Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam.

Dzisiaj czyściłem piec, wszystko co możliwe ze wszystkich stron. Efekt ok 10 kg pyłu -wiaderko 12l.

Czym - tym co dostarcza producent wraz z kotłem.

 

Wnioski - trzeba kupić szczotkę metalową aby wyczyścić najwyższą półkę, kąty ponad nią oraz samo wejście/przejście z pieca do komina.

 

Teraz widzę, że opał jakim dysponuję jest słaby. Zakupię inny ok 100 kg zasypię do zasobnika i zobaczymy.

 

Nastawy prawie niezmienne od ostatnich:

n - 60

c - 55

d- 8 do 13

U- 13 do 15

Zużycie "groszku" zwiększone do ok 25 kg na dobę, ale nie zawsze.

 

Powiem/napiszę inaczej pierwsze miesiące z żoną po ślubie to Bajka w porównaniu z tak wymagającym urządzeniem. No, ale przecież całe życie nie będzie pod górkę

PS. Mam nadzieję że nie nastąpi zamiana ról.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeszcze nie czysciłem. palę miesiac. ale kupiłem sobie drucianą szczotke z 50cm rączką.

mozna taką?

Ja taką dostałem z kotłem, ale wydaje mi się że druciana do sadzy to jak strzelanie do muchy z armaty. Rysuje blachę, a pyłu nie zbiera, szczególnie w zakamarkach. Za to zwykła mała zmiotka zebrała sadzę za jednym pociągnięciem. Musi być tylko wąska i na dłuższym trzonku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nam znajomy w ostatni weekend szyber miedzy kotlem a kominem konkretnie przymknal bo mielismy na maksa otwarty. otworzyl nieco przyszlone wentylatora i zmniejszyl jego obroty z 60 na 30. podawanie wegla tez nieco zmniejszyl cos z 20 na 19 ale nie znam sie. myslicie ze dobrze?

 

do 3 kondygnacyjny a uzytkowa 127m. 24KW i wegla na dobe do 15kilo bylo. z calego podajnika 1 pelniutki popielnik cal;kiem ladnego drobnego popiolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meczy mnie jeszcze problem spiekow. Zrobilem nawet zdjecia bo uwazam ze nie jest to "najlepszy" wynik, delikatnie mowiac. Ocencie sami i poradzcie co mam zrobic.

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc126.jpg

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc127.jpg

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc124.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meczy mnie jeszcze problem spiekow. Zrobilem nawet zdjecia bo uwazam ze nie jest to "najlepszy" wynik, delikatnie mowiac. Ocencie sami i poradzcie co mam zrobic.

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc126.jpg

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc127.jpg

http://s236.photobucket.com/albums/ff195/czaguz/?action=view&current=abc124.jpg

 

W tym worku to jest na pewno kamień, a szlaka powstaje od zbyt silnego strumienia, ale raczej całość to będzie 99% jakość ekogroszku, bo przy dobrej jakości eko nie powinno być szlaki nawet przy większym nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie ( Elektromet 15 KW ) mam podobne spieki. Może mamy groszek od tego samego dostawcy ( Czaguz :) ).

 

Niech mnie ktoś oświeci. Mam bojler 140 litrów też elektrometa - venus plus. Temperaturę wody użytkowej mam ustawioną na 43 stopnie. Co mnie niepokoi to fakt, że bardzo często dogrzewa mi wodę w bojlerze. Tak na oko raz na 15 - 20 minut, bo w tym czasie tem. wody spadnie o 2 stopnie i włącza się pompa od cwu. Problem jest taki, że w tym czasie nie grzeje mi wody w co. CO powoduje, podobnie jak u kolegi wyżej, że zanim znowu zacznie to woda w grzejnikach zbyt się ochłodzi i temperatura na piecu spada o 15 stopni. Piec ustawiony mam na 58.

 

A może tak musi być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie ( Elektromet 15 KW ) mam podobne spieki. Może mamy groszek od tego samego dostawcy ( Czaguz :) ).

 

Niech mnie ktoś oświeci. Mam bojler 140 litrów też elektrometa - venus plus. Temperaturę wody użytkowej mam ustawioną na 43 stopnie. Co mnie niepokoi to fakt, że bardzo często dogrzewa mi wodę w bojlerze. Tak na oko raz na 15 - 20 minut, bo w tym czasie tem. wody spadnie o 2 stopnie i włącza się pompa od cwu. Problem jest taki, że w tym czasie nie grzeje mi wody w co. CO powoduje, podobnie jak u kolegi wyżej, że zanim znowu zacznie to woda w grzejnikach zbyt się ochłodzi i temperatura na piecu spada o 15 stopni. Piec ustawiony mam na 58.

 

A może tak musi być ?

 

Pewnie przy załączaniu CWU wyłącza się pompa CO. Musisz ustawić żeby pompa CO się nie wyłączała podczas pracy pompy CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do 2 ostatnich postów, to pisałem o tym fakcie wcześniej. W ustawieniach E2 jest zmiana priorytetów

standardowo jest

CWU potem CO

powinno być na zimę CO potem CWU.

