Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

1. Czy piecyk Elektromet 25kw (np taki http://www.allegro.pl/item514526107_elektromet_kociol_na_ekogroszek_eko_kwp_25.html) spala tylko ekogroszek czy ma też dodoatkowy ruszt do palenia np drewna

Można dokupić dodatkowy ruszt i spalać na nim np. drewno. Próbowałem i nie jest to zbyt wygodny sposób palenia, poza tym kocioł się strasznie brudzi w środku przy spalaniu drewna. U mnie teraz rusz jest wyciagnięty z kotła.

 

2. na domek ok 200m2 wystarczy piecyk 15kw? (w tym jest garaz 40m2, nadmieniam, że będzie też kominek z płaszczem wodnym mocy ???)

Zależy od ocieplenia bydynku, teoretycznie powinno wystarczyć.

 

3. pyt laika : czy do podajnika na ekogroszek można wrzucić miał?

Jak na moje oko miał powinien palić się elegancko, nie sprawdzałem ale chętnie bym to zrobił. Tylko nie chce kupować 2 ton, jak sie potem okaże że nie da się palić :(

Jak ktoś udzieli miału to ja udostępnię kocioł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Na podanym forum zaciekawiła mnie taka wypowiedź autora heso, cytuję:

"""Ja w kwestii formalnej : siedzę od dość dawna na róznych forach i jeszcze nie spotkałem prawidlowego nazwania tego "żużla". Panowie ( i panie) : chodzi o zwyczajny koks, jako pozostałośc p odgazowaniu węgla. Inne nazwy tego nieszczesnego koksu to: czarny pumeks, spieki, czarne grudki itd. KOKS, zapamiętacie ? Jak najbardziej palny, nie wyrzucajcie pieniędzy. Przy odrobinie fatygi po przesianu z powrotem jak najbardziej do zasobnika. Dlaczego nie dopala się do końca ? Bo taka uroda retorty, trochę niedopracowanej metody spalania, nie wińcie opału, to co wyrzucicie, sprytny sąsiad pozbiera i spali w swoim piecu bez podajnika i sterownika. Pozdrawiam. """

koniec cytatu - Jeśli to prawda to idę po sito :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że próba odbyła się przy spalaniu mułu, a nie miału węglowego.

Dla przykładu węgle sprzedawane przez okoliczną kopalnię:

Groszek Eco - wymiar ziarna - mm 24-8

Miał; II A - wymiar ziarna - mm 20-0

 

Jak widać rozmiarowo miał IIA nie odbiega specjalnie od eko groszku. Mam na co dzień do czyniena z takim miałem IIA i jak pierwszy raz przywieziono mi do domu ekogroszek to pierwsze skojarzenie miałem że przywieziono mi właśnie miał IIA. Mój ekogroszek przy ostatniej dostawie miał sporo takiego mułu (bardzo drobnych frakcji) w sobie. Ale pali się elegancko.

 

Co do tego koksu, który opisany jest w artykule, to na pewno nie chodzi o żużel który powstaje po spalaniu ekogroszku w piecach retorowych. Cytat : "Koks – paliwo uzyskiwane poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 600-1200 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych (bez dostępu tlenu). "

No przepraszam, ale ja dostarczam do pieca powietrze, więc dla mnie to prowadzę proces palania węgla, a nie jego wygrzewanie!!! :)

 

Jak ktoś się upiera przy tej teorii (koksu) to chętnie odstąpię mu cały zimowy zapas mojego "koksu" i jeszcze browara postawię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem sie , raz jeszcze, zapytac na temat ustawien E2 a dokladniej o wybor priorytetow grzania. Ccialbym ustawic najpierw Co a pozniej CWU ale nie mam tej opcji widoczniej w menu E2 mozecie mi podoowiedziec jak to zmienic?

