Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja chciała zapytac o paprocie, troche pogrzebałam w starych postach,ale nie znalazłam :oops:

 

Czy jest jakakolwiek szansa, że przesadzone z bardzo ciemnego miejsca, na miejsce słoneczne się przyjmą? ziemie mam gliniastą i prawie żadnego cienia, trochę może pod bzem, ale dosłownie symbolicznie ( bez rośnie w zachodniej granicy działki i jeśli już to moge te paprocie wsadzić tylko z jego wschodniej strony :( . )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie ( omylnie )umieszczone w dziale" Wymiana Doświadczeń" niestety nie znalazło odzewu więc może w " Ogrodach" ktos coś podpowie ;

Proszę o informację czy można położyć kostkę brukową , dróżki , ścieżki a dopiero potem wyrównywać teren , orać ,pozbywać się chwastów i zielska . Jak to wyglada w praktyce? Myślę ,że osoby które zakładały ogród mogą mi coś doradzić. U mnie wynika to z tego że niestety na tyle dysponuję gotówką że kostkę mogę położyć a prace ziemne - typowo ogrodowe muszę przełożyć na lepsze czasy . Kostka jest już niezbędna bo błoto przed domem i firmą męża nas wykończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie ( omylnie )umieszczone w dziale" Wymiana Doświadczeń" niestety nie znalazło odzewu więc może w " Ogrodach" ktos coś podpowie ;

Proszę o informację czy można położyć kostkę brukową , dróżki , ścieżki a dopiero potem wyrównywać teren , orać ,pozbywać się chwastów i zielska . Jak to wyglada w praktyce? Myślę ,że osoby które zakładały ogród mogą mi coś doradzić. U mnie wynika to z tego że niestety na tyle dysponuję gotówką że kostkę mogę położyć a prace ziemne - typowo ogrodowe muszę przełożyć na lepsze czasy . Kostka jest już niezbędna bo błoto przed domem i firmą męża nas wykończy.

 

Witam, jeżeli mogę swoje 3 grosze wsadzić, to uważam, ze to taka od tyłu robota. Jakoś nie wyobrażam sobie ścieżek przed wyrwnaniem terenu.

 

W moim przekonaniu, powinnas najpierw wyrownać teren (zależy od wielkości), ale jeżeli trzeba użyć dużego sprzętu do nawiezienia, ziemi,wyrównania itp. prac to najrozsądniej jest zrobic to w pierwszej kolejności. Jeżeli czynnik ekonomiczny nie pozwala zrobic wszystkiego od razu, to może po prostu wysiać na tę wyrównaną ziemie (ogród) trawę (chwasty nie będą rosły), a tam gdzie jest komunikacja to położyć deski, plastry brzozowe na odległośc jednego kroku.(tak, żeby sie dobrze chodziło), lub po prostu wysiać na całości trawę (najprostrza, najtańsza) metada pozbycia sie błota.

W zeszłym roku tez to przerabiałam i tak zrobiłam. Najpierw wjechała kopara, która wyrownała teren, później nawieżli mi ziemi około 12 łódek, następnie spychacz piekniście mi to rozgarnął, i zrobił to tak dobrze, że praktycznie mogłam przystapić od razu do siania trawy. Mam juz projekt ogrodu na którym sa wyznaczone ścieżki, jednakże wszędzie posadziłam trawę, bo na ściezki brakło kasiorki. Jeżeli kasiorka będzie wtedy przystapimy do tyczenia scieżek, krawęników itp. W tych miejscach, łatwo będzie można usunąć darń, za pomoca krojenia szpadlem i w ten sposób powstanie miejsce na ścieżkę. Narazie chodze po prostu po trawie i jest super, bo i buty mamy czyste i co najważniejsze nic nie wnosimy do domu.

