Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ranking rekuperatorów


Recommended Posts

z tego co wiem, nie stosuje się raczej rur gładkich, gdyż powstają turbulence i hałas, można stosować takie "rozciągane", ocieplać można wełną mineralną min. 5 cm grubości.

Są też specjalne rury z małymi dziurkami cuś 05mm2, na to specjalna wełna, która nie pyli i jeszcze raz aluminium.

Ale to cudo kosztuje krocie i nie stosuje się już tłumików.

Odcinki od rekuperatora nie powinny być krótsze niż 5 m ( hałas ) a jeśli to możliwe to lepiej robić duuuuuże łuki niż kolanak 90 st.

Dopływ powietrza i usunięcie trzeba tak policzyć, aby opory były zrównoważone, lub dopływ powietrza nieco większy ( ciut nieco ).

Anemostatów z tego co pamiętam nie powinno się instalować w pobliżu okien i bezpośredniu w strefie przebywania ludzi.

Wyrzutnia od zawietrznej i pamiętajcie o odległości od okien.

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Karina, gdzies czytalem o przewodach prostokatnych (sztywnych). Ponoc nie halasuja tak jak te okragle i nie stawiaja takiego oporu, czyli sa duzo mniejsze straty cisnienia w instalacji. O "rozciaganych" (perforowanych i izolowanych welna) rzeczywiscie pisza ze sa cichsze ale daja one duzo wiekszy opor wiec chyba trzeba dac mocniejsze wentylatory?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anemostatów nie instaluje się przy oknach ....

nie pamiętam dokładnie argumentacji, kiedyś czytałam, ale zdaje mi się, że chodziło o wychładzanie. Powietrze przy oknach jest zimniejsze, a rekuperator "wieje" cuś ok. 70% temp. średniodomowej. Przez to masz zupełnie zimną strefę przy oknach. II. zaburzasz obieg/krążenie powietrza w domu ; kaloryfer-okno-sufit itd.

Jak sprawdzę, dam znać.

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Ad. anemostaty przy oknach czy nie - oczywiście, że przy oknach. Przecież powietrze z pomieszczenia będzie uchodziło przez szczelinę pod drzwiami (generalnie przez drzwi), więc jeśli chcemy mieć jednostajnie wymieniane powietrze, to jest logiczne, że nawiewamy w obszar zlokalizowany po stronie przeciwnej do miejsca "uchodzenia" powietrza (a zwykle okno jest na ścianie przeciwnej) etc.

 

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
i mam jeszcze pytanie: jaki byłby mniej wiecej koszt rekuperatora do domu o pow. użytkowej 134m2 i objętości ok 400m3, ogrzewanie które będę używał: to podłogówka, grzejniki i kominek najprawdopodbniej z płaszczem plus oczywiście gaz. poczytałem na tej stronie: http://www.rekuperatory.pl/glowna/main.shtml i wyszło mi że to koszt ok40tys?? :roll: troszke dużawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie....mi wycenili do identycznej kubatury:

1. najbardziej wypasiona wersja centrala Stork 350 (pełna automatyka) na 19500 zł

2. najmniej wypasiona wersja z centralą Stork 350 16500 zł

3. na bazie Mistrala 400 - 14500 zł

 

ceny (brutto) obejmują koszt centrali + montaż całej instalacji + uruchomienie.

GWC rurowy (rehau) wcenili na 9000 zł.

 

Chyba drogo.

 

Tak myśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...