Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rzeczywiście nie zauważyłam żadnych robaków. Może dlatego, że nie szukałam, a moze siedzą w szyszce :-? Ale nie rozumiem dlaczego pod - twoim zdaniem - naturalnie rozsypujacą się szyszką tworzy się jakby nawis oblepiony drobnymi kuleczkami, które wygladają jak jajeczka lub odchody, bynajmniej nie jak nasiona czy łuski szyszki. A dodatkowo wysycha wierzchołek drzewa... Nie widziałam żeby zdrowe jodły miały takie okropieństwa - ale może za mało widziałam :wink: .

Może po prostu ukręcę te szyszki....Pozdrowienia, Małgosia

 

A może tu coś znajdziesz, co pasowałaoby do twoich opisów ?

 

Szyszeń pospolity/ Dioryctia abietella (Lepidoptera, Parylidae)

 

http://mothphotographersgroup.msstate.edu/Files/Live/MW/MW5970cats1.jpg

 

Motyl lata od maja do września, samice składają jaja w VII i VIII u podstawy młodych szyszek. Gąsienice po wylęgu wżerają się do łusek nasiennych, uszkadzając przy tym nasiona i skrzydełka, łuski wypełniają się żywicą. Uszkodzone łuski przypominają kotwicę. Larwy niszczą także młode pędy. Zaatakowane szyszki brązowieją, wykrzywiają się i opadają. Przepoczwarczenie w VI w ściółce, w oprzędzie pod szyszką. Generacja jednoroczna.

 

Atakuje świerki, jodły oraz modrzewia i sosnę.

 

Zwalczania nie prowadzi się.

*************************

 

"Szyszeń pospolity w postaci dorosłej jest motylem charakteryzującym się nerkowatą plamką na I parze szarych skrzydeł. Motyl pojawia się od maja do września; jaja składane są w podstawie szyszek; larwy drążą w nich chodniki niszcząsc nasiona i łuski nasienne ale zostawiajac nietknięty trzpień. Owszem szyszki wypełnione są obficie żywicą i skrzywione; Po opadnięciu szyszki owad przepoczwarcza sie w oprzędzie zrobionym pod nia a po przezimowaniu opuszcza go i robi kolejny w którym przepoczwarcza się; latem wychodzi motyl. generacja 1 roczna........"

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=4604

 

Muszę się dokładnie przyjrzec ale wygląda na to, że trafiłaś w 10. Rzeczywiście jest żywica. Martwi mnie tylko to, że nie można tego zwalczyc. Dzieki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11małgosia =

 

Przepoczwarczenie w VI w ściółce, w oprzędzie pod szyszką. Generacja jednoroczna.

To daje Ci możliwość działania - opryski ściółki lub wymiana na nową i zrywanie i palenie szyszek.

 

Może Mirek coś doda? Jakieś czynności zaradcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jestem. Nie z Tajgi wróciłem, a z ciutek jakby cieplejszych stron. Jak tu zimno i paskudnie, błeee :wink:

Magnolia wygląda tak ja powinna o tej porze, szyszki na jodle to Pinus napisał- rozsypały się i prawidłowo, pewno spasożytowane, nie szkodzi, czubek od jodły- bez porządnego foto to można sobie zgadywać, opieńki można było zjeść, perukowca może żreć grzybek, było toto odciąć, jak zaczęło usychać, jak już przelazło dalej to wyciąć, spalić, posadzić młode, bo koszt preparatu wyższy od nowej sadzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś doradzi mi co zrobić z moim kawałkiem nieba,, działka jest malutka i bardzo mało zostanie miejsca z tyłu domu ( zreszta prawde mówiąć nie umiem tego sobie wyobrazić a pracować z programem do projektowania nie potrafie ). Działka jest w kształcie trójkąta Jeden z boków czyli podstawa ma 40,87m , bok ma 35. 03m a przeciw prostokatna ma 53,83m , kąt prosty znajduje sie z prawej strony. P_roszę o radę jakie drzewa zasadzić, aby jak najszybciej zakryć te paskudne ogrodzenie ( na działce jest zasadzonych 20 thuji , są dość duże bo 2 m ale zobaczcie sami jak to wygląda) . Jestem osobą młodą i powiem szczerze nie wiem jak zabrać się za to, dziękuję za wszystkie sugestie

[/img]

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szyszeń pospolity/ Dioryctia abietella (Lepidoptera, Parylidae)

 

http://mothphotographersgroup.msstate.edu/Files/Live/MW/MW5970cats1.jpg

 

 

 

Atakuje świerki, jodły oraz modrzewia i sosnę.

 

Zwalczania nie prowadzi się.

*************************

 

"Szyszeń pospolity w postaci dorosłej jest motylem

................. larwy drążą w nich chodniki

 

Po pierwsze zdjęcie nie przedstawia Szyszenia pospolitego

Po drugie jak motyl to nie larwy tylko gąsienice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś poleci prościutki program do projektowania taki dla amatorów najlepiej do ściągnięcia ale może być też do kupienia. Próobowałam program gfarden ale tam długośc działki może być tylko 30 m a w moim przypadku tak małej działki to za mało , bo działka traci kształt , dziekuję za odpowiedz. Myślałam , aby posadzić bluszcz na tej betonówce ale boje się że zabardzo się rozrośnie i przejdzie na sąsiednie ogrodzenie i nie bede potrafiła nad tym zapanować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie jak motyl to nie larwy tylko gąsienice

No proszę. A ja myślałam, ze gąsienica to nic innego jak postać larwalna, czyli larwa motyla.

No i bardzo dobrze myślałaś :) i hanka55 także :) :) .

 

Na forum znów pojawil się ksyrpo i usiluje nam wmówić nieprawdziwe rzeczy :wink:

Gąsiennica to typ larwy, który wystepuje m.innymi u motyli.

Krótko mówiąc: każda gasiennica jest larwą ale nie każda larwa jest gasiennicą.

Podobnie jak każda sosna jest rosliną ale nie każda roslina jest sosną.

Nie jest więc błędem nazwanie gąsiennicy larwą, podobnie jak nie jest błędem nazwanie sosny rośliną.

Proponuję aby ksyrpo przyjął do wiadomosci tę oczywistą oczywistość :D :D i nie negował prawidłowego nazewnictwa.

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie jak motyl to nie larwy tylko gąsienice

No proszę. A ja myślałam, ze gąsienica to nic innego jak postać larwalna, czyli larwa motyla.

No i bardzo dobrze myślałaś :) i hanka55 także :) :) .

 

Na forum znów pojawil się ksyrpo i usiluje nam wmówić nieprawdziwe rzeczy :wink:

Gąsiennica to typ larwy, który wystepuje m.innymi u motyli.

Krótko mówiąc: każda gasiennica jest larwą ale nie każda larwa jest gasiennicą.

Podobnie jak każda sosna jest rosliną ale nie każda roslina jest sosną.

Nie jest więc błędem nazwanie gąsiennicy larwą, podobnie jak nie jest błędem nazwanie sosny rośliną.

Proponuję aby ksyrpo przyjął do wiadomosci tę oczywistą oczywistość :D :D i nie negował prawidłowego nazewnictwa.

..

to jest teoria

a praktyka taka że zamieszczone wyżej zdjęcie nie przedstawia szyszenia tylko szkodnika kaktusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...