Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gratulacje z okazji wyświetleń :D

a propos mojej jodełki: sadzona była dwa lata temu. a nawożona.... bo gleba kiepska ( ostatni raz w lipcu ... troszeczkę a przedtem w maju) i chciałam, żeby niczego jej nie brakowało :roll:

napisz, proszę, co mogę w tej sytuacji zrobić...

 

Nie za ciekawie wygląda. Blisko gdzieś las? To trochę tak na opieńkę mi wygląda.

szukałam, co to opieńka i wyłazi mi tylko grzyb, :roll: żadne grzyby nie rosą na drzewku ani wokół. Do lasu mam daleko. a dzrzewko przedtem rosło na plantacji, eż lasu jako takiego w pobliżu tam nie było...

 

No i dobrze wyłazi :D . To od razu chcesz grzybobranie? Grzyb poraża system korzeniowy i szyję korzeniową . Równie dobrze to co widać na foto to efekt żerowania pędraka. Bez obejrzenia systemu korzeniowego nic Ci nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mam pytanie, jestem początkującym ogrodnikiem. Na wiosnę sadziłam drzewa owocowe, ale do dzisiaj nie wypuściły ani listka, takie badyle stercza jakie posadziłam. a na tych drzewach gdzie były liście, to niedawno odpadły. Czy te drzewka mają jeszcze szansę się odbić?

Drugie pytanie dotyczy , co robić w przyszłości jak będę sadziła nowe drzewka, na co zwrócić uwagę?

Pozdrawiam

Odpowiedź niemożliwa z powodu braku danych :D . Ale to co od wiosny się nie zazieleniło to już się nie zazieleni. Nie wiem jakie drzewka, (z gołym korzeniem zapewne), ile czasu się poniewierały przed posadzeniem, jak posadzone, czy podlewane..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hEJ POMOCY!

Kurcze mam dylemat ...szukałam ale nie znalazłam tutaj odpowiedzi (a może nie uważnie szukałam :D )..Chodzi oto ze chce teraz zakładać trawnik ...działke potraktowałam juz glebozgryzarką ....i teraz nie wiem czy najpierw siac trawę a potem przejechać walcem ,czy pierwsze walec a potem siać.Tato rolnik....mówi mi że jak bym na wiosne siała to lepiej to pierwsze rozwiązanie ...ale nie jest pewny czy teraz już prawie jesienią jest ono dobre .....plizzz MARKU POMÓŻ!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Bez obejrzenia systemu korzeniowego nic Ci nie powiem.

:D prawie jak u dentysty - dam jodełke do przeswietlenia :D

a mówiąć poważnie, to nie wiem czy ją odkopywać :-? i szukać robala, co ją gryzie :-? a może prewencyjnie - ekologicznie czymś podlać, posypać.... cięzki jest jest los ogrodnika (niewykształconego - na dodatek- w ogrodnictwie oczywiście :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:cry: a co można zrobić, jeśli widzę piękną choinkę ( bo tak naprawdę to nie wiem czy to jest jodła czy świerk) i nie znam nazwy?

Widzę, że drzewo to ma pełno szyszek. Zerwałam dzisiaj gałązkę i szyszkę.. nie wiem czy po takim małym kawałku będziesz mógł powiedzieć Mirku czy to jest jodła czy świerk hm.. ale wkleję fotkę :)

http://images49.fotosik.pl/7/b7ba7be81c1ad206med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym wysiała nasiona dziś do gruntu? To jest jakaś szansa? Bo w domu z wysiewaniem ...to się nie uda bo już próbowałam i nogdy mi nic nie wyszło. Tzn siewki wzeszły o później ładnie zmarniały :oops:

 

Aha, w dotyku te igły są bardzo miękkie. A drzewo jest bardzo szerokie i nie jest bardzo wysokie ( tak na oko to wysokość drugiego piętra. Obok rosną thuje które mają podobną wysokosć. Myślę, że były sadzone w tym samym czasie. Jakbym miała porównać do świerka srebnego, to myślę, że to drzewo jest o dobrą połowę szersze niż 30-letni świerk srebny. ale o wile wiele nizsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Może ktoś mi porazi czy jest na tos posób mam problem z mieczykami, liście w kilku miejscach mają "rdzawe" plamy i dziwny nalot, wierzchołki całe wysuszone. W innym miejscu gdzie mam mieczyki żaden nie choruje ( ale tez nie kwitnie-moze za wcześnie?)

 

Lilak- zjadają mi go szerszenie :cry: młode listki całe są zwinięte i lekko szare. Jak pozbyc sie szerszeni i jak uratowac bez? w tej chwili zjadają też korę z bzu.

 

Azalia- na kilku liściach zauważyłam dziwny biały nalot - jakby pleśń?

 

Hibiscus- od dłuższego czasu nowe pączki zamiast rozkwitać opadają :cry: czy to jakieś choróbsko??

 

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:cry: a co można zrobić, jeśli widzę piękną choinkę ( bo tak naprawdę to nie wiem czy to jest jodła czy świerk) i nie znam nazwy?

Widzę, że drzewo to ma pełno szyszek. Zerwałam dzisiaj gałązkę i szyszkę.. nie wiem czy po takim małym kawałku będziesz mógł powiedzieć Mirku czy to jest jodła czy świerk hm.. ale wkleję fotkę :)

http://images49.fotosik.pl/7/b7ba7be81c1ad206med.jpg

 

Ani to jodła, ani świerk. Daglezja. A sieje się zazwyczaj wiosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zaskoczyłeś. Kurcze :-? DAGLEZJA??? Nigdy bym nie pomyślała, że to jest daglezja. Myśląc o daglezji mam przed oczyma to fatalnej jakości drzewko, które zmieściłam powyżej, z pytaniem co mu dolega?

 

A to co obserwuje od kilku lat - jest piękne, symetryczne o prostym pniu, dość gęste.

 

Bardzo Tobie dziękuję za pomoc w ustaleniu co to za drzewko. Zaraz pójdę i kupię w szkółce kilka.

Dzięki Mirku :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sloneczko,

Tobie to wszystkie iglaki rosną w rewelacyjnym tempie :) :) :)

 

Daglezja, pięknie rośnie a ten świerk srebny w oddali :) :) jaki duży :D :D :D

 

Co Ty robisz z tymi choinkami że masz takie piękne??? Zdrowe i rosną jak oszalałe.

 

Ja ostatno, za Twoja radą spryskałam tym ludwikiem.

 

A jak często nawozisz ? Co jeszcze robisz, że żadne nie widac śladów żadnyuch chorób i szkodników.

Czy teraz na zimę będziesz stosowac jakieś specjalne zabiegi?

Napisz proszę ...to ja też tak zrobię. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy sadziliśmy młode iglaki, nie nawoziliśmy niczym, aby nie spalić korzeni. Podobno (ale to już Mirek powinien zweryfikować), nie wolno nawozić przez rok od posadzenia. Tak nam radził ten sprzedawca ze szkółki spod Rzeszowa.

 

W następnym roku, na wiosnę podlewaliśmy drzewka dość często i wstrzyknęłam im szczepionkę (pisałam o niej gdzieś wyżej), która zwiększa chłonność korzeni i zabezpiecza przed chorobami grzybowymi raz na całe życie:

http://www.zielonydom.pl/lista.php?katID=8&jezykID=1

 

I coś w tym jest, bo jak też już pisałam każdy iglak był podniesiony o ok. 1 m, w związku z podnoszeniem przez nas terenu i żadnemu nic się nie stało :)

 

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/iglaki1.jpg

 

http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/iglaki2008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...