Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam. To mój pierwszy sezon jeśli chodzi o palenie w tym piecu więc jestem jeszcze laikiem i moje pytania w związku z tym mogą być dla kogoś dziwne:

- o co chodzi z tym roszeniem? Jak się to sprawdza czy to roszenie jest i co to może powodować? Dżidżi napisał:

Temperaturę na piecu miałem ustawioną początkowo na 56 stopni, potem przez jakiś czas utrzymywałem 50 stopni, co oczywiście nie jest zalecane, ze względu na możliwość roszenia się wymiennika na powrocie (hydraulik zalecił mi nastawiać na minimum 55 stopni).
Czy temp. musi być powyżej 55 st?

- jaka jest przyczyna tego, że w zasobniku pojawia się czasami dym?

Pozdrawiam

z temperaturą to chodzi o to że jak jest poniżej tej granicy roszenia to poprostu w piecu po stronie spalin czyli na tych wszystkich elementach przez które przechodzą spaliny wykrapla się z pary wodnej woda i powoduje to korozję pieca, a co sie z tym wiąże to wiadomo

mi się wydaje że najgroźniejsza jest korozja dla spawów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?

Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(

 

 

Chodzi CI o E1 ? W sensie te szczegółowsze ustawienia. Przełączasz na STOP i

klawisz menu i + ewentualnie - do zmian na E0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle takie pytanie, używam nastawień ghosta plus minus lekkie modyfikacje. Jednakże zostaje mi dużo żużlu na palenisku , czym to jest spowodowane ? I sporo popiołu a raczej właśnie tego żużlu . Podejrzewam że coś w ustawiniach nie gra. I stosunkowo szybko traci temperaturę.

 

Osobę która może się wypowiedzieć na taki temat serdecznie zapraszam do dyskusji .

Pozdrawiam JArek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle takie pytanie, używam nastawień ghosta plus minus lekkie modyfikacje. Jednakże zostaje mi dużo żużlu na palenisku , czym to jest spowodowane ? I sporo popiołu a raczej właśnie tego żużlu . Podejrzewam że coś w ustawiniach nie gra. I stosunkowo szybko traci temperaturę.

 

Osobę która może się wypowiedzieć na taki temat serdecznie zapraszam do dyskusji .

Pozdrawiam JArek

 

Witam

 

Co do cytowanej wypowiedzi, to chyba można to podzielić na 2 elementy:

1. wina "groszku" - słabej jakości

2. ustawienia sterownika, a w szczególności parametry "d" i "U"

 

co do pierwszego to chyba nie trzeba wiele tłumaczyć

 

w pkt drugim niestety praca własna z programatorem (sterownikiem)

 

Wszystkie parametry należy dostosować do wielkości pow. ogrzewanej, czy jest sterownik lub zawory termostatyczne przy kaloryferach.

 

Nie ma uniwersalnych ustawień dla każdego pieca.

 

Każde należy modyfikować.

 

Wydaje mi się, że odpowiedzialnym za tworzenie się szlaki (żużlu ) jest parametr "U" - szybkość pracy wentylatora, oczywiście przy założeniu, że mamy bardzo dobry groszek. Wyobraźmy sobie że część popiołu zalega w górnej części paleniska, następnie jest podawany od spodu groszek, wentylator rozgrzewa groszek do bardzo wysokiej temperatury i w wyniku tego zgromadzony powyżej popiół zaczyna się topić łącząc sie z niespalonymi resztkami węgla lub innymi pozostałościami lub zanieczyszczeniami.

 

Czyli wyższa temp w palenisku większa możliwość wystąpienia żużlu, niższa temp - nie do końca spalony groszek.

I właśnie musimy znaleźć ten parametr "U" sami doświadczalnie, tak aby w popielniku zamiast szlaki(żużlu) był tylko sam pył

Wybiegając w przyszłość groszek powinien mieć certyfikat kaloryczności, wbijamy ten parametr do sterownika pieca i nic nas nie powinno obchodzić. Ale to tylko marzenia...

 

Może coś pominąłem ale wszystko tu opisane jest wynikiem tylko mojej obserwacji i pracy z piecem KWP 15 Elektromet.

 

Przez ubiegły tydzień dokładnie testowałem piec na niezalecanych parametrach:

 

Zasobnik na FULL groszkiem (nazywany też RETO PAL) 11 wiaderek po ok 11 kg każde.

Popiołu 1,5 wiaderka ok 10kg

 

d - 10

U - 30

n - od 40 do 45(tylko noc), na dzień n - "--"

c - 45

 

i co?

 

8 dni non stop bez zaglądania do zasobnika. Temp w pomieszczeniach parter 22 - 23 st C, piętro 23 - 24 st C.

Regulatory przy grzejnikach (Danfoss) ustawione na III (3 kreski)

 

Rodzina 2+3 ( 2 kobiety, ...) + teściowie w gościnie :)))

 

Oczywiście wiem ze na zew było ciepło i nie są to powalające rezultaty.

