Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może padł ci kondensator silnika 8 zŁ - tak się wymienia http://czp.pl/kociol/nastawy/kondensator/index.html

 

Tak. Miałem identyczny objaw. Jak wkładałem srubokręt w otwór zawleczki i "pomagałem" ślimakowi się zakręcić to ruszał. Wymiana kondensatora za kilka zeta załątwiła sprawę. Ten zewnętrzny z bardzo łatwą wymianą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czp01

Dzięki za pomocnego linka, może kiedyś się przyda.

Jedno pytanie:

Czy ten kondensator różni się gabarytami od fabrycznego? ( w/g twoich zdjęć nowy jest większy )

W moim piecu ( data prod. 2010) kondensator raczej znajduje się w plastikowej osłonie, po wstępnych oględzinach bez odkręcania dekielka osłony, zlokalizowałem półokrągłe miejsce, gdzie jest zapewne zamontowany. Obawiam się, że większy może się nie zmieścić w plastikowej osłonie...

 

Kupiłem specjalnie deczko mocniejszy od poprzedniego aby więcej wytrzymał i dlatego był chyba trochę większy. Możesz kupić taki sam gabarytowo. Ja poszedłem po prostu do pierwszego lepszego sklepu elektro-technicznego i taki tam akurat mieli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

mam pytanie do gslaw. chodzi o podtrzymanie a dokladniej o to ze pomimo zmniejszenia o do 10, i zwiekszeniu L-2 to kociol nie chce mi podbijac temperatury.

Moje nastawy:

n-62

d-22

b-150

o-10

L-1 lub 2 u siebie niewidze roznicy

j-10

F-10

U-50

przeslona wentylatora otwarta na 0,5 cm.

przy tych nastawach kocol wchodzi szybko na zadane n ( jedno podanie 1 stopien w gore ). potem w podtrzymaniu podbija do 63 i zaczyna opadac do 58 w jednym cyklu podtrzymania.

nie bardzo wiem co zmienic. niby szybko dochodzi ito jest dobre , ale w podtrzymaniu powinien wyzej podbijac.

moze F i J tu cos pokombinowac tylko nie wiem czy to cos da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to co pisałem o podtrzymaniu dotyczy sytuacji gdy piec jest wyłączony termostatem, tzn pompa CO nie pracuje i nie grzeje kaloryferów. Podejrzewam, że twój piec teraz grzeje cały czas i pompa chodzi, kombinowanie parametrami L i o na niewiele się nam zda. J i F dobrze przydają się do dopalania węgla w momencie gdy piec przechodzi w tryb podtrzymania, dodatkowo podbija temp. o 1 lub 2st. Ja mam ustawione na maksa J250 i F90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

moje ustawienia

n60

d24

b60

U17 - przesłona na dmuchawie zdjęta

o17

L1

c48

u8

J250

F90

czopuch na 10.30, zawór 4d ustawiony tak aby na kaloryfery w szczytowym momencie (tzn gdy piec osiąga zadane 60st i więcej) szło 60stC. Na podłogówkę 35st.

A to już szczegół mojej instalacji: pompy od podłogówki i kaloryf załączają mi się gdy piec osiąga temp. 58 st, pompa za piecem pompująca do sprzęgła (wymiennika) chodzi cały czas. Ustawiłem tak aby piec miał łatwo wejść na wys temp. i żeby za bardzo nie schodził w dół przy przejściu w tryb praca.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zmienilem w nastawach J-40 F-2 . obnizylem b-140 i pomoglo teraz podbija w podtrzymaniu do 65.

probowalem zwiekszac L i o .

L-2 o-20 ten sam efekt co L-1 o-10

L-3 o-30 ten sam efekt co L-1 o-10

L-2 o-10 to samo

moze cos robie nie tak ale na logike to po co zwiekszac L skoro itak jest tyle samo w podtrzymaniu.

moze ktos z forumowiczow testowal o i L z dobrym skutkiem to bylbym wdzieczny za info.

