Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

masz rację..

węgiel powinien ruszać się jak najczęściej na retorcie, a do tego potrzebne są krótkie czasy b i o oraz odpowiednie d. Mam wrażenie że najlepiej byłoby gdyby wentylator cały czas chodził a podajnik co chwila w malutkich dawkach podawał węgiel :lol:

zasatanwiam się nad ustawieniami

d12

b30

o10

L1

co prawda, ustawienie pieca tak, żeby nie zjeżdżał z temp. po wejściu w tryb praca to chyba niemożliwe przy korzystaniu z termostatu pokojowego.

Żeby piec nie zjeżdżał to na powrocie powinna być cały czas ciepła woda, a tak jest tylko w przypadku gdy piec cały czas pracuje - mam tu na mysli "nie używam termostatu pokojowego", albo "mam mocno przykręcony zawór czterodrożny, tak że piec głównie grzeje siebie a nie instalację CO".

w naprawdę zimne dni to chyba termostat lepiej wyłączyć.... i przejść na grzanie ciagłe :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Czytam i czytam ale nigdzie nie piszecie też przy jakiej temp. ustawiacie włączanie pompy w Waszych piecach. Ja w tym roku mam bardzo kiepskie dwie tony węgla a dom mniej więcej taki jak majkov. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz chce go wypalic.

moje obecne nastawy:

n-52

d-17

U-50

b-60

o-10

L-1

J-10

F-10

Pompa włącza się przy temp 51 stopn. a piec dociąga do 53. W domu mam 19,5 stopnia i nic więcej nie mogę wyciągnąc. Zawór Trójdrożny na 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to temp załączania pompy się ustawia?

U mnie startuje równo od 38 st. Niezależnie czy jest to start pompy CO czy CWU. Nagrzanie kotła do temp 60 nawet 75 stopni nie jest żadnym problemem.

Pokombinuj z powietrzem, ja ustawiłem tak że jak zaczyna dmuchać to nie można zrzucić nawet popiołu z retorty hakiem bo się można sparzyć. Nie można też przesadzić, ale to zobaczysz odrazu bo kocioł się będzie wychładzał.

Najlepiej to posiedzieć w kotłowni i zwiększać ilość powietrza o 5 startując powiedzmy od 20 po czym zostawić ustawienie, w którym układ będzie miał najkrótszy czas dojścia do następnego cyklu podtrzymania.

Jeszcze jedno: pokusiłem się dzisiaj o zmierzenie temp spalin, jest stale między 175-185 stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany płytowy wymiennik ciepła z na stałe włączona pompą który mi daje ciepłą wodę (zamiast bojlera gazowego) .

Pompę C.O. załącza mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O (DELTA 100). Ten regulator uruchamia mi pompę od centralnego (pompa pracuje tylko w zakresie trzech stopni poniżej (tzn. jak ustawię go na 52 stopnie to zaczyna pracowac od 51 stopn. - w górę pracuje do opru a jak spada temp. na kotle to wyłącza pompę przy 49 stopniach). Myślałem, że we wszystkich kotłach macie zamontowany taki regulator. A to Wasze pompy od C.O chodzą na okrągło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle lektury topiku o ekonomicznym spalaniu, podaję moje próbne ustawienia:

n59

d15

b60

o30

L2

U30

przsłona went. na dwa palce, czopuch na 10.30.

jak na razie zaobserwowałem lepsze spalanie węgla, bardzo mało szlaki i niedopałków. spala się czysto i nie dymi. piec może wolniej wchodzi na obroty, ale nie jest wcale tak źle:) co mogę stwierdzić - to chyba rzeczywiście pali się efektywniej, tzn: mniej sadzy, mniej dymu.

płomień niski i jasny, prawie biały - teroretycznie ma być o wiele gorętszy niż buchające, wysokie, pomarńczowe jęzory :)

 

przy poprzednich ustawieniach miałem bardzo dużo niespalonego towaru.

krótki czas b - chyba coś w tym jest.....

Witam znowu wszystkich zainteresowanych.Postanowiłam wypróbować powyższe ustawienia ale jakoś nijak to się ma do moich potrzeb.Dość długo próbowałam,ale przy tych ustawieniach mój piec chodzi non stop.Pożera duuuużo węgla.Na pewno duży wpływ na to ma ilość grzejników i pomieszczeń do ogrzania oraz jaką temperatuę preferujemy.Nie wspomnę o oknach i ociepleniu budynku!!!Nie mniej jednak dobrze,że tacy ludzie jak gslaw zaglądają na to forum i dzielą się swoimi doświadczeniami.Ja jestem szczęśliwa,że już uporałam się z tym problemem i życzę wszystkim cierpliwości i wytrwałości przy manipulowaniu ze swoją niebieską bestią. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuje w nowych kotłach montowany jest nowy sterownik REG-5 - tam jest taki bajer jak zalaczanie pompy przy okreslonej temp i wył. poniżej niej - dzięki temu piec się tak nie wychaładza

