Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam wszystkich

Piotrulex, szkoda że jesteś jedyny na forum, który ma takie osiągi.

Mi przy 190m. kw. teraz zasobnik starcza na 7 dni. Oczywiście w pażdzierniku starczał mi na 11, 12 dni.

Ja osobiście nie wierzę w to co piszesz ale to tylko moja opinie (bez obrazy).

 

Co do obierek od ziemniaków to sam się przekonałem. Po spaleniu większej ilości obierek w piecu biało i bez sadzy.

 

to ze jestem jedyny nie przeszkadza mi

 

to ze mi niewierzysz jedynie mnie bawi. zastanawiales sie moze jaki cel mialy by moje klamstwa? tak mnie mama wychowale ze nie klamie i tyle. a to ze mi nie wierzysz, no cóż, nie oceniajsz wszystkich swoja miara :wink:

 

co do obierek to nie wiem - pewnie warto sprawdzic wiec i ja to sprawdze

 

ile tego wpakowac itd - prosze o instrukcje :D

 

Piotr

proszę napisz na forum skąd masz groszek, workowany czy luz.

Ja dzisiaj kupiłem w L M 25kg worek za 23 zł wsypałem do zasobnika i po 3 godzinach widzę różnicę 5 stopni na wyświetlaczu w górę.

n-55

c-53

d-12

U-15

L-2

b-60

u-5 nad ciep wody

I chyba o to chodziło.

Pozdrawiam i dobranoc idę spać rano do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Oto moje ustawienia:

n 53

d 19

u 20

b 66

o 12

l 4

Piec 25 kw elektromet Solei (leroy merlin). 190m kw - 15 grzejników Buderus, każdy z głowicą termostatyczną ustawiony na 22 stopnie + płaszczowy zasobnik wody 140 litrów (bez zamontowanego czujnika CWU).

Dom ocieplony 10 cm styropianu. Na zewnątrz -5 stopni.

Przy tych ustawieniach piec jest prawie czły czas pracuje na podtrzymaniu.

Próbowałem różnych ustawień podawanych wcześniej na forum. To bardzo pomaga przy konfiguracji swoich ustawień.

Siedząc dłuższy czas w kotłowni zaobserwowałem ważną rzecz, aby popiół był popiołem zależy od parametru b (im częściej węgiel jest w ruchu tym szybciej powstaje pył i węgiel się nie szlakuje)

Bardzo ważną rzeczą jest również szczelność retorty (gdy nie jest szczelna do pieca wdmuchiwane jest lewe powietrze przez to płomień jest gorszy i przy tym piec strasznie się brudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie , przesledzilem cale forum i wszystko oki tylko problem polega na tym ze wszystkie spisy sa do starego sterownika i te wszystkie symbole nie wiele mi mowia. Ja w swoim sterowniku nie moge ustawic ilosc cykli podczas podtrzymania i nadal mam problemu dojsciem do temp 55 - strasznie dlugo to trwa.

Jeszcze nie mam uszczelnionego paleniska ale w sobote sie za to zabieram , i czytalem wczesniej o jakiejs tabelce odnosnie mocy kotla....tzn z jaka moca pracuje w danej chwili..?? Za bardzo nie wiem gdzie tego szukac..wiec bardzo prosze o podpowiedz. Ja mam 160m2 podlogowki 5 grzejników w tym 3 drabinki i CWU 300 litrow. Co do CWU jeszcze nie ruszalem , dom ocieplonu 10 styr i dach 15 cm welny. W przyszlosci jeszcze zamierzam wrzucic 30 cm na strop.

Narazie nie moge dojsc do rady z piecem w sobote uszczelnie i wrzuce ustawienia ghosta. W przyszlosci mam jeszcze do ogrzania 50 m2 poddasza i tak zastanawiam sie czy mi ten piec to wszystko uciagnie..??? Czyli w sumie 250 m2 oraz 300 l CWU......?????

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie chodzi o ELEKTROMET KWP 25 ns - 25 KW.

A sterownik "nowy" tzn wbudowany w piec i nie posiada tych symboli: o,u,i...itp

 

 

Ja mam 25 KWPm ( podajnik miałowy)

Różni się tym, żę ma obrotową retorę i inną konstrukcję zasobnika na groszek lub miał.

Wydaje mi się ze sterownik ma taki sam jak Twój.

