Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

mam pytanie: czy w trybie "lato" konieczne jest ustawienie priorytetu cwu czy nie? Pytanie może głupie ale wciąż uczę się obsługi.

 

Witam!

W sterowniku reg 05 jest to konieczne. Przy ustawieniu priorytetu na TAK piec się załącza kiedy temp. w zbiorniku spadnie poniżej zadanej.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum. Kupiłem piec Elektromet Eko-KWPR 25 Dual. Mam problem, żeby go ustawić na lato, na grzanie wody. Na obudowie regulatora mam napisane, że jest to reg05, ale w instrukcji, że reg07. Mam tu wiele opcji. Telefonicznie serwis podał mi takie ustawienia:

opcja LATO, temp wody 55C, wentylator 20-25%, węgiel 20%, czas przerwy 120s, długość cyklu podtrzymania 40min. Ja ustawiłem inaczej wentylator 10%, węgiel 5%, reszta bez zmian. Przez tydzień było nawet dobrze, ale teraz zauważyłem że nie wypala się wszystko (tworzą sie takie "zgrzewy" kuliste o średnicy ok. 5-8 cm)

 

Max

WitamI

Proponuję dać więcej trochę węgla (12%-13%) i większe obroty wentylatora, a także uchylić bardziej przesłonę w czopuchu, aby

piec dostawał więcej powietrza. Zgrzewy pojawiają się jak jest za mało powietrza. Ograniczanie ilości węgla nie daje oszczędności a wręcz przeciwnie piec dłużej musi pracować dla osiągnięcia zadanej temperatury.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja po uszczelnieniu retory doznalem nowego zjawiska.

 

 

wczesniej, grzejac cwu, ustawialem piec na 35st, a on , glownie na podtrzymaniu grzal ja do 42 - 45, wiec chodzil non stop.

 

 

po uszczelnieniu retory, ustawiony na 35 i grzeje tak, ze na podtrzymaniu po 3 dniach osiaga 85st i musze go wylaczyc.

 

potem przez 3 dni zuzywam cwu i odpalam piec na 3 dni.

 

malo to wygodne, ale chyba oszczedne, bo z 30 dni na 120 kg zrobilo sie >40.

 

qwert,

 

czy masz odłączoną pompę CO tudzież zawór 4d zakręciłeś całkiem? Z tego co pamiętam zabezpieczenie przed przegrzaniem jest 75st i powinno nadmiar na kaloryfery wyrzucać nawet jak ustawisz na sterowniku mnimalną temp CO. 85st nigdy teoretycznie nie powinien osiągnąć. A przy 85st chyba powinno zadziałać STB i całkowicie wyłączyć piec.

 

a tak w ogóle to witam wszystkich:)

 

wlaśnie zakupiłem eko za straszne pieniądze 1000 zł/ tonę workowanego. Podobno jest to kopalnia Mysłowice. kupiłem za namową znajomych, którzy twierdzili, że ten węgiel jest co prawda drogi ale bardzo dobrze się pali i nie koksuje - zobaczymy jak to będzie hehe.

na razie piec jest wyłączony i czeka na chłodne czasy, aby jak najpóźniej nastały.

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Po jednym zimowym sezonie + paleniu drewnem w sezonie letnim - grzanie wody pozstałościami drewnianymi z budowy przyszedł czas na czyszczenie gruntowne pieca, czyli zajrzenie pod pokrywy rewizyjne.

Pod retortą wybrałem ze cztery garści ( 1/4 wyczystki ) drobnych kamyków. Po czopuchem było już znacznie więcej "towru". Wyczystka była w 3/4 zapełniona bardzo drobnym popiołem, więc pod czpuch będę zaglądał raczej dwa/trzy razy w sezonie.

Oprócz tego w piecu musiałem dokleić sznur uczelniający drzwiczki koomory z popielnikiem, który w połowie już nie trzymał. Podczas zdejmowania retorty zauważyłem resztki kleju/uczelniacza? na brzegach. Czy przyklejenie/uszczelnienie wykonać tym samym klejem do wysokich temp, który użyłem do sznura w drzwiczkach?

 

Pozdrawiam

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw, mam zamkniety obieg piec - bufor 1000l.

 

jak piec nagrzeje bufor do 85 st to sie sam wylacza.

 

obecnie mam wlaczone recznikowce i piec chodzi non stop. mimo n=40 st grzeje do 65, bo jest dalej za maly odbior ciepla.

 

uwazam,ze rozwiazanie buforem ma same zalet, rowniez grzanie cwu latem jest wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze kilka zdań o ekogroszku na nadchodzący sezon.

