Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są kotły z rusztem wodnym ale czy to dobre rozwiązanie to czas zweryfikuje.

Między dużą różnicą temp. w komorze spalania a temp. wody w ruszcie dochodzi do zbyt szybkiego wychładzania spalin co skutkuje gorszym dopalaniem części lotnych i samej sadzy, skutkiem jest większe i szybsze zabrudzanie wymiennika.

Piszę o kotle z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa kotly automatyczne z rusztem wodnym cieszace sie powodzeniem w uzytkowaniu od lat.

A czy ja piszę że nie ma ?

O ile dobrze pamiętam to na temat awaryjnych ruszt wodnych podobnie wypowiadał się chyba zawijan albo zawijan_2.

Spaliny się szybciej wychładzają a sam dobrze wiesz że wtedy syfu jest więcej, po to też kombinowałeś z deflektorem.

Doslonale wiesz po co w kotle jest deflektor i zapewne zgodzisz się ze mną że nie po to żeby dyndał na łańcuszku nad palnikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szpare w drzwiach i powietrze przez nia dostaje sie do kotolwni. Poza tym palilam na kilka sposobow i zawsze bylo podobnie. A co to jest ta ZETKA?

W tygoniu beda u mnie z serwisu, moze wynajda cos ciekawego.

 

Pozdrawiam,

sznury

Jak kolego wygląda u Ciebie wentylacja w kotłowni czy masz dobre napowietrzenie czy przypadkiem nie masz deficytu tlenu i z tego powodu proces spalania jest spowolniony może potrzebna jest tzw, ZETKA .

Ja w swoim kotle na eko groszek retorta 25 kW dmucham od 15 do max 40% mocy wentylatora w zależności od jakości opału i wielkości szczeliny na wentylatorze od 1cm do 2-2,5cm.Może potrzebujesz spokojniejszego spalania

Twój kocioł to nowy wynalazek Elektrometu ma fajną drogę spalin i w końcu ruszt wodny. ja po przepaleniu wymiennika chętnie bym taki korpus wymiennika adoptował do swojego podajnika.Powodzenia w walce z niebieską bestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzednim lecie grzałem tak:

d-24

U-24

c-37

b-90

o-35

L-1

u-14

J-7

F-7

Węgla mi starczyło na około 2 miesiące z zapasem dla 3 domowników pracujących

Pozdrawiam

Witam wiosennie :)

Tydzień temu zamknąłem ogrzewanie i wbiłem ustawienia jorga1975. Wszystko ładnie się pali, ale widzę, że zasobnik

starczy najwyżej na 2 tyg. Myślę, że winna jest tutaj cyrkulacja. Nic innego juz nie chodzi. Grzejniki zimne, zasobnik CWU 150l, domek jednopietrowy.

Chyba nie jest możliwe, żeby zasobnik był na 2 tyg dla CWU ? W zimie starczał zasobnik na 7 dni, a w lecie tylko 2 tyg ?

Cyrkulację miałem 5 min. przestoju, 5 min. pracy. Dzisiaj zmieniłem na 10 min. przestoju i 5 min. pracy - a jak jest u was ?

Pytania :

- jak macie ustawienia dla cyrkulacji ( wiem, że to zależy od domku, ale może jakąś średnią się wyciągnie)

- może wyłączać pompę cyrkulacyjną w dzień, jak wszyscy idą do pracy ?

- jakieś pomysły ? Czemu jorg1975 wyciąga 2 miesiące a ja 2 tyg ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wiosennie :)

Tydzień temu zamknąłem ogrzewanie i wbiłem ustawienia jorga1975. Wszystko ładnie się pali, ale widzę, że zasobnik

starczy najwyżej na 2 tyg. Myślę, że winna jest tutaj cyrkulacja. Nic innego juz nie chodzi. Grzejniki zimne, zasobnik CWU 150l, domek jednopietrowy.

Chyba nie jest możliwe, żeby zasobnik był na 2 tyg dla CWU ? W zimie starczał zasobnik na 7 dni, a w lecie tylko 2 tyg ?

Cyrkulację miałem 5 min. przestoju, 5 min. pracy. Dzisiaj zmieniłem na 10 min. przestoju i 5 min. pracy - a jak jest u was ?

Pytania :

- jak macie ustawienia dla cyrkulacji ( wiem, że to zależy od domku, ale może jakąś średnią się wyciągnie)

- może wyłączać pompę cyrkulacyjną w dzień, jak wszyscy idą do pracy ?

- jakieś pomysły ? Czemu jorg1975 wyciąga 2 miesiące a ja 2 tyg ?

Pozdrawiam.

 

Witam,

ja pracuję bez pompki cyrkulacyjnej. Wcześniej stosowałem takową i miałem ją podpiętą pod wyłącznik czasowy. Niestety ją wyłączyłem z powodu jak u Ciebie, szkoda energii, jak pisał przedmówca. Bo u mnie CWU jest używana tylko rano przed pracą i wieczorem do kąpieli pod prysznicem, reszta to tylko sporadyczne korzystanie (zmywarka robi swoje).

