Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam!

Posiadam kocioł Elektromet EKO KWP 25 sterownik R 501 obecnie nie ma nikogo w domu(wyjazd do stanów 6 miesięczny) i znajomy mi dogrzewa dom kominkiem z płaszczem wodnym. Musi codziennie przyjeżdżać i wypełnić kominek drewnem. Trochę mnie to kosztuje wiec pomyślałem sobie. I tu jest moje pytanie czy idzie jakoś nastawić piec żeby nagrzewał dom 150m ELEWACJA + ROLETY ZEWNETRZNE (podłogówka w łazienkach, 7 grzejników) do temperatury np. 15 stopni, przy temperaturze zewnętrznej obecnie średnio -3 stopnie na zewnątrz. Bardzo z góry dziękuje za wszelką pomoc.

 

Pytanie drugie jak mnie nie będzie latem to czy bardziej opłacalne jest otrzymywanie ciepłej wody z bojlera z grzałką elektryczną czy idzie jakoś nastawić piec żeby tylko otrzymywać ciepłą wodę z niego. Jestem naprawdę zielony w tych sprawach jeszcze raz bardzo dziękuje za jakiekolwiek wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

I tu jest moje pytanie czy idzie jakoś nastawić piec żeby nagrzewał dom 150m ELEWACJA + ROLETY ZEWNETRZNE (podłogówka w łazienkach, 7 grzejników) do temperatury np. 15 stopni, przy temperaturze zewnętrznej obecnie średnio -3 stopnie na zewnątrz. Bardzo z góry dziękuje za wszelką pomoc.

 

Pytanie drugie jak mnie nie będzie latem to czy bardziej opłacalne jest otrzymywanie ciepłej wody z bojlera z grzałką elektryczną czy idzie jakoś nastawić piec żeby tylko otrzymywać ciepłą wodę z niego. Jestem naprawdę zielony w tych sprawach jeszcze raz bardzo dziękuje za jakiekolwiek wskazówki 

 

Witam!

Odp. na pytanie 1 - załóż termostat pokojowy, jeśli chodzi o pytanie drugie to można ustawić piec na pracę w cyklu letnim i będzie grzał tylko wodę i przy okazji piec będzie suchy i mniej będzie korodował.

W.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noszę się z zamiarem kupna tego regulatora i mam pytanie czy nie ma żadnych problemów z podłączeniem go do elektrometu 25kw ze sterownikiem reg05?Przewód połączeniowy który wraz z piecem był dostarczony będzie pasował?Załamuje mnie spalanie eko na chwilę obecną...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj w nocy u nas spadła temp. poniżej - 10 na dworku i na moich wcześniejszych nastawach - POST #2500 - ( gdzie w cieplejsze dni miałem n- 56/58 do max 61 ) budynek zaczął tracić temp ( doszedł jeszcze silny wiatr ) Tem. w pomieszczeniach spadła do 18 w domu i ciężko było nadgonić na dozując sama dawką podawania. Efekt był taki, że szybko tracący ciepło budynek powodował znów niemal ciągłą pracę pieca i ponownie spalanie nimeal 40/50 kg w dobę.

 

Zmniejszając b z okolic 200, do 120 miałem dawkę d- 16/17... nieco się poprawiło dochodzenie do temperatury, zwiększyłam u-20, ale jeszcze nie tak aby zawsze przejść w cykl podtrzymania.

Zmniejszyłem długość cyklu o połowę czyli b-60, d- nawet zdwoiłem, czyli testowałem okolice d-30.

 

Przy moich warunkach, gdzie niby "docieplonym" styropianem pod wylewką na poddaszu, ale lanym betonowym stropem ucieka ciepło grzejniki muszą mieć wyższa temp. Więc mam teraz takie nastawy, a spalanie znów opanowałem w okolicach 25-maks 30 kg na dobę.jak złapie 21 stopni w domu, to znów będę próbował obniżać spalanie...

 

n-65

U-15 ( - ale opisze poniżej ten parametr )

c- 40

d-30

b-60 lub nawet 50

o-8

F-5

J-5

u-10

 

Nadmuch musiałem jednego dnia rano wyregulować ( zmieniły się warunki pogodowe ) i kocioł zaczął lekko kopcić.Po podwyższeniu nadmuchu U-20 już na podtrzymaniu za dużo wydmuchało żaru. Wiec dałem ponownie na U-15, czopuch z godziny 14:00 na 13:00 i delikatnie po milimetrze po każdym podaniu węgla przymykałem przesłonę wentylatora. Teraz jest około 1 cm otwarta.

