Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Jedyne co tu robimy to wymieniamy się własnymi doświadczeniami i pomagamy sobie. Jeżeli masz taki kocioł i masz coś ciekawego do powiedzenia poza toczeniem piany to bardzo proszę, bo na razie panie "najmondrzejszy i ocytany" tylko zaśmiecasz ten wątek głupimi komentarzami.

 

Jeżeli uraziłem twą guru trolową (zakompleksioną) wysokość poprzednimi postami to przepraszam, ale wracaj tam gdzie uwielbiają cie miliony.

Nie ty tylko zdominowałeś ten wątek i jesteś typem człowieka który zawsze musi mieć ostatnie zdanie.

Wysuwasz jakieś swoje teorie na temat procesu spalania i chyba dobrze się czujesz jak wszyscy tylko ciebie słuchają.

Nie toczę piany i nie mam zamiaru nikogo tutaj obrażać, a jak tylko uzupełniłem twoją wypowiedź to wyzywasz mnie od troli.

Kultury trochę kolego.

Nie jestem alfą i omegą jak mam problem również pytam a gdy mam co sensownego do powiedzenia to piszę na dany temat.

Obrzucasz mnie błotem a ciekaw jestem czy chociaż zajrzałeś na wykresy mojego kotła, pewnie tak ale twoje EGO nie pozwoli ci przyznać racji.

Nie mam kotła Ogniwo ani Elektromet ani RBR-Ecouniwesrsal ani Skam-p Premium a doradzam użytkownikom tych kotłów.

Procesy jakie zachodzą w takich kotłach opierają się na takich samych zasadach bez względu czy jest to kocioł X czy Y bądź Z.

Różnią się jedynie pod względem konstrukcji wymiennika, zastosowanego regulatora ale ogólnie dążą do tego samego.

Może dla ciebie moje komentarze wydają się głupie ale co ja na to mogę poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Takie spokojne forum było (chyba jedyne jakie znam bez docinków) i się pokłócili.

Nikt do tej pory tutaj nie krzyczał - i mam nadzieję nie będzie.

 

I niech dalej będzie spokojnie. Nie przyszedłem tutaj żeby rozrabiać bo w żadnym wątku tego nie robię.

Do nikogo również nie krzyczę i nie krzyczałem.

To kolega gslaw poczuł się z jakiegoś powodu urażony i zaczął mnie wyzywać od troli i typków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie że chcecie sobie pomagać ale trzeba robić to dobrze.

Mam trochę czasu i dzisiaj i cofnąłem się kilka stron wstecz na tym wątku.

Moim zdaniem źle robicie że próbujecie próbujecie czyjeś nastawy stosować na swoich kotłach.

Tak daleko się nie zajdzie. Każdy dom jest inny i każda instalacja również.

Każdy musi dojść do swoich optymalnych nastaw.

Możecie mieć takie same kotły, takie same sterowniki i palniki a wystarczy że macie inne paliwo i te wszystkie nastawy na których pracuje idealnie dany kocioł są do niczego na innym.

Nawet gdy paliwo ma taką samą kaloryczność a inną liczbę RI to już potrzebne są korekty w nastawach.

Co do korozji w waszych kotłach a widzę że nie jest to odosobniony jeden przypadek to śmiem twierdzić że materiał z którego są wykonane ma wiele do życzenia i koła blachy kotłowej to raczej nawet nie leżał.

Powodem odkładania się korozji może być też mokre paliwo, wilgotne powietrze którym zasilany jest kocioł.

Każdy węgiel ma siarkę i gdy podczas spalania mokrego paliwa odparowywana woda łączy się z tą siarką powstaje kwas siarkawy który chrupie od środka kociołek.

Proponuję poczytać o punkcie rosy.

Jeśli nie używacie kotła w okresie letnim do podgrzewania CWU to dobrze żeby pomieszczenie było wentylowane a wszystkie drzwiczki kotła pootwierane.

Kosik ty chyba pisałeś że zasobnik eko w trybie lato wystarczył ci zaledwie na dwa tygodnie, bardzo krótko.

Nie chcę być posądzany znowu że się chwalę ale u mnie zasobni 130kg wystarcza na około 6,5 do 7 tygodni. Przeliczałem jakiś okres latem to wychodziło mi 2,7kg/dobę czeskiego eko z węgla brunatnego.

Zasobnik 140L z podwójnym płaszczem, 7 osób w domu i dodam że trole też się myją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ale się porobiło, jakież tu emocje, cała strona do czytania.

A ja tak trochę z praktyki, a nie z teorii...

Rok temu w lato grzałem tylko CWU, na początku października wklepałem ustawienia "zimowe" i zapomniałem odkręcić zawór 4d. Przychodzę po 3 godzinach do pieca, a tam 88 stopni. Nie wiem co by było dalej...

Więc chyba ma znaczenie. No oczywiście nie ma znaczenia jak jest cały czas całkowicie otwarty :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kosik ty chyba pisałeś że zasobnik eko w trybie lato wystarczył ci zaledwie na dwa tygodnie, bardzo krótko.

