Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Pana Mirka

 

Proszę o udzielenie mi pomocy w sprawie oddziaływania nawozów z grupy POLIFOSKA (ogólnie) oraz Karmag na glebę jedyne informacje jaki znalazłam to ich wpływ na rośliny jednakże to nie wystarczy na zaliczenie sprawozdania z gleboznastwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma o konkretnych nawozach. ale jest o P,K i Mg w glebie, sorbcji, tworzeniu związków różnych i dalszych przemianach. Trzeba trochę dodedukać. Pytanie jest postawione dziwnie trochę, wiadomo, że składniki nawozu wejdą do roztworu wodnego, a dalej zależnie od pH gleby, jej pojemności sorbcyjnej i rodzaju minerałów w glebie będą podlegać dalszym przemianom, uwstecznianiu bądź wymywaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mirku może Pan będzie wiedzia dlaczego i co zrobic z moja piwonia krzewiasta.kwitnie juz 3 rok ale ciągle ma tylko jeden kwiat???? Jest przepiekny ale tylko jeden a powinno byc sporo. Co mam z tym fantem zrobic.Druga piwonia posadzona w zeszłym roku nie kwitła więc nie wiem jak z nia bedzie.Pozdrawiam i licze na Pana bo pozostanie tylko łopata i wykopac :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że nie. To ziele kapryśne i przez pierwsze 2-3 lata adoptuje się, zmienia pH gleby, buduje system korzeniowy (nawet metr głeboko), a pąki to powinno się ucinać, aby jej nie osłabiać.

A co do uprawy- gleba gliniasta, próchniczna, pH 6,5-7,5, nawożenie 1 x w sezonie po przekwitnięciu (ostrożnie z azotem!), nie znosi nadmiaru wody, podlewamy tylko w okresach naprawdę długiej suszy, wymaga dobrego drenażu, może rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu.

Twoja się chyba już zaaklimatyzowała. Przy spełnieniu powyższych warunków dorosły krzew może mieć nawet 200 kwiatów! czego i owszem życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, moja posadzona jesienią brzoskwinka wypuściła liście ale nie na wszystkich gałązkach,. Co zrobić z tymi, nma kórych nie ma ani jednego listka albo jest gdzieś nisko a reszta gałązki do końca goła? Niepokoi mnie też że niektóre listka robią się jakieś różówawe i pozwijane, co to moze być, obwawiam sie żeby wszystkie takie brzydkie się nie zrobiły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku!

 

i znowu prośba o radę

moja tawułę "van Houtte" zaczęło coś skręcać , wszystko się "kuli" czy to mszyce

i mam też kilka sztuk janowca na wierzchołkach każdego pędu pojawiły się szaro -fioletowe chyba robale ( wygladaja jak by roslina mia kwitnać :o ) , oblepiły całe końcówki łodyżek , nie wiem co to jest i czym mozna to potraktowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. Mirku a jeśli listka są do połowy to uciąć resztę aż do końca gałązki? czy te zostawić? I pryskać i gałązki i listka? I jeszcze jedno pytanko czy maciejka (chyba maciejka, takie drobne niebieskie kwiatki) jest roślinką jednoroczną? jeśli tak to wiadomo, jeśli nie to co z nią zrobić jak już ostatnie kwiatki przekwitają i wygląda już nieciekawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. Mirku a jeśli listka są do połowy to uciąć resztę aż do końca gałązki? czy te zostawić? I pryskać i gałązki i listka? I jeszcze jedno pytanko czy maciejka (chyba maciejka, takie drobne niebieskie kwiatki) jest roślinką jednoroczną? jeśli tak to wiadomo, jeśli nie to co z nią zrobić jak już ostatnie kwiatki przekwitają i wygląda już nieciekawie.

 

Obciąć martwe, za zielonym, opryskać to, co zostało. Maciejka jednoroczna jest, żeby długo pachniało warto siać troszkę w różnym terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku!

 

i znowu prośba o radę

moja tawułę "van Houtte" zaczęło coś skręcać , wszystko się "kuli" czy to mszyce

i mam też kilka sztuk janowca na wierzchołkach każdego pędu pojawiły się szaro -fioletowe chyba robale ( wygladaja jak by roslina mia kwitnać :o ) , oblepiły całe końcówki łodyżek , nie wiem co to jest i czym mozna to potraktowac

Mszyce są duże, gołym okiem widać, no ale pod liścia zajrzeć trzeba. A to są robale czy chyba ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek

 

na janowcu te niby robale się nie ruszają, są szaro fioletowe , dziwne jakieś pierwszy raz coś takiego widzę :o :o :o oblepiają całą gałązkę na wierzcholku, a może to jakieś jaja robala :o

 

a tawułę skręca ( listki) a nie widać szkodnika :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja tawuła Arendsa też zwija listki na gałązkach tych najbliżej ziemi. Nie widać robaków, tylko schną czubki liści.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak zbadać ph gleby na której mam założony trawnik. Z jakiej głębokości pobrać próbkę. Szukam przyczyny ciągłego

żółknięcia trawy mimo nawożenia i podlewania. Może jest zbyt kwaśne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paty, urwij, obejrzyj, weź lupę w ostateczności, nie napisałaś, jakie to duże- co ja mogę?- w ostateczności obetnij i wywal, byle nie pączki kwiatowe :D

Tawule wystarczy jeden dzień silnego słońca i brak wody i liście przyschną. To musi mieć mokro.

Zestawy do badania pH można za niewielkie pieniądze kupić w każdym porządnym sklepie ogrodniczym. Powinno się pobrać kilka próbek z głębokości około 10 cm w kilku miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...