Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obawiam się, że w donicy nie sprawdzi się żaden.

W gruncie owszem, ale taka zima jak ta zredukuje je do powierzchni śniegu.

 

Tak źle nie będzie. Aż tak zła ta zima nie była. Ze wstepnych oględzin wynika, że np. Fargesia nitida, Fargesia murielae czy Fargesia denudata to nawet część liści zachowają. Nie doceniasz ich zdolności przystosowawczych :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męska intuicja podpowiada mi, że jesteś Mirek_Lewandowski leśnikiem.

Dlatego jeśli wiesz, to prosiłbym o odpowiedź na następujące pytania lub przekierowanie do odpowiednich źródeł.

 

W rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2007 w sprawie minimalnych norm dotyczących utrzymania gruntu w kulturze rolnej jest taki tekst:

"§ 5. 1. Plantacje zagajników o krótkiej rotacji (CN ex 0602 90 41) oraz wieloletnie plantacje trwałe wykorzystywane na cele energetyczne uznaje się za utrzymywane zgodnie z normami, jeżeli:

 

1) są utrzymywane w stanie niezachwaszczonym;

 

2) zbiór roślin z plantacji następuje maksymalnie w cyklu:

 

a) ośmioletnim -- dla plantacji zagajników o krótkiej rotacji (CN ex 0602 90 41),

b) czteroletnim -- dla wieloletnich plantacji trwałych; "

 

Całość

http://www.gajanet.pl/IMG/pdf/Rozp._ujednolicone_minimalne_normy_2009.pdf

 

1.Zastanawia mnie, czy jest możliwość utrzymywania plantacji zagajnikowych w cyklu dłuższym niż ośmioletnim (np. 15 czy 20).

 

2.Czy jest jakiś urzędowy spis roślin, które mogą być hodowane na plantacji drzew? Czy na takiej plantacji mogę sobie hodować dęby, olchy, brzozy itp. czyli drzewa uznawane za gatunki leśne. Celem takiej produkcji byłoby drewno o różnorodnym zastosowaniu (laski, okrąglaki itp.). Czyli drzewa na plantacji będą ścinane a nie wysadzane w inne miejsce (jak np. w szkółkach leśnych)

 

 

Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc, jesienią posadziliśmy młode jabłonie na naszej działce, ale ponieważ trwa budowa i nie ma ogrodzenia, wczoraj z przerażeniem stwierdziłam, że wszystkie pnie są totalnie ogryzione przez sarny albo zające. Co robić, da się jakoś te drzewka uratować? Oczywiście jako początkujący ogrodnicy nie pomyśleliśmy o siatkach na pnie:( a teraz już za późno...

I jeszcze nasi nieproszeni goście czyli krety - trawnik totalnie zniszczony. Jak przesunąć krety o 50 metrów wgłąg pola?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kretach wątków było bodaj 6... najbardziej podobała mi się rada, aby złapać, posmarować towotem i wypuścić. Oczywiście obrazi się i sam sobie pójdzie... :wink:

Cóż, poza radykalną metodą eksterminacji wszelakie odstraszacze są mało skuteczne raczej.

I drugie spostrzeżenie- masz dobrą glebę. To pozytywne.

Jeśli drzewka ogryzione dookoła spokojnie do wywalenia. Te, na których kora choć pasem została, można próbować ratować. Jedyna rada- ogrodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, ależ hodować możesz co chcesz... tylko po co?

4-letnia sadzonka dębu to 80 cm. Pierszy rok po posadzeniu stracony- same liście, zero przyrostu, regeneracja systemu korzeniowego. W 8 letnim to CW (czyszczenie wczesne bez masy). I masz kupę chrustu... Olsza i brzoza szybciej rośnie- niemniej będą to patyki. Zapomnij o jakimkolwiek drewnie użytkowym. No chyba że eukaliptus- jak najbardziej w innym klimacie.

Na plantacji sadzi się to, co szybko rośnie i daje masę, choć na zrębki opałowe. I odrasta po ścięciu.

Stąd popularność wierzby.

Tyle że propagatorzy tematu skrupulatnie omijają prostu fakt, że aby ta masa była, to trzeba plantację założyć na sprawnej, wilgotnej glebie i ostro nawozić. Nie na piaseczku. Z g... bata nie ukręci. Żeby urosło- potrzebuje papu. I plantacja Wb nie jest remedium na zagospodarowanie nieużytków niskiej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek to rozporządzenie jest do ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Określa jakie warunki musisz spełnić, żeby dostać płatność obszarową. A szczegóły są tutaj http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-2010-roku-zasady-przyznawania.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirawoj

Dzięki za informacje.

 

@Mirek_Lewandowski

Czyli teoretycznie mogę sobie posadzić co chcę? Czy np. jak posadzę na gruncie rolnym drzewa leśne, to nie przyczepią się do tego co sadzę?

 

Czy w taki sposób można by zasadzić teoretycznie las (bez oddawania się pod władzę nadleśnictwa)?

 

Czy nie będzie problemu z wycinaniem tych drzew od strony prawnej?

 

Co do produktów z takiego lasu odroślowego, to np. robinię akacjową na paliki do robienia ogrodzenia pastwiska. Nieimpregnowana w glebie wytrzymuje ponoć ponad 30 lat. Inny użytek to pnie do szczepienia grzybami jadalnymi i leczniczymi.

 

Na tej stronie jest kilka fajnych zdjęć, co można zrobić z takiego młodego drewna. W przyszłości chcę się takim czymś zajmować :)

http://www.coppicecreations.co.uk/

 

 

Po pierwszym zasadzeniu np. dębu, czeka się z 9-10 lat po czym ścina się go i on odbija.

 

Potem np. rotacja jest 8 letnia, ale drzewa rosną szybciej niż normalne posadzone, bo mają dużo materiału zapasowego w korzeniach i nie ma tego motywu, że jest tracony rok na regenerację systemu korzeniowego.

 

Z tego co mi wiadomo, to większość drzew liściastych jeśli zetnie się je zimą to odbija.

 

Na wierzbie można zrobić dobry biznes - jak się znajdzie frajera co sadzonki od Ciebie kupi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę, ale wierzby tylko trochę:p

No chyba, że mi się bagienko trafi, to wtedy wierzba będzie ok do ogrzewania kompostowego. Jest wilgotna, więc się będzie dobrze rozkładać :)

 

Najprawdopodobniej, o ile nie będzie problemów prawnych z wycinaniem to będę miał również:

-robinię akacjową

-leszczynę

-dąb

-olchę

-kasztan chiński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, w okolicy to samo. Świerki, jodły, daglezje, nawet na sosnach!

Jeśli nie przemarzły pędy, zregeneruje. Wiosną , jak się ociepli można Topsinem, aby wtórnie grzyby się nie lęgły.

Obawiam się, że o wielu stratach po zimie jeszcze nie wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...