Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

witam,

od kilku dni mam problem z moim Elektrometem 15 kw. Otóż piec pracuje w trybie lato i pojawia się komunikat "stop brak paliwa" - najczęściej po tym jak zużyje dużo ciepłej wody - wtedy kiedy temperatura CO spada poniżej 35 stopni. Później rozpalanie (tryb ręczny), po przejściu w tryb auto piec nagrzewa się, włącza się pompka do CWU, po osiągnięciu temperatury CWU pompka wyłącza się i załącza się pompka do CO - temperatura CO spada i pompka wyłącza się.

Co jest przyczyną pojawiania się komunikatu: "stop brak paliwa"?

Dzięki za pomoc

Edytowane przez michal0712
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam,

od kilku dni mam problem z moim Elektrometem 15 kw.

Co jest przyczyną pojawiania się komunikatu: "stop brak paliwa"?

Dzięki za pomoc

Witam!

Przyczyną tego komunikatu jest najprawdopodobniej to, że piec gaśnie w podtrzymaniu. Zmniejsz czas podtrzymania ewentualnie spróbuj zwiększyć ilość powietrza przez większe otwarcie przesłony na wentylatorze albo w czopuchu. Nie wiem dlaczego włącza się pompa CO, być może piec osiąga za wysoką temperaturę ?

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

...

Pozdrawiam W.K.

Dzięki za zainteresowanie. Problem pompy CO rozwiązany - piec osiągał za wysoką temperaturę, podwyższyłem temp. włączania pompy CO i jest ok. Teraz czas uporać się z "brakiem paliwa".

PS Przez cały okres letni eko to same i wszystko ok, a tu nagle wystąpił problem...

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

sezon tuż tuż, a niektórzy, jak na przykład ja walczą już z piecem. I mam w związku z tym pytanie o pomoc - czy ktoś mógłby mi zrobić zdjęcie lub może posiada schemat połączeń elektrycznych w puszcze na silniku retorty dla sterownika R501. Są tam trzy kable, mam to rozebrane, ale za Chiny nie pamiętam który gdzie idzie.

Dzięki za pomoc.

A poza tym 6 ton węgla już w piwnicy, jak zwykle znów drożej, tym razem Juliusz po bodajże 780 zł luzem zakupione w lipcu, bo jak zwykle aktualnie jest o eko walka na całego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam elektromet 25 kw od kilku dni przepalam drzewem wieczorem bo mam ruszta. I wczoraj jeszcze jak przepalałem to podajnik i wentylator działał! a dziś wentylator i podajnik nie działa a kontrolki się świeca. Ale miałem wczoraj takie zdarzenie że dogrzałem piec do 95 stopni, ale nic nie pokazywało że wybiło jakiś bezpiecznik termiczny, dziś wszystko działa, bo też przepalałem oprócz wentylatora i podajnika.

pomóżcie bo sezon się zbliża. może miał ktoś taki przypadek

 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piotrulex ale wcześniej pogrzebałem i udało się trzeba tylko guziczek wcisnąć wkrętakiem i po bólu , w instrukcji to nie za wiele pisze.

 

Pogrzeb sobie po forum może pisałeś komuś dla porównania jakie masz ustawienia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak odpoczywa to co? To rdzewieje!;)

Nauczony nie moim doswiadczeniem i wieloma postami z forum, nie daje latem wytchnienia mojemu elektrometowi 15kw dual. U mnie 125kg wystarcza na 45-50 dni. Wegiel za 600zl co daje ok 50zl miesiecznie... to lato jeszcze z gazem w omu, planowany zakup indukcji jak tylko elektryke zrobie i zdecydowanie rezygnuje z gazu... a co o sprzatania Pieca, dwa razy w miesiacu piwnica zeby z formy przed zima nie wyjsc... ja ogolnie zadowolony, no poza pylem bo to jest za przeproszeniem mega upierdliwe...

 

Jakie masz parametry ustawione na lato?

 

Piotrulex mam pytanie nie rdzewieje Ci kocioł jak nie używasz ja dopierow tamtym roku kupiłem piecyk. Teraz jeszcze nie mieszkam dopiero za miesiąc. Po zimie kocioł smarem grafitowym wypryskałem a i tak w niektórych miejscach były takie dziwne plamy jakby rdza brała do tego woda w cieplejsze dni sie skraplała w pieca, Ty nie masz takich problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz parametry ustawione na lato?

 

Piotrulex mam pytanie nie rdzewieje Ci kocioł jak nie używasz ja dopierow tamtym roku kupiłem piecyk. Teraz jeszcze nie mieszkam dopiero za miesiąc. Po zimie kocioł smarem grafitowym wypryskałem a i tak w niektórych miejscach były takie dziwne plamy jakby rdza brała do tego woda w cieplejsze dni sie skraplała w pieca, Ty nie masz takich problemów?

