Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec kondensacyjny - realne oszczędności.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 185
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mała uwaga odnośnie kondensata,

z wrodzonej chytrości ustawiłem tmax kotła na 40 st, pomimo zimy takiej jaka była, okazało się to wystaczające, prawie, to prawie dotyczy jednej z łazienek gdzie jest tylko zabawny grzejniczek prętowy,

wniosek, o tyle o ile przewymiarowanie nie ma raczej sensu w odniesieniu do grzejników płytowych to przy łazienkowych fidrygałkach trzeba dołożyć małe co nieco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na relatywnie niższej temperaturze (ale stosownie do czujnika zewnętrznego) ... Ktoś robił porównanie empiryczne ?

 

Ja testowalem rozne ustawienie ale na zwyklym kotle viessman vitopend 100 i wyszlo mi, ze najmniej mi spala na ustawieniach domyslnych, czyli jak ustawie moc na 100% i maksymalna temp. c.o. na 76*C.

Aha mam regulator pokojowy włacz/wyłacz. Z tego co obserwowałem to jak się właczy kocioł to i tak nie dochodzi do 76*C, dojdzie do 56-60*C i się wyłacza (regulator go wyłacza). Tak więc jak ktoś ma "pokojówkę" to najlepiej ustawić parametry na maksa.

Aha, na razie nie grzeję wody w zbiorniku, ustawione jest chyba na 12*C.

Obniżałem moc kotła do 44, 60, 80% mocy nominalnej, ale wtedy więcej zuzywał, np. przy 80% mocy zużycie było 2,58m3/h a przy 100% 2,56m3/h a przy wyzszej mocy szybciej podgrzewal wode w instalacji.

Co ciekawe zużycie gazu jest większe przy małych mocach od tego co podaje producent a mniejsze przy maksymalnej mocy, np. dla maks. mocy producen podaje 2,8m3/g (u mnie 2,56) a przy minimalne (10,5kW) producen podaje - 1,27 a mi wychodzi 1,44m3/h.

Swoje obliczenia oparłem o licznik gazu.

Być moze licznik ma bład i przy małych przepływach jest na "+" a przy dużych na "-".

 

Witam

 

1. Jak Ci się udało tak dokładnie zmierzyć ilośc gazu ? Krótka weryfikacja jaki założyłeś wspólczynnik f (zależny od wys npm i ciśnienia i temp. gazu)

2. Dane podane przez producenta (zużycie paliwa ) są tak miarodajne jak zużycie paliwa w samochodach z katalogu. ! Nie sądzę, żeby kocioł pracował w takich warunkach jak w trakcie poramiu danych z katalogu.

3. Papier jest cirpliwy i zniesie wszystko. Np. kotły w Pleszewie są produkowne w identyczny sposób ale firmowane przez różnych producentów. Ulotka reklamowa różni się tylko stopką adresową firmy i właśnie sprawnością. Ciekawe prawda ?

4. Chcesz poznać dane kotła patrz na porównywalne między markami dane możliwe do zweryfiowania. Sprawność znormalizowana (nie d się tego parametru oszukać). Ale patrz też przy jakich parametrach jest podana. 40/30 - super wygląda (ale kto ma taką instalację). Może lepiej 75/60 ? Tylko nie każdy producent ją podaje (nie mają się czym pochwalić)

 

A tak swoją drogą jak obniży się parametry instalacyjne na kotle zwykłym to i on bedzie pracował jak kondens. Choć krótko.

:wink:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała uwaga odnośnie kondensata,

z wrodzonej chytrości ustawiłem tmax kotła na 40 st, pomimo zimy takiej jaka była, okazało się to wystaczające, prawie, to prawie dotyczy jednej z łazienek gdzie jest tylko zabawny grzejniczek prętowy,

wniosek, o tyle o ile przewymiarowanie nie ma raczej sensu w odniesieniu do grzejników płytowych to przy łazienkowych fidrygałkach trzeba dołożyć małe co nieco

 

Witam

 

wniosek z Twojego pisma: masz źle dobrane grzejniki. Ktoś to projektował ? Może w sklepie Ci dobrali lub zrobił to instalator. Jakbyś miał dobrze dobrane na np 60/45 to przy -18 na pewno byś nie był zadowolony z komfortu pracując na 40/30. Ale u nas tak jest większość ma przewymiarowane grzejniki (jak do kodensa) ale o tym nie wie.

pozdrowienia

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wątku głosuję za piecem kondensacyjnym dodatkowo z powodów dla których sam podjąłem decyzje o jego zakupie:

 

