Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

gslaw a jak masz ustawiony zawór czterodrożny? Bo w taj chwili doszedłem do wniosku że u mnie chyba on jest jednym z czynników nie dogrzewającego się pieca.

 

fakt, ustawienie zaworu 4d też ma duże znaczenie, przynajmniej dla samego pieca ;)

mój zawór jest jest bez skali cyfrowej, mam ustawione mniej więcej tak, że gdy piec osiąga zadane 58 st to na instalację idzie jakieś 52-54stC.

 

zawór 4d całkowicie otwarty = jakby w ogóle go nie było i nie spełnia swojego zadania, czyli mieszania wody i zawracania części ciepłej ponownie do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobry.

Pociągnę jeszcze temat sterowników pokojowych. Gslaw radzi, żebym kupił i zainstalował jakiś. Chyba skłaniam sie do tego. Mieszkam pierwszy sezon ( wcześniej całe życie na blokach), obecnie jest tak, że jest w domu za gorąco. Mamy grzejniki z termostatami, trochę podłogówki na zaworach RTL. Teraz na dworze +10, wszystkie kaloryfery zakręcone, działa tylko kawałek podłogówki w korytarzu i kuchni na parterze. Ale jest za gorąco, musimy wietrzyć. Już mam dość kręcenia wszystkim, piecem, grzejnikami, zaworami - chyba kupię sterownik pokojowy - może opanuje temperatury. Tylko się zastanawiam:

1. Co polecacie ? Jakie sterowniki dobrze działają z Elektrometem ?

2. Czy łatwo sie podłącza ? U mnie na dole listwy jest wejście na sterownik - czy w auratonie lub euroster lub innych coś trzeba przerabiać ? wtyk ? Czy dam radę i nic nie uszkodzę? Czy wołać serwis ?

3. Czy piec nie gaśnie jak jest sterowany pokojowo ?

==============

Dzisiaj na całą sobotę wyłączyłem piec :)

Pozdrawiam, Kosik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw a jak masz ustawiony zawór czterodrożny? Bo w taj chwili doszedłem do wniosku że u mnie chyba on jest jednym z czynników nie dogrzewającego się pieca.

A co ma piernik do wiatraka ?

Zawór N-drożny ( mieszający) służy do regulacji temperatury bądź na grzejniki, bądź na podłogówce lub obojga naraz. Problemem nie dogrzewania kotła jest to że ustawiłeś parametrami za małą moc kotła, ewentualnie za słaby mocowo kocioł jest zamontowany.

Rzadko tutaj zaglądam i nie znam ani twojego domu ani instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, ustawienie zaworu 4d też ma duże znaczenie, przynajmniej dla samego pieca ;)

Źle, ustawienie zaworu mieszającego nie ma żadnego znaczenia dla kotła ale samo jego zastosowanie TAK.

Zabezpiecza kocioł przed tzw. zimnym powrotem, można oczywiście zabezpieczyć kocioł pompką mieszającą ale ta pozbawi nas możliwości regulacji temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zawór 4d całkowicie otwarty = jakby w ogóle go nie było i nie spełnia swojego zadania, czyli mieszania wody i zawracania części ciepłej ponownie do pieca.

Zgodzę się z szacownym kolegą który stara się udzielić pomocy ale tylko połowicznie.

Gdy otwieramy zawór N-drożny na full faktycznie nie ma najmniejszego sensu wydawania pieniędzy na jego instalację.

Co do drugiej części wypowiedzi to powiem że owy zawór umożliwia powrót lekko schłodzonej wody z instalacji z powrotem do instalacji po domieszaniu gorącej wody z kotła aby utrzymać jej żądaną temperaturę.

Jak ktoś nie jarzy proszę napisać, wytłumaczę łopatologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma problemy to zawsze można zajrzeć na tematy pokrewne w "Ogrzewaniu"

Proponuję tubylcom ranking kotłów, ranking paliwa typu ekogroszek, ogniwo eko plus, sterowanie kotłów przez wifi, rbr-ekouniwersal, palnik brucer i ecoal, Bruli itp.

Zawsze znajdziecie tam doświadczonych palaczy którzy pomimo to że posiadają inne kotły potrafią Wam udzielić pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosik71

 

jeżeli zastanawiasz się nad termostatmi to polecam bezprzewodowe, nie trzeba pruć ścian i możesz postawić go w dowolnym miejscu, z zasięgiem nie ma problemu.

http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/220/76/

 

co do eurosterów to się nie wypowiem bo nie miałem w rękach, choć z instrukcji obsługi wynika że Euroster 2000TX to jest to samo co auraton2005tx zaś euroster 2006tx chyba nie ma możliwości układania własnego programu ogrzewania - korzysta się tu z fabrycznych programów.