Co do osiągów, dziwne trochę przy tych temperaturach. Ja już jadę 10 dzień na zasobniku i chyba jeszcze ze 2 dni będą, a puszczam każdego wieczora CO i rano wyłączam( zawór 3d na zero)

Pozdrawiam

Edytowane przez jorg1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ma Kellera 25KW odpalony od kilku dni grzeje podłogówkę 60m2 i dwa grzejniki w pokojach bardzo dużo groszku mi idzie i oto link do zdjęcia poniżej popiołu znaczy się spieków też tak macie czy coś jest nie tak ? Moje ustawienia to:

 

Wentylator 35% otwarty na 1 cm

 

Ilość węgla 23%

 

czas cyklu pracy 120

 

czas cyklu podtrzymania 20 m

 

czas wybiegu wentylatora 30s

 

czas przedmuchu wentylatora 30

 

temperatura załączania pompy CO 26

 

czas pracy pompy cyrkul 0m

 

czas postoju pompy cyrkul 0m

 

https://picasaweb.google.com/108873031016364026575/INTERNET#5724290566227600498

Edytowane przez soften
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę cyrkulacji włączoną poprzez gniazdko zdalnie sterowane. Pompkę włączam w miarę potrzeb. Cyrkulacja bardzo wychładza wodę i powoduje wzrost zużycia groszku. U mnie zużycie tylko na ciepłą wodę w zależności od jakości groszku to 2-3 kg/dobę.

pozdrawiam

 

Oiek cyrkulacji i pompkę mam ale nie używam. Stwierdziliśmy, że niepotrzebie przez większość czasu wychłodzi wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato, grzejąc tylko wodę zawór trójdrożny powinien być całkowicie zamknięty ? Kosik

 

Witam,

na lato oczywiście wyłączam obieg CO jak nadmienił przedmówca, a aktualnie tego nie czynię, bo nie mam letnich ustawień z racji iż wieczorem puszczam CO.

Dlatego też robię to aktualnie na zaworze 3d - po prostu wygodniej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończył się dziś z rańca w czwartek 08.03. więc 12,5 dnia

 

Zapakuję chyba wieczorkiem w czwartek 08.03.

 

Skończył się z rańca w środę 28.03 ale w miedzy czasie byliśmy na krótkim urlopie gdzie kocioł był wygaszony nieco ponad 5 dni

 

Starczyło więc na nico ponad 14 dni

 

Teraz już w sumie tylko wieczorem na 2 godzinki puszczam CO a kocioł praktycznie non stop na podtrzymaniu z n--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowało mnie to to wyprodukowania innych ruszt ale już według własnego pomysłu. Są to ruszta uspawane z drutu zbrojeniowego 14 zamocowane w dolnej częsci pieca. Podparte są w trzech miejscach: przy dolnej krawędzi środkowych drzwiczek, częściowo na retorze i na dwoch nogach na końcu,które sięgają aż do podłogi pieca, bo przy tylnej ściance nie było tych ruszt na czym podeprzeć. W miejscu retory nie ma prętów bezpośrednio nad nią. W ten sposób palenisko do np. drzewa zwiększyło się ogromnie. Odpowiednie przerwy między żebrami nowych ruszt zapewniają swobodne opadanie spalonego węgla z retory. Oznacza to, że nie trzeba ich wogóle teraz wyjmować i nie ma to wpływu na pracę pieca.

postaram się kiedyś zrobić zdjęcie tego mojego prototypu.

pozdrawiam

 

Witam

Przymierzam się po mału ( noce jeszcze w okolicach 0/-) do przejścia na grzanie kotłem tylko ciepłej wody jednak bez całkowitego odłączenia grzejników. Mam trochę drewna pozostałęgo z budowy i chciałem je wykorzystać do palenia. Psowawałoby mi palenie groszkiem i drewnem i teraz pytanie o ruszt.

Nie mam dodatkowych rusztów do pieca i nie wiem, czy kupować od producenta, czy też próbować wykonać samemu np. z prętów zbrojeniowych, tak by palić drewnem i minimlanym nakładem groszku - tylko podtrzymywać pracę kotła. Ma ktoś jakieś sprawdzone metody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończył się z rańca w środę 28.03 ale w miedzy czasie byliśmy na krótkim urlopie gdzie kocioł był wygaszony nieco ponad 5 dni

 

Starczyło więc na nico ponad 14 dni

 

Teraz już w sumie tylko wieczorem na 2 godzinki puszczam CO a kocioł praktycznie non stop na podtrzymaniu z n--

 

 

 

 

napisz jaka pow. grzejesz, ilu mieszkancow do cwu i jakie masz zuzycie rok do roku, która strefa kilmatyczna.

 

mi wychodzi 2900kg rok do roku w 5 strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato, grzejąc tylko wodę zawór trójdrożny powinien być całkowicie zamknięty ? Kosik

 

w żadnym wypadku nie można zamykać zaworu 3d ani odłączać pompy CO od pieca. W razie przegrzania piec wyrzuci nadmiar ciepła na kaloryfery, a zamykając zawór 3d lub odłączając pompę można narazić się wręcz na groźbę eksplozji pieca. Wiadomo, że piec ma zabezpieczenia STB itd ale na zimne trzeba dmuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...