Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

...problem jest w tym,że piec nie może dobić zadanej temp.Już sobie myślę,że może wyższa temp na piecu np.n-65st może coś zmienić,bo woda z powrotu będzie cieplejsza i piec "chętniej" będzie dobijał, ale znowu wszystkie ustawienia trzeba będzie pewnie sprawdzać od nowa...to jest jakieś "chore" w tym piecu,że od "trafionych" ustawień piec ma dobijać lub nie, powinien dobijać na nastawach np.fabrycznych bez problemu a indywidualne ustawienia ewentualnie powinny wpływać np.na mniejsze zużycie itp..

 

Ja generalnie palę tak:

n-55

d-23

U-23

b-90

o-36

L-1

osłona otwarta do około połowy

czopuch na 11-tej

Staram się za bardzo nie zmieniać. W sumie jedyne co ruszam to d,U i przesłona. to jest nieuniknione raczej przy rożnych co sezon węglach. Ogrzewam aktualnie 100 metrów + 3 metry do góry nieocieplonej kamienicy, a jeszcze w tamtym roku ogrzewałem 220m. No i mam termostat,rzecz niezbędna.

 

Tu jest tyle ustawień na tym forum, iż myślę,iż każdy powinien znaleźć coś, albo prawie dla siebie. Myślę również,iż w Twoim przypadku kluczowym jest "zgranie" d,U i b. No bo tak, jak gaśnie to albo węgla za mało, albo za dużo powietrza, albo za długi czas pomiędzy podaniami. Na logikę. I obserwować gdzieś po godzinie. Jak również u przedmówcy, któremu gaśnie w nocy, to w dzień przy obserwować, bo co w dzień nie gaśnie?

 

No chyba,że jest jeszcze jedna opcja,że mas wyrób węglopododny, bo opcję z zamałym piecem raczej odrzucam ,bo ktoś chyba liczył zapotrzebowanie na moc?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moje ustawienia:

Podawanie 16%

Czas cyklu 100s

Czas podtrzymania 25 min

Wentylator 15% przyslona otwarta na ok 2 cm.

zawór 4d na 4.

O spalaniu pisałem wcześniej ok 9 kg na dobę. Może to i nie mało ale komfort nie oglądania pieca przez 10 dni bezcenne. Pale teraz ekoretem i nie jest prawda ze nie spieka. Co prawda spieki są wielkosci popcornu i nie przeszkadzają mi w niczym ale ja mam malo wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) wielkie dzięki za stronkę-nareszcie jakieś konkrety co od czego zależy i jak to ze sobą "zgrywać"...bardzo dziękuję mauer111,może to coś wyjaśni i pozwoli zrozumieć tę "niebieską bryłę"....a tak wogóle to mamy wrażenie,że akurat ten model był zrobiony wówczas "na próbę"-bo była to nowość na targach -a później już widzieliśmy te piece, ale już inaczej rozwiązane w swojej budowie-czyżby doszli do wniosku,że gdzieś był popełniony błąd?zaznaczam,że my kupiliśmy ten model z funkcją na miał-ale o tym można tylko pomarzyć zrywanie zawleczek, gaszenie itp-wogóle nie da się tym opałem-przewidzianym dla tego pieca ogrzewać a m.in.za to zapłaciliśmy za ten piec sporo więcej...:bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję drodzy Panowie za odzew, zaczynam walkę od nowa-zakupiony nowy sznur oraz silikon, piec ponownie wyczyszczony (nie wspomnę,że jest generalnie czyszczony co tydzień :o ) i startujemy z tym co proponujecie od nowa, a tak na marginesie to jak kupowaliśmy ten piec to np.firmy defro miał być na ten metraż chyba coś ok.20kw odpowiedni, ten miał być większy z opcją na miał czyli full wypas, a jest... full nerwów...Napiszę o swoich osiągnięciach po zaproponowanych zmianach.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Według mnie nie powinnaś zmniejszać aż tak bardzo dawki węgla, a:

-dać więcej powietrza (otworzyć bardziej przesłonę w czopuchu i wentylatorze, zwiększyć obroty wentylatora) aby się węgiel wypalał,

- zwiększyć czas podtrzymania.

