłoga 15 cm styro FS100, dach 22 cm toprock/superrock, okna 5kom. K1,0, went mech z reku) pow. 145m2 z poddaszem użytk.

Z bardzo ogólnych wyliczeń wynika, że powinien wystarczyć w zupełności.

Natomiast instalator sugeruje mi, że przy przygotowaniu c.w.u. taka moc kotła może być niewystarczająca i zasobnik będzie się długo nagrzewał.

Nie wiem co na to Vaillant (jeszcze nie dostałem odpowiedzi) - ale na stronce producenta podana jest informacja że dla obu kotłów jest ta sama moc nominalna 18 kW c.w.u.

http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VC_plus.html

Czy przy użyciu tych dwóch kotłów rzeczywiście nie będzie różnicy w szybkości przygotowania ciepłej wody???

Różnica w cenie nie jest kolosalna, ale słysząłem, że przy mniejszym kotle (nie przewymiarowanym) jest mniejsze zużycie gazu ze względu na lepszą modulację.

Czy ktoś mi pomoże w tym temacie?

Pozdr.

 

Nic nie wiem na temat ilości użytkowników ciepłej wody i punktów czerpalnych ale sądząc po wielkości domu ten mniejszy powinien wystarczyć Takie mam informacje od Vaillanta ale jest jeszcze kwestia doboru odpowiedniego zasobnika radził bym wybrać między zasobnikiem Biawaru Quarto a Smartem ACV zawsze można tak podłączyć zasobnik aby było jednoczesne grzanie zasobnika i ciepłej wody Zasobnik wówczas pracuje jako dodatkowy obieg grzewczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JATANER

 

Witam "niezły"!

 

Mam prośbę:

Czy mógłbyś mi podesłać schemacik hydrauliczny kotłowni składającej się z niżej wymienionych elementów:

1) Kocioł gazowy na propan Vaillant ecoTEC 246 VC plus

2) Zasobnik ACV HL160

3) Rozdzielacz ogrzewania podłogowego ze wskaźnikami przepływu (ogrzewanie podłogowe na całym parterze domu)

4) Rozdzielać ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie grzejnikowe na poddaszu użytkowym)

5) Grupa pompowa Bimsa (do obiegu podłogówki) z zaworem mieszającym

6) grupy bezpieczeństwa

7) Automatyka: CalirMATIC 430 + modół VR 61 do podłogówki

 

Do tego oczywiście naczynie przeponowe, grupy bezpieczeństwa

 

Instalację w kotłowni chcę wykonać w miedzi.

C.w.u. będzie wyposażona w cyrkulację.

 

Prosze o podpowiedzi ile i jakich pompek należy użyć, gdzie wymagane sa zaworki i filterki no i jak połączyć automatykę.

A może jeszcze czegoś potrzebuję do tego wszystkiego??

 

 

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Krzysiek

 

Podaj adres to coś podeślę

Ale jeśli ma być grupa pompowa Bimsa do podłogówki to również druga do obiegu grzejników no mi jeszcze sprzęgło hydrauliczne albo zamiast grupy pompowej można to wykonać samemu z miedzi tak jak na tym zdjęciu http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia 01.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia 01

 

 

 

 

Witam

 

Mam grupe pompową do podłogówki a na kaloryferki planuję dać pompkę dodatkową. Proszę coś więcej informacji na temat sprzęgła hydraulicznego bo nie bardzo kumam o co z tym chodzi.

 

Acha mój adresik to: [email protected]

 

 

Za wszystkie podpowiedzi serdecznie dziekuję i pozdrawiam

Krzysiek

 

 

W związku z końcowymi pracami w kotłowni ponawaim pytanko na temat sprzęgła hydraulicznego, czy mógłbyś coś podrzucić na ten temat. Jeszcze puki co mogę coś pozmieniać.

 

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Niezły

 

buduję taki dom

 

http://images24.fotosik.pl/252/e1b1229d4cd9750a.gif

http://images26.fotosik.pl/252/71fddc82801a950c.gif

 

z garażem wychodzi około 150m

 

ogrzewanie planuje takie -

 

piec uniwersalny na paliwo stałe - głównie miał i drzewo

http://allegro.pl/item438063869_kociol_pleszewskie_23_kw_producent_8lat_gwarancji.html

 

pompa

http://allegro.pl/item445165587_zestaw_pompowy_do_kotla_1_grundfos_25_60.html

 

bojler 140L

 

rozdzielacze

http://allegro.pl/item437615653_rozdzielacz_c_o_z_przeplywomierzami_komplet.html

 