Nie chcę być posądzany znowu że się chwalę ale u mnie zasobni 130kg wystarcza na około 6,5 do 7 tygodni. Przeliczałem jakiś okres latem to wychodziło mi 2,7kg/dobę czeskiego eko z węgla brunatnego.

Zasobnik 140L z podwójnym płaszczem, 7 osób w domu i dodam że trole też się myją.

 

Taki sam wynik ja również osiągałem, nawet trochę lepiej, bo śmiało dwa miesiące na zbiorniku grzałem. Tyle że na Juliuszu (ustawienia parę stron wcześniej). Oczywiście wszystko zależy od zużycia wody w danym obiekcie.Woda dla 3 osób pracujących często dłużej niż 8 godzin, również się myjących:-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam wynik ja również osiągałem, nawet trochę lepiej, bo śmiało dwa miesiące na zbiorniku grzałem. Tyle że na Juliuszu (ustawienia parę stron wcześniej). Oczywiście wszystko zależy od zużycia wody w danym obiekcie.Woda dla 3 osób pracujących często dłużej niż 8 godzin, również się myjących:-)

 

Pozdrawiam

No to pogratulować. Dopowiem że kolega z forum o nicku Suspenser uzyskał wynik 2,16kg/dobę, rodzina 3 osobowa. Używał o ile dobrze pamiętam sterownika Cobra Pid i eko groszek pieklorz bytomski. Nie chodzi tutaj oczywiście o jakieś bicie rekordów oszczędności.

Dodam że dużo oszczędzić można przy korzystaniu ze stref czasowych na CWU o ile sterownik nam coś takiego oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tu mąż Miniak_29

To nasz pierwszy sezon grzewczy z piecem na ekogroszek. Zdecydowalismy się na piec Keller 15 KW (elektromet). Do tej pory mieszkanie (sam parter) było ogrzewane piecem gazowym, a pietro (nalezące do kogos innego) piecem na wegiel. W tym roku połaczyliśmy mieszkania, zlikwidowalismy piece w miesznakiach, zrobilismy nowa instalacje i zamontowalismy w piwnicy piec. Dom jest nie ocieplony, ale w przyszłym roku to zrobimy. Powierzchnia do ogrzania to ok. 130m2. Dom nie ma instalacji podłogowej, tylko kaloryfery.

Wczoraj o 14.00 monter uruchomił piec. Piec "chodził" na ustawieniach fabrycznych. Do dziś do 14.00 spalił zastraszająca ilośc opału, bo ok. 50kg. Dom był mocno wyziębiony, więc do godziny 6.00 rano piec chodził niemal na okrągło. Rano w pokojach było ok. 24-25 stopni. Zakręciliśmy termostaty na kaloryferach, do niemal minimum.

W tej chwili mam takie ustawienia:

nastawy uzytkownika:

- temp. wody grzewczej 50 stopni

- wartośc (1) obniżenia temp. 0 stopni

-wartośc (2) obniżenia temp. 0 stopni.

- obroty wentylatora 25 %

- temp. zbiornika CWU 35 stopni

- ilośc podawanego węgla 19%

 

nastawy serwisowe:

- czas cyklu pracy 120 sec.

- czas cyklu podtrzymania 60 minut

- czas wybiegu wentylatora 30 sec.

- czas przedmuchu wentylatora 30 sec.

- temp. załączenia pompy CO 30 stopni

- temp. wygaszenia kotła 20 stopni

- nadwyżka temp. CWU 10 stopni

- priorytet CWU - wyłączony

- praca kotła - zima

- ochrona kotła (przegrzanie) 75 stopni

- max. temp. podajnika 90 stopni.

 

ustawienia czasu:

 

- ustaw zegar

- czas rozpoczęcia obniż (1) 00:00

- czas zakończenia obniż. (1) 00:00

- czas rozpoczecia obniz (2) 00:00

- czas zakończenia obniż.(2) 00:00

 

czy ktos mogłby mi wytłumaczyć łopatologicznie, jak ustawić piec, zeby przy obecnej temperaturze na dworze nie zżerał mi tyle opału? I jak mniej wiecej potem ustawić piec?

Zaraz jeszcze wkleje zdjęcia kopca i otwarcia wentylatora.

 

Z góry dziekuje za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam zakupić termostat pokojowy, a na chwilę obecną zmniejszyć podawanie węgla do np 14% podtrzymanie na 50, albo ręczne przestawianie kotła na "lato" kiedy nie potrzeba ogrzewać lub jak jest nagrzane. Trmostat pokojowy jednak najlepiej by się sprawdził... poczytaj kilka postów wcześniej.

nieocieplony dom będzie trochę ciągnąć niestety...

24 -25 st w domu to trochę za dużo, najlepiej 21st - ustawić na termostatach

CWU 35 - trochę mało ale to w zależności od potrzeb..

