Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mamil - właśnie dlatego utworzyłem album z fotografiami na portalu Onet by każdy kto zainteresowany mógł tam zajrzeć w dowolnym momencie i jak trzeba wielokrotnie. Wysyłanie tego samego na skrzynkę to duży i chyba niepotrzebny wysiłek ?

Do wszystkich: 1 marca 2007 to dzień zakończenia wszystkich prac związanych z pokryciem dachowym mojej Wierzby i 3 nowe zdjęcia w albumie :-)

To była dla mnie bardzo długa i męcząca przygoda z tym dachem - przyjazd ekipy na budowę: 18 grudnia 2006. Mimo łagodnej zimy zabrało to dwa i pół miesiąca!!

W tym czasie nie obyło się bez kilku pomyłek. Największa to "zmiana" typu membrany dachowej przez firmę dekarską. W umowie miałem Tyvek Solid firmy DuPoint a zobaczyłem zamontowaną na całej połaci Basic 1300 firmy Strotex. Decyzja zrywamy i kładziemy od nowa!!

Do tej pory na to co widzisz na zdjęciach wydałem dokładnie 123365,69 pln. Zawarte tu są też koszty wykonania 406,76 m płotu z siatki z podmurówką betonową (szacuję na ok. 20 000 pln).

Szyn HEA nie kupowałem - u mnie zostały zastąpione specjalną konstrukcją wykonaną z prętów - pisałem o tym wyżej.

Jeśli chodzi o kosztorys z Horyzonta to trudno mi powiedzieć dlatego, że w trakcie budowy zmieniłem zasadnicze wymiary konstrukcji z projektu: powiększony garaż o drugie stanowisko (teraz ca. 45 m2), zmiana dachu tak by ten powiększony garaż został też pokryty, podniesienie ścianki kolankowej o 2 bloczki komórkowe, zmiana wieńca oryginalnego na dwa inne wieńce, rezygnacja z budowy komina w pomieszczeniu technicznym oraz gruntowna zmiana konstrukcji komina w salonie: rezygnacja z grila na tarasie oraz przesuniecie go w głąb pomieszczenia i wybudowanie go na stropie a nie na postumencie na parterze. Zamiana okna w salonie na drugie drzwi balkonowe po to by kiedyś zrobić ogród zimowy dający możliwość przejścia z drzwi garażu do salonu oraz wykorzystać efekt cieplarniany do wspomagania ogrzewania domku. Rezygnacja z najmniejszego pokoju na parterze, wydzielenie tam garderoby, przesunięcie okna w sypialni, powiększenie sypialni, zmiana wejścia do dużej łazienki na wejście z sypialni a nie z holu, powiększenie onkna w tej łazience....

Te wszystkie zmiany spowodowały i będą powodować znaczące różnice w kosztorysie.

 

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

romwis Dzieki za szybka odpowiedz. Czy mozesz cos wiecej napisac o tych pretach stalowych, lub masz jakies szkice ktore moga mi pomoc w rozmowie z moim kierownikiem budowy na temat ewentualnej zmiany w konstrukcji stropu. Szczerze mowiac bylem u kilku konstruktorow i zaden nie mial pomyslu jak rozwiazac sprawe tych belek HEA.[/b]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tych belkach poprzednio tak:

" -W projekcie są belki HEB 200, stal St3S, ale u mnie KB zaordynował zmianę na ekwiwalentną konstrukcję z grubych prętów stalowych rozmieszczonych w dwóch rzędach, ze strzemninami, powiązanych drutem wiązałkowym a później jak cały strop zalane betonem B20. "

 

Szkicu niestety nie mam ale to wyglądało na konstrukcję przestrzenną z zastosowaniem dwóch rzędów prętów. Grubsze (fi 16 mm) poszły w spodniej warstwie a cieńsze w górnej warstwie (fi 12 mm). Nie pamiętam też dokładnie ile prętów było w każdej z nich (4 lub 5).

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jeszcze sobie chodzenia po nich do końca nie wyobrażam, ale czas pokaże :-)

Trochę ratuje mnie to, że poddasze traktuję prawie wyłącznie jako przestrzeń dla gości i rodzinki (hi hi) - sam będę pomieszkiwał wyłącznie na dole i tylko czasami chadzał do sauny, która mam nadzieję kiedyś tam stanie.

Teraz rozmyślam nad dwustrefowością ogrzewania i wentylacji w mojej Wierzbie - bo gdy poddasze będzie przez długie okresy nie zaludnione to chciałbym tam utrzymywać wyłącznie temperaturę dyżurną (ok. 10 *C). To samo z wentylacją mechaniczną. Macie może jakieś przemyślenia w tym kierunku?