 

na parterze będą 4 obowdy

- wiatrołap, hol i łazienka - podłogówka

- kuchnia - podłogówka

- salon - grzejniki

- garaż - grzejnik

 

na piętrze 5 obwodów

- łazienka - drabinkowy i na jego powrocie podłogówka

- hol i garderoba - podłogówka

i 3 pokoje z grzejnikami, każdy własny obwód

 

od pieca do rozdzielaczy pójdzie rurka miedziana fi25

połączenia do grzejników i pętle podłogówki fi16 pex/alu/pex Kisan (biały)

 

do naczynia wzbiorczego pójdzie rura fi25

 

w uproszczeniu coś takiego

http://images34.fotosik.pl/372/02f49fb59891c0b3.jpg

 

 

latem nie planuje palić w piecu więc wymyśliłem sobie taki patent z podgrzewaczem przepływowym - przed podgrzewaczem zawór zwrotny, za kulowy. ma to sens?

 

co byś zmienił, albo dodał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka mała kombinacja Kociołek gazowy i na opał stały z zasobnikiem

 

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/vaillant%20i%20zebiec.jpg

Mam pytanie odnośnie otwartego naczynia wzbiorczego (jak na fotce).

Czy to normalne, że naczynko to uczestniczy w obiegu c.o.

U mnie pompa bez przerwy tłoczy wodę obiegową przez to naczynko (górną rurą wpada, a dolną wraca do powrotu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM SERDECZNIE NIEZLY.mam pytanie.czy można zamontowac piec na eko groszek i kominka z płaszczem wodnym z pełną automatyką tak aby w zależności od tego czy palę w kominku załączał się w miarę potrzeby piec.dodam tez że system będzie ogrzewał też wodę do mycia,a ogrzewanie ma by podłogowe.dom o powi.260 m i duża antresola w środkuco byś mi polecił i jaki piec zastosowac jedno czy dwu funkcyjny.hydraulik z którym rozmawiałem poowiedzial mi żę takich rozwiązań sie nie stosuje bo piece na eko groszek nie maja potrzebnej do tego automatyki.jestem często na forum i widzę żę wiesz wszystko o hydraulice dlatego prosze o pomoc.z góry dziękuję i pozdrawiam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

 

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?

Moje pomysły:

1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)

2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)

3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

 

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

 

4...Coś jeszcze?

 

Czy naczynie może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o.

 

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

 

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.

Domek ma 160 m2 : 1 wc na partere i 2 łazienki na poddaszu ( wc, umywalka, prysznic druga natomiast to wc bidet prysznic wanna umywalka) .

Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.

POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .

Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.

pozdrawiam

 

prosze o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przepisy zabraniają łączenia wentylacji z kuchni i WC (tu zawsze musi być oddzielny pion wentylacyjny). Połączenie pionu wentylacyjnego z dwóch łazienek jest możliwe .To samo tyczy połączenia dwóch pionów kanalizacyjnych.Nie powinno stanowić to problemu.Pion kan. "przeniesie" ilość ścieków z dwoch łazienek -pion fi110.Jeśli ze względu na rozwiązanie jest to lepsze rozwiązanie,to czemu nie.Należy tylko unikać zbyt długich poziomych (tzn i tak prowadzonych ze spadkiem) odcinków.

 

 

A może ktoś zna jakieś odpowiedzi na moje pytania odnośnie kominka (dwa posty wyżej).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam.

pytanie do fachowców.

instalacje wody uzytkowej oraz ogrzewania mam w technologii pex-al-pex.

czy z tymi rurami moge podejsc do samego kotla (gazowy kondensacyjny 2-funkcyjny), czy tez musi byc przejscie na stal, albo miedz?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już tradycja z tymi przerwami w pisaniu ale niestety jak wszystko pójdzie dobrze to będę miał bardzo dużo czasu dla Forum ale to takie plany na przyszłość Padł mi laptop będę więc stopniowo nadrabiał zaległości Zacznę od końca i tematów łatwiejszych ale odpowiem na wszystkie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie do pana hydrualika:)i forumowiczów którzy już ten temat 'przerobili'

jakiej firmy poleca rury z tworzywa do wykonania instalacji wodnej...dla inwestora który zrobi tę instalacje sam....skręcane mogą być?czy lepiej zgrzewane?

 

Pod pojęciem instalacja wodna rozumiem instalacje wody zimnej i ciepłej Jeśli tak to proponuje wykonanie instalacji z PP ( zgrzewaną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

pytanie do fachowców.

instalacje wody uzytkowej oraz ogrzewania mam w technologii pex-al-pex.

czy z tymi rurami moge podejsc do samego kotla (gazowy kondensacyjny 2-funkcyjny), czy tez musi byc przejscie na stal, albo miedz?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam.

