Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pośrednik ?


grehor

Recommended Posts

Witam

 

Jestem na etapie kupna mieszkania. Ogłoszenie znalazłem w biurze nieruchomości. Oczywiście przed oglądnięciem musiałem podpisać umowę pośrednictwa. Oprócz tego, że pośrednik zawiózł mnie na miejsce - gdzie okazało się, że wogóle jest pierwszy raz - nic właściwie więcej nie zrobił.

Nie ukrywam również, że pieniądze, które muszę wydać na prowizję mógłbym przeznaczyć np. na piec gazowy.

W związku z powyższym czy ktoś z Was wie jak wygląda sprawa rozwiązania takiej umowy i kupna mieszkania bezpośrednio?

Z góry dziękuję za info.

 

pzdr

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mielismy podobny problem...tyle ze dowiedzialm sie dosc szybko ze posrednik nie ma prawa pobrac pieniedzy zanim zadna transakcja nie bedzie dokanana nawet tak zwanego...wpisowego:) z posrednikami sparwa wyglada tak ze powinien...nie raczej musi nam towarzyszyc w ogladaniu mieszkania ktore odpowiada naszym kryteriom, odpowie na wszytkie pytania zgromadzi takze komplet doumentow mieszkania... zadko takiego mozna znalezc.. poœrednik jednak kosztuje od 1,5-3 proc ceny mieszkania plus vat...Zgodnie z prawem umowa z poœrednikiem, aby była ważna, musi zostać zawarta na piœmie. Umowš ustnš strony nie sš zwišzane. Forma wypowiedzenia umowy zależy już jednak od tego, co postanowiły strony. Poœrednicy przedstawiajš swoim klientom do podpisu gotowe wzory umów, w które wpisuje się jedynie dane zlecajšcego i wysokoœć prowizji. Umowę można jednak negocjować, rzetelny poœrednik nie powinien nam tego utrudniać. Nie ma szczegółowych uregulowań prawnych dotyczšcych treœci umowy o poœrednictwo, o jej treœci decydujš więc same strony. Podpisujšc z poœrednikiem umowę na wyłšcznoœć, musimy liczyć się z tym, że korzystajšc z pomocy innego agenta, będziemy musieli zapłacić temu, z którym zwišzaliœmy się umowš takš kwotę, jakš otrzymałby, gdyby to on doprowadził do zawarcia transakcji.

 

Kto pracuje, kto płaci

 

Strony umowy powinny być w umowie dokładnie oznaczone. Zawód poœrednika może wykonywać tylko osoba, która posiada licencję zawodowš oraz wykupiła polisę na wypadek narażenia klienta na straty materialne. Zarówno numer licencji, jak i polisy powinny znaleŸć się w umowie. Dodatkowo warto umieœcić informacje okreœlajšce nazwę i adres agencji, dla której dany poœrednik pracuje. Warto powalczyć o klauzulę przewidujšcš, że szukać dla nas mieszkania lub kupca będzie osobiœcie poœrednik wymieniony w umowie, a nie inny pracownik jego biura nieposiadajšcy licencji. Klient powinien zostać oznaczony z imienia, nazwiska oraz adresu zameldowania czy adresu do korespondencji. Poœrednik może poprosić klienta o podanie numeru PESEL lub numeru dowodu osobistego.

 

Prawa i obowišzki

 

Wzajemne zobowišzania obu stron i ich prawa wobec siebie powinny w umowie zostać szczegółowo opisane. Im dokładniejsze będš regulacje, tym mniej nieporozumień może się pojawić w trakcie współpracy. Głównym obowišzkiem klienta jest zapłata wynagrodzenia za wykonanš pracę. W umowie powinien znaleŸć się zapis jasno przewidujšcy kto, w jakiej wysokoœci i w jakim terminie będzie zobowišzany do zapłacenia prowizji. Ta może zostać podzielona pomiędzy skojarzone przez poœrednika strony umowy lub obcišżać tylko jednš z nich. Z reguły poœrednicy żšdajš zaliczki w momencie podpisania przez klientów umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży lub wynajmu nieruchomoœci. Warto powalczyć o zapis przewidujšcy, że wynagrodzenie zostanie zapłacone dopiero po sfinalizowaniu przez strony transakcji (podpisu notarialnej umowy przenoszšcej własnoœć lub umowy najmu), ponieważ pomimo podpisania umowy przedwstępnej, do sprzedaży w ogóle może nie dojœć. Większoœć poœredników ogranicza swoje obowišzki wobec klienta do wskazania mu adresu lub przyprowadzenia chętnego na kupno mieszkania. W umowie można jednak przewidzieć, że będzie on odpowiedzialny również za sprawdzenie stanu prawnego nieruchomoœci, dostarczenie klientowi takich informacji jak to, czy hipoteka nieruchomoœci nie jest obcišżona, czy właœciciel nie zalega z czynszem i opłatami.