Pytanie do gslaw:

masz przymkniety czopuch na 10.30 co to daje, i czy kociol nie dymi i nie cofa spalin oraz czy przez to nie zapychaja sie bardziej polki ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za pomoc teraz będę wiedziała

Nigdy to mnie zbytnio nie interesowało

Zawsze to Mój Tata się zajmował

Jeszcze raz dziękuje za pomoc ;)

Witam jeszcze raz

co moze byc jeszcze przyczyna ze sie dalej dymi z miejsca gdzie sie wsypuje wegiel. skoro czyszcze teraz piec co 3 dzien.

czy tez moze byc za niska temperatura na dworzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki qslaw za podanie Twoich ustawien. Z wczesniejszych postow zauwazylem ze mamy podobny metraz domku i przede wszystkim podlogowki, dlatego probuje czesto Twoich ustawien.

Jednakze zawsze mnie zastanawia Twoje "U" - bo naprawde masz male. U mnie przy U = 20 ciezko wchodzi na zadana temp.

Po drugie jesli chodzi o aktualne "zjadanie wegla" to zuzycie naprawde jest duze (zasobnik starcza maks. na 4 dni).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec elektromet kwp 15, sterownik reg 05 - ostatnio zmieniłam eko na piklorza i masakra - skleja się, spadają duże kawałki do popielnika, zadanej temperatury nie osiąga, spalanie duże - masakra. Co zmienić, żeby było lepiej - może ktoś tutaj mi podpowie, bo pytam już wszędzie... i ciągle nic.

Obecne ustawienia: obroty wentylatora zmniejszone do 15 %, przysłona wentylatora otwarta tylko minimalnie (prześwit ok 1 cm) - ilość podawanego węgla 10%, czas pracy cyklu 160 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec elektromet kwp 15, sterownik reg 05 - ostatnio zmieniłam eko na piklorza i masakra - skleja się, spadają duże kawałki do popielnika, zadanej temperatury nie osiąga, spalanie duże - masakra. Co zmienić, żeby było lepiej - może ktoś tutaj mi podpowie, bo pytam już wszędzie... i ciągle nic.

Obecne ustawienia: obroty wentylatora zmniejszone do 15 %, przysłona wentylatora otwarta tylko minimalnie (prześwit ok 1 cm) - ilość podawanego węgla 10%, czas pracy cyklu 160 s.

 

Witam!

Zwiększ ilość powietrza. Uchyl przesłonę wentylatora na 1,5-2cm obroty na 50% przesłonę w czopuchu otwórz do połowy i daj więcej węgla .

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec elektromet kwp 15, sterownik reg 05 - ostatnio zmieniłam eko na piklorza i masakra - skleja się, spadają duże kawałki do popielnika, zadanej temperatury nie osiąga, spalanie duże - masakra. Co zmienić, żeby było lepiej - może ktoś tutaj mi podpowie, bo pytam już wszędzie... i ciągle nic.

Obecne ustawienia: obroty wentylatora zmniejszone do 15 %, przysłona wentylatora otwarta tylko minimalnie (prześwit ok 1 cm) - ilość podawanego węgla 10%, czas pracy cyklu 160 s.

 

Witam!

Też mam solei 15 KW ale ze sterownikiem R-501. Dom nowy 135m2 podłogówka 80m2 + 3 grzejniki w 3 sypialniach+ mała drabinka/ 15 cm. styro / 35 cm wełny w drewnianym stropie.

Do temp ok 0 st. też miałem takie ustawienia jak Ty i było super (4 wory grochu na 6 dni) ale od 4 dni(temp -12st) piec był "w pracy" non stop i wyciągał max 42-43 st. Już się bałem że piec za mało Kw ma albo coś w tym stylu.

Kolega wyżej ma racje nie bój się zwiększyć węgla no i wiatru też więcej daj. Wczoraj do 1.30 w noc siedziałem w kotłowni(kotłownia w garażu 10 m. od domu) Ustawienia zrobiłem takie jak gslaw i już wiem że się opłaciło. co prawda zeżre nieco więcej ponad 25 kg. ale za to temp. 52 i więcej, często wchodzi w podtrzymanie. Jak zelży zima to znów ustawie tak jak wcześniej (d=10) i bedzie ok.

Pozdrawiam wszystkich.

aha nasz groch ma 25tysi kiloczegośtam = 700zł./tona

pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...