Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dzieki....

 

ja zrobie tylko dla nich rabate...wyczytalam ze nie ma co sadzic je na rabacie z innymi kwiatami.....tylko nie wiem dlaczego??? :oops: :oops:

Tesko a wiesz jakie wiekie krzaki urosną z piwonii. No przeciętnie to tak z 1 m kw, ale w dobrych warunkach i więcej, do tego obfitość liści i pędow które nie zabezpieczone rozłożą się na kolejny metr.

Mam taką propozycje - posadź je właśnie w dość dużej rozstawie - od 50 do 100 cm. W tym roku będzie pewnie po kilka liści i nie zakryje ziemi. Więc aby nie mieć gołej ziemi posiej wprost do gruntu (nawet już teraz) - turki (aksamitkę) czy np eszolcję albo ślazowca czy to na co masz ochotę.[/code]

dzieki...tak myslalam wlasnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sticta przy wysokości 3m ma średnicę ok. 1 m. Meyeri- zależy od prowadzenia, widziałem bodaj w Mrzeżynie jak sięgały II piętra! , musiały być baaaardzo stare, ogólnie rośnie "pucharowato" rozszerzając się u góry, ale należy lekko przycinać, wtedy się zagęszcza, i jest, co tu ukrywać bardziej zwarty i ładniejszy. Myślę, żę ok. 1 m od płotu. I pytanie- jaki duży pies- odpowiednia szerokość drogi dla psa :D

A bukszpana oczywiście przyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabym prosić o wskazanie podobnych do Meyeri jałowców ale mających inny odcień, czyli nie srebrzystych. Widziałam kiedyś takiego o wzniesionych ramionach ku górze, był mniej krzaczasty ale pięknie zielony i miał małe kuliste owoce. Nie znam nazwy niestety.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Świętach Bożego Narodzenia posadziłam świerk koreański, który pięknie się trzymała a jak mrozy puściły zaczął brązowieć. Zgubił już prawie wszystkie igły na wysokości 1/4 części od góry cały środek jest mieszany brązowo-zielony tylko na dole pozostały zieloneigły. Czy możliwe że jeszcze odbije czy należy szykować się że padnie do końca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku!

Od momentu posadzenia moje porzeczki bardzo słabo rosną, wczesną wiosna nieźle, ale potem w czerwcu i później znaczna część pędów zamiera, liscie usychają i pod koniec lata porzeczki przedstawiaja obraz nędzy i rozpaczy. Jedni mówili, ze to choroba grzybowa, drudzy, że larwa jakiegoś owada wyjadająca rdzeń pędu. Szukałem, ciąłem na kawałki i nie znajdowałem larw, natomiast rdzeń był faktycznie jakis czarny lub wręcz czasem pusty. I to że był w mlodych pędach sczerniały i to czasem było cienkie jak niteczka odwodziło mnie od wersji "robaczanej". Ale wczoraj wycinając jakiś lichy stary pęd znalazłem tłusta larwę drążącą środek pędu! Co z tym draństwem robić? I czy to faktycznie to czy jedno i drugie? Np larwa atakuje juz uszkodzone pędy? Eee chyba mnożę byty ponad konieczność. Co robić?! I kiedy - pewnie już ale co? bo już mi jeden fachowiec mówił, ze tylko wycinać zmienione pędy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno świerk widocznie nie koreański :) to ciekawe jaki :roll: a drzewko kupowane było w szkółce, może mążpo drodze coś pokręcił i już tak zostało :)

Sa to objawy wybitnie niespecyficzne, i trudno dać receptę. Szkólki (renomowane) dbają o dobre imię i nie podejrzewam, że został posadzony do pojemnika z gruntu po uprzednim gruntownym obcięciu korzeni szpadlem. Mógł po prostu w domu rozhartować się i przemarzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim ogrodzie chcę wykonać kaskadę i duże oczko wodne?

Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć gotowe projekty lub jakieś przykładowe zdjęcia?

P.S. Jaka roślina pnąca nadaję się na stromą skarpę? Chce żeby szybko się ukorzeniła i zarosła całą skarpe bo woda wymywa mi ziemie....

 

"Ogrody wodne" Thomas Helberg, "Woda ozdobą ogrodu" James Allison

widziałem wznowienie którejś pozycji.

