Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Makusia, zawor sprawdz skrecajac go w skrajne polozenie i obserwuj gerzejniki albo rury. w ktorejs pozycji skrajnej nie pusci nic na grzejniki, a calosc na piec ktory powinien sie szybko zagrzac, a w drugiej wszystko pusci na grzejniki i nic na piec, w rezultacie woda wychlodzona w grzejnikach bedzie wpadac do pieca i mocno go chlodzic i ciezko mu bedzie wejsc na temperature zadana. To drugie jest niezdrowe dla pieca, wykrapla sie woda i duzo szybciej koroduje piec. Skala jest malo wazna, u jednych pozycja 0 oznacza wszystko na grzejniki, u innych wszystko na piec.

 

soften, jakis sezon na kalafiory... U mnie dokladnie to samo. wydaje mi sie ze.bardziej mokry i bardziej rozdrobniony hroszek robi takie problemy bardziej. Probuje zmieniac ustawienia i bezbefektu. Co 24h obowiazkowo rozwalam spieki. Dodatkowo wydaje mi sie ze.idzie mi zdecydo2anie wiecej opalu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Makusia, zawor sprawdz skrecajac go w skrajne polozenie i obserwuj gerzejniki albo rury. w ktorejs pozycji skrajnej nie pusci nic na grzejniki, a calosc na piec ktory powinien sie szybko zagrzac, a w drugiej wszystko pusci na grzejniki i nic na piec, w rezultacie woda wychlodzona w grzejnikach bedzie wpadac do pieca i mocno go chlodzic i ciezko mu bedzie wejsc na temperature zadana. To drugie jest niezdrowe dla pieca, wykrapla sie woda i duzo szybciej koroduje piec. Skala jest malo wazna, u jednych pozycja 0 oznacza wszystko na grzejniki, u innych wszystko na piec.

 

No tak...wczoraj to wypróbowałam. Im mniejsza wartość na mieszaczu (1-2), tym rurki chłodniejsze, wręcz letnie. Im większa tym rury bardziej gorące. Nie widzę dużej różnicy temperatur na wyjściu i powrocie. Rurka przed mieszaczem jest bardzo ciepła, po "rozgałęzieniu" (za mieszaczem) rurka od wyjścia- tak "na czuja" jest cieplejsza od powrotu, ale nie są to różnice w stylu ciepła-zimna, czy gorąca-letnia.

 

Słuchajcie ja już zwyczajnie nie wiem o co chodzi....na mieszaczu mam 2-3, pompki na 1, ustawienia na piecu przerobiłam już wszystkie.....a panowie z Elektrometu twierdzą uparcie, że piec działa prawidłowo. Zamówiłam Serwisanta- panowie od razu podzieli się ze mną informacją, że jeżeli nic nie stwierdzą, to zapłacę za wizytę. Trudno.

 

Tak z Waszego doświadczenia- czy to jest normalne, że piec po osiągnięciu temperatury zadanej 55 C jest w stanie podtrzymania 10-15 min, po czym w konsekwencji temperatura obniża się nawet do 40 C, kilka razy w trakcie jej wzrastania znowu spada (np. na poziomie 47 C chwilę tak trwa i spada o 2-3 C, po czym znowu nadrabia), a cały cykl pracy trwa niemal non stop? Już się zastanawiam nad rachunkiem za prąd. Zużycie eko- 125 kg na niecałe 3 dni (trzeciego trzeba było dosypać, bo by zabrakło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeprowadziłem taką operację w tym roku w lecie, ale nie było to zaplanowane. Po prostu awaria spowodowana zablokowaniem ślimaka przez kamień i zerwaniem zawleczki śrubowej. Nie potrafiłem wybić ślimaka z przekładni i coś w niej trzasło. Okazało się, że trzeba było jakiś element spawać. W sprawie oleju dzwoniłem do Elektrometu i ja ich radą uzupełniłem przekładnie zwykłym olejem przekładniowym (syntetyk) plus przy okazji wymiana simeringów . W normalnych warunkach jest to element bezobsługowy.