 

Wypowiadamy umowę

 

Umowę z poœrednikiem można zawrzeć bšdŸ na czas okreœlony, np. 3 miesišce, bšdŸ na czas nieokreœlony. W tym pierwszym przypadku ulega ona rozwišzaniu po upływie przewidzianego terminu, jeżeli do tego czasu poœrednik nie znajdzie nam mieszkania. Umowa zawarta na czas nieokreœlony zostaje wykonana z chwilš zrealizowania przez poœrednika zlecenia, czyli doprowadzenia do podpisania przez klienta umowy z kupujšcym, sprzedajšcym lub wynajmujšcym. Obie umowy można jednak wypowiedzieć wczeœniej, na warunkach, jakie strony ustaliły w umowie. Np. bez podania przyczyny za dwutygodniowym wypowiedzeniem lub w przypadku umowy na czas okreœlony, np. gdy poœrednik nie wywišzuje się z podjętych wobec klienta zobowišzań.

 

Mieszkania z drugiej ręki: podpisujemy umowę

 

Zakup mieszkania to spory wydatek. Negocjujšc z dotychczasowym właœcicielem umowę, warto zadbać o najmniejsze szczegóły, aby zabezpieczyć swoje pienišdze Umowa przenoszšca własnoœć nieruchomoœci jest ważna tylko wtedy, gdy zostanie podpisana w formie aktu notarialnego. Zdarza się, że umowy przedwstępne podpisywane sš w zwykłej formie pisemnej, umowa taka nie jest jednak ważna. W przypadku gdy jedna ze stron zechce wycofać się z transakcji, druga będzie mogła domagać się zwrotu wpłaconej zaliczki lub wypłacenia kary umownej, a nie sfinalizowania transakcji. Przedwstępna umowa kupna-sprzedaży nieruchomoœci jest potwierdzeniem tego, że obie strony chcš sfinalizować przeniesienie własnoœci nieruchomoœci. To w niej zawierane sš najważniejsze postanowienia dotyczšce sposobu zapłaty ceny oraz daty i warunków przekazania mieszkania nowemu właœcicielowi. Podpisaniu umowy przedwstępnej towarzyszy zazwyczaj wpłacenie przez kupujšcego zaliczki w wysokoœci ustalonej przez strony, np. 10 proc. wartoœci nieruchomoœci. Zaliczka wraz z karš umownš, jeżeli strony tak postanowiš, zwracana jest w przypadku, gdy sprzedajšcy zdecyduje się wycofać z transakcji; przepada na rzecz właœciciela (jako kara umowna), jeżeli to przyszły klient postanowi zrezygnować z zawarcia transakcji. Strony mogš się umówić, że pozostałe 90 proc. wartoœci nieruchomoœci zostanie zapłacone np. w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszšcego własnoœć nieruchomoœci. Jeżeli kupujšcy chce skorzystać z kredytu bankowego, umowa przedwstępna będzie niezbędna do przeprowadzenia wszystkich formalnoœci z tym zwišzanych. W takim przypadku trudno jednak przewidzieć dokładnš datę podpisania umowy ostatecznej, gdyż procedura uruchomienia kredytu może potrwać nawet kilka tygodni. Jeżeli poprzedni właœciciele mieszkania obcišżyli hipotekę nieruchomoœci, warto w umowie opisać procedurę jej zwolnienia. Hipoteka obcišża nieruchomoœć, więc do spłacenia kredytu zabezpieczonego na danym lokalu zobowišzana jest nie ta osoba, która go zacišgnęła, ale ta, która jest właœcicielem lokalu. W praktyce strony umawiajš się zwykle, że częœć ceny - w wysokoœci długu wobec banku - zostanie przelana na rachunek kredytodawcy, co pozwoli zwolnić hipotekę. W umowie powinien zostać oznaczony termin przekazania kluczy do mieszkania nowemu nabywcy. Z reguły następuje to po zapłaceniu całej przewidzianej kwoty. Jeżeli kupujemy mieszkanie wraz z częœciš jego wyposażenia, okreœlmy w umowie dokładnie, jakie sprzęty w nim zostajš, pozwoli to uniknšć nieporozumień przy odbiorze mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procent prowizji i warunki negocjuje się przed podpisaniem umowy a nie po znalezieniu mieszkania.