 

pzdr

 

Ja mam REG-5 i tak jest tam cos takiego. Grzać zaczynam dopiero za jakiś tydzień wiec dopiero za jakiś czas powiem jakie mam ustawienia i jak sie piec zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Ponieważ wiele osób ma swoje wypróbowane ustawienia, które na oko trudno ocenić. Czy możecie przy swoich obecnych ustawieniach podać:

 

- na ile dni starcza pełen zbiornik węgla

- co ile dni należy opróżniać popiół (pełna szuflada)

- ile minut w cyklu piec jest w trybie praca

- ile minut w cyklu piec jest w trybie podtrzymanie

Ułatwi mi to znacznie zmianę i dopasowanie ustaleń.

 

Ja mam 25 i makabryczne zużycie paliwa. Przy obecnych ustawieniach d=15, u=20 temp osiągam 43 stopnie, piec pracuje 50 minut a w podtrzymaniu tylko 8. Efekt: co 4 dni muszę na fula ładować węgiel a koszty mnie dosłownie zżerają. Planuję teraz pokombinować z parametrem b (obecnie mam ustawienia fabryczne = 200). Do soboty pomierzę jeszcze na starych parametrach a od sb będę sukcesywnie zmieniać b. Na razie przy zmianie z = 60 na u=20 udało mi się podkręcić temp o 3 st przy takim samym zużyciu. Ale mam wrażenie, że jest znacznie wiecej popiołu. Czyli chyba jednak cos nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 25 i makabryczne zużycie paliwa. Przy obecnych ustawieniach d=15, u=20 temp osiągam 43 stopnie, piec pracuje 50 minut a w podtrzymaniu tylko 8. Efekt: co 4 dni muszę na fula ładować węgiel a koszty mnie dosłownie zżerają. Planuję teraz pokombinować z parametrem b (obecnie mam ustawienia fabryczne = 200).

 

Witam

Kombinacja w twoim przypadku z parametrem b to dobry pomysł ,proponuję ustawić tak gdzieś 110 na pewno zmniejszy to zużycie węgla,co prawda ja ma piec 15 KW ,ale ustawienia podobne do twoich oczywiście nie parametr b, bo u mnie jest 110 , d 16 , u 21,temperatura na piecu ustawiona na 55 i mój zasobnik starcza mi na 8 dni ,temperatura w pomieszczeniach 24,ale oczywiście u ciebie może być całkiem inaczej, bo to zależy od wielu innych jeszcze ustawień i czynników.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie coś ciekawiego ostatnio zaobserwowałem.

Obecnie jest dość ciepło i piec głównie chodzi na podtrzymaniu (sterowanie sterownikiem pokojowym) po zmniejszeniu z b=120 na b=80 przy d=12 zaobserwowałem że w retorcie tworzy się mały spiek węgla który ostro tłumi strumień powietrza. Po przejściu w tryb pracy pomimo wykonania ok. 5 cykli płomień był nadal słaby a w czopuchu temp spalin była ok. 110stC. jak wziąłem pogrzebacz i przegrzebałem w retorcie groszek (była górka ok. 3-4cm nad talerzem) płomień od razu sięgnął deflektora a w czopuchu temp skoczyła do 160stC. Tak więc nie wiem czy tak krótkie nastawy są też dobre przy slabym groszku i sterowniku pokojowym. Przy temp. na zewnątrz ok. 0stC było w miarę ok. Możliwe że w podtrzymaniu o=30 i L=1 były za małe i b i d aby spowodować ruch w retorcie. Niektórzy producenci stosują już retorty obrotowe i nasze problemy znikają.

Groszek w tym roku mam słaby i to może być problemem: drobny, mało kaloryczny i dużo popiołu w postaci spieków. Ale co zrobić, trzeba walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka ;)

ok... dom 200m2 całość ogrzewana min 22C + podłogówka woda idzie 30 C non stop- dom ocieplony styro. 14 - wełna 25cm

- c.w.u 200 l ( 4 osoby 2+2)

przy obecnych temp zasobnik 180 kg wystarcza na ok 11 dni czyli wynik sympatyczny

(może ustawienia wam podejdą )

klapka na went. ok 2 cm. czopuch na 2 ząbek za 20

 

n58

c1

d18

U20

b80

o15

L1

u10

J10

F7

stosuje tylko i wyłącznie zawory na kaloryfery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mama pytanko, bo niestety koszty mnie troszkę pożerają i chcę się zdecydować na jakiś sterownik i podłączyć go do pieca(nie do pompy).

Do ogrzania mam 200m(3metry wysokości) i 140 l CWU, ale jak bym nie kombinował za nastawami to max na 5 dni zasobnik mi starczy.

Stąd moje pytanie, czy każdy z Auratonów,Eurosterów czy innych wersji bezprzewodowych jestem w stanie podpiąć pod Naszego Elektrometa???

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...