Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zgadza się, bo roślina ma "ładować cały wysiłek" w kłącza lub bulwy a nie wykształcać nasiona

 

a czy to dotyczy rownież wszystkich innych bylin? bo czasem mi szkoda obcinać bo ładnie wyglądają, np. sasanki

W zasadzie tak, ale nie przejmuj się zbytnio. Ja też lubię te sasankowe puszki- rozetki. Są przepięknościowe jak mawiała moja polonistka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, bo roślina ma "ładować cały wysiłek" w kłącza lub bulwy a nie wykształcać nasiona

 

a czy to dotyczy rownież wszystkich innych bylin? bo czasem mi szkoda obcinać bo ładnie wyglądają, np. sasanki

W zasadzie tak, ale nie przejmuj się zbytnio. Ja też lubię te sasankowe puszki- rozetki. Są przepięknościowe jak mawiała moja polonistka :wink:

 

dzięki stokrotne raz jeszcze :) :) :) :) :) :) :)

PS. fajne słowo :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, Zygmorze kiedy się nawozi rododendrony? Kupiłam dzisiaj nawóz, na którym mam napisane "pierwsze nawożenie marzec/kwiecień, drugie wczesną wiosną" :) tzn. jak? 2 w 1? :lol: (13%azotu,5% fosforu, 9% tlenku potasu, 2% tlenku magnezu)

 

Wszystko zalezy od tego jaki jest nawóz

myśle że w opisie chodziło o pierwsze nawożenie wczesną wiosnę (wg mnie różaneczniki powinno się nawozic troche później niż w opisie - w kwietniu w połowie miesiąca) a drugie w końcu czerwca.

A tak wogóle zdrowiej dla roślin byłoby pewnie 3 razy w sezonie ale mniejszymi dawkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się,

Jeżeli chodzi o nawożenie azotowe różaneczników to należy to zrobić pomiędzy kwietniem, a czerwcem, później już tylko nawozy jesienne, jak siarczan potasu. Powinno się tu stosować nawozy zakwaszające, bo nasze działki przeważnie nie mają kwaśnego odczynu gleby i trzeba ją czym można zakwaszać, bo podlewając też możemy doprowadzać do odkwaszania gleby. Dobrze jest w tym wypadku dodatkowo stosować siarkę pylistą razem z nawożeniem. Może nie działa tak szybko jak nawozy zakwaszające, ale wchłania się ok 4 lat i tak łatwo się nie wpłukuje. Ale ten zabieg z siarką należy powtarzać. Dlatego ja proponuję wszystkim początkującym, żeby swoja przygodę z różanecznikami zaczynali od azalii, które dużo lepiej zimują w naszym klimacie i są bardziej tolerancyjne co do ph gleby.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minoga,

Przede wszystkim musisz się orientować w jaką ziemię sadzisz roślinę wrzosowatą. O ile nie jesteś w stanie tego określić to nie sadź, bo i tak wyleci. Ja sąsiadce podarowałem kiedyś azalię, bo mnie bardzo prosiła, nawet dałem wiaderko kwaśnego torfu na początek. Ona posadziła krzew na brzegu kartofliska i po dwuch latach już go nie było.

Nie sadźcie wrzosowatych wszędzie gdzie się da, to przy roślinach kwasolubnych najczęściej się nie udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też pytanie. W kwietniu wsadziłem m.in kilka świerków kłujących. Wszystkie oprócz jednego puściły młode pędy. Ten jeden nie. Igły nie opadają ale w miejscach wyrastania gałązek jest czarny osad, tak jakby te miejsca ubrudzone było czarną ziemią. Może to jakiś grzyb i trzeba drzewko opryskać ?. Jeśli tak to czym. Ponadto świerk ma trochę dziwny kolor - taki bardzej szary niż zielony lub srebrny. Ale to może takie dziwne wybarwienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też pytanie. W kwietniu wsadziłem m.in kilka świerków kłujących. Wszystkie oprócz jednego puściły młode pędy. Ten jeden nie. Igły nie opadają ale w miejscach wyrastania gałązek jest czarny osad, tak jakby te miejsca ubrudzone było czarną ziemią. Może to jakiś grzyb i trzeba drzewko opryskać ?. Jeśli tak to czym. Ponadto świerk ma trochę dziwny kolor - taki bardzej szary niż zielony lub srebrny. Ale to może takie dziwne wybarwienie.

jak nie ma przyrostów i ma szare igły to pewnie jest już martwy...;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też pytanie. W kwietniu wsadziłem m.in kilka świerków kłujących. Wszystkie oprócz jednego puściły młode pędy. Ten jeden nie. Igły nie opadają ale w miejscach wyrastania gałązek jest czarny osad, tak jakby te miejsca ubrudzone było czarną ziemią. Może to jakiś grzyb i trzeba drzewko opryskać ?. Jeśli tak to czym. Ponadto świerk ma trochę dziwny kolor - taki bardzej szary niż zielony lub srebrny. Ale to może takie dziwne wybarwienie.