Stestowałem trzy worki promocyjnego eko z Leroya: 12,98 pln za 20 kg ( kalorycznoś może nie za wysoka:23 MJ), jest zupełnie przyzwoity. Z informacji uzyskanych od srzedawcy ( ponoć sam go lecie użytkował ), groszek jest czeski. Faktycznie jest raczej to węgiel kamienny i spala się przywoicie, w piecu nie ma żadnych spieków, zaniczyszczeń większych od granulacji, a co też ważne ma bardzo mało miału w wrokach. Może jedynym mankamentem jest nieco wyższa ilość popiołu - mam akurat drogi nie utwardzone w okolicy, więc bardzo się tym nie martwię. Za cenę w okolicach 649 pln/tona wypada przyzwoicie na tle konkurencji marketowj ( casto/patio).

Udało mi się jeszcze zamówić kilka ton w starej cenie (16,22) ten sam groszek pakowany po 25 kg. Podobno nowa, regularna cena sklepowa - stała oferta czeskiego groszku w leroyu - ma oscylować w okolicach 18,88 za 25 kg (752 PLN/tona ), jak na mazowiecke realia nie najgorsza opcja.Oczywiście jeśli utrzymają jakość przez cały sezon ziomowy:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Mam do Państwa prośbę jako kolejna zapewne osoba. Doszłam już do legendy i skrótów literowych oznaczeń dla parametrów pieca.

JEdnakże nie mogę przy aktualnie dodatnich temepraturach i wysoko kalorycznym groszku ustawic pieca tak by spieki nie zasypywały mi zbiornika. Węgiel mi przelatuje niespalony. Zmniejszyłam procent podawania węgla do 8% ale przy 240 sek czasu pracy to chyba nieprawidłowo. JAką zadać temperature grzewczą wody przy tych temperaturach na zewnątrz? Czy minimalna zawsze powinna wynosić 55 stopni?

 

Jeśli ktoś może polecić dobrego speca, który przyjedzie mi pomóc w wyregulowaniu pieca będę wdzięczna za pomoc, za którą z góry dziękuję.

 

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku odpalaliśmy kocioł 10 października czyli jutro nadejdzie ten dzień. Tym razem jeszcze w domku całkiem ciepło :) więc palimy co 2 dni drewnem CWU. Drewna mam jeszcze na jakieś 3 palenia więc może będzie akurat :)

 

Teraz odpaliłem 12.10. wczesnym popołudniem ale dziś w nocy tak ciepło że spać nie mogłem, chyba dziś wyłączam tym bardziej, że ocieplenie u nas zapowiadają na cały tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Mam do Państwa prośbę jako kolejna zapewne osoba. Doszłam już do legendy i skrótów literowych oznaczeń dla parametrów pieca.

JEdnakże nie mogę przy aktualnie dodatnich temepraturach i wysoko kalorycznym groszku ustawic pieca tak by spieki nie zasypywały mi zbiornika. Węgiel mi przelatuje niespalony. Zmniejszyłam procent podawania węgla do 8% ale przy 240 sek czasu pracy to chyba nieprawidłowo. JAką zadać temperature grzewczą wody przy tych temperaturach na zewnątrz? Czy minimalna zawsze powinna wynosić 55 stopni?

 

Jeśli ktoś może polecić dobrego speca, który przyjedzie mi pomóc w wyregulowaniu pieca będę wdzięczna za pomoc, za którą z góry dziękuję.

 

Agata

 

Serwis Elektrometu nie zaleca stosowania niższej temperatury na kotle niż 55 stopni - takiej informacji udzielił mi serwisant. Ma to podobno duży wpływ na żywotność samego kotła. Sporo osób mając dobrze ocieplone budynki/mało start cieplnych/ ma podobny problem, który dosyć niekorzystnie wpływa na kocioł...

 

Musisz próbować dobrać odpowiednią dawkę węgla, aby piec w dosyć szybkim czasie złapał zadaną temperaturę - powiedzmy 55 stopni. Przy 240 sek - 8% wegla to zblizona dawka do cyklu 120 s/16% węgla - więc możesz ją zmanijszać do 7/6/5 % obserwując jak piec to zużywa.

Jeśli groszek jest faktycznie wysokolaloryczny kocioł będzie miał sporą nadwyżkę temp. i nagrzewał się nawet do 65/75 stopni. Jeśli tak się dzieje, możesz swobodnie ustawić temp. wody cwu na 30/35 i dodatkowo ustwić nadwyżkę ciepła dla cwu - na 25 stopni. Jak kocioł bedzie mial za dużo ponad zadaną temp. nadwyżka pójdzie na boiler i temp. wody będzie w okolicach 50/60 stopni.

