Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

I od razu mam pytanie. Jak określić Ph gleby?

Co do miejsca. Cóż mi z ogrodu, skoro nie da się po nim chodzić (próbować :-) dbać o niego). Z tej skarpy to nawet suchą trawę ciężko usunąć wiosną, bo nogi zjeżdżają.

I jeszcze korzystając z okazji zapytam. Obok wejścia do domu (czyli już na skarpie) rośnie trochę trawy i też przeróżne roślinki wraz z chwastami. Jest to jedyne miejsce, gdzie można usiąść przy popołudniowej kawie (z boku domu, więc słoneczko świeci tylko własnie po 13:00) i gdzie dzieci mogą choć trochę pobrykać. Teren malutki, może bedzie wszystkiego 15m x 5m.

Ale widoki mam z domku najładniejsze na świecie, dookoła tylko góry, góry, góry ...

 

Skoro ogródek ma być także dla dzieci i bezpieczny na dodatek !

to może warto byłoby zrobić ze stoku 2 tarasy ?

 

Mury oporowe zbrojone z betonu lub kamienia na mocnej zaprawie; potem spłaszczyć teren do poziomu.

W ziemie takie nachylenie jest raczej niebezpieczne, a o trzymaniu wody przez skarpę, nie będę nawet myślała...

MOże warto trochę przebudować teren ?

 

Ja zrobiłabym tak :

 

Na górnym tarasie proponowałabym drewnianą lub kamienną ( na pisaku) okładzinę - można się i bawić i postawić stół wygodnie, a 4 metry długości spokojnie wystarczą na ergonomiczne poruszanie się.

Dolny taras o lekkim nachyleniu kończyłby mur oporowy, wysoki, będacy jednocześnie granicą działki i zamknięciem skrapy. Albo wyciągnięty tylko do poziomu zniwelowanego terenu i wykończony drewnianym płotem. Nawet sztachetowym ( od razu mogłabyś lać/ budować słupki).

 

Od wewnątrz można pod nim posadzić pnącza lub...cokolwiek wysokiego.

 

http://images21.fotosik.pl/252/ad81e0b4f2cdf9f9m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno glina zmieszana z piaskiem twardnieje jak beton.

 

 

Sama jestem ciekawa zdania Mirka na ten temat, bo w trakcie budowy, w wykopach pojawiło się u nas sporo gliny.

 

Moje zdanie- biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych, w tym cementu to może to sposób na tani fundament?

A to czarne - trudno coś powiedzieć, jak się tego do ręki nie weźmie i nie pomaca. Zmocz dobrze, weź w garść i mocno ściśnij. Jeśli po odciśnięciu wody pod lekkim naciskiem rozpadnie się na kawałki, to śmiało można do ogrodu. Jeśli będzie miało konsystencję plasteliny to szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym posadzić dwa drzewka czereśni Rivan i Buttere czerwoną.

Z tego co już się zdołałam podkształcić wybrałam dobre odmiany tylko co z tym zapylaniem. Czy mogę hodować pojedyńcze drzewka ?

 

Rivan tak, Buttnera jest uniwersalnym zapylaczem, ale potrzebuje Hedlfińskiej,Kunzego lub Kassina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem Rivan tak bo zapylaczem może być Buttera a ta z kolei potrzebuje Hedelfińskiej ...itp

i analogicznie Butera zapyli Hedelfińską w takiej konfiguracji.

Więc trzeba by było postawić na trzy drzewka.

Czy jest w związku z tym jakas zasada której należałoby się trzymać co do odlegości pomiędzy drzewkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam :

 

Dziękuję za porady.

Dziś skoczę na działkę i zrobię próbę tej czarnej ziemi.

 

Jednak mąż mnie uspokoił, ze jest jej w sumie nie zbyt dużo i w sumie posłuży jak podsypka do wyrównania i podniesienia pewnych miejsc np. pod podmurówką przy ogrodzeniu, a przekopana z tym co jest może zda egzamin.

 

A co jest?

Mąż twierdzi, że glina jest tak naprawdę na 60 cm głębokości. (kopał studzienkę)

Na wierzchu twierdzi, że to ziemia urodzajna, choć domieszka gliny jest.