 

Jednak dalej będę testował piec z różnymi ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , na pewno będzie to pomocne.

 

Czyli nadrzędne znaczenie ma parametr U? Czy im większe nastawienie wentylatora tym mniejsza obawa szlakowania?

 

Termostaty na kaloryfery dopiero będe zakładał , dużo oszczędniej wtedy pracuje piec? Sterownika pokojowego brak .

 

Moje nastawienia

d25

b42

U21

temperatura ok 46 ,( ciepło na dworze :) )

 

Pali się dobrze , tyle że nie podtrzymuje za długo ( czyli to może być wina groszku rozumiem ) no i zżera paliwa , jeszcze dokładnie nie obliczyłem ale pewnie pod 40 na dobę wyjdzie , czyli sporo.

 

Jakbyś mógł podać do tych swoich parametrów jeszcze b i o .

 

Zastanawiam się czy gdyby znacznie zmniejszył podawanie węgla czy to by zmniejszyło ilość żużla i przełożyło się to na popiół .

Jednakże wiąża się to na pewno z tym że trudniej będzie mu uzyskać temperaturę a przez co będzie ciągle podawał .

 

I koło się zamyka ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak na szybko to chyba masz za duży nastaw "d" w proporcji do nastawu U czyli do wentylatora. I być może to właśnie może być Twój problem z żużlem bo niedopala ci się całkowicie groszek. Czyli za mały nastaw pracy wentylatora. Z moich wyliczeń powinieneś nastawić

jeżeli d25

to U ok 40-50

 

 

np u mnie d 18

to U max 40

 

poniżej aktualne nastawy

 

E0

d10

U30

c40

n -- ; noc n40-45

 

E1

b60

o20

l5

u5

j10

f10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok . Wielkie dzięki.

 

jak uważasz próbować zmniejszyć dozowanie węgla czy zwiększyć wentylator.

W takim razie będę dzisiaj próbował.

 

A jak wygląda podtrzymanie na Twoich ustawieniach , faktycznie wytrzymuje te 20 minut potem L i dalej jazda . Czy spada mocno?

Wiadomo specyfika mieszkania , instalacji też ma znaczenie . Z ciekawości pytam?

 

Z tego co mówisz , spalanie nie jest zbyt wysokie. Ile mniej więcej na dobę wychodzi?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie nie liczę. Zakupiłem ogółem 4300kg retopal (ekogroszek) w cenie 550zł/tona. Z szacunkowych obliczeń wynika, że wychodzi ok 16 - 18 kg doba. Ale to są dane naprawdę niewspólmierne do innych domów. Piec chodzi non stop. Jest OK. Jak będzie na podwórku zimniej to moje nastawy będą na ok d20 i U45 i temp na piecu n55.

 

Ja bym na twoim miejscu zmniejszał nastaw "d" np zaczął od 20 i w dół. Wentylator ustawiłbym U45. A przy okazji jeżeli masz jakiekolwiek zawory przy grzejnikach to w pomieszczeniach użytkowych zakręć je na 50% a w pomieszczeniach typu hol korytarz sień lub podobne zakręć do końca a następnie odkręć jeden obrót. Proszę sprawdź przy okazji

1. Ilość wody w układzie na naczynku przelewowym,

2. Czy grzejniki są odpowietrzone

3. Ustawienia pomp CWU i CO (u mnie CWU na 1, zaś CO na 2 )

 

No i chyba na tyle. Sobota i niedziela jak myślę z głowy (przy piecu).

Przestrzegaj tylko zasad BHP - przy piecu jest ciepło i po 4 piwku lub po 300gramach można lekko drzemnąć z wrażeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady . Przyszedłem zmieniłem U na większe - efekt piec się cholera wygasił. teraz zmniejszyłem d i czekam na reakcję . U mam koło 20 . Jakoś tak się dzieje że im większy U tym jakoś węgiel się gasi , chociaż problem pewnie polegał na tym że za dużo podawał i nowy zagrzebywał ten który się pali .

 

Będę próbował. Dzięki . Nie omieszkam się odezwać i powymieniać jeszcze kilka spostrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?

Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(

 

 

Chodzi CI o E1 ? W sensie te szczegółowsze ustawienia. Przełączasz na STOP i

klawisz menu i + ewentualnie - do zmian na E0

Jest jeszcze 3 tryb ustawień pod nazwą E2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niestety nie wiem. Ale jeśli mówimy o tym samym piecu . EKO KWP SOLEI to w instrukcji nie ma podanego menu E2

 

Ja co prawda nie mam wersji SOLEI (bo ta była robiona chyba tylko do sprzedaży w markecie?) ale w mojej instrukcji też nie ma ustawień E2.

 

Ale znalazłem gdzieś w internecie instrukcję z opisem do ustawień E2, ale bez opisu jak do nich się dostać. W serwisie potwierdzili, że takie ustawienia są, ale tylko dla instalatorów dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...