 

Tak w skrócie ja zrobiłam, ale czy profesjonalnie to niewiem.. Nadmienie jeszcze, ogród mam wytyczony a z przodu totalny plac budowy, z piaskiem i innymi śmieciami, typu deski, rusztowania itp. Od bramki do drzwi chodzimy po deskach. Nawet tam gdzie w przyszłości będa posadzone rośliny to tez jest trawa, po to żeby zielsko się nie siało. Jeżeli dokupuje jakieś drzewka to sukcesywnie usuwam darń i już mam przygotowane miejsce do wsadzenia roslinki. wykopuję wtedy dołek, podsypuję torfem, wsadzam i na wierzchu koniecznie daje przekompostowana kore, aby roslinka miała wilgoc, "witaminki" i żeby ładnie wyglądała.

pozdrawiam i życze podejmowania słusznych decyzji. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piekna wierzbe Iwe płaczaca,ale od 2 lat gdy pojawiaja sie na niej liście tak od połowy czerwca, zaczyna sie problem. Na wierzchuliście robia sie żoltawe , brzegi usychaja jakby je słonce "spaliło" a pod spodem robią sie pomarańczowe naloty, z daleka podobne do złozonych jaj przez stonke na liściach ziemniaka. Ten nalot gdy się go dotknie zaczyna pylić. Drzewko wyglada nieciekawie, a opryski jakie stosowałam w zeszłym roku, nie pomogły. Niewiem co to za paskudztwo a szkoda mi roślinki, bo myśle, ze jak szybko nie zadziałam to historia sie powtórzy. Teraz ma piekne kotki i wygląda jak zdrowe drzewko. Bede wdzięczna za rade.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piekna wierzbe Iwe płaczaca,ale od 2 lat gdy pojawiaja sie na niej liście tak od połowy czerwca, zaczyna sie problem. Na wierzchuliście robia sie żoltawe , brzegi usychaja jakby je słonce "spaliło" a pod spodem robią sie pomarańczowe naloty, z daleka podobne do złozonych jaj przez stonke na liściach ziemniaka. Ten nalot gdy się go dotknie zaczyna pylić. Drzewko wyglada nieciekawie, a opryski jakie stosowałam w zeszłym roku, nie pomogły. Niewiem co to za paskudztwo a szkoda mi roślinki, bo myśle, ze jak szybko nie zadziałam to historia sie powtórzy. Teraz ma piekne kotki i wygląda jak zdrowe drzewko. Bede wdzięczna za rade.

Rdza wierzby.

Po wystapieniu pierwszych objawów 3-4 krotny oprysk co 10 dni, którymś z tych np. środków (a najlepiej przemiennie): Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Baymat AE, Saprol 190 EC...

Powinny być skuteczne także we Wrocławiu :-?

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piekna wierzbe Iwe płaczaca,ale od 2 lat gdy pojawiaja sie na niej liście tak od połowy czerwca, zaczyna sie problem. Na wierzchuliście robia sie żoltawe , brzegi usychaja jakby je słonce "spaliło" a pod spodem robią sie pomarańczowe naloty, z daleka podobne do złozonych jaj przez stonke na liściach ziemniaka. Ten nalot gdy się go dotknie zaczyna pylić. Drzewko wyglada nieciekawie, a opryski jakie stosowałam w zeszłym roku, nie pomogły. Niewiem co to za paskudztwo a szkoda mi roślinki, bo myśle, ze jak szybko nie zadziałam to historia sie powtórzy. Teraz ma piekne kotki i wygląda jak zdrowe drzewko. Bede wdzięczna za rade.

Rdza wierzby.

Po wystapieniu pierwszych objawów 3-4 krotny oprysk co 10 dni, którymś z tych np. środków (a najlepiej przemiennie): Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Baymat AE, Saprol 190 EC...

Powinny być skuteczne także we Wrocławiu :-?

..