Prawda jest taka, że w jednym przypadku pośrednik znajdzie mieszkanie "na miarę" za pierwszym razem, ale w większości przypadków musi sporo mieszkań pokazać i zaproponować.

 

Wielu pośredników robi tak, że mieszkanie ogląda dopiero przy jego pierwszym pokazaniu klientowi bo: 1.szkoda czasu na jeżdzenie "na pusto", 2.w biurze pracuje kilku pracowników i nie każdy jedzie akurat do danej oferty.

 

Ja też zapłaciłam prowizje i serce sie krajało- ale jeżeli nie chcesz płacić to nie korzystaj z ofert biur.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Polska właśnie..... :(

Pośrednik to zawód jak kazdy inny. Za swoją pracę chce być dobrze wynagrodzony.

Co by było gdybyś mieszkanie znalazł przez innego posrednika lub sam , a On Tobie juz pokazał jedno czy kilka mieszkań ... zapłaciłbyś mu za styracony czas ?

 

Wolałbyś żeby niepotrzebnie powoził Cię po kilku mieszkaniach aby "zarobić" na Twoje uznanie ?

 

Aby uprzedzić komentarze. Nie jestem pośrednikiem aniu nikt z mojej rodziny :) (ale szanuję ich pracę i wiem czego od nich wymagać). 3 razy z nich korzystałem. 2 razy zapłaciłem im prowizję, raz sam znalazłem to co mi odpowiadało.

 

Pamiętaj że mieszkanie kupujesz na długo, w przypadku wady prawnej mieszkania możesz dostac odszkodowanie (umowę zachowaj !)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mielismy podobny problem...tyle ze dowiedzialm sie dosc szybko ze posrednik nie ma prawa pobrac pieniedzy zanim zadna transakcja nie bedzie dokanana nawet tak zwanego...wpisowego:)

Ma prawo. Wynika to z podpisanej umowy o pośrednictwo. Inna sprawa, że umowę te można negocjować.

z posrednikami sparwa wyglada tak ze powinien...nie raczej musi nam towarzyszyc w ogladaniu mieszkania ktore odpowiada naszym kryteriom, odpowie na wszytkie pytania zgromadzi takze komplet doumentow mieszkania...

To tez zalezy od umowy. Jednakże etyka pośrednika nakazuje powyższe zachowania.

Ja osobiście czasami wolałem sam pojechać na wskazane miejsce. Nie musiałem ciągać za kazdym razem pośrednika. Wiedziałem czego szukam.

zadko takiego mozna znalezc..

to widać już po pierwszym spotkaniu, ile ofert i jakiej jakości opisy dostaniesz. Warto podzielić się wiedzą o dobrych pośrednikach. Mogę wskazać dobre biura w Poznaniu i we Wrocławiu (a sprawdziłem ich conajmniej kilka w każdym mieście)

po�rednik jednak kosztuje od 1,5-3 proc ceny mieszkania plus vat...Zgodnie z prawem umowa z po�rednikiem, aby była ważna, musi zostać zawarta na pi�mie. Umowš ustnš strony nie sš zwišzane. Forma wypowiedzenia umowy zależy już jednak od tego, co postanowiły strony. Po�rednicy przedstawiajš swoim klientom do podpisu gotowe wzory umów, w które wpisuje się jedynie dane zlecajšcego i wysoko�ć prowizji. Umowę można jednak negocjować, rzetelny po�rednik nie powinien nam tego utrudniać.