1) jest to nowsza technologia, a co za tym idzie będzie dłużej serwisowana (odsyłam do rozważań zakupu nowego telewizora, radia,komputera czy samochodu)

 

2) jest trend cywilizacyjny do oszczędności zasobów energetycznych globu, nie mamy żadnej pewności że za rok ceny gazu nie wzrosną 2,3-krotnie np. jak ceny gazu LPG do samochodów dziś 2,2pln/l 3lata temu 0,8pln/l

 

3) piec kondensacyjne ma jeszcze jedną zaletę - nie pobiera powietrza z pomieszczenia, obieg spalania jest całkowicie odizolowany, a z wentylacją, powietrzem w nowych domach wiele kłopotów,

 

4) przy zasilaniu pieca z butli z gazem płynnym piec kondensacyjny oznacza większe bezpieczeństwo energetyczne domu, paliwa starcza na dłuższą i mroźniejszą zimę jak ta, przez co unikniesz problemów z dojazdem cysterny do posesji zimą (droga lokalna zasypana) lub wiasną (nikt do nas nie wiedzie- tym bardziej cysterna błoto po osie)

 

Jesli wydaje się na dom, warto wydać na piec, wg mojej opinii

 

Witam

ad. 1 Mądra i celna uwaga. Proszę znależć kocioł niekondensacyjny mający jakieś nowoczesne rozwiązania. Jest odwrotnie . Mam starego Junkersa ZWE 24 10 lat i jet on lepszy niż obecne .

ad 2. Również zgoda. W 2005 były 3 podwyżki gazu. teraz juz 2. A ile będzie gaz kosztował za 2-5 lat ??

ad.3. To akurat potrafia też turbo. Tu może byc też wada. Niektóre kondensaty nie będą mogły pracować ze zbyt wysokimi kominami.

ad.4. OK

 

LUDZIE

wydajecie kasę na rzeczy które nie wniosą nic do kosztów eksploatacyjnych domu (lub niewiele). A chcecie oszczędzać parę złotych na urządzeniu, którego funkcjonowanie określi wam największą część kosztów utzrymania domu. To jakaś paranoja. Kupę ładniejsze i droższe meble (lampę , farbę , ceramikę,...) bo inni zobaczą. A na to czego nie widać grosze ?

Przemyślcie to. Jak telewizor czy ... się zepsuje - da się żyć. Ale jak kocioł stanie - w zimie - to dopiero tragedia. A jak serwis określi naprawę na parę dni - będzie fajnie.

 

pozdrowienia

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślcie to. Jak telewizor czy ... się zepsuje - da się żyć. Ale jak kocioł stanie - w zimie - to dopiero tragedia. A jak serwis określi naprawę na parę dni - będzie fajnie.

 

pozdrowienia

 

Maciej

ale akurat jezeli chodz o awaryjnosc to pakowanie sie w kondensat to zwalanie sobie na glowie wiekszego prawd awarii... urzadzenia proste i porzadnie zrobione sie nie psuja

wiec markowy, sprawdzony (nie model bedacy na rynku od roku ale stary moze nienowoczesny, sprzedawany od wielu lat) porzadnie wykonany, prosty jak siekiera kociol atmosferyczny kociol bedzie prawd. mniej awaryny niz kondensat gdzie jest o wiele wiecej rzeczy do psucia sie

.. a juz miejsce na palenisko na srodku pokoju posluzy najfluzej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podlaczam sie do przemka

 

calego watku nie czytalem bo i tak by nic to nie wnioslo :p

 

moje zdanie jest takie ze niektorzy z nas buduja z haslem przerost formy nad trescia :o

 

a po polsku im wiecej ladujemy kasy tym mniejsze zyski-pamietajcie o tym to tak jak z firma im mniej ludzi i sprzetu tym wyzsza jednostka zysku... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello :lol:

 

pytanie do VPS'a

 

mogę prosić o wycenę EcoTec 196/2 wraz z VIH R120 ? Właśnie jestem na etapie wyboru kociołka więc jeżeli mógłbyś pomóc. :wink:

Proszę również o wycenę potrzebnych "dodatków" do pieca : zawory, sterownik itp. - to co jest potrzebne w kotłowni (do ogrzania mam 140m2 - grzejniki + podłogówka 50 mkw)

 

Z góry dzięki i pozdrófka

 

MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betty&M

Sorki lecz wyceny wykonuję po rozmowie z klientem, a jest o czy rozmawiać.

Całość instalacji składa się z bardzo wielu elementów składowych i dlatego trudno jest wycenić instalację dla klienta bez poznania jego potrzeb i oczekiwań :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak Ci się udało tak dokładnie zmierzyć ilośc gazu ? Krótka weryfikacja jaki założyłeś wspólczynnik f (zależny od wys npm i ciśnienia i temp. gazu)

 

A co to jest współczynnik f i do czego mi to jest potrzebne?