 

A co, On mieszka na Marsie, rzeczą normalną jest,że podczas nieużywania pieca w sezonie letnim blacha koroduje, do tego siarka robi swoje, zwłaszcza pod czopuchem. Dlatego też u mnie piecyk chodzi cały rok, a próbowałem parę lat temu nie palić. I się przestraszyłem, więc zostałem nałogowcem:-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz parametry ustawione na lato?

 

Hej.

 

Z tymi parametrami to nie do końca tak, że podam i będziesz miał OK ;). próbowałem wielu ustawień osób które twierdzą że mają niskie spalanie, a u mnie one poprostu nie pasowały... Tak czy inaczej podaje:

sterownik REG-07

wentylator 40% (przesłona ok 2cm otwarta)

podawanie 19%

cykl pracy 100s

podtrzymanie 120minut

wybieg went. 45s

przedmuch went 35s

 

węgiel z Leroy Merlin - jakiś tani EkoGrosz - 23MJ o ile dobrze pamiętam. Oczywiście kamienny nigdy nie brunatny...

Nie wiem czy komentować moje spostrzeżenia co do ustawień, jak dojść do czegoś ciekawego - jakby coś to napisze...

 

A dodam jeszcze, latem najważniejsze jest wydłużenie maksymalne podtrzymania... u mnie 2h jest na granicy wygaśnięcia pieca... przez jakiś czas miałem 140min ale tu już było duże ryzyko że piec zgaśnie...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wakacje to chyba nawet nie trzeba sprzątać, spokojnie powinien zmieścić się popiół z co najmniej trzech zasypań, wystarczy dobrze ubijać spieki płaskim skrobakiem i spychać popiół pod retortę - tam jest sporo miejsca (tak jest w moim 25KW) a jak sprzątać to już więcej na raz. Dzięki ubijaniu popiołu zimą sprzątałem raz na 1,5 do 2 tyg:)

 

gslaw ten 25KW chyba ma dużo więcej miejsca... u mnie totalnie nierealne... fakt że mam sporo spieków, ale max co mógłbym osiągnąć to 1x popiół na 1x zasyp... Ale wizyt pewnie miałbym 3 (pierwsza w połowie, druga w połowie drugiej połowy ;) i trzecia do wydzierania - jednak wolę co 3 tygodnie :p. chyba że zrobię wylewkę w piwnicy i w ogóle ją wykończe).

 

A powiedz jeszcze - czym palisz?

 

 

I jeszcze jedno... wczoraj przewaliłem chyba z 30 stron tego wątku - szukałem informacji n/t uszczelniania palnika... U mnie coś odkleił się ten górny talerz paleniska... W sumie nie przeszkadza to bardzo, ale jakoś sama świadomość mnie drażni :). Z tego co pamiętam, chyba była mowa o silikonie na wysokie temperatury - dobrze kojarze?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno... wczoraj przewaliłem chyba z 30 stron tego wątku - szukałem informacji n/t uszczelniania palnika... U mnie coś odkleił się ten górny talerz paleniska... W sumie nie przeszkadza to bardzo, ale jakoś sama świadomość mnie drażni :). Z tego co pamiętam, chyba była mowa o silikonie na wysokie temperatury - dobrze kojarze?

 

pozdrawiam

 

Dokładnie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Miałem identyczny objaw. Jak wkładałem srubokręt w otwór zawleczki i "pomagałem" ślimakowi się zakręcić to ruszał. Wymiana kondensatora za kilka zeta załątwiła sprawę. Ten zewnętrzny z bardzo łatwą wymianą :)

 

Witam, mógłbym mieć pytanko, bo mi właśnie kondensator padł - czy to jakiś specjalny zamawiany w serwisie, czy najzwyklejszy kupiony w sklepie? Jak tak, to jakiej pojemności, może jakieś inne parametry?

 

Z góry dzięki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piotrulex ale wcześniej pogrzebałem i udało się trzeba tylko guziczek wcisnąć wkrętakiem i po bólu , w instrukcji to nie za wiele pisze.

 

Pogrzeb sobie po forum może pisałeś komuś dla porównania jakie masz ustawienia.

