Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

to teraz ja mam prośbę o pomoc w kwestii trawnika....

 

otóż na dziś dzień moja działka to udeptane klepisko, na którym próbują wyrastać jakieś mierne ździebełka. Za jakieś 3 tygodnie będzie robione ogrodzenie, więc nawet nie próbuję niczego robić.... ale w związku z tym mam kilka pytań:

 

1. czy zebranie ok 30 cm ziemi i nawiezienie nowej sprawę załatwi, czy może trzeba ją przed wymiana gruntów jakoś spulchnić? dodam może, że ziemia jest gliniasta i będzie również drenaż, no i nawodnienie.

 

2. czy jeśli będzie nawieziona "świeża" ziemia to czy trzeba ją jeszcze wzbogacać np. azofoksą? przed posianiem trawy?

 

3. no to co mi najbardziej chodzi po głowie - czytałam, że trawę przestaje się nawozić gdzieś w lipcu by dać jej czas na przygotowanie się do zimy, a u nas się może okazać, że zostanie ona wysiana na początku lipca, więc czy jednorazowe zasilenie ziemi w nawóz przed siewem wystarczy na to by się dobrze ukorzeniła i wyrosła? czy może powtórzyć to jakoś końcem lipca czy w sierpniu, no ale co z zimą - czy tam młodziutka trawka przetrzyma zimę?

 

znawcy tematu - pomóżcie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nitubaga, wszystko było.. na temat trawników wałkowane tyle razy..

1. Nie wiem, nie widziałem Twojej ziemi. Pierwsze słyszę, żeby wywozić i nawozić 30 cm. Przelicz to na mp. i PLN.

2. Początek lipca to najgorszy z możliwych terminów na wysiew.

3 i 4. Nie wiem, bo nie wiem, co będzie nawiezione. A zimę przetrzyma nawet siana w VIII-IX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mirku .

 

Co prawda zalozylam watek

http://forum.muratordom.pl/przepis-na-oprysk-biologiczny,t131670.htm

 

ale bardzo prosze o twoja fachowa pomoc .

 

bardzo boje sie ze moje w tym roku wsadzone drzewka zaraza sie od drzewek sasiada

brzoskwinia kedzierzowatoscia a czeresnia mszyca .

 

co zrobic aby do tego nie dopuscic (czeresnia ma juz zawiazi owocow)

 

Co jako specjalista sadzisz o oprysku przygotowanym np z skrzypu,pokrzywy ,czosnku .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kędzierzawkę żaden czosnek nie pomoże. A mszyce- cóż, zapewne trochę ograniczy, ale przy masowym pojawie nie wierzę. Problem nie w tym, że są mszyce, tylko ile ich jest i czy powodują szkody. Próbować można- a w ostateczności zostaje chemia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kędzierzawkę żaden czosnek nie pomoże. A mszyce- cóż, zapewne trochę ograniczy, ale przy masowym pojawie nie wierzę. Problem nie w tym, że są mszyce, tylko ile ich jest i czy powodują szkody. Próbować można- a w ostateczności zostaje chemia.

 

Czy oprysk stosowac teraz jak jeszcze nie jest chore drzewo i ma liscie i zawiazki owocow :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..zapytam tu.... :roll:

Sadziłam dziś drzewka na polu (dosłownie) i znowu naszły mnie wątpliwości..

Czy wolno zakładać ogród na polu uprawnym ? Kupiliśmy z mężem domek na wsi z polem (około 80 arów) dochodzacym do lasu, jako że nie chcemy zajmowac się uprawą rolniczą pomału zasadzamy teren (z uwzględnieniem odegłości 4 metrów i drzewa które sadzimy to odmiany ozdobne nie rosnące zbyt mocn najw. 10-15 metrów (choc pewnie trafi sie wyjątek) i krzewy ) bo zamarzył mi sie park czy coś w tym stylu - to będzie takie dzieło życia :wink: obym wytrwała. No i czy jest to dozwolone? W przyszłości chcielibysmy to ogrodzić (po kawałeczku ) ale wokół są pola sąsiednie (jak najbardziej uprawiane - pszenica))

zna Ktoś może odpoweidź albo może mnie skierować do odpowiedniego tematu...z góry dziękuję :D :wink:

pozdrawiam

Ps. Panie Mirku w zeszłym roku zastosowałam sie do Pana rady w sprawie chorej kory na jesione i pomogło (no rośnie więc chyba pomogło) bardzo dziękuję!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku , a co z moimi dołami po chorych tujach? Usunęłam z nich ok.40 cm ziemi. Czy to wystarczy? Czy mogę tam już coś posadzić? Będę wdzięczna za odpowiedz

Jeśli to fytoftoroza była, to można polac Bioseptem 0,05 %, Bravo 0,2 % Previcurem (z doświadczeń własnych najbardziej skuteczny) 0,3%. Rozwój patogena hamuje podłoże będące mieszaniną torfu i przekompostowanej kory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cebullka- to Twoje pole. I nikt Cię nie może zmusić do sadzenia buraków i siania pszenicy. Ale sąsiadów istnienie trzeba uwzględnić i co by kwasów nie było i nie pyszczyli sadzić tak, żeby jak urośnie nie zacieniało, bo awantura gotowa. Działka duża, a największe okazy niekoniecznie trzeba przecież przy granicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za opdowiedż, będę pewniej chodzić z tymi krzakami :wink: , a co do działki to ona duża to jest ale niestety, wąska i dłuuuga myślę że ma około 25 szerokości, nie więcej więc jak sie odliczy po min 4 z każdej strony i uwzgledniając postulaty Tz-ta zostawienie przejezdnej drogi pośrodku (no cóz uparł sie że musi mieć dojazd autem :roll: ) to nie zostaje wiele...ale coś sie wykombinuje! Bardzo dziekuję!

Ale z dużych okazów to juz zrezygnowałam całkowicie, np poleciały brzozy, posadzone w zeszłym roku - zostały zastąpione mniejszymi odmianami zakuponymi w szkółce

serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku , a co z moimi dołami po chorych tujach? Usunęłam z nich ok.40 cm ziemi. Czy to wystarczy? Czy mogę tam już coś posadzić? Będę wdzięczna za odpowiedz

Jeśli to fytoftoroza była, to można polac Bioseptem 0,05 %, Bravo 0,2 % Previcurem (z doświadczeń własnych najbardziej skuteczny) 0,3%. Rozwój patogena hamuje podłoże będące mieszaniną torfu i przekompostowanej kory

Wielkie dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie.

Panie Mirku proszę o pomoc.

Coś oblazło moje jałowce.Ma biełą tarczkę pod którą jest 0,5 mm wielkości brązowa kuleczka.To coś się nie rusza, jest od marca . Pryskałem confidorem, talstarem i nic.

Z góry dziękuję za odpowiedż.

 

http://images34.fotosik.pl/261/876a9f01a0497fe1m.jpg

http://images26.fotosik.pl/217/3e2cf64038acff9dm.jpg

http://images29.fotosik.pl/217/45c37b7ad99895fam.jpg

http://images26.fotosik.pl/217/5b4319da34dc077am.jpg[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tylko jedno foto się otwiera, ale opis wystarczający- charakterystyczny objaw. Zaśnieżek jałowcowy (tarcznik). Trzeba tępić. Nie teraz, bo teraz to są jaja pod tarczkami. Lęgnie się od połowy VI, 2-3 opryski co 2 tygodnie (Mospilan 0,02%, Confidor 0,08% z dodatkiem Talstaru 0,05%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...