Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mirku, coś zjada liście mojej "ozdobnej" śliwy czerwonej. Liście są podziurkowane. Czym ją opryskać? Jeszcze jedno pytanko, czy sadząc hortensje mogę podsypać ziemię nawozem do rododendronów. Wymieszć ją z torfem? Czy hortensje też obsypuje się korą? No wyszło więcej pytań niż jedno :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, przestańcie tak dokładnie wszystko oglądać. A co można zrobić z zaschniętych liści to ja nie wiem :wink: Orzechy też zmarzły, tzn. zmarzło to, co zielone było.

 

no to widac dziwnie - tak "selektywnie" - wymarzło. Mirek, gdyby wszystkie były czarne - nie zawracałabym Ci głowy. To nie jest zwykłe wyschnięcie. Kilka listków zrobiło się czarne. Reszta jest zdrowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natka, cóż, urżnij to czarne i wyrzuć, nie będzie Cię niepokoić :D Objawy przemrożenia dopiero teraz wyłażą (grusza), na iglakach (cienkołuskowe tuje, np Smaragd, ale nie tylko, również na jałowcach, cyprysikach) Co do hortensji- 3 x tak. :wink: A dziurki na śliwie- chyba za wiele wymagasz ode mnie- szukaj szkodnika. A zresztą parę dziurek nikomu nie zaszkodziło.

A niektóre listki tak wyglądają, bo te, co później się rozwineły nie zmarzły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli możma Mirku, to poproszę o pomoc.

Nie oglądałam dokładnie po zimie szmaragdów bo z daleka wyglądają ok i ładnie zaczęły przyrastać. Wczoraj zaczęłam porządki pod płotem i przestraszyłam się. Nie wiem czy widać to dobrze na zdjęciu. Gałązki robią się miejscami brązowe i w tych miejscach bardzo kruche. Odpadają przy lekkim dotknięciu ( jak na zdjęciu ). Wewnątrz żywotn. jest ok. i wzdłuż głównych pędów też nie ma przebarwień. Krzewy są zwarte i sprężyste.

Najwięcej zmian jest jakby na końcach krzewów. Można je dosłownie otrzepywać z gałązek.

Czy to grzyb? Zwierzątek nie widać, podlewane były.

Mam Topsin M 500 ale nie wiem co im dolega i czy oprysk coś da.

 

 

 

 

http://img181.imageshack.us/img181/9158/1006177shh3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, ratunku!!! Może na gadach też się znasz? Co to jest????!!!! Mąż znalazł w naszej stodole!!!! Ratunku!!!! Co z tym zrobić????!!!! Nie chcę zabijać, może znasz jakiś sposób zniechęcenia? "To" zrobiło sobie gustowną norkę pod samym progiem w naszej stodole! HELP!!!

 

http://images21.fotosik.pl/283/6daf7c159583b958.jpg

 

 

 

http://images20.fotosik.pl/338/309213514bbe9c96.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odważyłabym sie powiedzieć nic pewnego na podstawie tych zdjęć, ale wydaje mi się, ze widzę smugę na oku i plamę na łbie. Jeśli faktycznie ma na łbie plamę przypominająca motyla lub koronę to jest to zupełnie niegroźny a prawie wytępiony gniewosz plamisty. Wtedy najlepiej pozwolić mu mieszkać i polować.

 

W przeciwnym wypadku może to być zarówno żmija jak i niegroźny wąż. Trzeba złapać za pomocą jakichś szczypiec (mogą być nawet takie do grila), wrzucić do worka lub zamykanego wiadra, wywieźć do lasu.

 

Aha. Żmije rozpoznaje sie po tym, ze ma pionową źrenicę. Wtedy naprawdę lepiej zachować ostrożność. Jej jad nie jest zabójczy, ale groźny dla osób uczulonych.

 

Mirek, przepraszam, ze Ci włażę w kompetencje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, JoShi - każda informacja będzie cenna. Już dostałam namiar na herpetologa, już wysłałam mu zdjęcia, czekam na werdykt. Jak będę coś wiedziała - dam znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 śliwy - jedna przy drugiej. Ostatnio zauważyłam że na pniu powstały pionowe pęknięcia kory. Początkowo nie robiłam sobie z tego nic i chyba był to błąd bo widzę że liście na tej śliwie która bardziej jest spękana powyżej pęknięć zaczynają się zwijać. Pęknięć pojawia się coraz więcej a te, które są poszerzają się. Przy średnicy 20cm pnia szczeliny są nawet 13 cm. Wydaje mi się że ta śliwa, która ma ich więcej będzie już nadawała się do ścięcia, szkoda mi jednak tej drugiej - co robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? TO JEST ŻMIJA. No, jak rany, musiała przyleźć... Herpetolog przykazał samemu jej nie łapać, bo może to być naprawdę niebezpieczne. Poradził Urząd Gminy, powiatowego lekarza weterynarii i strażaków. Ale jazda... :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 śliwy - jedna przy drugiej. Ostatnio zauważyłam że na pniu powstały pionowe pęknięcia kory. Początkowo nie robiłam sobie z tego nic i chyba był to błąd bo widzę że liście na tej śliwie która bardziej jest spękana powyżej pęknięć zaczynają się zwijać. Pęknięć pojawia się coraz więcej a te, które są poszerzają się. Przy średnicy 20cm pnia szczeliny są nawet 13 cm. Wydaje mi się że ta śliwa, która ma ich więcej będzie już nadawała się do ścięcia, szkoda mi jednak tej drugiej - co robić?

 

Liście to pewno się zwijają od mszycy, a nie od pęknięć.

A spękana kora- przemarznięcie,rany zgorzelinowe- leczy się zaraz po zauważeniu,farba emulsyjna z dodatkiem 2% Topsinu,Benlate lub Funabenu.

Jeżeli rany są u podstawy rozwidleń konarów, to faktycznie gałęzie mogą obumierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? TO JEST ŻMIJA.

 

Prawdę mówiąc bardzo wątpię. Zanim wpadniesz w zupełna panikę skonsultuj sie z panią Joanną Mazgajską:

http://www.herpetologia.waw.pl

 

Dzięki za link. Skontaktowałam się już z fachowcem i stąd moja pewność. Niech to gęś kopnie... :evil: Staram się nie panikować. Wezwę strażaków. I weterynarza. Mogę wezwać sołtysa. I pana od wozu asenizacyjnego. I jeszcze paru. Niech coś robią!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...