Parametry sa zmieniane w % tzn np. podawanie węgla 19 % itp.

nazywa się REG 05.

Nie jest łatwo dojśc do odp parametrów ale w końcu po wielu eksperymentach dojdziesz.

Piec wystarczy tylko trzeba czsu.

Ja mam 200 m2 i zasobnik 400 l. i daje radę a dom nie jest szczelny. Stare okna i stropodach.

Służę pomocą jeśli chcesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w zwykłym kotle KWP można palić miałem? Wolałbym kocioł 15kW, a tam nie ma KWPm.

I jeszcze jedno pytanie. Wszyscy ustawiacie temperatury zasilania poniżej zalecanej przez producenta 65stC/ powrót 55stC. Zauważyliście może pierwsze oznaki wykraplania się wody w kotle? A może one wystąpią za 15 lat gdy i tak należałoby się zastanowić nad wymianą kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w zwykłym kotle KWP można palić miałem? Wolałbym kocioł 15kW, a tam nie ma KWPm.

I jeszcze jedno pytanie. Wszyscy ustawiacie temperatury zasilania poniżej zalecanej przez producenta 65stC/ powrót 55stC. Zauważyliście może pierwsze oznaki wykraplania się wody w kotle? A może one wystąpią za 15 lat gdy i tak należałoby się zastanowić nad wymianą kotła.

 

 

Może i można palić, tylko problem jest z tym że miał się zawiesza w zwykłym zasobniku. Miałowy ma dodatkowo dwa ślimaki na spodzie zasobnika podające do otwotu ślimaka.

Powiem talk, próbowałem, ale mokry miał się nawet u mnie zawieszał.

Musi byś idealnie suchy, ale wtedy jest problem, bo nie pali się dobrze (miał pali się dobrze jak jest wilgorny) i tu zauważyłem sprzeczność!!!

Pozatym nie polecam, w moim przypadku (może kupiłem złej jakości miał 1 tona), popiołu jest 3 razy więcej. Co dwa dno musiałem wyrzucać. Z groszku wyrzucam po spaleniu całrgo zasobnika czyli co 6-7 dni.

Męczyłem się z tym miałem ponad miesiąc, dopiero jak zacząłem mieszać miał z peletem z drewna 1 do 3 (miał 3 pelet 1), to się lepiej spalało.

Ale generalnie wolę groszek.

Odnośnie temp, ja mam na piecu 60 a na powrocie 45 stopni C.

Nie widzę kondensacji. Ale mam zawór cztrodrogowy i to jest dobre posunięcie.

Polecam 3 lub 4 drogowy do instalacji. Fajna sprawa bo mam na piecy 60 a na grzejniki podaję dzisiaj 45 stopni C.

To jest dobre, bo jak potrzebujesz podgrzać cwu to szybko dochodzi boiler. (mam boiler bezpośrednio omijając zawór 4-drogowy.)

Generalnie jestem zadowolony. Super jest retorta obrotowa, która jest zastosowana w tym piecu z myślą o spalaniu miału, żeby "zrywać" spieki przy podawaniu. Ale przy spalaniu groszku też się przydaje, ładnie miesza podawany groszek i pali się równomiernie na całej retorcie od brzegu po środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec 15kw

domek 100m (BK+10styro)

Kombinowałem już z wieloma nastawami ale te najlepiej się sprawdzają :

n=55

d=17 - 20 - w zależności od temp. na dworze

u=21

b=60

o=15

L=4

u=16

J=10

F=5

Spalanie 6 - 9 dni na zbiorniku(120 kg)

Wczoraj zauważyłem jakie to ważne jest czyszczenie pieca.Temperatura na piecu nie umiała dobić do tych nastawionych 55 a po czyszczeniu bez wyłączania pieca zaraz wzrosło do 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przemo272. Dokładnie tak taki mam sterownik REG05. CZyli troszke inny niz watkach. Wszystko jest na procenty i mam dwa menu: SERWISOWE i NASTAWY UZYTKOWNIKA. Własnie co uszczelnilem palenisko i za 5 godzin zabieram sie do ponownego odpalu. Mam nadzieje ze cosik to da.

Moj kociol jest na ekogroszek ale mimo tego i tak chetnie zapoznalbym sie z Twoimi ustawieniami.

