Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napiszcie mi kochani czy przy montażu rolet (na dole) schowanych dużo więcej was kosztowało murowanie, ponieważ mój wykonawca twierdzi,że droższe są nadporoża i trzeba robić wieńce. :roll:

Jedyną modyfikacją nadproża przy montażu rolet typu INTEGRO jest wsadzenie kawałka styropianu w miejscu wcięcia, który później się po prostu wydłubuje po wyschnięciu betonu. Za taką "usługę" chyba żaden normalny budowlaniec Was nie skasuje! Chyba, że użyjecie gotowych nadproży np. Leiera - wtedy faktycznie będzie trochę drożej (o ile najlepiej powie Ci Sowa, która ma takie u siebie). A'propos wieńców, to chyba trzeba je robić w każdym nadprożu powyżej 50 cm długości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dawno tu nie zaglądałam a tu proszę Aniss jestem pod wrażeniem tempa. Tak wogóle to piękny domek. Kiedy się wprowadzacie?

Mam pytanko ile kosztowały Was instalacje (woda, hydraulika itp). My właśnie ten etap kończymy

pozdrawiam starych i nowych budujących Faworyta

Beata

 

Jak tylko dostanę fakturę z rozliczenia to dam znać, na razie sama nie wiem ile zapłacę :roll:

Dziękuję za pochwałę, chcemy (musimy) wprowadzić się za dwa miesiące dlatego trochę przyspieszyliśmy, choć i tak dom będzie niestety nieskończony.

 

Pozdrawiam, Ania.

 

no więc mało nie wyszło, całość 12500zł.

w tym:

materiał - 7000 zł (bez grzejników i pieca)

C.O.+podłogówka - 2000zł (robocizna)

woda+kanalizacja - 3500zł (robocizna)

 

 

mam cichą nadzieję, że u innych wyszło podobnie, bo jeśli znowu przepłaciłam... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem na etapie planowania elektryki .Czy macie jakies swoje projekty i przemyslenia na ten temat.Jesli macie jakies własne projekty to proszę jak mozna podeslac na priva.Pozdrawiam.

Na tym etapie musisz naprawdę dobrze się zastanowić nad rozmieszczeniem wszystkich sprzętów w domu, trzeba pamiętać o instalacji alarmowej, którą już w fazie projektu i wykonania powinna zatwierdzić firma, z którą podpiszesz umowę (jeśli w ogóle planujesz ochronę). W ten sposób unikniesz mega starcia na linii elektryk-alarmmistrz jak u nas! Trzeba dokładnie zaplanować sieć komputerową i miejsce na ewentualny serwer lub przynajmniej na rooter. U nas jest na strychu i już mam co do tego zastrzeżenia - w razie jakiegokolwiek zawieszenia sprzętu, co dzieje się dość często, będę musiał zapierdzielać na strych... nie najlepszy pomysł, a sam byłem jeszcze niedawno jego wielkim orendownikiem! Ważna jest przejrzystość całej instalacji czyli wykonanie jej wg zasad - kable muszą iść po liniach prostych, najlepiej bez skosów i najlepiej w zwartych grupach w miejscach, w których nie będziesz chciał kiedyś wbić gwoździa czy wkręcić haczyka na obrazek... u nas jest to zrobione dość chaotycznie, więc zwracam uwagę innym żeby nie popełniali tego błędu. Pomyśl o oświetleniu ogrodowym, gniazdkach np na zewnątrz pod dachem, które ułatwiają wieszanie ozdób świątecznych (świecące sople itp.). Ważne, żeby podciągnąć odpowiednie wielożyłowe kable do domofonu (ewentualnie wideodomofonu) i dodatkowy kabel do zwalniania elektrozaczepu przy zamku w bramce w ogrodzeniu! Pamiętajcie o wyjściach antenowych we wszystkich pokojach, w garażu i na tarasie (można będzie oglądnąć sobie meczyk przy grillu). Szczerze mówiąc temat jest tak szeroki, że można dla niego założyć nowy topic na forum :o

W razie pytań służę pomocą (na tyle na le się znam, a nie jestem elektrykiem).

I jeszcze na koniec sprawa oświetlenia schodowego - pamiętajcie że większość światełek schodowych działa w instalacjach 12 Voltowych czyli trzeba przewidzieć miejsce na zasilaczyk - my oczywiście nie mamy... i będziemy musieli go podwiesić pod schodami na suficie i przewiercić się z powrotem do puszek na schodach... znowu mądry Polak po szkodzie... niby pierdoła, ale denerwująca! Wybierzcie dobrego specjalistę, który zna nowe technologie i nie trzeba mu wszystkiego pokazywać palcem (np że krzywo obsadził puszki w ścianach i po tynkowaniu wyglądają jak w bloku Alternatywy 4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mato.

 

Już mam niby swoje jakies plany i przemyślenia co i gdzie o jakiś dodtkowym okablowaniu pod kamery , ozdoby domu ,itp .

Ja na strychu nad garazem chcę zrobić pokój techniczny gdzie wszyskie sprzęty umieszczę i myślę ze to jest pomysł dobry poniewaz nie zabiera niepotzrebnego miejsca w domu a strych i tak jest w tym miejscu mało wykorzystany.

 

 

Jeszcze raz dzięki Mato :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam pytanie buduję Faworyta wersja pomniejszona. Zastanawiam się nad wyborem orzewania czy olejowe czy na ekogroszek no i oczywiście nad pomieszczeniem w którym ma się znajdować. Czy wybrać pomieszczenie obok łazienki czy za garażem bardzo proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam pytanie buduję Faworyta wersja pomniejszona. Zastanawiam się nad wyborem orzewania czy olejowe czy na ekogroszek no i oczywiście nad pomieszczeniem w którym ma się znajdować. Czy wybrać pomieszczenie obok łazienki czy za garażem bardzo proszę o podpowiedź.