 

Pozdrawiam

 

Podawałem ale właśnie szukać mi się nie chce. Spalanie mam niezłe, przez zimkę od października do końcówki kwietnia jakieś 2,5t średnio starcza więc sensownie. Latem prądem bo taniej, czyściej, ciszej. Mam wtedy otwarte drzwiczki i czopuch, jak przewiewa to skraplać się raczej nic nie powinno ale nie znam się wiec dyskutować nie będę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanie jaką macie temperaturę na piecu jeśli jest na podtrzymaniu tzn jak jest wyłączoną pompka na grzejniki ? Zamontowałem dzisiaj zadałem na kotle 55 stopni i rozpędza się do 60 nawet ;/ czy tak jak jest napisane w instrukcji

 

 

Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy wartość ustawioną na nim, termostat rozwiera styk,Gaśnie wtedy kontrolka termostatu na regulatorze a kocioł przestawia się na pracę z temperaturą zadanąrówną temperaturze minimalnej. Pompa C.O. może zostać wyłączona jeśli temperatura kotła spadnieponiżej wartości wynikającej z sumy nastaw “E” (mnimalnej temperatury kotłaI) i “n” (parametr ochronykotła przed przegrzaniem). Jeśli temperatura kotła wzrośnie po wyżej 85°C regulator awaryjnie załączypompy C.O. i C.W.U

 

 

Jak sprawdzić jakie mam E ?

 

I czy dobrze rozumiem jak n mam ustawione na 55 to jak pompka na grzejniki działa to grzeje mi do 55 a jak jest wyłączona to grzeje mi do E ?

 

PS

NIe mam grzania ciepłej wody na bojler.

Edytowane przez giker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Jestem posiadaczem Elektromet EKO- KWP Keller 25 ze sterownikiem R-501. Mam problem z procesem spalania ekogroszku. Mianowicie węgiel strasznie się spieka. Paliłem nim już 3 sezony i było ok. Nie wiem co mogę teraz zrobić. Czy jest to wina nieodpowiednich ustawień czy opału. Bardzo proszę o radę co mogę zrobić żeby zapobiegać spiekaniu.

 

Moje ustawienia:

Temp. zadana "n" 60 stopni

Czas podawania "d" 30

Szybkość pracy wentylatora "U" (50)

Długość cyklu podtrzymania " "o" 30

Liczba cykli w pracy podtrzymania 1

 

Z gory dziękuje za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Jestem posiadaczem Elektromet EKO- KWP Keller 25 ze sterownikiem R-501. Mam problem z procesem spalania ekogroszku. Mianowicie węgiel strasznie się spieka. Paliłem nim już 3 sezony i było ok. Nie wiem co mogę teraz zrobić. Czy jest to wina nieodpowiednich ustawień czy opału. Bardzo proszę o radę co mogę zrobić żeby zapobiegać spiekaniu.

 

Moje ustawienia:

Temp. zadana "n" 60 stopni

Czas podawania "d" 30

Szybkość pracy wentylatora "U" (50)

Długość cyklu podtrzymania " "o" 30

Liczba cykli w pracy podtrzymania 1

 

Z gory dziękuje za podpowiedzi.

Pozdrawiam

 

Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Skoro przez 3 sezony spalał Ci dobrze, a w tym robią się spieki, to raczej na pewno uderzył bym w jakość węgla. Tym bardziej przy aktualnych temperaturach, gdzie piecyk powinien sporadycznie się załączać . Też któregoś roku miałem eko made in Chwałowice i i efekt był taki sam jak u Ciebie. Jak pamiętam próbowałem (z sukcesami) kombinację krótkiego i częstego podawania z silnym U.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam

Czy ktoś próbował palić peletem drzewnym w EKO-KWP 15 lub 25 ?

Czy jest to w ogóle możliwe i jakie są koszty?

Pozdrawiam

 

sma - wydaje mi się że tutaj wrzucałem podobny temat - również bez odpowiedzi...

 

po krótce - na innych forach wyczytałem, że palenie w piecach z podajnikiem ślimakowym pelletem jest możliwe... Trzeba jednak mieć na uwadzę podwyższone ryzyko - ogień dużo łatwiej może cofnąć się do podajnika, zaleca się zatem stosowanie dodatkowego zabezpieceznia np. w postaci zaworu "strażaka" w podajniku (do zrobienia).

 

Z minusów:

- cena - napewno wyższa od węgla, podobno nawet dwukrotnie

- krótki czas podtrzymania - w lecie do CWU się nie opłaca, zimą bardziej

- dużo częściej załącza się silnik, co poniekąd ma odbicie w cenie eksploatacji, ale z drugiej strony są mniejsze opory

- składowany pellet zajmie ok 2x więcej miejsca niż ekogroszek

- bardzo wrażliwy na wilgoć - nie ma mowy o przechowywaniu w wilgotnej piwnicy, świetnie chłonie wodę

- więcej kurzu np. przy uzupełnianiu zasobnika

 

Z plusów:

- naprawdę mało popiołu!

- dużo mniej siarki (piec dużo mniej koroduje, podobnie ślimak podajnika)

- dużo szybciej się rozpala (podtrzymanie --> praca)

- ekologia

 

 

Tyle pamiętam.