 

podłączenie jest bajecznie proste i dasz sobie z tym radę - wystarczy przeczytać dokładnie instrukcję od pieca i od sterownika.

po krótce:

w piecu zdejmuje się dekiel od pudła gdzie jest "świecący się włacznik" i w miejsce gdzie masz zwarte styki za pomocą krótkiego kabelka, podłączasz przewody od odbiornika radiowego - bez obaw, w tym kablu i stykach nie ma prądu, kabelki też można ze sobą zmieniać miejscami.... i gotowe.

 

oczywiście dla własnego bezpieczeństwa wcześniej jednak wyciągasz wtyczkę od pieca z prądu:)

 

w pomieszczeniu gdzie stoi termostat otwierasz kaloryfery na max, zaś w pozostałych pokojach regulujesz temperaturę na termostatach na kaloryferach jeżeli takowe posiadasz.

 

ja obecnie mam

podawanie węgla 18

czas cyklu pracy 120sek

czas cyklu w podtrzymaniu 55 min

i piec może cały czas chodzić w podtrzymaniu i nie wygaśnie

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z szacownym kolegą który stara się udzielić pomocy ale tylko połowicznie.

Gdy otwieramy zawór N-drożny na full faktycznie nie ma najmniejszego sensu wydawania pieniędzy na jego instalację.

Co do drugiej części wypowiedzi to powiem że owy zawór umożliwia powrót lekko schłodzonej wody z instalacji z powrotem do instalacji po domieszaniu gorącej wody z kotła aby utrzymać jej żądaną temperaturę.

Jak ktoś nie jarzy proszę napisać, wytłumaczę łopatologicznie.

 

Karoka65

z jakiej strony byś nie patrzył wychodzi na to samo ;)

dla mnie akurat zawór 4d służy zawracania części gorącej wody zaraz za piecem z powrotem do pieca, gdzie wcześniej zmiesza się z chłodną wodą powrotową.

Cała idea używania zaworu 4d w piecach węglowych polega niedopuszczaniu do zbyt szybkiego i zbyt dużego wychładzania pieca aby przeciwdziałać korozji niskotemeperaturowej (ok 45st) i jest on montowany bardziej jako zabezpieczenie a nie jako dodatkowa możliwość sterowania temp idącą na odbiorniki (kaloryfery i podłogę), choć de facto taką możliwość daje.

 

oczywiście sami instalatorzy czasem nie do końca rozumieją ideę stosowania tego zaworu i popełniają błędy instalacyjne, a potem użytkownik się głowi o co tu chodzi... znam takie przypadki.

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosik71

 

 

 

w pomieszczeniu gdzie stoi termostat otwierasz kaloryfery na max, zaś w pozostałych pokojach regulujesz temperaturę na termostatach na kaloryferach jeżeli takowe posiadasz.

 

ja obecnie mam

podawanie węgla 18

czas cyklu pracy 120sek

czas cyklu w podtrzymaniu 55 min

i piec może cały czas chodzić w podtrzymaniu i nie wygaśnie

 

pozdro

 

Witam,

w pełni się zgadzam. Również takowy posiadam (auraton 2005) i właśnie teraz się on najbardziej sprawdza.

Do pełni wypowiedzi jeszcze tylko tyle brakuje, aby prawidłowo dobrać pomieszczenie gdzie ma stać ów termostat (pomieszczenie wzorcowe). Ja go mam na wschodniej stronie, gdzie słońce świeci tylko rano i raczej nic mi nie zakłóca poziomu temperatury.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka65

...

Cała idea używania zaworu 4d w piecach węglowych polega niedopuszczaniu do zbyt szybkiego i zbyt dużego wychładzania pieca aby przeciwdziałać korozji niskotemeperaturowej (ok 45st) i jest on montowany bardziej jako zabezpieczenie a nie jako dodatkowa możliwość sterowania temp idącą na odbiorniki .

czy grozi mi korozja niskotemp?

nastawiłem n=43stc.

piec pracuje z buforem 1000l i woda powrotn ma może 40stC. w kazdym razie nie ma dużego gradientu temp.

niskie n daje duze oszczednosci na weglu.

 

ale czy korozja nie zżera pieca powoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka ?

