Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hydraulik do usług


Hydraulik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

 

Podaj model tej pompy

 

Waterstage od Fuji np jest tutaj

 

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

 

a jakie to ma znaczenie?

 

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą

Przecież wszystkie dane masz na stronie producenta.... :)

 

Tak to zacytuj je

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory zasilane pompą ciepła. Nikt tego nie wie. Temat jest raczej mało znany. Klimakonwektory są rzadko stosowane.

 

Podaj model tej pompy

 

Waterstage od Fuji np jest tutaj

 

http://www.klima-therm.pl/pl/aktualnosci/art78,fujitsu-waterstage-domowa-pompa-ciepla.html

 

a jakie to ma znaczenie?

 

Raczej myślałem o klimakonwektorach zasilanych wodą

Przecież wszystkie dane masz na stronie producenta.... :)

 

Tak to zacytuj je

 

http://www.klima-therm.pl/gfx/fujitsu/files/2009_waterstage_katalog_27.02_net.pdf

 

schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

 

jest strasznie ogólne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

 

jest strasznie ogólne

 

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

 

jest strasznie ogólne

 

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

 

Kolego czytaj dokumentację... tutaj nie potrzeba specjalnego schematu.

Długość i przekroje rur są zależne od dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schematy są w katalogu.... napisz dokładnie czego szukasz.... pytanie w stylu

Czy ktoś może mi powiedzieć jak należy wykonać prawidłowo instalację pod klimakonwektory

 

jest strasznie ogólne

 

Pytam nie o instalację pompy ciepła ale o instalację klimakowektorów zasilanych wodą najlepiej 4 rurowych

 

Kolego czytaj dokumentację... tutaj nie potrzeba specjalnego schematu.

Długość i przekroje rur są zależne od dokumentacji.

 

Czyli co z tej dokumentacji można wyczytać na temat klimakonwektorów jeszcze raz poproszę o zacytowanie dokumentacji albo po prostu proszę napisać nie wiem jak to się robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem zupelnie zielona jesli chodzi o instalacje, wiec nieśmiało usmiecham sie do zorientowanych w temacie z prosba o rade/ wyjasnienie. :)

 

Nasz hydraulik sugeruje (bo zawsze tak robi), żeby do podlogowki nie dawac mieszaczy (chyba tak to sie nazywa jak dobrze zapamietalam) tylko przewymiarowac nieco grzejniki, bo wg niego bedzie to efektywniejsze, jesli temperatura wody w grzejnikach bedzie taka sama co w rurze do rozdzielacza podlogowki.

 

W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".

 

 

Zupelnie sie na tym nie znam, a chcialabym miec poprawnie wykonane instalacje. Hydraulik jest z polecenia, ale wole sie upewnic, czy tak bedzie ok?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

 

Niestety ale ja reprezentuje trochę inną szkołę i w przypadku instalacji gdzie jest sama podłogówka daję zawór mieszający nawet jeśli jest możliwość w przypadku kotła kondensacyjnego gazowego ustawienia temperatury równej zasilaniu instalacji to i tak praca kotła i samej podłogówki jest lepsza

W przypadku kotła na opał stały i podłogówki bufor i zawór mieszający są konieczne

Jeśli sama kratka ściekowa nie będzie przeszkadzać to w pomieszczeniu gospodarczym bym ją zamontował co prawda bardzo rzadko się przydaje ale zawsze Tyle mamy tej Chińszczyzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Doprowadzam wodę od studzienki wodociągowej (z licznikiem) do domu. Rurka PE fi 32 (taka niebieska) . Żeby doszła do domu muszą ją przedłużyć. I moje pytanie jest następujące.

Czy można połączyć taką rurkę specjalnymi łączkami czy też trzeba ją skleić (zgrzać) ?

Najbardziej odpowiadają mi złączki ale czy są wytrzymałe czy też jest to rozwiązanie tymczasowe ?

Czy takie złączki wytrzymają kilkadziesiąt lat w ziemi ?

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem zupelnie zielona jesli chodzi o instalacje, wiec nieśmiało usmiecham sie do zorientowanych w temacie z prosba o rade/ wyjasnienie. :)

 

Nasz hydraulik sugeruje (bo zawsze tak robi), żeby do podlogowki nie dawac mieszaczy (chyba tak to sie nazywa jak dobrze zapamietalam) tylko przewymiarowac nieco grzejniki, bo wg niego bedzie to efektywniejsze, jesli temperatura wody w grzejnikach bedzie taka sama co w rurze do rozdzielacza podlogowki.

 

W pomieszczeniu gospodarczym (tam będzie piec gazowy kondensacyjny jesli uda sie podlaczyc gaz, a jesli nie uda sie to piec na ekogroszek) radzi zrezygnowac z kratki ściekowej bo "syfon i tak jest płytko i ciagle bedzie to wysychac, parowac i smierdziec".

 

 

Zupelnie sie na tym nie znam, a chcialabym miec poprawnie wykonane instalacje. Hydraulik jest z polecenia, ale wole sie upewnic, czy tak bedzie ok?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

 

Niestety ale ja reprezentuje trochę inną szkołę i w przypadku instalacji gdzie jest sama podłogówka daję zawór mieszający nawet jeśli jest możliwość w przypadku kotła kondensacyjnego gazowego ustawienia temperatury równej zasilaniu instalacji to i tak praca kotła i samej podłogówki jest lepsza

W przypadku kotła na opał stały i podłogówki bufor i zawór mieszający są konieczne

Jeśli sama kratka ściekowa nie będzie przeszkadzać to w pomieszczeniu gospodarczym bym ją zamontował co prawda bardzo rzadko się przydaje ale zawsze Tyle mamy tej Chińszczyzny

 

Niezły, dzięki. Wprawdzie nie znam się na tym, ale intuicyjnie też mi jakoś bliżej do tego, co piszesz niż do propozycji naszego hydraulika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Doprowadzam wodę od studzienki wodociągowej (z licznikiem) do domu. Rurka PE fi 32 (taka niebieska) . Żeby doszła do domu muszą ją przedłużyć. I moje pytanie jest następujące.