Posadź np. dławisz okrągłolistny. Jest to szybko rosnące pnącze do osłaniania dużych pergoli, ale posadzony bez podpory pnie się "po sobie" tworząc formy wprost fantastyczne. Odbija z korzeni, a nawet można rozmnażać sadząc do gruntu odcinki korzeni. Jesienią, po opadnięciu liści czerwone owoce w żółtych, pękających osnówkach, bardzo ładne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku!

Od momentu posadzenia moje porzeczki bardzo słabo rosną, wczesną wiosna nieźle, ale potem w czerwcu i później znaczna część pędów zamiera, liscie usychają i pod koniec lata porzeczki przedstawiaja obraz nędzy i rozpaczy. Jedni mówili, ze to choroba grzybowa, drudzy, że larwa jakiegoś owada wyjadająca rdzeń pędu. Szukałem, ciąłem na kawałki i nie znajdowałem larw, natomiast rdzeń był faktycznie jakis czarny lub wręcz czasem pusty. I to że był w mlodych pędach sczerniały i to czasem było cienkie jak niteczka odwodziło mnie od wersji "robaczanej". Ale wczoraj wycinając jakiś lichy stary pęd znalazłem tłusta larwę drążącą środek pędu! Co z tym draństwem robić? I czy to faktycznie to czy jedno i drugie? Np larwa atakuje juz uszkodzone pędy? Eee chyba mnożę byty ponad konieczność. Co robić?! I kiedy - pewnie już ale co? bo już mi jeden fachowiec mówił, ze tylko wycinać zmienione pędy...

 

Wycinać trzeba.. i spalić. A dalej zobacz

http://www.ochronaroslin.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno świerk widocznie nie koreański :) to ciekawe jaki :roll: a drzewko kupowane było w szkółce, może mążpo drodze coś pokręcił i już tak zostało :)

Sa to objawy wybitnie niespecyficzne, i trudno dać receptę. Szkólki (renomowane) dbają o dobre imię i nie podejrzewam, że został posadzony do pojemnika z gruntu po uprzednim gruntownym obcięciu korzeni szpadlem. Mógł po prostu w domu rozhartować się i przemarzł.

też tak podejrzewam bo wsadzałam go jak trochę ziemia rozmarzła i miałam strasznego pecha bo zaraz na drugi dzień przyszedł siarczysty mróz. Czy to możliwe że zachowa zieloną dolną część a góra stopniowo wypuści nowe pędy czy jeśli przemarzł to już należy tylko patrzeć jak wszystkie igły opadną i usunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabym prosić o wskazanie podobnych do Meyeri jałowców ale mających inny odcień, czyli nie srebrzystych. Widziałam kiedyś takiego o wzniesionych ramionach ku górze, był mniej krzaczasty ale pięknie zielony i miał małe kuliste owoce. Nie znam nazwy niestety.

pozdrawiam

 

 

 

no tak...moj mial owoce granatowe....ale zabij nazwy nie pamietam...jak bede w tygodniu w szkolce to sie zapytam :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno świerk widocznie nie koreański :) to ciekawe jaki :roll: a drzewko kupowane było w szkółce, może mążpo drodze coś pokręcił i już tak zostało :)

Sa to objawy wybitnie niespecyficzne, i trudno dać receptę. Szkólki (renomowane) dbają o dobre imię i nie podejrzewam, że został posadzony do pojemnika z gruntu po uprzednim gruntownym obcięciu korzeni szpadlem. Mógł po prostu w domu rozhartować się i przemarzł.

też tak podejrzewam bo wsadzałam go jak trochę ziemia rozmarzła i miałam strasznego pecha bo zaraz na drugi dzień przyszedł siarczysty mróz. Czy to możliwe że zachowa zieloną dolną część a góra stopniowo wypuści nowe pędy czy jeśli przemarzł to już należy tylko patrzeć jak wszystkie igły opadną i usunąć?

 

ja kupilam dwa lata do tylu w renomowanej szkolce jodle kalifornijska...posadzilam we wrzesniu...przestala do lata...az zaczela usychac....no trudno wykopalam ja i co??? zero korzeni....( byla w balocie jak ja kupilam).....pojechalam do szkolki i mowie co jest co...a oni ze tzreba bylo przywiesc, bo mieli niezbyt porzadnego dostawce.....i pare bylo skarg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...