 

Ja w E1 ustawiłem sobie dodatkowo u-10 (standardowo jest u-5, u- -- wyłączona pompa CWU).

 

Jeżeli w E1 wyłączymy u- -- to wtedy piec chodzi tylko z pompą CO. Ustawiając n-60 piec nie może nagrzać się do 52, 53 stC Cały czas pracuje bez przerwy. A jeżeli włączymy w E1 u-5 lub 10 to wtedy wszystko ok, ustawisz n-65stC dochodzi na podtrzymaniu do 70stC. Tyle że grzejniki zaraz się studzą. Może wydłużyć cykl, teraz mam b-60? Jest jak jest ale powinno zmienić się jednak priorytety CO względem CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakiej pozycji wajcha zamyka szyber a w jakiej jest on otwarty/????

 

i czy zamknięcie zamyka światło w 100prc?

 

1 sposób- podczas czyszczenia pieca zdejmij górne zawirowywacze, weź latarkę i zaświeć nad najwyższą półką. Zobaczysz szyber i czopuch (wylot z pieca do komina/przejście). Następnie wajchą pokręć raz w prawo lub lewo na ostatni ząbek i zobaczysz na której stronie masz prześwit.

2. sposób - wyłącz piec, zamknij szyber wajchą w prawo na ostatni ząbek, otwórz drzwiczki środkowe jeżeli pójdzie "z pieca dym" tzn. że masz na 100% zamknięty szyber, powtórz wszystko to samo tylko zamknij szyber w lewo itd jeżeli dym nie pójdzie tzn. że trafiłeś na pozycję w której szyber ma delikatne wycięcie przepuszczając wyziewy z pieca.

 

Pozdrowionka. Polecam sposób 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A pewnie, że się wyłącza. Działają naprzemiennie. Albo jedna albo druga.

 

Maja działać dwie naraz ?

 

Sprubój na dwie i obserwój

 

WItam.

Wpadłem na pomysł odnośnie ww. Zamontuję zewnętrzny sterownik z czujnikiem ciepła i podłączę do niego pompę CWU. Z kolei sterownik podłączę do urządzenia włączającego o określonym czasie napięcie.

 

Po co tyle kombinacji?

 

Ciepłą wodę potrzebuję tylko w określonych godzinach rano 5 - 7 i wieczorem 18 - 21. W tych godzinach włączy się sterownik czasowy, który dostarczy napięcie do sterownika CWU z czujnikiem ciepła.

 

Poza tymi godzinami ciepła woda nie jest tak potrzebna zresztą chyba 120l bojlera powinno wystarczy. Należy pamiętać tylko o wcześniejszym wyprzedzeniu czasowym dla włączenia sterownika tak z 2 godz szybciej.

 

Jak będę miał chwilkę to zmajstruję działający projekt i pokażę zdjęcia na forum.

Jeżeli pompa CWU nie pracuje oszczędzamy prąd. 1 godzina pracy pompy to od 30 do 60 Watt x 12 godzin w ciągu doby pracy to od 360 do 720 Watt/doba x 30 dni to: od 10,8 kW do 21,6kW. Wszystko w zależności od ustawionego biegu pompy CWU. Pompy mają różne moce, moja ma zakres od 30W do 60W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Choć sledzę forum już od dawna,postanowiłem wreszcie zalogować się !

 

Mam piecyk KWPm 25 (miałowy) nowy model ,palę w nim od października tego roku.

Piec OK, chociaż przechodziłem z nim rózne momenty.

Stwierdziłem jedno!

W każdym domu ,kazdy użytkownik ma inaczej. Nie ma ustawień pieca które będą idealne dla Kowalskiego i Nowaka!!!

 

Najważniejszą rzeczą jest jednak dobre paliwo.

Ja przerobiłem 3 typy eko-groszku, pelet i teraz męczę miał węglowy.

 

Jest ok, ale co dwa dni pełny piec popiołu z tego miału i czekam z utęsknieniem aż go spalę.

 

Mieszam go w tej chwili z pelletem ze słomy lub drewna w ilości 20 % pelletu.

To powoguje ,że miał się nie zawiesza i lepiej przewiewa go wentylator na retorcie.

 

Mam też boiler 400 litrów Duo z Elektrometu przygotowany pod Solar w przyszłym roku.

 

Całość działa ok.

Dom 250 m kw, stropodach, dom ocieplony styropianem 5 cm, okna do wymiany. (planuję remont okna,dach, itp)

od pażdziernika zauważyłem ze spalam eko groszku 800 kg na miesiąc (pogoda jak dziś) miału trochę więcej.

 

Myślę ze przy mrozach -5,-15 w nocy spalę max 1,2 tony na miesiąc.

 

Temp w domy od 21-25stopni. w zależności od tego ile jest żeberek w pomieszczeniu , bo to stara instalacja, też pod wymianę.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Służę radą i pomocą w razie pytań, bo kilka nocy nie przespałem i lubię eksperymentować z tym piecem. To nowy model więc może ktoś chce coś wiedzieć na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...