Zależy jakie zmiany masz na myśli :) Jeśli chodzi tylko o cenę .... to dobry pośrednik nie musi negocjować i ... dobrze, bo wtedy możesz od niego wymagać na maxa.

Nie ma szczegółowych uregulowań prawnych dotyczšcych tre�ci umowy o po�rednictwo, o jej tre�ci decydujš więc same strony. Podpisujšc z po�rednikiem umowę na wyłšczno�ć, musimy liczyć się z tym, że korzystajšc z pomocy innego agenta, będziemy musieli zapłacić temu, z którym zwišzali�my się umowš takš kwotę, jakš otrzymałby, gdyby to on doprowadził do zawarcia transakcji.

 

Kto pracuje, kto płaci

 

Strony umowy powinny być w umowie dokładnie oznaczone. Zawód po�rednika może wykonywać tylko osoba, która posiada licencję zawodowš oraz wykupiła polisę na wypadek narażenia klienta na straty materialne. Zarówno numer licencji, jak i polisy powinny znale�ć się w umowie. Dodatkowo warto umie�cić informacje okre�lajšce nazwę i adres agencji, dla której dany po�rednik pracuje. Warto powalczyć o klauzulę przewidujšcš, że szukać dla nas mieszkania lub kupca będzie osobi�cie po�rednik wymieniony w umowie, a nie inny pracownik jego biura nieposiadajšcy licencji.

Dlaczego ? To agenci lepiej znają lokale niż jeden pośrednik mający 5 agentów.

 

Klient powinien zostać oznaczony z imienia, nazwiska oraz adresu zameldowania czy adresu do korespondencji. Po�rednik może poprosić klienta o podanie numeru PESEL lub numeru dowodu osobistego.

 

Prawa i obowišzki

 

Wzajemne zobowišzania obu stron i ich prawa wobec siebie powinny w umowie zostać szczegółowo opisane. Im dokładniejsze będš regulacje, tym mniej nieporozumień może się pojawić w trakcie współpracy. Głównym obowišzkiem klienta jest zapłata wynagrodzenia za wykonanš pracę. W umowie powinien znale�ć się zapis jasno przewidujšcy kto, w jakiej wysoko�ci i w jakim terminie będzie zobowišzany do zapłacenia prowizji. Ta może zostać podzielona pomiędzy skojarzone przez po�rednika strony umowy lub obcišżać tylko jednš z nich. Z reguły po�rednicy żšdajš zaliczki w momencie podpisania przez klientów umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży lub wynajmu nieruchomo�ci. Warto powalczyć o zapis przewidujšcy, że wynagrodzenie zostanie zapłacone dopiero po sfinalizowaniu przez strony transakcji (podpisu notarialnej umowy przenoszšcej własno�ć lub umowy najmu), ponieważ pomimo podpisania umowy przedwstępnej, do sprzedaży w ogóle może nie doj�ć.

Praca pośrednika to nie podpisanie umowy sprzedaży ... tylko skojarzenie osób które chcą kupić i sprzedać jakąś nieruchomość (tam nawet pojawia się takie fajne słowo jak nastręczenie :)).

Większo�ć po�redników ogranicza swoje obowišzki wobec klienta do wskazania mu adresu lub przyprowadzenia chętnego na kupno mieszkania. W umowie można jednak przewidzieć, że będzie on odpowiedzialny również za sprawdzenie stanu prawnego nieruchomo�ci, dostarczenie klientowi takich informacji jak to, czy hipoteka nieruchomo�ci nie jest obcišżona, czy wła�ciciel nie zalega z czynszem i opłatami.

Jeżeli tego nie sprawdzi a będzie wada prawna nie wskazana w akcie to można od pośrednika domagać się odszkodowania !!!!!! Tylko trzeba mieć umowę !

 

Wypowiadamy umowę

 

Umowę z po�rednikiem można zawrzeć bšd� na czas okre�lony, np. 3 miesišce, bšd� na czas nieokre�lony. W tym pierwszym przypadku ulega ona rozwišzaniu po upływie przewidzianego terminu, jeżeli do tego czasu po�rednik nie znajdzie nam mieszkania. Umowa zawarta na czas nieokre�lony zostaje wykonana z chwilš zrealizowania przez po�rednika zlecenia, czyli doprowadzenia do podpisania przez klienta umowy z kupujšcym, sprzedajšcym lub wynajmujšcym.

