Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W tamtym roku zasadzliśmy 6 modrzewi. Wszystkie zgubiły igły bardzo wczesną jesienią. Prawdę mówiąc myslałam, że nic z nich nie bedzie. A tu na wiosnę ślicznie wszystkie odrodziły się. Więc zostały nawiezione tak jak inne iglaki. Teraz przyjrzałam sie im z bliska. Otóż na każdym drzewku sa maleńkie białe kuleczki (wyglada jak wata cukrowa).

Mirku, pewnie juz 80 razy pisałeś co zrobić z czymś takim. Proszę napisz 81, bo boję się, że to jakieś przędziorki czy coś i przejdzie mi na inne drzwka, a mam ich sporo.

 

A drugi temat dotyczy trawnika. Mam wrażenie, że pomimo częstego koszenia i nawiezienia saletrą (na jesień) końcówki traw (ok.2-3mm) są cały czas brązowe.

 

Bardzo proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek, niepokoją mnie te przyrosty, a dokładniej to te blade podłóżne kóleczki wokół nowych zielonych przyrostów. Czy tak powinny wyglądać, czy wszystko jest ok? Jak dotknę tych kóleczek to leci z nich blady pył.

http://images20.fotosik.pl/356/2082b959006f182dmed.jpg

 

http://images21.fotosik.pl/301/ed21f3b3a7342224med.jpg

 

Zauważ, że na nie wszystkich przyrostach te kólki rosną.

Co to jest? Czy nie jest to jakiś pasożyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano pisałem, pisałem.. :D

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy, znaczy mszyca.

Teraz już mszyce pod wełnistym puchem, a więc tylko prep. układowe- Mospilan 20 SP- 0,02%, Confidor 200 SL -0,04%.

No i tępy nóż w kosiarce.

 

 

Jeżeli zakupię to świństwo na mszyce to profilaktycznie pofukać wszystko co mam? A mam iglaste i liściaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na liściastych też ochojnik świerkowy?

Najlepiej to wszystko w promieniu tak z 500m, bo przecież mszyce fruwają.

Naprawdę, kompletnie nie rozumiem tak beztroskiego podejścia do środków ochrony roślin. Owszem, uważam, że trudno czasem się obejść, ale piszę i piszę- pryskamy konkretnego, rozpoznanego szkodnika na konkretnej roślinie, jeśli uważamy, że to naprawdę konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 śliwy - jedna przy drugiej. Ostatnio zauważyłam że na pniu powstały pionowe pęknięcia kory. Początkowo nie robiłam sobie z tego nic i chyba był to błąd bo widzę że liście na tej śliwie która bardziej jest spękana powyżej pęknięć zaczynają się zwijać. Pęknięć pojawia się coraz więcej a te, które są poszerzają się. Przy średnicy 20cm pnia szczeliny są nawet 13 cm. Wydaje mi się że ta śliwa, która ma ich więcej będzie już nadawała się do ścięcia, szkoda mi jednak tej drugiej - co robić?

 

Liście to pewno się zwijają od mszycy, a nie od pęknięć.

A spękana kora- przemarznięcie,rany zgorzelinowe- leczy się zaraz po zauważeniu,farba emulsyjna z dodatkiem 2% Topsinu,Benlate lub Funabenu.

Jeżeli rany są u podstawy rozwidleń konarów, to faktycznie gałęzie mogą obumierać.

 

Mirku, u mnie podobnie, liście pozwijane jak na brzoskwini dotkniętej kędzierzawością. Czy mogę opryskać preparatem na mszyce, który uzyłam na koperek? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie odnośnie tuj brabant, bo posadziłam je w tym roku na wiosnę, mają wysokość Ok 40 cm, co prawda na działce jest VI klasa gleby ale sadziłam je w ziemnych donicach i dosyć często podlewałam, ostatnio zauważyłam że od góry zaczęły mi żółknąć tak do połowy całej roślinki ale nie wygląda to jakby uschły bo nie są całe żółte czy brązowe ale pożółknięte a niektóre wyglądają tak jakby zwiędły. (nie wyglądają tak jak smaragdy na zdjęciach poprzedników) Co mogę zrobić, żeby je uratować? Jest ich ok 30 sztuk. :(

czy może mróz je tak zciachał? czy dadzą sobie rade? bardzo mnie to martwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...