 

Teraz powinnaś ustawić odpowiednio długi czas podtrzymania - to bardzo ważne - zwłaszcza w okresach cieplejszych, nie bój się dać nawet godzinę ( czym większa temp. na zew, tym dluższy czas podtrzymania) - żar na pewno nie wygaśnie. Po tej godzinie warto sprawdzić, czy żar w retorcie( palenisku ) nie zapadł się za nisko - wtedy piec musi dłużej go wprowadzać na temp. zadaną.

 

Co do spieków.

Spieki mogą pojawiać się jesli jest nie dostateczna ilość powietrza podczas spalania - możesz deliktanie próbować zwiększyć dawkę dmuchawą ( można roszerzać samą przesłonę wentylatora lub zwiększać co 5% obroty), albo uhcylając czopuch - tylko ja bym nie przesadzał z wentylatorem powyżej 20/25 % - spora cześć spalin i ciepła idzie wtedy w komin, a nie do wymiennika ciepła.

Spieki mogą również pojawiać się w przypadku gorszej jakości groszku...i tutaj ciężko coś poradzić oprócz większej dawki pow, ale i wiekszymi stratami termicznymi....

 

Na pewno wymaga to spędzenie sporo czasu z nowym przyjacielm: piecem na ekogroszek, ale innej drogi raczej nie ma;)

Edytowane przez Greyland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent niezaleca, bo są jakieś powody tego. a z drugiej strony niajnizsza tem. jaka mozna ustawic to 35stc. czyli dopuszcza takową.

 

chodzi o to, ze przy tradycyjnej instalacji (piec + grzejniki) i słabo ocieplonym domu, woda powrotna ma dużo niższą temp (CO ją wychładza) jak woda zasilająca i zalewanie tą zimną wodą pieca powoduje skraplanie się wody wewnątrz na ścianach pieca i jego korozję.

 

Ta sytuacja nie występuje w:

1. w budynkach na stosunkowo niewielkie zap. cieplne. (dobrze ocieplonych), szczególnie gdy CO to podłogówka

2. w okresie przejściowym, gdy nawet w słabo ocieplonych budynkach zap. na ciepło nie jest duże.

3. w instalacji z buforem.

 

Jeśli temp powrotna wody nie różni się znacznie od temp zasilania, to spokojnie można ją obniżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Mam do Państwa prośbę jako kolejna zapewne osoba. Doszłam już do legendy i skrótów literowych oznaczeń dla parametrów pieca.

JEdnakże nie mogę przy aktualnie dodatnich temepraturach i wysoko kalorycznym groszku ustawic pieca tak by spieki nie zasypywały mi zbiornika. Węgiel mi przelatuje niespalony. Zmniejszyłam procent podawania węgla do 8% ale przy 240 sek czasu pracy to chyba nieprawidłowo. JAką zadać temperature grzewczą wody przy tych temperaturach na zewnątrz? Czy minimalna zawsze powinna wynosić 55 stopni?

 

Jeśli ktoś może polecić dobrego speca, który przyjedzie mi pomóc w wyregulowaniu pieca będę wdzięczna za pomoc, za którą z góry dziękuję.

 

Agata

 

Witam!

Według mnie nie powinnaś zmniejszać aż tak bardzo dawki węgla, a:

-dać więcej powietrza (otworzyć bardziej przesłonę w czopuchu i wentylatorze, zwiększyć obroty wentylatora) aby się węgiel wypalał,

- zwiększyć czas podtrzymania.

Temperatury wody nie zmieniaj w zależności od tego czy jest cieplej czy zimniej tylko reguluj zaworem czterodrożnym. Na spieki (żużel) nic nie poradzisz bo to zależy od groszku. Po dobraniu optymalnego ustawienia staraj się za bardzo go nie zmieniać, być może przy zmianie warunków na zewnątrz zużyjesz trochę więcej groszku, ale oszczędzisz swoich nerwów.

Pozdrawiam W.K.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych 35 / 45 / 55 st...

wg mnie po to stosuje się zawór 4d żeby pieca nie zalewało zimną wodą i żeby nie schładzać go poniżej pktu rosy czyli chyba 45st. Ryzyko takie występuje głównie gdy piec jest sterowany termostatem pokojowym i załącza się rzadko a więc może nagle zostać zalany zimną wodą powrotną z nierozgrzanej instalacji. żeby temu zapobiec stosuje się właśnie zawór 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...