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Powoli dojrzewam do rozwiązania ogrzewania dla mojej Wierzby : będą dwie strefy ogrzewania. Na dole 100% podłogówka wodna a góra to grzejniki. Do każdej strefy osobna pompa obiegowa - ta ostatnia włączana "mocniej" wtedy gdy goście przybędą a w tzw. międyzczasie tylko głodowe podgrzewanie.

Całość napędzana przez bufor wodny ładowany na kilka sposobów-niektóre źródła potraktowane rozwojowo: panele solarne, powietrzna pompa ciepła etc. Na dzień dobry bufor będą aktywować grzałki elektryczne i ciepło z kominka.

Odbiór do ogrzewania z bufora maksymalnie niskotemperaturowy - dłuższe cykle ładowanie - rozładowanie bufora wodnego. Bufor już się produkuje na indywidualne zmówienie.

Wentylacja będzie mechaniczna z rekuperatorem i gwc żwirowym umieszczonym pod podjazdem do garaży. Też dwustrefowa. Góra wymiana powietrza włączana mocniej okazjonalnie, Dół pracować będzie z krotnościami wymiany przewidzianymi normami.

To są jedynie ciągle moje plany ale mam nadziję na ich konkretne realizacje.

Teraz odpoczywam po wykonaniu i rozliczeniu dachu. Wyszło razem ok. 52 tysiące zł !!!. Dach owszem jest ładny - zobaczcie sami w albumie - są nowe zdjęcia.

Co u Was nowego???

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wybralem najgorszy moment na budowe domu. Materiałów nie ma, nawet na glupie cegły sa zapisy. Robocizna taka jak w anglii lub irlandii. niestety moje zarobki sa nadal polskie. Juz wiem ze ta budowa wyniesie mnie sporo wiecej niz wyliczylem, a liczylem naprawde dokladnie. A co to bedzie za rok jak rusza przygotowania do Euro 2012. Strach pomyslec. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

wolim - koszt wykonania zależy trochę od odmiany Wierzby (A,B lub C) i ewentualnie od rodzaju zmain jakie wprowadzisz do oryginalnego projektu.

Zależy on też w jakim trybie poprowadzisz swoją budowę: developer, jedna ekipa na całość, czy sposobem gospodarczym: Ty załatwiasz ekipy do poszczególnych prac i ogrganizujesz materiały na budowę.

Ja ze swoją Wierzbą C ze sporymi zmianami działam według tego ostatniego schematu. Jestem gdzieś tak w połowie i nie przekroczyłem jeszcze 150 kpln.

Tak więc sądzę, że może Ci się uda wybudować pod klucz za sumę kórą wymieniłeś.

Poddasze radzę wykończyć od razu - potem jak już zamieszkasz to będziesz miał bałagan i liczył straty w czasie prowadzenia prac na poddaszu.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolim - koszt wykonania zależy trochę od odmiany Wierzby (A,B lub C) i ewentualnie od rodzaju zmain jakie wprowadzisz do oryginalnego projektu.

Zależy on też w jakim trybie poprowadzisz swoją budowę: developer, jedna ekipa na całość, czy sposobem gospodarczym: Ty załatwiasz ekipy do poszczególnych prac i ogrganizujesz materiały na budowę.-romwis

 

Ja zamierzam budować wersję A z prostokatną klatką schodową. Stan surowy zamknięty + wylewki i tynki będę zlecał firmie (lub lokalnym majstrom). Do tego dojdą jeszcze pewnie instalacje. Sam (osobiście) mam zamiar robić drobne prace wykończeniowe, tj. kafle, panele, biały montaż. Ocieplenie z zewnątrz chyba też zrobię bez większych problemów sam - niski budynek, więc nie trzeba jakichś dużych rusztowań.

 

Jeśli chodzi o zmiany, to nie będę ich zbyt dużo wprowadzał:

1) Zmiana ścian z YTONGA jednowarstwowego na suporeks 24 + styropian (jakoś te dodatkowe 12cm w przypadku YTONGA wydaje mi się przegrywać z 12cm styropianu, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła).

2) Podniesienie o jeden bloczek fundamentów (niska działka) i o jeden bloczek ściany (żeby zyskać nieco miejsca na poddaszu)

3) Zmiany sposobu ogrzewania z pieca gazowego na elektryczny - a więc niewielka przeróbka projektu instalacji (chociaż tu się jeszcze zastanawiam - ogólnie przeraża mnie wizja butli na działce i tego tankowania jednorazowego za dużą kwotę ;) )

Cała reszta zostaje bez zmian.