jak nie ma przyrostów i ma szare igły to pewnie jest już martwy...;(

Niestety, tu też cudu nie będzie. Jeśli jeszcze nie ruszył, to nie ruszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wtorek miałam odchwaszczaną trawe jakimś preparatem ( robił to facet z firmy ogrodniczej) na niektóre chwast oprysk podziałał a np. skrzyp trzyma się dalej, inne zielone badyle również .........czy jeszcze dać czas i chwasty pozostałe zdechną czy reklamowac usługe

 

i jeszcze jedna ważna rzecz zauwazyłam że w niektórych miejscach od momentu oprysku potworzyły się duże placki wysuszonej na wiór trawy ( podlewana jest codziennie) chodzi się po niej i chrzęści.nie wiem czy to wina tego oprysku ( miał byc na dwuliscienne) czy to może tego palacego słońca..........tak jak w czerwcu miałam piekny zieloniutki trawnki tak teraz mam miejscami wysuszone ściernisko....a może za krótko i czesto koszę trawę ( raz na tydzień)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytanka

1. Czy maliny mogą rosnąć w trawie, krtóko przystrzyżonej oczywiście?

2. Co zrobić ze szczypiorkiem, który juz przekwitł ?

3. kiedy "dzieli" sie stare truskawki i przesadza???

Ad1 Absolutnie nie. Po pierwsze -konkurencja, po drugie -jak to niby kosic, po trzecie- jak skosić, coby zostawić pędy jednoroczne

Na szczypiorku się nie znam :D

Ad 3 Truskawek się nie dzieli, tylko wywala, a młode pozyskuje z "wąsów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wtorek miałam odchwaszczaną trawe jakimś preparatem ( robił to facet z firmy ogrodniczej) na niektóre chwast oprysk podziałał a np. skrzyp trzyma się dalej, inne zielone badyle również .........czy jeszcze dać czas i chwasty pozostałe zdechną czy reklamowac usługe

 

i jeszcze jedna ważna rzecz zauwazyłam że w niektórych miejscach od momentu oprysku potworzyły się duże placki wysuszonej na wiór trawy ( podlewana jest codziennie) chodzi się po niej i chrzęści.nie wiem czy to wina tego oprysku ( miał byc na dwuliscienne) czy to może tego palacego słońca..........tak jak w czerwcu miałam piekny zieloniutki trawnki tak teraz mam miejscami wysuszone ściernisko....a może za krótko i czesto koszę trawę ( raz na tydzień)

 

A jaki preparat? Poza tym w taki upał nie powinno się pryskać, efekty mogą być dziwne.

A trawnik- faktycznie susza, upał i za niskie koszenie daje taki skutek. Natomiast stosowanie preparatu w tak wysokich temperaturach jest niewskazane. Nawet Roundup przy pogodzie pochmurnej i chłodnej działa wolniej, ale wchłania się skuteczniej i lepiej działa. Trzeba lać i czekać na deszcz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku!

 

 

a na jaką wysokość powinno sie strzyc trawę , żeby nie było potem problemów z wysychaniem w czasie upałów

 

Nie wiem, na jaką wysokość masz ustawioną kosiarkę. Jeśli jest sucho, upalnie, wtedy koszę również regularnie, ale podnoszę o 2-3 cm, a jak jest już normalnie, to dwoma koszeniami można wrócić do stałej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytanka

1. Czy maliny mogą rosnąć w trawie, krtóko przystrzyżonej oczywiście?

2. Co zrobić ze szczypiorkiem, który juz przekwitł ?

3. kiedy "dzieli" sie stare truskawki i przesadza???

Ad1 Absolutnie nie. Po pierwsze -konkurencja, po drugie -jak to niby kosic, po trzecie- jak skosić, coby zostawić pędy jednoroczne

Na szczypiorku się nie znam :D

Ad 3 Truskawek się nie dzieli, tylko wywala, a młode pozyskuje z "wąsów"

Wiem jak pozyskać truskawki ale nie wiem kiedy :oops:

To jeszcze jedno, czy tuje rosnące w otoczeniu trawy rosną wolniej niż te w samej ziemi bądź okorowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytanka

1. Czy maliny mogą rosnąć w trawie, krtóko przystrzyżonej oczywiście?

2. Co zrobić ze szczypiorkiem, który juz przekwitł ?

3. kiedy "dzieli" sie stare truskawki i przesadza???

Ad1 Absolutnie nie. Po pierwsze -konkurencja, po drugie -jak to niby kosic, po trzecie- jak skosić, coby zostawić pędy jednoroczne

Na szczypiorku się nie znam :D

Ad 3 Truskawek się nie dzieli, tylko wywala, a młode pozyskuje z "wąsów"

Wiem jak pozyskać truskawki ale nie wiem kiedy :oops:

To jeszcze jedno, czy tuje rosnące w otoczeniu trawy rosną wolniej niż te w samej ziemi bądź okorowane?

Szczerze mówiąc, nie widziałem okorowanych i rosnących (żyjących) jeszcze thuj :o :lol: :D Myślę, że chodziło Ci raczej o drzewka podsypane korą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...