Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zamiar instalować piec na paliwa stałe i zastanawiam się czy nie umieścić go w garażu - łatwiejszy załadunek i mniej kurzu w domu, ale zastanawiam się jak z podłączeniem do komina.W pomieszczeniu gospodarczym można wówczas umieścić rekuperator oraz zrobić pralnię. Może ktoś tak zrobił - proszę o porady.

Mam również pytanie odnośnie rekuperatora - czy jest faktycznie wart wydanych pieniędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia K., z kotłem na węgiel w tej mikrokotłowni będzie problem, bo jest tam po prostu za mało miejsca. Jeśli postawisz kocioł w garażu, to przy tej (w projekcie) szerokości garażu nie zmieścisz się samochodem - trzeba będzie poszerzyć garaż o jakieś 2 metry (jeśli jednostanowiskowy). Z kotła do komina (przechodzącego przez dotychczasową kotłownię musiałaby iść rura spalinowa o długości ok 2 m., chyba że zdecydujesz się na przeniesienie komina na ścianę graniczącą z garażem.

 

Miałem podobne dylematy z chwilą rozpoczęcia budowy tego domu i wybrałem.... pompę ciepła.

Najbardziej cieszę się z braku komina przechodzącego przez kotłownię i górną łazienkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny są różne w zależności od producenta PC i rodzaju budowanego dolnego źródła. Ale w skrócie.

 

Wstęp, bo jest bardzo ważny:

Moja lokalizacja plasuje mnie na granicy I i II strefy klimatycznej. Z obliczeń zapotrzebowania na ciepło wynikało że potrzebuję mocy ok 7..8kW, dobrana PC ma 7kW mocy grzewczej (czyli jest "niedowymiarowana", ale to zamierzenie celowe). Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w grzałki elektryczne, które wspomagają w czasie największych mrozów (można wybrać moc 3-6-9kW). W urządzeniu mam wbudowany zasobnik CWU ok 180 litrów - wystarcza spokojnie na rodzinę 2+2. Grunt wokół domu to glina z b. wysokim poziomem wód gruntowych.

 

Ceny netto (Vat z czasu wykonania dostawy i montażu)

1. Pompa ciepła 25000 (VAT 7%)

2. budowa dolnego źródła - kolektor poziomy 500mb (materiały + montaż) 10000 zł (+VAT 22%)

3. wykonanie i uruchomienie kotłowni 4000zł (+VAT 7%)

4. wykonanie ogrzewania podłogowego (200m2) + wylewki 20000zł czyli 100zł/m2 (+VAT 7%)

Nadmienię tylko że pętle ogrzewania podłogowego mam "gęsto", co 8cm.

 

Podsumowując - wykonanie kompletnego ogrzewania "pod klucz". W czasie gdy montowałem PC to była jedna z lepszych ofert. Dziś na pewno poszukać w Polsce innych ofert i innych urządzeń (są polscy producenci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie ekogroszku to ogrzewanie wychodzi Ci taniutko :) U mnie cały poprzedni rok zakończył się zużyciem 10500kWh (grzanie, ciepła woda, gotowanie oświetlenie). Nie mam podlicznika na PC więc nie jestem w stanie powiedzieć ile z tego ogrzewanie + CWU, jednak szacuję (na podstawie zużycia latem) że ok 5000kWh rocznie, to u mnie zużycie na wszelkie inne odbiorniki energii elektrycznej poza ogrzewaniem itp. Czyli rocznie wychodzi za ogrzewanie ok 2800 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

to zależy w jakiej czesci polski sie budujesz .

i chyba lepiej wziasc dwie ekipy od murów i od dachu bynajmniej my tak zrobilismy

od fundamentów po mury 23tys

konstrukcja dachu i ułozenie dachówek i rynny 10 200 zł

budujemy w wielkopolsce!

Edytowane przez kkwiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...