Gdyby nie brak czasu, na ten sezon miałem brać 0,5 T pelletu... w przyszłym roku mam nadzieję że uda mi się kupić na próbę...

 

Przerzucenie się na pellet nie jest łatwe. Podajnik musi być suchy, parametry pracy kotła całkowicie inne. Dlatego testy na np. 5 workach są całkowicie bez sensu... 0,5 T uważam za totalne minimum, sensowna wydaje mi się 1 T. U mnie pellet dość dobrze schodzi - gdy na zewnątrz jest troszkę chłodniej, lubię palić nim w kominku (po zastosowaniu żeliwnego kosza do pelletu).

 

Jakbyś znalazł jakieś info lub próbował - napisz proszę... Przypuszczam że wiele osób było by naprawdę wdzięcznych za jakieś info.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

dodam jeszcze że moim marzeniem był piec na pellet. Nie kupiłem z powodów:

- cena pieca

- miejsce na opał

- dość mało informacji w temacie tych pieców (jednak węgiel rządzi z paliw stałych)

 

Pierwszy minus po zakupie elektromet kwpr odpadł - zaczynałem od pieca za 1000zł, potem stwierdziłem że lepiej dołożyć i kupić coś za 1500, potem za 2500, potem z podajnikiem za 3500, a to już fajnie dołożyć do dodatkowego rusztu itd itp i wyszło 7000, a z rurami, pompami itp prawie 13.000zł...

Edytowane przez archivi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jestem tu nowy na wstępie witam wszystkich forumowiczów.

Śledzę ten temat już od dawna i muszę przyznać, że dużo mi pomógł. Nie wiem jednak wszystkiego i dlatego zdecydowałem się napisać.

Od jakiegoś czasu walczę z instalacją CO. Powoli to wszystko ogarniam i jest coraz lepiej, jednak nie tak jak bym chciał.

Najpierw opiszę co mam, potem przedstawię problem. Dom parterowy ocieplony ok. 90m2 do ogrzania. Piec to Elektromet EKO KWP 15 ze sterownikiem R501. W tym roku założyłem termostat pokojowy. Piec działa od sezonu 2009/10. Od początku instalatorzy nie założyli czujnika CWU. Nie mam pojęcia dlaczego, ja na to wpływu nie miałem, bo wprowadziłem się dopiero w 2011 roku, a opiekę nad ogrzewaniem na dobre przejąłem w zeszłym sezonie. Wcześniej robiły to różne osoby dorywczo, ale nikt nie był w stanie przekazać mi dostatecznej wiedzy w temacie.

Dzięki Wam opanowałem zawór 4d, ale mam jeszcze jeden zawór (na zdjęciu poniżej) i nikt nie potrafi mi wyjaśnić co on robi. Wiem tylko tyle, że ma on coś wspólnego z CWU.

IMG_20131020_131002.jpg

Kolejny problem to termostat pokojowy. W zasadzie działa on ok, mam tylko taką wątpliwość: mianowicie teraz jak jest ciepło to piec rzadko się załącza. W domu w ciągu dnia jest 22 stopnie, w nocy 18 i taka temperatura bez problemu się utrzymuje. Piec podgrzewa dom jakiś raz dziennie, może 2. Jak temperatura na dworze spada to częściej. Tylko, że takim sposobem temperatura na piecu spada do 35 stopni. Oczywiście zgodnie z instrukcją wszystko jest ok, ale czy to bezpieczne dla pieca? Pomijając, że później musi się on rozgrzać. Wczoraj po poczytaniu sobie tego forum przykręciłem trochę zawór 4d tak, żeby część gorącej wody wracała do kotła. Wcześniej był całkiem otwarty. Po tej operacji mam efekt taki, że piec wychładza się jeszcze bardziej (do jakichś 31-33 stopni), a spodziewałem się efektu odwrotnego.

Moje obecne ustawienia:

n 55

c 45

d 15

U 21

L 1

b 100

o 20

u 10

J 10

F 10

wskazania C nie mam. Wczoraj sąsiad podpiął czujnik CWU, który udało mi się wreszcie zdobyć, ale nie wskazuje on żadnej temperatury Przy C są kreseczki. Pytanie, co może być nie tak?

Czujnik CWU jest zapięty w sterowniku do styków 17 i 18, a termostat pokojowy do 16 i 17, więc 17 jest wspólna. Co może być nie tak? Walnięty czujnik? Był nowy, tyle że przeleżał ze 2 lata albo i dłużej. Niestety nie mam miernika, żeby sprawdzić kable.

Bez tego czujnika mam teraz zimną wodę w kranach, co akurat też jest zjawiskiem normalnym.

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Pozdrawiam

drzewko_r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...