Pzdr

 

Stoję przed podobnym wyzwaniem tzn. muszę wymienić simering. Szczerze to nie wiem jak się do tego zabrać. Problem w tym, że serwis elektrometu właściwie nie istnieje jeśli chodzi o naprawy pogwarancyjne. Pan z telefonicznego serwisu firmy elektromet poradził mi żebym sam to zrobił bo to proste rzeczy są. Uwierzyłem na słowo. zakupiłem simering wg oznaczeń na zamontowanym oryginalnie, ale podchodząc do urządzenia drapię się w głowę, ponieważ na pierwszy i drugi rzut cały motoreduktor jest monolitem... w pobliżu żadnych mechaników nie ma. Ewentualny mechaniki, samochodowy, który zgodził się podjechać za przyjazd woła taką kwotę, że na razie postanowiłem się wstrzymać. Krótko mówiąc, czy jest mi ktoś w stanie opisać krok po kroku co mam zrobić by taką operację przeprowadzić ?? Pan z serwisu nie był zbyt chętny, tłumacząc, że to wszystko zależy i tu wymienił całą listę zależności. Może jednak nie brać się za to samemu i wybebeszyć się na tego mechanika... Piec elektromet 25kw kupiony ca lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyzwaniem tzn. muszę wymienić simering. Szczerze to nie wiem jak się do tego zabrać. Problem w tym, że serwis elektrometu właściwie nie istnieje jeśli chodzi o naprawy pogwarancyjne. Pan z telefonicznego serwisu firmy elektromet poradził mi żebym sam to zrobił bo to proste rzeczy są. Uwierzyłem na słowo. zakupiłem simering wg oznaczeń na zamontowanym oryginalnie, ale podchodząc do urządzenia drapię się w głowę, ponieważ na pierwszy i drugi rzut cały motoreduktor jest monolitem... w pobliżu żadnych mechaników nie ma. Ewentualny mechaniki, samochodowy, który zgodził się podjechać za przyjazd woła taką kwotę, że na razie postanowiłem się wstrzymać. Krótko mówiąc, czy jest mi ktoś w stanie opisać krok po kroku co mam zrobić by taką operację przeprowadzić ?? Pan z serwisu nie był zbyt chętny, tłumacząc, że to wszystko zależy i tu wymienił całą listę zależności. Może jednak nie brać się za to samemu i wybebeszyć się na tego mechanika... Piec elektromet 25kw kupiony ca lat temu.

 

Witam,

ja stałem przed takim samym dylematem co Ty i .... się za to sam nie zabrałem. Przewagę jednak mam taką, że w pracy mam dział utrzymania ruchu, a tam mechaników i narzędziowców i mi to zrobili łącznie ze spawaniem korpusu za free. Więc zdjąłem całą przekładnie i po dwóch dniach do odbioru. Teraz śmiga,że hej. Dodatkowo, jako że uszkodziłem ją podczas ściągania ze ślimaka, a musiałem walić młotem,żeby zeszła, podczas zakładania naprawionej nałożyłem na wał ślimaka mnóstwo smaru.Dodatkowo dwa razy w miesiącu wyciągam zawleczkę i parę obrotów go puszczam, żeby się znów nie zapiekł. Mechanik dodatkowo jeszcze polecił mi,abym ślimaka w miejscu gdzie jest w przekładni przetoczyć, aby minimalnie zmniejszyć średnicę ślimaka. Na razie jednak to zostawiłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie pomogło zmniejszenie czasu cyklu pracy do 60 sekund

Miałem węgiel 18% wentylator 20 przysłona około 2 cm czas pracy 120 SPIEKI

Mam węgiel 20% wentylator 30 przysłona bez zmian czas cyklu pracy 60 sek popiołek jak z drewna.

Trochę więcej ruch na retorcie i jest dobrze .

Może i u Ciebie pomoże - powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja eksperymentalnie zmniejszyłem wentylator do 10-15% i przesłona do połowy otwarta - jestem w szoku :) Minimalne bardzo delikatne spieki (jak spadają do popielnika to się rozpadają), ogień taki że płomienie są powyżej rusztu, piec grzeje się w b. szybkim tempie... Myślałem że coś z moim opałem jest nie tak, ale wszystko jest do wyregulowania :D. I spalanie pieca mi znacznie spadło :))).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Tak z ciekawości : co zmieniacie w ustawieniach przy dużych zmianach temp panujących na dworze ?

Moje zmiany ustawień zawsze polegało na zmianie parametru d - przy temp w granicy ok 5 Celcjusza moje d oscylowało w granicach 15 a przy temp jakie panują teraz - minus 5 dokładałem do parametru d i było tak ok 20.

