Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

wedle moich niezbyt długich doświadczeń z tym piecem, wydaje mi się że powstawanie spieków jest nieuniknione, gdyż spiek to inaczej koks, który jest naturalnym efektem spalania węgla - tak wyczytałem.

zuważyłem również że powstaje on głównie jeżeli piec długo pozostaje w trybie praca, tzn. wtedy nastepuje duża podaż węgla a do tego duża ilość tlenu (powietrza) gdyż cały czas pracuje dmuchawa; w konsekwencji bardzo duża temp. płomienia pewnie około 1200 st. koks powstaje właśnie w wysokich temp. i chyba nazywa się odgazownym węglem.

jeżeli piec dłużej pozostaje w stanie podtrzymania i węgiel na retorcie tli się tylko dzięki naturalnemi ciągowi kominowemu to wtedy spieki nie powstają.

 

Są to moje osobiste obserwacje i nie każdy musi się z tym zgodzić.

 

To chyba nie jest koks - to znaczy bardziej spieczony popiół, kruszy się w palcach nie zostawiając wiekszych kawałków. A to że piec pracuje w większości w trybie praca to zauważyłem. W 4dni poszedł mi cały zasyp. Dom nieogrzewany więc się nie dziwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dziś spotkała mnie niemiła niespodzianka,

 

schodze do kotłowni a tam pełno dymu... wrr, co się dzieje.

zaglądam do komory pieca, a tam pełno niespalonego tlącego się węgla.

 

okazło się że zatkał mi sie czopuch....

jak do tej pory nigdy nie otwierałem rewizji pod czopuchem, a wygląda na to, że jest to bardzo ważne, żeby przynajmniej raz na pół roku tam zajrzeć, bo inczej można np. zaczadzieć :cry:

 

pozatym okazło się że piec zjada korozja i tak sobie myślę, że jak wytrzyma 6 sezonów to bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to normalne że dymi przez zasobnik - zdarza się to gdy piec akurat pracuje a czopuch jest przymkniety.

dlatego zasobnik musi być zawsze dobrze zamknięty.

 

Dobrze.....tylko że zanim załaduje to cała kotłownia zadymiona........ :evil:

 

Ano cała zadymiona. W sumie mozna by czopuch otworzyć i wtedy ładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to normalne że dymi przez zasobnik - zdarza się to gdy piec akurat pracuje a czopuch jest przymkniety.

dlatego zasobnik musi być zawsze dobrze zamknięty.

 

Dobrze.....tylko że zanim załaduje to cała kotłownia zadymiona........ :evil:

 

Ano cała zadymiona. W sumie mozna by czopuch otworzyć i wtedy ładować.

 

latwiej wcisnac raz czy dwa guziczek i wylaczyc na kilkanascie minut kociolek. ja tak robie i jest OK. czasami wpasuje sie w podtrzymanie a czasami wylaczam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany płytowy wymiennik ciepła z na stałe włączona pompą który mi daje ciepłą wodę (zamiast bojlera gazowego) .

Pompę C.O. załącza mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O (DELTA 100). Ten regulator uruchamia mi pompę od centralnego (pompa pracuje tylko w zakresie trzech stopni poniżej (tzn. jak ustawię go na 52 stopnie to zaczyna pracowac od 51 stopn. - w górę pracuje do opru a jak spada temp. na kotle to wyłącza pompę przy 49 stopniach). Myślałem, że we wszystkich kotłach macie zamontowany taki regulator. A to Wasze pompy od C.O chodzą na okrągło?

 

Witam

U mnie pompa C.O. pracuje na okrągło, wyłącza sie tylko na czas pracy pompy C.W.U.

Piec 15kw ale myslę że tak mają wszyscy nasi przyjaciele z forum.

Oczywiście z wyłączeniem własnych nie autoryzowanych poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam z tym dymieniem. Nawet myślałam ,że jest to kwestia zatkanego komina i wezwałam kominiarza żeby przeczyścił mi komin, bo już ze 20 lat nie był czyszczony. Ale to nic nie pomogło. Już myślałam, że to cos z piecem, ale skoro większość tak ma to pewnie tak musi być. U mnie strasznie dymi, że aż idzie się udusić. Dlatego na moment ładowania wyłączam piec i jest teraz ok.

 

Co do pieca, to chodzi u mnie praktycznie non stop, teraz zmieniłam ustawienia i od czasu do czasu się wyłącza. Kupiłam ostatnio termostat pokojowy i planuję go na dniach zainstalować. Zobaczymy czo to da jakieś oszczędności. Mam nadzieję, że tak bo już nie wyrabiam z tym mega zużyciem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...