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przemo272. Dokładnie tak taki mam sterownik REG05. CZyli troszke inny niz watkach. Wszystko jest na procenty i mam dwa menu: SERWISOWE i NASTAWY UZYTKOWNIKA. Własnie co uszczelnilem palenisko i za 5 godzin zabieram sie do ponownego odpalu. Mam nadzieje ze cosik to da.

Moj kociol jest na ekogroszek ale mimo tego i tak chetnie zapoznalbym sie z Twoimi ustawieniami.

POZDRAWIAM

 

napiszcie prosze, narysujcie, dajcie jakies foty o co chodzi z tym uszczelnieniem paleniska

 

nasz kociolek ladnie pali ale jak mozna jeszcze cos poprawic to zawsze jestem chetny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam Ci maila ktory dostalem od uzytkownika KAWOSZ3. Mnie sprawe wyjasnilo w 100% zapoznaj sie z tym mailem a mysle ze wszystko bedzie jasne.

PZDR

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

tu masz opis ale powiem ci że dopiero po zdjęciu retorty będziesz widział co uszczelnić, u mnie retorta była tylko nałożona. generalnie trzeba uszczelnic miejsce styku retorty z jej podstawą na którą jest nakładana. żeby to zrobić wyłącz z godzinę wcześniej piec, oczyść go sobie, w tym czasie trochę przestygnie.

 

http://forum.muratordom.pl/piec-na-eko-groszek-elektromet-25kw,t66125-240.htm

 

Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Miałbym pytanie bo wydaje mi się że mam źle podłączonego Elektrometa i czytając napisane tu posty stwierdzam że moj piec pali jednak za wiele.

 

Mam Elektrometa Eko Kwp 25 i mam do ogrzania około 300 m2 (czyli 21 grzejników po 10 żeberek średnio, grzejniki są aluminiowe ale rurki zostały jeszcze po poprzednim piecu i są żelazne , dodatkowo zasobnik wody 200l, dom ocieplony, dodam jeszczę że jest dość spore zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla ok 6 os. ). piec przy ustawieniach

n-55

c-50

d- 25

U- 55

b- 60

o- 30

L- 3

u- 5

spala ok 60 kg na dobę.

 

przechodząc do podłączenia to czytając instrukcję widziałem 3 przyłącza wody grzewczej z tyłu pieca nad czopuchem u mnie podłączona jest tylko jedna w środku a pozostałe zostały zaślepione, zasobnik wody podłączony jest do głównego wyjścia, razem z wyjściem na grzejniki, dodam że całą instalację ciągnie jedna pompa.

 

Prosiłbym o jakaś odpowiedź bo już nie wiem czy to wina podłączenia czy moich nastawów, w tej dziedzinie jestem zielony i z góry dziękuję za odp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przemo272. Dokładnie tak taki mam sterownik REG05. CZyli troszke inny niz watkach. Wszystko jest na procenty i mam dwa menu: SERWISOWE i NASTAWY UZYTKOWNIKA. Własnie co uszczelnilem palenisko i za 5 godzin zabieram sie do ponownego odpalu. Mam nadzieje ze cosik to da.

Moj kociol jest na ekogroszek ale mimo tego i tak chetnie zapoznalbym sie z Twoimi ustawieniami.

POZDRAWIAM

 

NASTAWY UŻYTKOWNIKA

1. obroty wentylatora - 25 % (czym drobniejszy groszek tym obroty większe, ale tak max do 35% na groszku)

2. temp wody grzewczej 58-60 ( ale mam zawór czterodrogowy i na grzejniki idzie dzisiaj 43 stopnieC Zasobnik 400l i podłączony oddzielnie z własną pompką)

3. Temp. zasobnik CWU 45 st C

4. Ilość pod węgla 20% (im drobniejszy tym podaje więcej, więc nastawa zależna od węgla)

5. ----wiadomo

6. ----wiadomo

 

MENU SERWISOWE

1. czas pracy 120 s

2. czas podtrzymania 20 min

3. Temp załączenia pompy CO 40 st C

4. czas wygaszenia kotła 60 min

(mam na max , bo jest to czas dochodzenia kotła do nastawionej temp. Jeżeli nie dogoni w ciągu 60 min to wyłącza kocioł.