 

Możesz ale kawałek instalacji z metalu pewnie i tak musisz wykonać ( musisz zamontować dodatkowy zawór na powrocie i filtr i może jeszcze dopuszczanie wody do instalacji )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.

Domek ma 160 m2 : 1 wc na partere i 2 łazienki na poddaszu ( wc, umywalka, prysznic druga natomiast to wc bidet prysznic wanna umywalka) .

Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.

POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .

Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.

pozdrawiam

 

prosze o podpowiedź

 

Jeśli chodzi o kanały wentylacyjne (komin) trzymał bym się projektu Z mego doświadczenia wynika że w późniejszym czasie zawsze brakuje kanałów a pomieszczenia gdzie są odbiorniki gazowe to całkiem co innego tu nie ma żartów Odnośnie pionu kanalizacyjnego można łączyć byle zgodnie ze sztuką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie robienia instalacji wod-kan i co w domu.Planuje zrobic instalacje podlogowki i grzejników (w pom gosp. i garazu) na parterze, a na poddaszu tylko grzejniki.Źródłem ciepła będzie kocioł gazowy (kondensat).Chciałbym też zainstalować kominek z płaszczem wodnym.Kominek będzie w salonie,nie będzie miał żadnej ściany wspólnej z kotłownią. I tutaj pytanie :

 

Jakie rury ułożyć w posadzkę, tak aby połączyć kominek z kotłownią?

Moje pomysły:

1.Dwie rury miedziane o średnicy ok. fi32 (zasilenie i powrót)

2.Rura fi 32 plastik (zimna woda)

3.Wykonanie podejścia kanalizacyjnego w rejonie kominka (przelew z naczynia wzbiorczego

 

5.Okablowanie od kominka do kotłowni (sterownik )

 

4...Coś jeszcze?

 

Czy naczynie może być pod stropem kotłowni na parterze,podczas gdy kominek ma obsługiwać instalację również na parterze.Choć moim zdaniem,z tym nie ma problemu,bo kominek i tak będzie pracował przez wymiennik i będzie oddzielony od instalacji c.o.

 

Wreszcie najważniejsze chyba pytanie.Czy naczynie wzbiorcze musi byc nad kominkiem.Czy może być zamontowane pod stropem w kotłowni (ok 4 m odległości od kominka do kotłowni).

 

Na razie istotne są kwestie związane z ułożeniem orurowania w posadzce.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

 

Nie wiem jakiej mocy masz kominek i jaka jest odległość kominka od kotłowni ale rura fi 32 to lekka przesada dał bym fi 28 ( szt dwie) doprowadził by zasilanie wody zimnej wystarczy taka jaką dasz do podejścia do przyborów w zależności od systemu może to być 16 mm lub 20 mm Podejście kanalizacyjne by się przydało do naczynka i do spuszczania wody z kominka fi 50 i okablowanie do kotłowni jak jest możliwość to w rurce a jeśli nie to dwa kable 3x11/2

Kwestia najważniejsza to bezpieczeństwo Naczynie powinno być umieszczone bezpośrednio nad kominkiem lub jak najbliżej może być bezpośrednio za ścianą lun nawet na poddaszu ale w pionie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM SERDECZNIE NIEZLY.mam pytanie.czy można zamontowac piec na eko groszek i kominka z płaszczem wodnym z pełną automatyką tak aby w zależności od tego czy palę w kominku załączał się w miarę potrzeby piec.dodam tez że system będzie ogrzewał też wodę do mycia,a ogrzewanie ma by podłogowe.dom o powi.260 m i duża antresola w środkuco byś mi polecił i jaki piec zastosowac jedno czy dwu funkcyjny.hydraulik z którym rozmawiałem poowiedzial mi żę takich rozwiązań sie nie stosuje bo piece na eko groszek nie maja potrzebnej do tego automatyki.jestem często na forum i widzę żę wiesz wszystko o hydraulice dlatego prosze o pomoc.z góry dziękuję i pozdrawiam :D

 

Dla mnie to łatwizna ( żartowałem )

Gdyby jednym ze źródeł ciepła był kociołek gazowy nie było by problemu automatyka np. Vaillanta pozwana na sterowanie drugim źródłem ciepła ale tu mamy inny układ Można oczywiście poszukać w sieci takich gotowych sterowników może Kompit albo Tatarek cos takiego ma ale ja bym to trochę uprościł ( skomplikował sama kotłownię )Do kotła na eko-groszek i do kominka zastosował bym bufor ciepła Oba te urządzenia ładowały by bufor Z bufora zrobił bym wyjścia na trzy obiegi grzewcze ( zasobnik ciepłej wody, grzejniki i podłogówka ) niezależnie sterowane własnym prostymi sterownikami Obieg podłogówki na zaworze 3 drogowym może być termostatycznym z nastawą ręczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...