U nas ogrzewanie jest dokładnie takie jak w projekcie czyli gaz z sieci, do tego dokładamy kominek z płaszczem wodnym i solary na dachu. Zasobnik 2-wężownicowy 300 litrów zmieścił się tylko pod schodami po drugiej stronie komina, a kocioł wiszący i cała automatyka zawiśnie w kotłowni obok komina.

Swoją drogą nasza droga (jeszcze nie zakończona) do podłączenia gazu zasługuje na nagrodę Darvina - słabi muszą zginąć :evil:

P.S. Gaz drożeje o kolejne 15% - do prawdy rewelacja! Może powinniśmy zacząć hodować krowy, a gazem z ich obornika ogrzewać dom??? Widziałem takie cudo w Austrii - pięknie wieczorem przy grillu pachniało 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałam gaz płynny + kolektory a kotłownię mam za garażem,długo zastanawiałam się nad ogrzewaniem i padło na gaz z bańki :D

 

Mam pytanie na co wykorzystaliście w takim razie pomieszczenie ktore w projekcie przeznaczone jest na kotłownię, to obok łazienki. Mnie architekt powiedział ze jesli zrobię piec na ekogroszek z tylu za garazem nie bedzie miejsca na rzeczy typu kosiarka i inne i to mnie przerazilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym pokoju po kotłowni będzie pokojem komputerowym,coś jak niektórzy mówią gabinetem a jeśli planujesz za garażem kotłownie to napewno nie będzie miejsca na piec i narzędzia wraz z kosiarką,chyba że zrezygnujesz z drzwi wyjściowych ale to i tak za mało bo gdzie będziesz składować groszek?Ja przez to że wybrałam piec gazowy to i tak planuję postawić na ogrodzie domek na narzędzia.Ale zapytaj lepiej Sowę bo ona już użytkuje dom i ma też kotłownię za garażem i ma piec na ekogroszek więc otrzymasz korzystniejszą odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My w tym pomieszczeniu zaplanowaliśmy łazienkę. Będzie duża i jasna. Natomiast w łazience, przewidzianej przez projektantów, będzie garderoba-schowek.

U nas już fundamenty wymurowane i teraz chwila przerwy, z której się cieszę, bo ostatnie miesiące papierkowego szaleństwa dały mi nieźle popalić.

 

A teraz małe pytanie. Ziemia na naszej działce jest bardzo piaszczysta. Podczas wykopów fundamentu okazalo się, że humus ma grubość około 15 cm i nasz murarz stwierdził, że nie mamy sobie co głowy zawracać usuwaniem tej warstewki bo to tylko brudny piach a nie żyzna ziemia. Kazał nam to zasypać żółtym piaskiem i ubić.

Nie wiem co mam o tym myśleć, bo niektórzy twierdzą, że humus musi być koniecznie usunięty. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My w tym pomieszczeniu zaplanowaliśmy łazienkę. Będzie duża i jasna. Natomiast w łazience, przewidzianej przez projektantów, będzie garderoba-schowek.

U nas już fundamenty wymurowane i teraz chwila przerwy, z której się cieszę, bo ostatnie miesiące papierkowego szaleństwa dały mi nieźle popalić.

 

A teraz małe pytanie. Ziemia na naszej działce jest bardzo piaszczysta. Podczas wykopów fundamentu okazalo się, że humus ma grubość około 15 cm i nasz murarz stwierdził, że nie mamy sobie co głowy zawracać usuwaniem tej warstewki bo to tylko brudny piach a nie żyzna ziemia. Kazał nam to zasypać żółtym piaskiem i ubić.

Nie wiem co mam o tym myśleć, bo niektórzy twierdzą, że humus musi być koniecznie usunięty. Co o tym myślicie?

 

na pewno to mniej pracy dla ekipy bo nie muszą zagęszczać podłoża. Ale dom stawia się na lata i nie masz pewności co kryje się w humusie. Nawet na tym brudnym piasku są jakieś rośliny, które mogą gnić.

 

Ja radzę wymienić podłoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie odnosnie salonu do osob ktore juz uzytkuja lub wykanczaja - mam juz na to jakis poglad bo juz zrobiony i nakryty stropem - czy ten salon nie jest zbyt otwarty?

 

wlasciwie jak sie wchodzi to caly salon jest na widoku - zero jakiejs intymnosci - bo ten slup to niewiele zakrywa

czy to nikomu nie przeszkadza?

 

czy nie lepiej przedluzyc scianke do slupa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha ja tez mam lazienke w miejscu kotlowni planowanej - bardzo ladna lazienka - na razie najbardziej mi sie podoba + jadalnia

a przy wejsciu na miejscu malej lazieneczki wlasnie garderoba na odziez wierzchnia i buty - widzialam takie rozwiazanie w ktoryms muratorze i tak mi sie spodobalo ze zrobilam tak i u nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze do anisski - wydaje mi sie ze 2500 za ogrzewanie podlogowe - robocizne to bardzo malo

na zdjeciach widac ze macie salon jadalnie kuchnie i hol z podlogowka - chyba ze sie myle - i ta cena zwala z nog swoja niskoscia

takze na pewno nie przeplacilas

 

a swoja droga to pomorze jest jakies tanie w budowaniu ..no

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...