 

poza tym potrzeba dużo cierpliwości, eksperymentów i obserwacji:) niebawem będziesz mniej więcej wiedział co i jak... dużo zależy równierz od samego opału.

każdy dom jest inny i ma inną specyfikę energetyczną - gotowej recepty nie ma...

czy masz zawór 4d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Proszę o poradę .Mam Elektrometa 25 kw przeraża mnie trochę temat rozszczelnienia się wymiennika.Ponieważ temp wody grzewczej mam 40 st a na powrocie ma z 35 st.Czy przy takich tem piec mi nie wyśądzie ,bo jak narazie nie stać mnie na drugi. Nadal wykańczam do w środku .Palę już drugi sezon. POZDRAWIAM Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Proszę o poradę .Mam Elektrometa 25 kw przeraża mnie trochę temat rozszczelnienia się wymiennika.Ponieważ temp wody grzewczej mam 40 st a na powrocie ma z 35 st.Czy przy takich tem piec mi nie wyśądzie ,bo jak narazie nie stać mnie na drugi. Nadal wykańczam do w środku .Palę już drugi sezon. POZDRAWIAM Andrzej

Prędzej czy później każdy wysiądzie ale przy utrzymywaniu tak niskich temperatur zasilania i powrotu to Twój raczej prędzej.

Nie masz w instalacji zamontowanego zaworu N-drożnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam na podłogówce trójdrożny mam też termoregulatory na grzejnikach na poddaszu ale po ich przykręceniu woda wracająca z grzejników jest letnia .Przy nastawie temp wody grzewczej na piecu 50 st.Dzieje się również dziwna żecz że przy wyższych nastawach wody grzewczej po załączeni się pieca temp spada na piuecu o 8, 10 stopni, a przy niższych o 3 stopnie. W kotłowni mam dość ciepło. Dla mnie to cuda wianki .POZDRAWIAM I PROSZĘ O PORADY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

walczę ze spiekami, niedopalonym węglem.... oczywiście dużo zależy od jakości samego węgla,a ta w tym roku u mnie pozostawia wiele do życzenia.

wnioski: za duże d może być powodem powstawania spieków

obecnie mam d10 spieków dużo mniej (wcześniej było d18-20)

moje nastawy

n58

d10

b200

U10

o10

L1

c48

j250

f90

przesłona wentylatora zdjęta, czopuch otwarty na max.

Spieków jest dużo, dużo mniej. Grudki jeżeli są łatwo dają się rozbić w pył.

Na tych nastawach piec szybko wchodzi na temp w podtrzymaniu i jak osiągnie 75st uruchamia pompy i wyrzuca nadmiar ciepła na kaloryfery - mi to nie przeszkadza przy obecnych temp. na zewnątrz.

Jak będzie chłodniej to pewnie będę wydłużać bardziej b

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam na podłogówce trójdrożny mam też termoregulatory na grzejnikach na poddaszu ale po ich przykręceniu woda wracająca z grzejników jest letnia .Przy nastawie temp wody grzewczej na piecu 50 st.Dzieje się również dziwna żecz że przy wyższych nastawach wody grzewczej po załączeni się pieca temp spada na piuecu o 8, 10 stopni, a przy niższych o 3 stopnie. W kotłowni mam dość ciepło. Dla mnie to cuda wianki .POZDRAWIAM I PROSZĘ O PORADY.

 

to normalne.

przy załączeniu zawsze temp spada ale do pewnej określonej stałej temperatury np 46st, bo w domu mniej wiecej jest stała temp. Czym masz wyższą grzewczą tym rożnica w spadku jest wyższa. 55-46=9 a 50-46=4st. Ja to tak rozumiem. Ta stała zależy od kilku rzeczy: ustawienia zworu 4d, ustawionej mocy kotła oraz innych rozwiązań technicznych w twojej instalacji, a także poboru ciepła przez odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników.

 

Czy ktoś może w prosty sposób poradzić jakie jest optymalne ustawienie parametru b.

Jestem nowym użytkownikiem tego kotła i oczywiście laikiem jeśli chodzi o terminologię...

Próbuję różnych ustawień i przy obecnych temperaturach wychodzi zasobnik zasypuję co 4-5 dni grzejąc tylko CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może w prosty sposób poradzić jakie jest optymalne ustawienie parametru b.

Jestem nowym użytkownikiem tego kotła i oczywiście laikiem jeśli chodzi o terminologię...

Próbuję różnych ustawień i przy obecnych temperaturach wychodzi zasobnik zasypuję co 4-5 dni grzejąc tylko CO

 

Witam!

U mnie parametr b-70 ,ale według mnie ważniejsza jest ilość powietrza zarówno w cyklu pracy (przesłona wentylatora 1,5cm obroty 50%) jak i w czasie podtrzymania (przesłona na czopuchu 1/3). Zbyt mało powietrza pojawi się drobny koks zbyt dużo - straty ciepła. Ilość węgla u mnie 16%. Przy tych ustawieniach i obecnych temperaturach zasobnik wystarczał mi na ok. 13-14 dni. Twoje ustawienia będą pewnie inne, ale możesz wypróbować i te.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...