Zawór N-drożny ( mieszający) służy do regulacji temperatury bądź na grzejniki, bądź na podłogówce lub obojga naraz. Problemem nie dogrzewania kotła jest to że ustawiłeś parametrami za małą moc kotła, ewentualnie za słaby mocowo kocioł jest zamontowany.

Rzadko tutaj zaglądam i nie znam ani twojego domu ani instalacji.

 

karoka65

jeżeli zawór 4d jest prawidłowo zamontowany to jak najbardziej ma to znaczenie dla długości czasu dochodzenia przez piec na zadaną temp. im bardziej go skręcimy tym więcej ciepłej wody wraca od razu do pieca a tym mniej idzie ciepłej na odbiorniki. tym samym piec ma łatwiej żeby wejść na zadaną temp.

trzeba znaleźć tylko odpowiednie ustawienie zaworu, żeby piec długo się nie męczył a w mairę ciepła woda trafiała do kaloryferów.

Spróbuj go zakręcić całkowicie - gwarantuję, że w przeciągu kilkunastu minut w trybie praca dojdzie do przegrzania kotła - choć odradzam takie eksperymenty... zawór 4d jest bardzo czuły nawet na milimetrowe ruchy regulacją.

 

karoka 65 rozumiem, że chcesz pomóc ale w tym przypadku nie masz racji.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy grozi mi korozja niskotemp?

nastawiłem n=43stc.

piec pracuje z buforem 1000l i woda powrotn ma może 40stC. w kazdym razie nie ma dużego gradientu temp.

niskie n daje duze oszczednosci na weglu.

 

ale czy korozja nie zżera pieca powoli?

 

czy grozi to nie wiem. Czytałem tylko, że poniżej 45st zaczyna się na wymienniku skraplać woda która w połączeniu z siarką z węgla tworzy agresywną kwaśną substancję (nie jestem pewien czy kwas siarkowy) co z kolei przyczynia się do jego przyspieszonej korozji. Zawór 4d ma działać tak żeby zimna woda z kaloryferów

nie zalewała nagle pieca obniżając drastycznie jego temp. poniżej tych 45st. do zimnego powrotu dolewana jest część gorącej wody kotłowej co w połączeniu daje cieplejszy powrót do pieca. amplituda temp. na piecu jest więc mniejsza tzn bardziej stabilna.

 

w rzeczywistości sezonowe wyłączenie pieca na okr letni jest dla niego zabójstwem w porównaniu z brakiem zaworu przy pracy okrągłym rokiem.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka65

jeżeli zawór 4d jest prawidłowo zamontowany to jak najbardziej ma to znaczenie dla długości czasu dochodzenia przez piec na zadaną temp. im bardziej go skręcimy tym więcej ciepłej wody wraca od razu do pieca a tym mniej idzie ciepłej na odbiorniki. tym samym piec ma łatwiej żeby wejść na zadaną temp.

trzeba znaleźć tylko odpowiednie ustawienie zaworu, żeby piec długo się nie męczył a w mairę ciepła woda trafiała do kaloryferów.

Spróbuj go zakręcić całkowicie - gwarantuję, że w przeciągu kilkunastu minut w trybie praca dojdzie do przegrzania kotła - choć odradzam takie eksperymenty... zawór 4d jest bardzo czuły nawet na milimetrowe ruchy regulacją.

 

karoka 65 rozumiem, że chcesz pomóc ale w tym przypadku nie masz racji.

 

pozdrawiam

To proste jak budowa cepa że jak otworzysz zawór na full to tak jakby go wcale nie było bo cały przepływ idzie bezpośrednio na instalację i kocioł będzie potrzebował więcej czasu żeby nagrzać cały układ do temp. zadanej.

Co do przegrzania kotła w przypadku zamknięcia całkowicie zaworu 4D to zupełna bzdura to co piszesz !!!

Gdy tylko kocioł dojdzie do zadanej temperatury to przejdzie w podtrzymanie i nic więcej, co najwyżej przeholuje kilka stopni z promieniowania żaru nagromadzonego na palniku.

Proponuję jeszcze trochę poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste jak budowa cepa że jak otworzysz zawór na full to tak jakby go wcale nie było bo cały przepływ idzie bezpośrednio na instalację i kocioł będzie potrzebował więcej czasu żeby nagrzać cały układ do temp. zadanej.

Co do przegrzania kotła w przypadku zamknięcia całkowicie zaworu 4D to zupełna bzdura to co piszesz !!!