 

C.o. mam zamiar robić w plastikach - wersja oszczędnościowa i do tego bardzo mi się podoba cały system montażu - czysto, szybko, bez jakichś specjalistycznych narzędzi i możliwość poprowadzenia w podłogach pod posadzką.

 

Trochę boję się dachu i stropów, bo czytałem gdzieś, że w tym domu są dosyć nietypowo rozwiązane, przez co pewnie dużo droższe niż standardowe.

 

Poddasze wykończe jeśli wystarczy mi pieniędzy (stąd wybór tego projektu - w przypadku braku gotówki, można jakiś czas się całkiem wygodnie "gnieździć" na parterze).

 

Dzisiaj idę do architekta uzgodnić jakie zmiany chcę wprowadzać :)

 

A tak swoją drogą - budujesz ściany jedno, czy dwuwarstwowe?

 

Pozdrawiam,

/\/\\/\/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolim - też od razu zamieniłem Ytonga na beton komórkowy Solbet ("500") 24 cm, murowane na zaprawę ciepłochronną. Do tego planuję dać 15 cm ocieplenia ze styropianu.

U mnie podobnie: ogrzewanie to głównie elektryczne (grzałki) plus kominek z płaszczem wodnym ładujące bufor wodny. Z bufora zasilać będę pętle podłogówki na parterze i kilka grzejników na poddaszu oraz pobierać ciepłą wodę.

Dobrze, że podnosisz ściankę kolankową tylko o 1-en bloczek-będziesz miał więcej miejsca a mimo to budyneczek nie straci na proporcjach.

Dach to rzeczywiście osobne przeżycie w tym projekcie. Jak mocno nie jesteś przywiązany do dachówek to rozważ proszę odchudzenie przekrojów więźby i połóż blachodachówkę-może wyjść nieco taniej.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Na początku października zamknąłem swoją "Wierzbę C ze zmianami" - tak ją nazwał "Horyzont" na swoich stronach prezentując fotografie gotowych i budujących się Wierzb.

Przed tym nadgoniłem niektóre prace, których nie wykonałem "po Bożemu", gdy była na nie pora: ociepliłem fundament, zrobiłem instalację kanalizacyjną i wylałem chudziak w domu i w garażu. Postawiłem też z 12 cm BK ścianki działowe na parterze i na poddaszu.

A ostatnio wstawiłem bramy garażowe (2 szt.), drzwi zewnętrrzne: do garażu i główne wejściowe oraz komplet okien i drzwi balkonowych.

Zamontowałem alarm (Satel Integra 64 około 1900 pln) i monitoring. I tego samego dnia podpisałem umowę z firmą ochroniarską (70 pln/miesiąc netto).

W ostatnią sobotę ubezpieczyłem budynek w PZU (504 pln/rok), korzystając z 20% promocji jaka trwa do końca tego roku.

Ociepliłem też już poddasze - 20 cm wełna URSA.

Rozpocząłem prace związane z instalację hydrauliczną. Równolegle planuję rozkład gniazd, świateł i pstryczków bo mam umówionego elektryka pod koniec tygodnia.

Rozważam też czy by nie ocieplić jeszcze budynku (styropian 15 cm). Samą strukturę wykonałbym już na wiosnę.

Zapraszam do albumu - kroniki budowy. Jest sporo nowych zdjęć.

 

http://foto.onet.pl/d9sq2,wqcwrkgpa3ow

 

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

No i stało się... Budowa rozpoczęta 12 marca 2008 r.

 

Fundamenty już stoją. Jutro będziemy je zasypywać a na środę planujemy zalać płytę chudziakową.

 

Koszt stanu zero z dociepleniem ścian fundamentowych: 40 000 zł. W tym 10 000 zł za robociznę. W normalnych warunkach wyszłoby jakieś 5000 zł taniej, ale ja murowałem bardzo wysoko ściany fundamentów (ok. 140 cm), przez co wyszło dużo więcej bloczków i piachu do zasypania. Do tego kierownik budowy kazał zrobić wieniec, ze względu na wysokość ścian fundamentowych.

 

http://wolim.w.interia.pl/zdjecia_budowa/fundamenty.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, romwis, buduję wierzbę A z prostokątną klatką chociaż dzisiaj troszke żałuję, że nie wziąłem wersji z garażem. Koszt byłby niewiele wyższy.

 

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak, że moi murarze kończą murować ściany nośne. Pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego rozłożą terive i zaleją strop. Na początek maja jestem już ugadany z cieślami.

