Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jedno z głupio mądrych pytań :oops: czy nowe igły urosną w miejscu starych- czy juz tylko na nowych przyrostach?

Mi zżółkły igły na wszystkich moich pinusach - prawie na całej długości pędu- igły zostały tylko na końcach - wyglądają jak miotełki - nawet śmiesznie to wygląda - ale nie chę zeby zostały takie łyse... :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłam w tamtym tygodniu róże (zwykłe, nie pnące). Sprzedawca poinformowal mnie żeby nie skracać łodyg teraz tylko na wiosnę (to rozumiem). A na zimę zrobić kopczyki z ziemi. I nawet może część tych łodyg nie być zabezpieczona i może ponad te kopczyki wystawać, to wtedy róże będą mocniejsze na wiosnę.

1. Czy rzeczywiście tak zrobić?

2. A z czego te kopce mozna jeszcze zrobić?

3. Jakiś nawóz do tych róż na przetrwanie zimy dawać?

4. Kiedy te zabezpieczenia róż robić (bo dziś już byl przymrozek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno, może uratujesz mi tym urlopem życie? ;)

 

Nie będę bowiem spożywać tych grzybów, których mam w ogródku zatrzęsienie, bo nie wiem czy są to opieńki, czy nie.

Podobne, ale jakieś inne z takimi małymi łuseczkami.

 

Poczekam więc do Twojego powrotu ;)

 

http://img115.imageshack.us/img115/5571/grzybki1mb7.jpg

 

http://img115.imageshack.us/img115/2161/grzybki2qd8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elutek

wiem, że Mirka nie ma /bo przecież w Tajdze siedzi :wink: /

ale nie chcę zakładać osobnego wątka

może ktoś wie, co dzieje się z moją kobeą?

w ogóle nie kwitła, a jakieś 2 tyg. temu powypuszczała coś takiego

/chodzi o te dwa jaśniejsze "bobki" mniej więcej pośrodku/:

 

http://images11.fotosik.pl/100/ae90e10602af6d9b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie będę diagnozował. Morze atramentu już wypisano. Ja pisałem, wk.. Pinus też :D Jesień jest. Stara igła zasycha i opada.

Ale. Połaziłem trochę dziś po lasach i laskach. Zjawisko to latoś przyjęło dość dziwne rozmiary. Zarówno na starych sosnach, 100-150 letnich jak i w młodnikach zielona jest tylko tegoroczna igła. W młodych powiedział bym- jesienna osutka, ale korony starych sosen też są rude (jak po żerowaniu borecznika). Oczywiście rzadkie, prześwietlone. Nie susza, bo rok raczej przekropny. Co ciekawe- dęby zrzucają całe krótkopędy, a nawet gałązki takie pół metra długie- liście żółkną i tworzy się tkanka odcinająca u nasady pędu, spada pęd z liścmi- nie liście, jak to jesienią zwykle bywa. I podobnie- drzewo reaguje tak na suszę- redukuje koronę. Ale jest wilgoć w glebie. Rozmawiałem już z mądrzejszymi- rozkładają ręce nie potrafiąc wyjaśnić zjawiska.

Ps. Igła na zdrowej, dobrze rosnącej sośnie żyje 4 lata, czyli po opadzie powinien zostać trzyletni garnitur igieł. Nie w tym roku.

Też jestem zainteresowana tym zjawiskiem bo mam zamiar kupić sosny (leśnej) OK. 150 szt i boję się czy to nie jest czasem jakiś szkodnik :roll: a może by zadzwonić do leśników i zapytać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy jodłę, taką śliczną, lekko srebrzystą, o prostokątnym pokroju, z rzadkimi gałęziami. Ale weszło na nią jakieś robactwo i zjada szyszki. Pod jedną wisi jakby pajęczyna - śluz z drobnymi , brązowymi kuleczkami. Jest tak źle, że wysycha czubek - już żałośnie oklapł :cry: Podpowiedzcie co robic - może zerwac te szyszki a drzewko czymś spyskac? Liczę na waszą pomoc. Początkująca ogrodniczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy jodłę, taką śliczną, lekko srebrzystą, o prostokątnym pokroju, z rzadkimi gałęziami. Ale weszło na nią jakieś robactwo i zjada szyszki.

 

W tym wypadku nie czekaj na Mirka, bo może być za późno, tylko leć do ogrodniczego po jakiś Topsin, czy Karate. Najlepiej zapytaj ekspedientki i pryskaj, zanim Ci robale zjedzą całą jodełkę.

 

A wcześniej spróbuj domowego sposobu i rozpuść w wodzie 1-2 łyżki Ludwika na litr (płyn do naczyń) i dokładnie zmyj gąbką każdą gałązkę. Moim iglakom (i nie tylko) pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...