Ogólnie kocioł się sporo przegrzewa nawet o 5-7 stopni, czyli dochodzi nawet do 72 stopni, aby w podtrzymaniu co 7 minut, trzymać go do 15 minut.Za to temp. na grzejnikach nie spada mi poniżej 60 st, a nadwyżką z kotła idzie na CWU ( u- 10, czyli do 10 stopni nadwyżki od zadanej 40 st.)

 

Ogólnie, gdy kocioł wchodzi długo w zadaną temp. warto pobawić się w ręczne sterowanie i spróbować określić, przy jakim nadmuch, dawce węgla, włączonych/wyłączonych pompach, najefektywniej wchodzi w temp i wtedy zmieniać nastawy obserwując je całym cyklu...

 

Zastanawiam się, czy nie wejść na poddasze ( nie docieplone i nie ogrzewane ) i porozkładać na podłogach styropian/styrodur który został mi na budowie...Tylko czy to chociaż trochę powstrzyma uciekające ciepło stropem? Widzę po ośnieżonym dachu, że ciepło powoduje obsuwanie śniegu nie tylko z okolic komina, ale również z innych części budynku...

Docieplenie góry/dachu i zew. dopiero w przyszłym roku...a do końca zimy jeszcze trochę, a nie uśmiecha mi się spalać 1,5 tony miesięcznie;>

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Greyland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonczyl sie w paitek 06.01. z ranca wiec 14,5 dnia

 

Zapakowane w piatek 06.01. wieczorkiem

 

Obroty pompy CO na kaloryfery ktora ma 3-stopniowa skale zmniejszylem z 2 na 1

 

W domu tak cieplo ze kaloryfery i tak malo kiedy wpuszczaja wode wiec mysle, ze wystarczy na minimum

 

Skończył się 19.01. koło południa więc jakieś 12,5 dnia

 

Zapakowany na maksa 19.01. w czwartek wieczorkiem

 

Obroty pompy z powrotem na 2-kę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem a mianowicie

Posiadam kocioł eko-kwp 25 który mam założony od 2007 roku i dzisiaj o mało nie zatruliśmy się czadem.

Moje pytanie brzmi dlaczego w zbiorniku do którego wsypuje się ekogroszek nagle zaczęło się strasznie dymić gdzie nigdy tego nie robiło.

Bo tam gdzie jest ruszt paliło się normalnie tak jak powinno.

Piec wyłączyłam i boje się go na nowo rozpalać ponieważ w domu mam małe dzieci.

Ustawień nie zmieniałam są cały czas takie same.

Co teraz mam zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu uszczelka pod klapą się zużyła albo rozszczelniła - to należy ją po prostu wymienić szybko na nową (przy okazji sprawdzić zamek i zawiasy klapy ) czy tam nie ma jakichś luzów.

 

Przy dobrej uszczelce ( i uszczelnieniu klapy) nie ma prawa dymić.

 

Przy okazji można wyczyścić cały kocioł - wszystkie jego wyczystki jak i wyczystkę czopucha oraz wyczystkę komina aby się upewnić czy coś tam nie zarosło sadzami. Należy też sprawdzić czy jest ciąg w kominie. No kotłownia musi mieć odpowiednią wentylację - plus jakieś nawietrzenie - typu zetka itp. jak nie ma to należy uchylać okienko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu uszczelka pod klapą się zużyła albo rozszczelniła - to należy ją po prostu wymienić szybko na nową (przy okazji sprawdzić zamek i zawiasy klapy ) czy tam nie ma jakichś luzów.

 

Przy dobrej uszczelce ( i uszczelnieniu klapy) nie ma prawa dymić.

 

Przy okazji można wyczyścić cały kocioł - wszystkie jego wyczystki jak i wyczystkę czopucha oraz wyczystkę komina aby się upewnić czy coś tam nie zarosło sadzami. Należy też sprawdzić czy jest ciąg w kominie. No kotłownia musi mieć odpowiednią wentylację - plus jakieś nawietrzenie - typu zetka itp. jak nie ma to należy uchylać okienko.

a jak to sie czysci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec uruchomiony w grudniu i już dwa czyszczenia.

Otwierasz górne drzwiczki i zestawem pogrzebaczy usuwasz sadzę ze ścianek, półek do zawirowywaczy i tak po kolei schodzisz drzwiczkami w dół.

Jeśli od 2007 nie był czyszczony...

na pewno byl czyszczony tym zajmowal sie moj tata a grzac zaczelam w tym piecu tak w grudniu bo bylo dosyc cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...