Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking rekuperatorów


Recommended Posts

Zakładam nowy wątek, bo w tym o rekuperatorach zabrakło mi przejrzystej informacji j.w.

 

Proszę wyłącznie o wiadomości dotyczące cen, wyposażenia i zalet ofert poszczególnych systemów i producentów.

 

Informacje o zaletach rekuperatorów, GWC(Witek i Januszek :smile:) itp. kierujcie do stosownych wątków :grin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Centrala Mistral 250 (producent Pro-Vent Opole)

nawiew i wywiew - 300m3/h przy 110 Pa

wymiennik krzyzowy 66-73%

moc wentylatorow 2x60W

Posiada:

uklad przeciwzamrozeniowy

wylacznik letni nawiewu

trzystopniowy regulator obrotow

cena :2950zl netto w promocji (normalnie 3340)

Na pierwszym biegu jest wogole nieslyszalny na trzecim troche

Wysuszyl chalupe w 2 tygodnie (grudzien), a wiec mozna powiedziec, ze dziala! Niestety za krotki okres uzytkowania by powiedziec cos wiecej.

Aha, nie wymienia sie kaset z filtrami, a jedynie sama tkanine filtracyjna, co jest ekonomiczne. Warto na to zwrocic uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz ty Jezierku kochany czy ci producenci mają aprobatę techniczną lub a co ważniejsze aprobatę instytutu higieny

bo ja jakoś sobie nie wyobrażam umycia takiego wymiennika który waży 20 kg i mierzy 1.3m

Wiem że twoim kryterium była sprawność ale popatrz na sprawę bardziej ogólnie i na wszelkie możźliwe parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam

Moi faworyci:

„Przeciwprądowcy”:

http://www.agagt.pl

http://www.rekuperator.com.pl

Badania Instytutu Higieny są potrzebne – może mają – podobno nie kosztuje to zbyt drogo. Wymycie chyba nie powinno być problemem. Jeżeli bez szmatki można wymyć instalację wanny z hydro-masażem. Wymiennik też będzie można umyć tym samym preparatem? Sądzę że można to robić raz w roku? Chyba że nie będzie filtrów na wlocie do nich. Wtedy może to być bardzo kłopotliwe.

„Krzyżowcy”:

http://www.pro-vent.com.pl

Mają model Mistral 400 duo z dwoma wkładami wymiennika - sprawność 77-88%. Co najważniejsze pracują nad wersją modelu Mistral 400 z silnikiem o większy sprężu od strony ssącej - dla pokonania oporu Gruntowego Wymiennika Ciepła rurowego i żwirowego. Widziałem te mistrale na Targach Budowlanych – są porządnie zrobione.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-07 13:32, Bartt wrote:

Alex jak rozumiem te 3000 to za sam rekuperator z osprzętem, ile wyniosła cię instalacja rozprowadzająca powietrze?

 

No oczywiscie, ze to tylko cena centrali, kanaly na nasz domek 150m2 kosztowaly 2000zl, rozprowadzenie we wlasnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie firmy Koss jest ranking rekuperatorów dostępnych w Polsce. Oczywiście jest zrobiony tak, aby udowodnić wyższość ich produktu, ale tam dwie ciekawe rzeczy. Lista producentów i importerów - całkiem długa, oraz kryteria oceny - nie wiem czy wymienili wszystkie znaczące, ale te wzmiankowane są całkiem zdroworozsądkowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1. wymiennik, trzeba dobrać odpowiedni do wydajności,

2. wymiennik powinien być wymieniany na wkłąd letni - rury,

3. 2x wentylatory - wskazane BARDZO DOBRE np. 2x60 ( 80 )W,

4. miejsce na filtry z włókniny na wlotach,

5. ocieplenie rekuperatora np. płyty - wełna 5 cm,

6. fachowiec, który to polutuje,

7. sterownik najlepiej transformatorowy, ale na dobrą sprawę, to zwykły tyrystorowy ściemniacz ścienny powinien wystarczyć,

I coś jeszcze, bo faktycznie kosztuje to ok. 1000 zł

a u dostawcy 2500-3500 zł !

Więc co to jest, to jeszcze ???

 

Karina"

 

dodam jeszcze że

wymiennik możesz kupić jaki chcesz i to zależy od kasy jaką chcesz wyłożyc

-są krzyżowe

-krzyżowoprzeciwprądowe (mó faworyt)

-przeciwprądowe

-obrotowe (najlepsze)

wentylatory robi firma dospel (eurocośtam)

sterownik tyrystorowy nie za bardzo się nadaje bo silnik będzie buczał

 

a to co tyle kosztuje to nasza niewiedza, na której żerują producenci.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja troszke nie na temat :smile: Można ?

 

Ponieważ rozpracowałem już wszystkie tradycyjne elementy mojego przyszłego domu więc zabrałem się za polepszanie. A dokładnie zacząłem myśleć o rekuperatorze i w związku z tym mam parę pytań:

 

Obliczyłem sobie ilości powietrza usuwanego, nawiewanego, krotność wymian i wyszło mi że potrzebuje centrale o wydatku poniżej 300 m3/h.

 

Jak odsunę ściankę z regipsu od ścianki kolankowej to powstanie mi opaska wokół budynku, którą bez problemu będę mógł rozprowadzić rury do każdego pomieszczenia.

 

A teraz pytania:

 

1. Najdłuższe odcinki rur będą miały około 20 metrów - czy przy takich odległościach należy się liczyć z istotnymi spadkami ciśnienia ?

 

2. Gdzie najlepiej umieścić czerpnie (nasłonecznienie, strony swiata, itp...) ?

 

3. Czy gruntowy wymiennik ciepła jest a) niezbędny, b) pożyteczny c) mało istotny ?

 

Oczywiście już wziąłem się za szperanie po sieci, ale kilka dobrych rad na początek pomoże prawidłowo ukierunkować moje poszukiwania :smile:

 

Thanks from mountain

(dziękuję z góry :wink:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu cześć

mała dygresja: podobała mi się twoja wypowiedź że ściany najlepiej zrobić z "krztałtek z suszonego na słońcu nawozu krowiego"

mam pytanie ty takiego domu nie budujesz?

1- około 3 Pa na 1 metr rury o średnicy 10cm

2- czerpnię naljepiej zrobić jako GWC i to jest odp na 3 pytanie

 

Zobaćz na stronę http://www.pro-vent.com.pl/html/spis.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam juz byłem i na taniaklima też.

 

Ogólnie już na większość swoich pytań "mam zabezpieczoną odpowiedź" :smile:

 

GWC zrobie napewno.

 

Zastanawiam się nad rurami - jaką średnice zewnętrzną mają ocieplone rury ?

 

I na czy można anemostaty robić w ścianach (nie w suficie), a jeśli tak to na jakich wysokościach.

 

A co do domu z nawozu, to kiedyś byłem w ciepłych krajach i widziałem jak tam budują dom. Wylewali wodę, która w połączeniu z gliniastą ziemią tworzyła breję, którą łopatami nakładali do drewnianych forem. Na słońcu zawartość formy szybko wysychała, i powstawały z tego zgrabne cegiełki, z których wznosili ściany. Zaprawa nie była potrzebna bo wystarczyło lekko zwilżyć "cegiełki" żeby się lepiły. "Cegielnia" po przykryciu służyła potem za piwniczkę. Ciekawa co oni sobie by o nas poyśleli gdyby przeczytali forum muratora ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...