 

A teraz coś dla osób, które zastanawiają się nad kosztami... Na dzień dzisiejszy, odpukać, udało mi się zmieścić z ceną brutto w cenie netto kosztorysu ;) Myślę, że stan surowy zamknięty (z oknami) zamknie się w kwocie ok. 175-180k z robocizną (28k), ale jak już wcześniej pisałem, w normalnych warunkach powinno wyjść nieco taniej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem na etapie wykanczania WIERZBY. Troche to trwalo mialem sie wprowadzic w Pazdzierniku- niestety te podwyzki i klopoty z materialami w 2007 zrobily swoje.Co do spostrzezen to nigdy w zyciu juz nie wezme projektu z kreconymi schodami- drogie i niebezpieczne.:):) Podczas calej budowy trzeba pilnowac, aby nie zostac oszukanym.Wiem cos o tym , bo na zalanie zamowilem 3 betoniarki kazda z nich miala 6m3- pierwsza zalala okolo 40m2 stropu terriva, dwie nastepne zalaly w sumie 50 m2. Dlatego najlepszym sposobem na udowodnienie jest nagrywanie na zwykla kamere calego procesu zalewania stropu. Inaczej im sie nie udowodni ze oszukali na betonie (niestety odczulem to na wlasnej skorze- robilem tylko zdjecia:(:(:(:()

A wiec tak:

- fundamenty z bloczkow

- sciany 24 cm + 12 ocieplenia

- strop teriva

-poddasze podniesione o jeden bloczek( mozna o wiecej tylko trzeba zwrocic uwage ciesli aby krokwie byly dluzsze niz w projekcie,inaczej dom bedzie wygladal zle z ta podniesiona scianka)

-dach kryty dachowka cementowa euronit ( podczas podpisywania umowy z dekarzami zwrocic uwage, aby byl punkt ze nie moga ciac dachowek na dachu. Ja tego nie mialem i nie moglem wyegzekwowac od nich tego bez podniesienia ceny za robocizne)

- okna PCW dwustronnie oklejane z szybami P4

- instalacia elektryczna + alarmowa( czujki dualne, czujki dymu i czujki antygazowe( bo zdarza sie ze zlodzieje usypiaja domownikow przed wejsciem do domu). Do tego przyciski antynapadowe, ubezpieczenie i ochrona 60 zl brutto.Mysle o monitoringu z funkcja nagrywania oraz o czujakach zewnetrznych.Az strach bedzie tam mieszkac, po tym co napisalem :) :) :) :) :) :) :) :)

- C.O i WOD. plastyki klejone

- tynki gipsowe

-posadzki maszynowe

 

 

A tak naprawde to mimo ze ten projekt ladnie wyglada, to jest malo funkcjonalny w srodku

-mala lazienka

-malutki 4 pokoj

-kuchnia z wejsciem przez duzy pokoj- zakupy ,smieci itp

-schody - drogie i niebezpieczne

-mala kotlownia- na piec opalany eko lub miał

 

 

Jest to moj drugi dom a juz mysle o WIERZBIE II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie można ciąć dachówek na dachu?

Bo zbiera się w rynnach pył betonowy i tamuje przepływ wody deszczowej?

 

A teraz dalszy ciąg wyliczanki na temat słabości tego projektu:

Wąskie i niewygodne schody kręcone. Po pierwsze wypada je zrobić drewniane. A jak drewniane to robimy je wtedy gdy już wszystko lub prawie wszystko w domu jest zrobione-czyli prawie na końcu! Rezultat: przez cały czas budowy a zwłaszcza w fazie robót na poddaszu nie mamy żadnych schodów i włazimy na górę po prowizorycznej drabinie!

Następny dom będzie ze schodami wylewanymi z betonu już w fazie zalewania betonem stropu!

Inna sprawa, że ja dałem się skusić bo poddasze można wg. Horyzontu wykonać w drugiej fazie! Ale praktyka jest inna: robimy wszystko za jednym zamachem. Rezultat: całkowity brak projektu dla poddasza. Ani konkretnych rysunków podziału poddasza, ani żadnych instalacji na poddaszu. Musisz zlecić doprojektowanie wszystkiego albo fantazjować samemu...

Ciekawe, czy zapotrzebowanie energetyczne budynku bierze pod uwagę istnienie poddasza? Wg mnie nie! Rezultat: podnoszący ściankę kolankową popadają w jeszcze większe problemy bo mimo, że po takim zabiegu przybywa na poddaszu powierzchni użytkowej to bilans całkowitego zapotrzebowania na energię nie widzi tego zupełnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...