Temperatury wody nie zmieniaj w zależności od tego czy jest cieplej czy zimniej tylko reguluj zaworem czterodrożnym. Na spieki (żużel) nic nie poradzisz bo to zależy od groszku. Po dobraniu optymalnego ustawienia staraj się za bardzo go nie zmieniać, być może przy zmianie warunków na zewnątrz zużyjesz trochę więcej groszku, ale oszczędzisz swoich nerwów.

Pozdrawiam W.K.

Pozdrawiam W.K.

 

Ustawiłam zatem aktualnie na 120 s. cykl, przy dawce 11% węgla i czas podtrzymania na 35 sec. Jak miałam 240 s przy 8 %węgla i czasie podtrzymania 30 min to temperatura na piecu spadła z 55 do 40 i piec pracował godzine żeby nadrobić tą temperature. Wiec chyba niewłaściwie?

 

Dziekuję wszystkim powyżej za wskazówki. Będę pokolei analizowała, zima jest długa ;)

 

Pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co z tym fantem zrobic jak nie ma takiej opcji , nie mozna tego jakos przestawic zeby pompa podawała do CO i wrazie zapotrzebowania do CWU , to az tak skomplikowane , a servis co na to bo moim zdaniem to troche bez sensu, jak to ma tak działac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co z tym fantem zrobic jak nie ma takiej opcji , nie mozna tego jakos przestawic zeby pompa podawała do CO i wrazie zapotrzebowania do CWU , to az tak skomplikowane , a servis co na to bo moim zdaniem to troche bez sensu, jak to ma tak działac

 