Czy można połączyć taką rurkę specjalnymi łączkami czy też trzeba ją skleić (zgrzać) ?

Najbardziej odpowiadają mi złączki ale czy są wytrzymałe czy też jest to rozwiązanie tymczasowe ?

Czy takie złączki wytrzymają kilkadziesiąt lat w ziemi ?

 

Pozdrawiam Andrzej

 

Oba rozwiązania są jak najbardziej prawidłowe złączka skręcana będzie łatwiejsza w montażu ale równie pewna ale jeśli była by to rura gdzie będzie podciśnienie (do hydroforu do studni) dał bym złączkę zgrzewana od niedawna pojawiły się w handlu złączki do zgrzewania zgrzewarką do rur PP ( jak Ekoplastik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś "przelicznik" systemu gwintowanego cale->metry? Tzn. Czy np nypel 3/4" będzie pasował w mufę DN20 i odwrotnie?

Wiem, że 1cal ma 25,4mm i że przeliczając to niespecjalnie wychodzi, ale jest wiele rzeczy których nie wiem, więc pytam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, 3/4 to 20-ka, cal to potoczna 25-ka, i tak samo reszta (1 1/4 = 32, 1 1/2 = 40) najprościej to zawsze sobie przemnożyć wartość w calach przez jego długość w mm i dopasować (bo nie wychodzi to idealnie to samo :) )

no i jak już o przekrojach to trzeba mieć na uwadze to, że w stali cal czy 25mm to średnica wewnętrzna a w plastiku zewnętrzna rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec na ekogroszek, 2 nitki instalacji co POMPA NA POWROCIE 25-60 dołozyłem 2 petle podłogówki na RTlach (ok 10m2 kazda) i jakos podłogówka nie grzeje ( ciepłe rurki na zasilaniu a powrót gdzie jest rtl jakos zimny) sprawdziłem rtl załozony prawidłowo

CZY ZAMIANA POMPY WYMUSZAJACEJ NA ZASILANIE COS DA?

 

ps instalacja w układzie otwartym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześc

 

jak liczy sie moc (chyba) kaloryferów przy zastosowaniu pieca kondensacyjnego. Wiem ze nie mam co sugerowac się tym co w projekcie bo kaloryfery ze wzgledu na ten kondensat będa przewymiarowane . Całej podłogówki w domu będzie nie wiele (tylko przedpokój, kuchnia i dwie łazienki).

 

Czy jest jakis wzór na to ?

 

 

pozdrawiam gośka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zleciłem instalację co grawitacyjną z kotłem węglowym (90m2). Czy mogę w takim układzie zastosować zawór 3-drożny? Majster 30 lat praktyki (rodzina) o nim nie słyszał. Chciałbym też dać zawory termostatyczne przy grzejnikach, ale mówi, że się woda zagotuje jak się przymkną, to ja na to, że chcę jeszcze bufor 300l to on na to rób se sam ;). Ma to sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec na ekogroszek, 2 nitki instalacji co POMPA NA POWROCIE 25-60 dołozyłem 2 petle podłogówki na RTlach (ok 10m2 kazda) i jakos podłogówka nie grzeje ( ciepłe rurki na zasilaniu a powrót gdzie jest rtl jakos zimny) sprawdziłem rtl załozony prawidłowo

CZY ZAMIANA POMPY WYMUSZAJACEJ NA ZASILANIE COS DA?

 

ps instalacja w układzie otwartym

 

Taki układ jest dość prosty i popularny a zarazem trudny do s…… ale może jednak coś zostało przeoczone

Zakładam że zawory RTL zostały zamontowane poprawnie tzn. wkręcone do belki rozdzielaczowej powrotnej strzałka do góry

Może podłogówka nie została odpowietrzona Radził bym na rozdzielaczu zakręcić wszystkie grzejniki tak by całe ciepło z kotła poszło przez podłogówkę jeśli to zadziała to powinno wystarczyć przydławienie ( kryzowanie) grzejników

Zmiana miejsca pompki nic nie pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześc

 

jak liczy sie moc (chyba) kaloryferów przy zastosowaniu pieca kondensacyjnego. Wiem ze nie mam co sugerowac się tym co w projekcie bo kaloryfery ze wzgledu na ten kondensat będa przewymiarowane . Całej podłogówki w domu będzie nie wiele (tylko przedpokój, kuchnia i dwie łazienki).

 

Czy jest jakis wzór na to ?

 

 

pozdrawiam gośka

 

Odpowiedz jest prosta należy to policzyć Programów do tego jest w sieci cała masa jest nawet kilka wątków na tym forum

Ale niektórzy idą na skróty i przyjmuj wartość np. 70 W/m kw przy parametrach 70/55/20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

nie mam rozdzielaczy tylko normalna instalacja na rurkach miedzianych. Instalator potwierdził ze zamiana pompy na zasilanie nic nie da.

Zaproponował zeby piec zostawic w układzie otwartym a reszte instalacji poprzez wymiennik płytowy zrobic układ zamkniety ( wtedy podłogówka powinna ruszyc )

co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...