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz glinę na głębokości 60 cm a na wierzchu piaseczek, to woda z podlewania, czy też z deszczu będzie bardzo szybko uciekała w dół i zatrzymywała się dopiero na glinie. Jednym słowem czy deszcz, czy podlewanie, wszystko to będzie mało efektywne. Dobrze by więc było, żeby ta warstwa, która jest na wierzchu była przemieszana z gliną, co pomoże zatrzymywać wodę w pobliżu korzeni roślin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ogrodników :)

 

Właśnie czekam na efekty działania rundapu... i zastanawiam się co robić dalej? Glebę mam VI klasy i to typowo gliniastą. Musiałam podnieść teren o jakieś 30 cm - została na to nawieziona ziemia z wykopów - raczej marna. Mam przed zimą zrobioną głęboką skibę - nie wiem czy to się tak fachowo nazywa :oops: Poczekałam aż wyjdą chwasty (w zeszłym roku były wyższe ode mnie) i popryskałam rundapem. I co dalej? Zastanawiam się czy nie dodać do tej ziemi popiołu? Mam całą górę desek z szalunków - myślałam, żeby zdobić na działce z 10 małych ognisk i to wszystko spalić a potem przeorać. Ale czy to jest dobry pomysł? Mam też kupkę piachu budowlanego - wymieszać to wszystko razem?

 

I teraz - jeśli to dobre pomysły - czy kolejność powinna być taka: wygrabiam chwasty, palę ogniska, mieszam popiół z piachem, wpuszczam traktor żeby zaorał to wszystko, sieję grykę/łubin/peluszkę, koszę to wszystko, znowu wołam traktor, dowożę ziemię (??? trzeba będzie?) pod trawnik, sieję trawę... ufff... Może czegoś nie muszę robic? Może o czymś zapomniałam? Pomóżcie bo jestem całkiem zielona :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ogrodników :)

Zastanawiam się czy nie dodać do tej ziemi popiołu? Mam całą górę desek z szalunków - myślałam, żeby zdobić na działce z 10 małych ognisk i to wszystko spalić a potem przeorać. Ale czy to jest dobry pomysł?

 

Bardzo przepraszam, ale hm... niedobry. Trochę innych słów mi się ciśnie..

A na temat przygotowania gleby pod ogród to na dzień dzisiejszy równolegle są trzy czy cztery wątki. Trudno w każdym pisać to samo i od nowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, chyba przesadziłam z nawozem do tuji przeciwko brązowieniu igieł. Ona zamiast mniej brązowe jeszcze bardziej zbrązowiały :( Czy moge im jakoś pomóc czy teraz tylko czekać aż same sobie poradzą. I czy sobie poradzą :roll: :(

 

Znaczy nadmiarem troskliwości zagłaskałaś kota na śmierć.

No może nie na śmierć- przepłukać glebę, znaczy lać wodę do oporu. Kiedy był nawóz- może to uszkodzenia po przymrozkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, ale hm... niedobry. Trochę innych słów mi się ciśnie..

Pisałam, żem zielona... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

A na temat przygotowania gleby pod ogród to na dzień dzisiejszy równolegle są trzy czy cztery wątki. Trudno w każdym pisać to samo i od nowa..

Już lecę szukać :) Tylko w tym też jestem zielona...

 

Dzięki serdeczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnosnie thuj widocznych na zdjęciach. Zostały posadzone w połowie marca tego roku. Od około 3 tyg żółkną. Bardzo prosze o poradę.

http://images20.fotosik.pl/331/ab2fe33d3ef4a6b0m.jpg

http://images20.fotosik.pl/331/143059128860bcd7m.jpg

http://images20.fotosik.pl/331/143059128860bcd7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj dokładnie podstawę tych zaschniętych pędów, czy są tam jakieś nekrozy, czy pęd jest zaobrączkowany (Pestalotiopsis funerea) lub zbrunatniała kora wzdłuż i na obwodzie (Fusarium) i czy kora na zaschniętych pędach się nie rozpada. Raczej to pierwsze, często po zimie, na uszkodzonych pędach. Co by nie było, wyciąć porażone pędy poniżej nekrozy, opryskać Topsin (0,1 %) Sportak Alpha (0,05 %), Sarfun (0,1%)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek

 

no moze dziwne pytanie......smaragdy , na zewnatrz sa zołtawe w srodku soczysta zielen.......i tak sobie mysle ze nasypalam za duzo nawozu, albo czy to mozliwe zeby przymrozki je ta uszkodzily??? w kazdym razie dzieje sie to tylko ze smaragdami.

albo przedziorki? pisze bo te budleje ktore kupilam rosna calkiem blisko, a one mialy te diabelne przedziory :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...