Zużycie gazu obliczyłem z licznika, jest tam dość dokładna podzialka (3 miejsca po przecinku, czyli z dokładnością do 1 dm3).

Ustawiałem na kotle moc (elektronicznie, modulowaną od min do maksimum jaką umożliwia modulacja palnika, czyli od 10 do 24kW), moc minimalną i maksymalną ustawił serwisant, więc zakładam, że jest dobrze.

 

Potem uruchamiałem kocioł z określoną mocą na 3 minuty notowałem wartość licznika przed i po, i tak 3 razy, potem średnia i przeliczenie z dm3/min na m3/h i to wszytsko. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betty&M

Sorki lecz wyceny wykonuję po rozmowie z klientem, a jest o czy rozmawiać.

Całość instalacji składa się z bardzo wielu elementów składowych i dlatego trudno jest wycenić instalację dla klienta bez poznania jego potrzeb i oczekiwań :(

 

ojojojoj :cry:

 

A kiedy będziesz na Dolnymśląsku aby omówić przedmoitowy temat :wink:

 

Pozdrófka

MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała uwaga odnośnie kondensata,

z wrodzonej chytrości ustawiłem tmax kotła na 40 st, pomimo zimy takiej jaka była, okazało się to wystaczające, prawie, to prawie dotyczy jednej z łazienek gdzie jest tylko zabawny grzejniczek prętowy,

wniosek, o tyle o ile przewymiarowanie nie ma raczej sensu w odniesieniu do grzejników płytowych to przy łazienkowych fidrygałkach trzeba dołożyć małe co nieco

 

Witam

 

wniosek z Twojego pisma: masz źle dobrane grzejniki. Ktoś to projektował ? Może w sklepie Ci dobrali lub zrobił to instalator. Jakbyś miał dobrze dobrane na np 60/45 to przy -18 na pewno byś nie był zadowolony z komfortu pracując na 40/30. Ale u nas tak jest większość ma przewymiarowane grzejniki (jak do kodensa) ale o tym nie wie.

pozdrowienia

 

Maciej

 

sam liczyłem, ponieważ z wyliczenia strat budynku wyszło 35 w/mkw do liczenia grzejników założyłem 60 W/mkw przy 70/50, realnie przy kosztach budowy grzejniki to małe miki, u mnie za 13 sztuk wyszło coś koło 4 kpln, a za cztery fidrygałki do łazienek wybrane przez moją lepszą połowę coś koło 2 kpln, wniosek z moich doświadczeń jest taki moc podawana przy grzejnikach płytowych jest mnie więcej prawdziwa natomiast podawana moc drabinkek jest brana z sufitu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślcie to. Jak telewizor czy ... się zepsuje - da się żyć. Ale jak kocioł stanie - w zimie - to dopiero tragedia. A jak serwis określi naprawę na parę dni - będzie fajnie.

 

pozdrowienia

 

Maciej

ale akurat jezeli chodz o awaryjnosc to pakowanie sie w kondensat to zwalanie sobie na glowie wiekszego prawd awarii... urzadzenia proste i porzadnie zrobione sie nie psuja

wiec markowy, sprawdzony (nie model bedacy na rynku od roku ale stary moze nienowoczesny, sprzedawany od wielu lat) porzadnie wykonany, prosty jak siekiera kociol atmosferyczny kociol bedzie prawd. mniej awaryny niz kondensat gdzie jest o wiele wiecej rzeczy do psucia sie

.. a juz miejsce na palenisko na srodku pokoju posluzy najfluzej:)

 

Witam

 

prawdato, że urządznia proste są najbardziej bezawatyjne-przykład młotek

ale też nie do wszystkiego taki młotek dziś użyjesz np.-młot udarowy jest bardziej skomplkowany i bardziej awaryjny niż zwkły ręczny ale wszyscy jakoś wolą go używać.

A naprawdę to sądzę, że zasada pracy powinna byc prosta i jasna. tedy reguła proste i bezawaryjne też może byc zachowana.

Porównaj urządzenia kondensacyjne na rynku to sam zobaczysz jakie w tym zakresie mogą być różnice.

Ja mam kondensata a wcześniej miałem atmosferyka i już bym się nie zamienił. Podobnie z samochodem. Kiedyś jeździłem maluchem (cudo) ale dziś bym już nie chciał.

Takie czasy Panie dziejku. Trza brać kondensata. Ale wybierać z głową.

 

pozdowienia

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...