 

Pinus a skąd te środki wyczasleś :o :o Nie wiem czy wiesz ale nie są one zarejestrowane więc stosowanie jest nielegalne. (nawiasem mówiąc są pewnie skuteczne i pewnie o tym wiesz z autopsji ale hmmm nie dyskutyje się z prawem) Napisałam to bo wiem że ostatnio PIORiN głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piekna wierzbe Iwe płaczaca,ale od 2 lat gdy pojawiaja sie na niej liście tak od połowy czerwca, zaczyna sie problem. Na wierzchuliście robia sie żoltawe , brzegi usychaja jakby je słonce "spaliło" a pod spodem robią sie pomarańczowe naloty, z daleka podobne do złozonych jaj przez stonke na liściach ziemniaka. Ten nalot gdy się go dotknie zaczyna pylić. Drzewko wyglada nieciekawie, a opryski jakie stosowałam w zeszłym roku, nie pomogły. Niewiem co to za paskudztwo a szkoda mi roślinki, bo myśle, ze jak szybko nie zadziałam to historia sie powtórzy. Teraz ma piekne kotki i wygląda jak zdrowe drzewko. Bede wdzięczna za rade.

Rdza wierzby.

Po wystapieniu pierwszych objawów 3-4 krotny oprysk co 10 dni, którymś z tych np. środków (a najlepiej przemiennie): Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Baymat AE, Saprol 190 EC...

Powinny być skuteczne także we Wrocławiu :-?

..

 

Pinus a skąd te środki wyczasleś :o :o Nie wiem czy wiesz ale nie są one zarejestrowane więc stosowanie jest nielegalne. (nawiasem mówiąc są pewnie skuteczne i pewnie o tym wiesz z autopsji ale hmmm nie dyskutyje się z prawem) Napisałam to bo wiem że ostatnio PIORiN głupieje.

Nie śledzę na bieżąco Rozporządzeń Ministra Rolonictwa.. ani decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zakazu stosowania określonych środków ochrony roślin (ich aktywnych substancji).

Stosuje się do tego jakie środki zalecają praktycy i naukowcy (np. prof.dr hab. Leszek Orlikowski „Choroby ozdobnych drzew liściastych").

Ponadto wymienione przeze mnie fungicydy znajdują się nadal w legalnej sprzedaży w sklepach konwencjonalnych, internetowych oraz w hurtowniach , zobacz choćby tutaj: http://www.agro.gda.pl/cgi-bin/index.php3?p=oferta1

Istotnie w rejestrze dopuszczonych środków (chyba z 9 marca 2007) nie ma z wmienionych przeze mnie tylko Saprol 190 EC, który przcież był wcześniej zarejestrowany (dopuszczony do użytku).

Myśle, że opublikowany rejestr środków ochrony roślin w Internecie przez PIORiN (niecałe 2 tygodnie temu) jest jeszcze aktualny :-?

Nie chciałbym w sposób nieświadomy łamać obowiazujacego prawa ani z prawem dyskutować. Wolę dyskutować z Tobą :) .

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze tym tematem wywołałam burze niemalze prawnicza. Z prawem się ponoć nie dyskutuje , ale na forum zawsze mozna. A co do oprysków to owszem sprawdze. Do tej pory myślałam,ze to typowa choroba grzybowa. No cóz niewiedza szkodzi podobnie jak nieznajomość prawa. Ale dzieki za sugestie. :wink:

To jest typowa choroba grzybowa (wywoływana przez grzyb Melampsora epitea i inne gatunki z tego rodzaju).

No chyba nie zostało to zmienione jakimś przepisem prawnym :D :lol:

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dosc duza dzialke i na niej - niestety - bardzo slaba, ilasta i nieprzepuszczalna ziemie. Slabo rosnie mi nawet trawa. Czy jest jakis ratunek? Czy jedynym wyjsciem jest nawiezienie wastwy nowej ziemi? Gdy deszcze pada chocby kilka godzin natychmiast robia sie podsaczenia i wielkie polacie podmoklego druntu. A wiec drenaz? Ale jak zrobic dobra melioracje tak duzej powierzchni: 80arow? Bede wdzieczna za kilka uwag.

Pozdrawiam, Galain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...