sprawdzałem na 2 kotłach elektrometu (15 kW) i na żadnym nie było w menu E2 wyboru funkcji priorytetu - niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu skoro w instrukcji sterowika ( link powyzej w tym temacie ) jest taka opcja? Wydaje mi sie ze w zime priorytetem powinno byc ogrzanie domu, a pozniej ewentualnie CWU. Jesli nawet temp wody w kranach spadnie o 3-5 stopni to nadal bedzie ciepla ( u mnie nastawa 43 stopnie) a w domu powinno byc zawsze cieplo i przytulnie. A tak to pompy CO i CWU musza chodzic na 3 biegu zeby nadrabiac. Ciekawe o co z tym chodzi??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu skoro w instrukcji sterowika ( link powyzej w tym temacie ) jest taka opcja? Wydaje mi sie ze w zime priorytetem powinno byc ogrzanie domu, a pozniej ewentualnie CWU. Jesli nawet temp wody w kranach spadnie o 3-5 stopni to nadal bedzie ciepla ( u mnie nastawa 43 stopnie) a w domu powinno byc zawsze cieplo i przytulnie. A tak to pompy CO i CWU musza chodzic na 3 biegu zeby nadrabiac. Ciekawe o co z tym chodzi??

Normalnie - z reguły kilka(naście )minut wyłączenia CO nie zostanie nawet zauważone, ale dla odmiany brak CWU zauważysz natychmiast.

Każdy szanujący się producent kotła stosuje sterowniki z "priorytetem CWU".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie kilkanaście minut. W moim przypadku popołudniu i wieczorem praktycznie grzejniki nie grzały bo ciągle działała cyrkulacja i ktoś z domowników używał ciepłej wody, a wystarczy że temp. w zasobniku spadła o 2 st to juz kocioł grzał wodę w nim a nie grzejniki. Ja zrezygnowałem z tej funkcji i jestem zadowolony. Rozwiązałem to po swojemu i jestem zadowolony.[/url]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam problem rozwiązałem ręcznie

W E1 wyłączam u- --

I chyba po sprawie, ale coś za coś piec chodzi na poniższych ustawieniach:

n-65

c- -- lub wieczorem c-60 ale tylko do 22 lub 23 potem wyłączam

d-20

U-25

 

Wentylator otwarty na max

Pow grzana w chwili obecnej ok. 160m kw oczywiście termostaty na kaloryferach

 

W domu 22-23stC/dzień, ok. 20stC/noc

 

Zużycie groszku spore bo czasami do 30 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2009 roku dla wszystkich ludzi z forum.

Sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia dla Elektrometu (u mnie KELLER) 15 kW. Ustawienia Ghosta są najlerpsze. Obecnie mój piec spala najmniej paliwa. Ukłony i pozdrowienia - Ghostt. Moje obecne ustawienia, których nie zmienię:

n55

c45

d18 - u mnie moc 15KW

u21

b42

o20

L1

u10

j10

f5

Pozdraiwam - walfer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam elektromet 25 kW. W domu ustawione 14 C. Po osiągnięciu zadanej temperatury w domu kocioł przechodzi w stan podtrzymania ale niestety następuje wygaszenie kotła.Co z tym zrobić. Na jaki parametr zwrócić uwagę. Co zmienić.

Moje ustawienia

n 58

d 12

U 8

 

pozdrawiam

 

Spróbuj najpierw

n-58

d-15

U-15

 

Jak poradzisz sobie już z tym że piec nie będzie się wygaszał, zmniejszaj o 1 nastawy d-xx i U-xx oczywiście w dół. Ale z umiarem bo przecież chodzi o jak najmniejsze zużycie węgla i jak największą ilość ciepła w domu.

 

Wydaje mi się że te nastawy dla pieca 25kw mogą być inne dlatego poproszę innych o ew. korektę parametrów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Może trochę źle wytłumaczyłem.

W momencie osiągnięcia w domu zadanej temp. tj. 14 C piec przechodzi w stan podtrzymania. Jednak czas jest na tyle długi że następuje wypalenie paliwa. Może zwiększyć temp. na termostacie ale ja jeszcze nie mieszkam i nie mam zamiaru podnosić ponad miarę temp. dla pająków.

Może macie jeszcze jakieś pomysły.

pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...