Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Panie i Panowie,

Mógłby ktoś z Was zamieścić zdjęcie stanu po założeniu albo jakiś szkice sposobu zakładania rusztów awaryjnych. Została mi góra drzewa ze starej więźby dachowej. Główkowałem nad tym chwile dziś ale nic nie wpadło mi do głowy:)

Jak wygląda eksploatacja takiego pieca z rusztem? Da radę w automacie...tzn. podajnik na jakieś minimum co by nie zagasł węgiel i dorzucać drzewa na ruszt.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie i Panowie,

Mógłby ktoś z Was zamieścić zdjęcie stanu po założeniu albo jakiś szkice sposobu zakładania rusztów awaryjnych. Została mi góra drzewa ze starej więźby dachowej. Główkowałem nad tym chwile dziś ale nic nie wpadło mi do głowy:)

Jak wygląda eksploatacja takiego pieca z rusztem? Da radę w automacie...tzn. podajnik na jakieś minimum co by nie zagasł węgiel i dorzucać drzewa na ruszt.

Dzięki za pomoc

 

Witam Wszystkich

 

Po Latach milczenia.

 

Do rzeczy odnośnie spalania drzewa.

Spraktykowane od kilku lat. Nie potrzebny ruszt awaryjny do spalania drzewa, wystarczy systematycznie na dzień dwa przed czyszczeniem popielnika wtedy kiedy jest dużo popiołu wkładać po kilka nie za dużych kawałków drzewa o długości max 35 cm. Bardzo ważne max 6 kawałków bo wtedy zachowacie kontrolę nad wysoką temperaturą pieca. Wentylator należy przesłonić na ok.1 cm zmniejszyć nastawy d-8(10) U-10(15) i można śmiało palić na automacie bez eko groszku.

II. wariant tryb rozpalania (migająca czerwona dioda) ten sam załadunek, koniecznie włączone n-41 c-50(55) i tak samo.

Dokładać do pieca drewno 2-3 kawałki co ok. 1 godzinę. Sprawdzać temp pieca jeżeli wzrośnie pow. 65st C natychmiast wyłączyć piec (czerw dioda świeci non stop) zasłonić całkowicie wentylator i czekać na spadek temp poniżej 50 st C. Trochę to uciążliwe ale można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jest to forum. Szukałem na necie i nic Dopiero chwila przypomnienia i sukces.

E2

Ustawić wentylator U-1, głównym wyłącznikiem wyłączyć zasilanie (dalej powinien świecić), ponownie włączając główny włacznik (podświetlony) trzymać jednocześnie wciśnięte guziki + i -. Po chwili jak się przedstawi sterownik pokaże się na wyświetlaczy E2 a następnie tak jak w normalnym menu. lub wg kolejności którą wcześniej podałem. U mnie na początku był jeszcze parametr ale teraz nie wiem czemu zginął (ostatni) "n" i kreska pod "n" - wybór priorytetów Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten piec pierwsza zime i nie moge go ustawic by optymalnie spalał groszek. Robia sie spieki i to duze i przez noc spalił worek groszku.

Dom 120 m2 nieocieplony, moje ustawienia:

n 70

c 65

d 15

U 18

b 80

o 10

L 1

u 15

j 15

F 10

 

Poradzcie cos mi z tymi ustawieniami

Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten piec pierwsza zime i nie moge go ustawic by optymalnie spalał groszek. Robia sie spieki i to duze i przez noc spalił worek groszku.

Dom 120 m2 nieocieplony, moje ustawienia:

n 70

c 65

d 15

U 18

b 80

o 10

L 1

u 15

j 15

F 10

 

Poradzcie cos mi z tymi ustawieniami

Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam

 

Witam!

Przy tak wysokich temperaturach piec musi dużo spalić.

Wydaje mi się, że masz ustawiona bardzo wysoką temperaturę na piecu i w zbiorniku C.W.U.

Proponowałbym zmniejszyć: n-55, c-45; zwiększ ilość powietrza zwiększając obroty wentylatora u-45 czas podtrzymania o-15.

Przesłonę wentylatora uchyl na ok.1,5cm a czopuch lekko przymknij.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten piec pierwsza zime i nie moge go ustawic by optymalnie spalał groszek. Robia sie spieki i to duze i przez noc spalił worek groszku.

Dom 120 m2 nieocieplony, moje ustawienia:

n 70

c 65

d 15

U 18

b 80

o 10

L 1

u 15

j 15

F 10

 

Poradzcie cos mi z tymi ustawieniami

Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam

 

Witam zmieniłem :

n 55

c 45

d 17

U 22

b 100

o15

reszta bez zmian i mniej spala ale powstaja spieki rano po calej nocyjest wielka bryla i piec automatycznie wygsa bo ogien nie przepuszcz bryła.