Witam,

też się na d tym głowiłem i pisałem o tym stronę wcześniej. Planuję założyć elektrozawór. Co to da? A no powinno dać tyle,że w czasie grzania CO nie będzie się "posiłkował" wodą z CWU, przez co szybciej Ci zagrzeje w domu, a CWU powinien sobie grzać podczas postojów, kwestia ustawienia nadwyżki CWU.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko ok, tylko ja ma cwu podłączone osobno do innego wyjscia z pieca ,a wyjsc jest 3 u góry w pierwszym jest zawór bezpieczenstwa ,drógi to CO i trzeci to CWU sa dwie pompy grundfosa ALPHA 2 podobno najlepsze tak mi ci co podłanczali mówili i ze jak ustawie wieksza tem na piecu to nawet nie odczuje ze pompa co stanie ,bo bardzo szybko sie cwu nagrzeje ,do tej pory było ok jak było ustawione na lato czyli popmpa CO sie nie właczała , ale jak przestawiłem ze ma chodzic ,to pojawił sie problem ,w pierwszej kolejnosci grzeje cwu . A jak podłaczyc taki elektro zawór .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jorg1975 Piszesz ze jeszcze trzeba przymknąc czopuch u mnie jest całkowicie otwarty czy ma to jakies znaczenie , ja cały czas pale EKORETEM z Polskiej kopalni drogi ale dobry 960 zł tona . Troche tu poczytałem o tych nastawieniach i jestem w szoku , umnie jak nastawili to tam nikt jeszcze nic nie ruszał żona tylko dosypuje wegiel i wygarnia popiuł jak mnie nie ma w domu i co pięć tygodni jak ja jestem w domu na pięć tyg to go czyszcze 1 raz i wydaje mi sie ze jest ok Moze jakies inne macie na to sposoby to chętnie z nich skorzystam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi "doświadczeniami" z tym nieszczęsnym piecem-walczę z nim już kolejny dzień i nie wiem czy tylko u mnie może i u Was dzieje się coś podobnego,otóż mam ustawione: n60 d-18 b-90 wentylator-40% o-25 w pierwszym cyklu jest ok tzn. piec dochodzi do zadanej temp. w ciągu 17min (ma ok.12 podań w tym czasie) osiąga 60,3st i zaczyna powoli spadać- do 58,6 w ciągu 10minut (czyli jest to czas przestoju). Potem zaczyna podawanie znowu spada do 56,2 i zaczyna rosnąć, no i zaczyna się problem...podaje sobie do ok.58st i...stoi....miele....podaje np.4 podania i temperatura nie ruszy nawet 0,1st,wtedy np.podwyższam wentylator-u na 50% i zaczyna powoli temp.rosnąć, uda się dociągnąć znowu do 60,2 - ale czas podawania to już np.23min i ok.16 podań w tym czasie, potem znowu się wyłącza na 9min, spada o 4stopnie i znowu zaczyna się dźwigać i znowu przy ok.58st stoi i miele....węgla jest chyba akurat tzn.mały kopczyk, wypala się też dość dobrze wentylator niby podciąga temp, ale w każdym kolejnym cyklu jest trudniej dobić-i w każdym cyklu trzeba by podwyższać "u" żeby wogóle dobił, wydłuża cykl pracy zwiększa ilość podań, żeby dobić do zadanej temp.Zaznaczam, że narazie ogrzewam tylko dom czyli ok.230m.Każde zmiany ustawień powodują,że pierwszy cykl jest ok, a następne coraz gorzej. Tymbardziej nierozumiem tego,że czas podtrzymania jest ustawiony na 25min a piec wogóle tyle nie stoi w podtrzymaniu,wręcz przeciwnie b.długo pracuje a czas podtrzymania trwa czasami 11min, czasami 9 a czasami 6min.Czy ktoś mógłby mi w tym pomóc?Próbowałam niższym ustawień wentylatora ale jest ta sama sytuacja-zbyt niskie u wogóle piec nie może dobić zadanej temp.Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi "doświadczeniami" z tym nieszczęsnym piecem-walczę z nim już kolejny dzień i nie wiem czy tylko u mnie może i u Was dzieje się coś podobnego,otóż mam ustawione: n60 d-18 b-90 wentylator-40% o-25 w pierwszym cyklu jest ok tzn. piec dochodzi do zadanej temp. w ciągu 17min (ma ok.12 podań w tym czasie) osiąga 60,3st i zaczyna powoli spadać- do 58,6 w ciągu 10minut (czyli jest to czas przestoju). Potem zaczyna podawanie znowu spada do 56,2 i zaczyna rosnąć, no i zaczyna się problem...podaje sobie do ok.58st i...stoi....miele....podaje np.4 podania i temperatura nie ruszy nawet 0,1st,wtedy np.podwyższam wentylator-u na 50% i zaczyna powoli temp.rosnąć, uda się dociągnąć znowu do 60,2 - ale czas podawania to już np.23min i ok.16 podań w tym czasie, potem znowu się wyłącza na 9min, spada o 4stopnie i znowu zaczyna się dźwigać i znowu przy ok.58st stoi i miele....węgla jest chyba akurat tzn.mały kopczyk, wypala się też dość dobrze wentylator niby podciąga temp, ale w każdym kolejnym cyklu jest trudniej dobić-i w każdym cyklu trzeba by podwyższać "u" żeby wogóle dobił, wydłuża cykl pracy zwiększa ilość podań, żeby dobić do zadanej temp.Zaznaczam, że narazie ogrzewam tylko dom czyli ok.230m.Każde zmiany ustawień powodują,że pierwszy cykl jest ok, a następne coraz gorzej. Tymbardziej nierozumiem tego,że czas podtrzymania jest ustawiony na 25min a piec wogóle tyle nie stoi w podtrzymaniu,wręcz przeciwnie b.długo pracuje a czas podtrzymania trwa czasami 11min, czasami 9 a czasami 6min.Czy ktoś mógłby mi w tym pomóc?Próbowałam niższym ustawień wentylatora ale jest ta sama sytuacja-zbyt niskie u wogóle piec nie może dobić zadanej temp.Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna.

Witam!

Według mnie 230 m na ten piec to blisko maksimum jego możliwości dlatego musi to długo trwać. Proponuję zostawić ten wentylator na 50% i daj więcej węgla (ja mam 18% na 180 m).

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...