Gdy tylko kocioł dojdzie do zadanej temperatury to przejdzie w podtrzymanie i nic więcej, co najwyżej przeholuje kilka stopni z promieniowania żaru nagromadzonego na palniku.

Proponuję jeszcze trochę poczytać.

 

drogi kolego trochę dziwny jesteś (forumowy troll?? ):)

napisze tylko tyle, wyeksperymentowałem to na własnej skórze i wiem jak jest.

Nie podoba mi się twój agresywny ton rozmowy i jest to moja ostatnia odpowiedź na twoje dziwne zaczepki.

Proponuję żebyś klikał na wskazanych przez ciebie tematach, no chyba że cie tam już nie chcą - czemu się w ogóle nie dziwę.

 

Poza tym nie wprowadzaj ludzi w błąd swoimi dziwnymi teoriami. Całkowite zamknięcie zaworu 4d może być bardzo niebezpieczne.

 

Trochę dziwny jesteś, jakbyś nie potrafił czytać ze zrozumieniem... powtarzasz moje słowa jako swoje wcześniej im zaprzeczając... dziwne ... bardzo dziwne.

 

pozdrawiam i od tej pory ignoruję

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nigdy nikogo nie zaczepiałem i myślę że trochę więcej od ciebie eksperymentowałem ale nie o to chodzi. Snujesz jakieś swoje teorie i to ty straszysz ludzi kominiarzem.

Choćby twoja teoria o niebezpieczeństwie całkowitego zamknięcia zaworu 4D.

A co powiesz jak po reakcji sterownika na czujnik pogodowy zatrzymuje on w jednej chwili pracę pompy CO, myślę że zgodzisz się ze mną że jest to równoznaczne np. z całkowitym zamknięcia zaworu 4D bo przecież w jednej chwili odcina się całkowicie odbiór temp. z kotła i przechodzi on w tryb Lato i jakoś bez żadnych zmian nastaw nie wylatuje dom w powietrze.

Kocioł przechodzi w podtrzymanie i wszytko. Uruchamia się tylko na tyle żeby nie zgasł i wtedy gdy spadnie temp. wody na bojlerze.

I w którym momencie przywłaszczyłem sobie twoją wypowiedź.

Ja w odróżnieniu od ciebie mogę swoją teorię o tym że nie ma żadnego niebezpieczeństwa w opisywanym działaniu przy zaworze udowodnić.

Proszę bardzo tutaj masz link do mojego kotła:

https://esterownik.pl/remote/447

Wejdź sobie w zakładkę Archiwum i następnie Wykresy

W dniu 29.10 około godziny 11-ej czujnik pogodowy wyłącza pompę CO i zoabacz jak zachowuje się wtedy kocioł, przechodzi w podtrzymanie czyli podajnik przestaje podawać paliwo i zatrzymuje się dmuchawa. Jedynie co 150min podkłada dawkę paliwa i przez chwilę przedmuchuje żeby podtrzymać ogień.

Dopiero dzisiaj około 15,30 pompka się włączyła i kocioł podjął pracę.

Jeśli myślisz że na wątkach o których wspomniałem nikt mnie nie chce to możesz tam wejść, poczytać i samemu zobaczyć czym się tam zajmuję i o czym piszę.

Zachęcam również innych kolegów którzy zaglądają tylko tutaj.

Znajdziecie tam bardzo dużo informacji na tematy które są poruszane tutaj i nie ma tam tylko jednego Guru i nikt się nie obraża jak go ktoś poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, ostatnia odpowiedź

 

jakbyś się nie doczytał to wątek użytkowników kotłów elektromet w szczególności 25kw. Jak wszyscy w tym wątku jestem zwykłym użytkownikiem takiego kotła. Jedyne co tu robimy to wymieniamy się własnymi doświadczeniami i pomagamy sobie. Jeżeli masz taki kocioł i masz coś ciekawego do powiedzenia poza toczeniem piany to bardzo proszę, bo na razie panie "najmondrzejszy i ocytany" tylko zaśmiecasz ten wątek głupimi komentarzami.

 

Jeżeli uraziłem twą guru trolową (zakompleksioną) wysokość poprzednimi postami to przepraszam, ale wracaj tam gdzie uwielbiają cie miliony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Takie spokojne forum było (chyba jedyne jakie znam bez docinków) i się pokłócili.

Nikt do tej pory tutaj nie krzyczał - i mam nadzieję nie będzie. No to tyle.

 

gslaw,jorg1975 - za waszą radą zakupiłem auratona - czekam na przesyłkę :)

kosik71

Edytowane przez kosik71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...