Co zmienic w ustwieniach by nie bylo spieków i mniej opalil.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zmieniłem :

n 55

c 45

d 17

U 22

b 100

o15

reszta bez zmian i mniej spala ale powstaja spieki rano po calej nocyjest wielka bryla i piec automatycznie wygsa bo ogien nie przepuszcz bryła.

Co zmienic w ustwieniach by nie bylo spieków i mniej opalil.

pozdrawiam

witam!

Dodaj więcej powietrza, tzn.: uchyl bardziej przesłonę w czopuchu albo na wentylatorze , zwiększ obroty wentylatora, albo zrób to wszystko razem . Musisz wypróbować wszystkie możliwości.

Powodzenia W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień węgiel...hehehe

 

Możesz podnieść b do co najmniej 180. Jak masz kiepski węgiel nic nie da się zrobić.

 

Wracając do tematu rusztów awaryjnych, nie może być, że nikt nie miał założonych?!

 

 

ja nie mam i mieć nie będę.

 

do spalania desek jest kominek ;)

 

a poważnie, to sszkoda fatygi. po to piec jest automatyczny, by nie trzeba było się bawić w ręczne palenie desek, które w tym piecy jest małoekonomiczne, wiekszosc ciepla puszczasz przez komin.

 

zdecydowanie wiekszą kontrolę masz w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie,

Mógłby ktoś z Was zamieścić zdjęcie stanu po założeniu albo jakiś szkice sposobu zakładania rusztów awaryjnych. Została mi góra drzewa ze starej więźby dachowej. Główkowałem nad tym chwile dziś ale nic nie wpadło mi do głowy:)

Jak wygląda eksploatacja takiego pieca z rusztem? Da radę w automacie...tzn. podajnik na jakieś minimum co by nie zagasł węgiel i dorzucać drzewa na ruszt.

Dzięki za pomoc

 

Latem spalam resztki stempli, szalunkow, palet, rusztowac grzejac CWU

 

Tak juz chyba z 4 sezon letni robilem i na wiekszosc kolejnego tez zapewne bede mial

 

Rachunki za prad wtedy niewielkie, wegla nie zuzywam a i "smieci" z terenu sie pozbede

 

Pale bez dmuchawy itd

Edytowane przez piotrulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

do spalania desek jest kominek ;)

 

a poważnie, to sszkoda fatygi. po to piec jest automatyczny, by nie trzeba było się bawić w ręczne palenie desek, które w tym piecy jest małoekonomiczne, wiekszosc ciepla puszczasz przez komin.

 

W kominku to pali sie drewnem bez zywicy :) a nie deskami zwykle sosnowymi (iglastymi)

 

Moze i jest malo ekonomiczne ale zapewne bardziej ekonomiczne niz wywiezienie tych "desek" na smietnisko" ;)

 

My w tej chwili juz 4-ty sezon letni grzejemy CWU wlasnie tymi resztkami ktore zostaly po budowie. Mielismy rusztowania drewniane wiec troche tego bylo :)

 

Ruszta kupione za jakies 150 zeta i uwazam ze byl do bardzo dobry wydatek

 

Grzejemy konkretnie co 2 dni tak do 7o stopni CWU ktorej w zbiorniku mamy 140l. Przy wieczornym prysznicowaniu nawet czasem na 3 dni wystarczalo a na 2 to z palcem w d.... :)

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co za różnica, czy obsyfiasz sobie komin od pieca czy od kominka??

 

chyba lepiej jednak ten od kominka, bo kominek łatwiej wyczyścić a komin wypalić.

 

ja deski z budowy używam jako rozpałkę pod jesionowe szczapy.

 

Gdybym ja uzywal jako rozpalki to pewnie zycia by mi nie starczylo :)

 

Ja chlopie pale juz tym 4 lata przez jakies pol roku powiedzmy co 2,5 dnia - czy ta ilosc jakos przemawia do Ciebie? :)

 

Widzisz oczami wyobrazni ze 150-200 stempli? Widzisz cale rusztowanie na 3 kondygnacyjny budynek + poddasze? Widzisz cale szalunki na lawy? Widzisz drewniana kanciape zamiast blaszaka?

 

Za czyszczenie komina raz w roku place 30 zeta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu rusztów awaryjnych, nie może być, że nikt nie miał założonych?!

 

Co do rusztów, to znajomy zaprojektował do swojego Elektrometa ruszta z prętów zbrojeniowych, denerwowało go to że oryginalne ruszta były dla niego nie wystarczające do palenia większych kawałków drzewa/palet. Otwór retorty zakrył jakimś kawałkiem blachy coby nic nie pożądanego tam nie wleciało, wentylator odłączył, ruszta na całą długość kotła położył na w/w retorcie i z zajebistego półautomatycznego pieca na eko, zmajstrował zwykłego śmieciarza. Czytając niektóre wypowiedzi odnośnie blachy zastosowanej w tym kotle, zastanawiam się jak daleko takim paleniem zajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...