Obie umowy można jednak wypowiedzieć wcze�niej, na warunkach, jakie strony ustaliły w umowie. Np. bez podania przyczyny za dwutygodniowym wypowiedzeniem lub w przypadku umowy na czas okre�lony, np. gdy po�rednik nie wywišzuje się z podjętych wobec klienta zobowišzań.

 

Mieszkania z drugiej ręki: podpisujemy umowę

 

Zakup mieszkania to spory wydatek. Negocjujšc z dotychczasowym wła�cicielem umowę, warto zadbać o najmniejsze szczegóły, aby zabezpieczyć swoje pienišdze Umowa przenoszšca własno�ć nieruchomo�ci jest ważna tylko wtedy, gdy zostanie podpisana w formie aktu notarialnego. Zdarza się, że umowy przedwstępne podpisywane sš w zwykłej formie pisemnej, umowa taka nie jest jednak ważna.

Jest ważna !!! Przewiduje ją KC !

W przypadku gdy jedna ze stron zechce wycofać się z transakcji, druga będzie mogła domagać się zwrotu wpłaconej zaliczki lub wypłacenia kary umownej, a nie sfinalizowania transakcji.

Proszę używać tylko i wyłacznie słowa zadatek !!!!

Przedwstępna umowa kupna-sprzedaży nieruchomo�ci jest potwierdzeniem tego, że obie strony chcš sfinalizować przeniesienie własno�ci nieruchomo�ci. To w niej zawierane sš najważniejsze postanowienia dotyczšce sposobu zapłaty ceny oraz daty i warunków przekazania mieszkania nowemu wła�cicielowi. Podpisaniu umowy przedwstępnej towarzyszy zazwyczaj wpłacenie przez kupujšcego zaliczki w wysoko�ci ustalonej przez strony, np. 10 proc. warto�ci nieruchomo�ci. Zaliczka wraz z karš umownš, jeżeli strony tak postanowiš, zwracana jest w przypadku, gdy sprzedajšcy zdecyduje się wycofać z transakcji; przepada na rzecz wła�ciciela (jako kara umowna), jeżeli to przyszły klient postanowi zrezygnować z zawarcia transakcji. Strony mogš się umówić, że pozostałe 90 proc. warto�ci nieruchomo�ci zostanie zapłacone np. w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszšcego własno�ć nieruchomo�ci. Jeżeli kupujšcy chce skorzystać z kredytu bankowego, umowa przedwstępna będzie niezbędna do przeprowadzenia wszystkich formalno�ci z tym zwišzanych. W takim przypadku trudno jednak przewidzieć dokładnš datę podpisania umowy ostatecznej, gdyż procedura uruchomienia kredytu może potrwać nawet kilka tygodni. Jeżeli poprzedni wła�ciciele mieszkania obcišżyli hipotekę nieruchomo�ci, warto w umowie opisać procedurę jej zwolnienia. Hipoteka obcišża nieruchomo�ć, więc do spłacenia kredytu zabezpieczonego na danym lokalu zobowišzana jest nie ta osoba, która go zacišgnęła, ale ta, która jest wła�cicielem lokalu. W praktyce strony umawiajš się zwykle, że czę�ć ceny - w wysoko�ci długu wobec banku - zostanie przelana na rachunek kredytodawcy, co pozwoli zwolnić hipotekę. W umowie powinien zostać oznaczony termin przekazania kluczy do mieszkania nowemu nabywcy. Z reguły następuje to po zapłaceniu całej przewidzianej kwoty. Jeżeli kupujemy mieszkanie wraz z czę�ciš jego wyposażenia, okre�lmy w umowie dokładnie, jakie sprzęty w nim zostajš, pozwoli to uniknšć nieporozumień przy odbiorze mieszkania.

Dodatkowo sprzedaż ruchomości obciążone jest bodajże podatkiem 1% a nie 2% jak od nieruchomości.

Praktyka robi swoje :)

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...