Ale zauważyłem że przy tej cieplejszej pogodzie węgiel spala się na popiołek i jest go bardzo mało a przy tych niskich temp na dworze robią się spieki i jest ich bardzo dużo już po pierwszym dniu.Jakie parametry powinienem jeszcze zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny problem jak kilka osób, a mianowicie gdy było ciepło popiół ok.Obecnie przy ujemnych temperaturach spieki. Palę wesołą i do mrozów było wszystko dobrze. Teraz próbuję z ustawieniami i nic nie pomaga. Jakieś sugestie co zrobić aby chociaż trochę wyeliminować spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny problem jak kilka osób, a mianowicie gdy było ciepło popiół ok.Obecnie przy ujemnych temperaturach spieki. Palę wesołą i do mrozów było wszystko dobrze. Teraz próbuję z ustawieniami i nic nie pomaga. Jakieś sugestie co zrobić aby chociaż trochę wyeliminować spieki.

 

Witam!

Zrób to co ja tzn. zaglądam do kotłowni raz w tygodniu, spiekami i popiołem wcale się nie przejmuję.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek, pomysl genialny, ale po tygodniu niezagladania, wegla 0 a spiekow az do komina... ludzie maja problem ze po 1 dniu spieki blokuja palenisko, a Ty rzucasz haslo zeby sie nie przejmowac...

 

Witam!

Jak są spieki tzn. żuzel (ale nie niedopalony węgiel) to zmniejsz obroty wentylatora.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek ja zaraz calkiem wentylator wylacze:). Mam 10%.

 

Trzy worki bez spiekow, worek kalafiory ze caly popielnik zaladowany, potem znow bez spiekow. Rok temu ten groszek palilem i bylo swietnie. w tym co ktorys worek jest koszmar...

 

Witam!

Spieki (tzn. żużel) robią się zwykle gdy jest za duży nadmuch (może przymknij przysłonę na wentylatorze) natomiast niedopalony węgiel (taki koks, czasami posklejany) pojawi się gdy powietrza jest za mało. To, że groszek jest z tego samego miejsca nie gwarantuje że będzie się palił tak samo. Ja kupiłem w tym samym miejscu niby ten sam, a piec musiałem zupełnie przestawić.

Pozdrawiam W.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Spieki (tzn. żużel) robią się zwykle gdy jest za duży nadmuch (może przymknij przysłonę na wentylatorze) natomiast niedopalony węgiel (taki koks, czasami posklejany) pojawi się gdy powietrza jest za mało. To, że groszek jest z tego samego miejsca nie gwarantuje że będzie się palił tak samo. Ja kupiłem w tym samym miejscu niby ten sam, a piec musiałem zupełnie przestawić.

Pozdrawiam W.K.

Witam,

pewnie, wszystko racja, jednakże zwróćcie uwagę, iż spieki robią się również z powodu takiego, iż piec często pracuje a w cieplejszych okresach częściej jest w podtrzymaniu, przez co węgiel się spala "na wiór", a nie przesypuje przez retortę niedopalonym. Wyjściem by było paradoksalnie zmniejszenie "d", ale znów nie nagrzejemy. Ja osobiście kiedyś próbowałem z sukcesami wersji z bardzo dużym "b", wtedy piec podaje dużo, ale rzadko. Ale to czasami zależy od węgla, różnią się przecież nawet partie węgla z tej samej kopalni ( inne pokłady),a co dopiero z różnych kopalni. Ja teraz nie mam z tym problemu aż takiego dużego. Więc nic tylko eksperymentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie jakie macie zużycie groszku przy tych temperaturach około -10%C

U mnie na dom 170m ocieplony bardzo dobrze idzie jakies 33kg na dobe w domu 21st.

piec 25kw, trochę podłogówki, dół przedpokój i łazienki

aha wegiel polski 25kj czyli teoretycznie ten lepszy.

 

pozdrawiam wszystkich i nie martwcie się tak spiekami:)

spalanie się liczy a nie spieki:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuku8

 

zużycie mam dokładnie takie same i 21st.

Jade prawie maxem d29 n68

na kaloryfery idzie 65st a na podłogę 34st

żeby było mniej spieków polecam wydłużyć J - ja mam j240 a piec dodmuchuje z 68 do 73st

 

żeby długo nie czyścić pieca ugniatam pogrzebaczem popiół i przesuwam go pod retortę;)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam piec elektromet ze sterownikiem EL480 zPID od miesiąca. Mam problem z ogrzewanie. Temperaturę zadaną ustawiłam na 60C. Paliło się, centralne też podniosło się do 60. Gdy tempratura CO wzrosła do 63 włączył się nadzór. Po 4 godz temperatura zaczęła spadać, zasypywało palenisko, a po 12 godz automatycznie piec zgasł. Groszek mam suchy, a piec nabiera temeratury i po dniu sam gaśnie. Czy ktoś ma podobny problem.? Czy to wina sterownika.? Jakie macie ustawienia na piecu.? Co myślicie o tym sterowniku.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...