Kiedyś miałem na 20 min i się kilka razy w nocy wyłączył, bo wszyscy brali kąpiel i groszek był do kitu)

5.Czas pracy pompy cyrkulacji 1 min

6. czas przestoju pompy cyrkulacji 15 min

7. Nadwyżka cwu 5 st C

8. Priorytet CWU -nie

9. praca kotła - zima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Miałbym pytanie bo wydaje mi się że mam źle podłączonego Elektrometa i czytając napisane tu posty stwierdzam że moj piec pali jednak za wiele.

 

Mam Elektrometa Eko Kwp 25 i mam do ogrzania około 300 m2 (czyli 21 grzejników po 10 żeberek średnio, grzejniki są aluminiowe ale rurki zostały jeszcze po poprzednim piecu i są żelazne , dodatkowo zasobnik wody 200l, dom ocieplony, dodam jeszczę że jest dość spore zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla ok 6 os. ). piec przy ustawieniach

n-55

c-50

d- 25

U- 55

b- 60

o- 30

L- 3

u- 5

spala ok 60 kg na dobę.

 

przechodząc do podłączenia to czytając instrukcję widziałem 3 przyłącza wody grzewczej z tyłu pieca nad czopuchem u mnie podłączona jest tylko jedna w środku a pozostałe zostały zaślepione, zasobnik wody podłączony jest do głównego wyjścia, razem z wyjściem na grzejniki, dodam że całą instalację ciągnie jedna pompa.

 

Prosiłbym o jakaś odpowiedź bo już nie wiem czy to wina podłączenia czy moich nastawów, w tej dziedzinie jestem zielony i z góry dziękuję za odp.

 

Pozdrawiam

 

Witaj

Jak na jedną pompę CO/CWU, powierzchnię grzewczą to uważam, że twoje zużycie groszku jest prawie OK. Jednak gdybyś zamontował 2 pompy CO, CWU lub 3(trzy) podłogówka, Sadzę że wtedy byłoby mniejsze zużycie. Należy pamiętać o wygrzaniu domu w moim przypadku zajęło mi to ok 3 miesięcy. Niby ciepło ale nie do końca. Wszystko też zależy od: ilości styropianu na zew. grubości muru, docieplenia sufitu/stropu/dachu. No i bojler/zasobnik ciepła czym większy tym mniejsze spadki na zasilaniu. Zawór 3-4 drożny względy ekonomiczne. Ja mam piec 15kw i ostatnio też nie miałem małego zużycia groszku sięgało nawet do 40kg doba/220m kw pow.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę pisał o ustawieniach pieca,ale powinieneś zastosować dwa obiegi grzewcze z mieszaczami,jeden c.o drugi podłogówka.Obieg piec a zasobnik na oddzielnej pompie jako priorytet.Automatyka niezależna od kotła sterująca dwoma obiegami grzewczymi z mieszaczami.dobrze jeżeli zamontujesz dodatkowo bufor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarak_sycow napisał:

Witam przemo272. Dokładnie tak taki mam sterownik REG05. CZyli troszke inny niz watkach. Wszystko jest na procenty i mam dwa menu: SERWISOWE i NASTAWY UZYTKOWNIKA. Własnie co uszczelnilem palenisko i za 5 godzin zabieram sie do ponownego odpalu. Mam nadzieje ze cosik to da.

Moj kociol jest na ekogroszek ale mimo tego i tak chetnie zapoznalbym sie z Twoimi ustawieniami.

POZDRAWIAM

 

 

NASTAWY UŻYTKOWNIKA

1. obroty wentylatora - 25 % (czym drobniejszy groszek tym obroty większe, ale tak max do 35% na groszku)

2. temp wody grzewczej 58-60 ( ale mam zawór czterodrogowy i na grzejniki idzie dzisiaj 43 stopnieC Zasobnik 400l i podłączony oddzielnie z własną pompką)

3. Temp. zasobnik CWU 45 st C

4. Ilość pod węgla 20% (im drobniejszy tym podaje więcej, więc nastawa zależna od węgla)

5. ----wiadomo

6. ----wiadomo

 

MENU SERWISOWE

1. czas pracy 120 s

2. czas podtrzymania 20 min

3. Temp załączenia pompy CO 40 st C

4. czas wygaszenia kotła 60 min

(mam na max , bo jest to czas dochodzenia kotła do nastawionej temp. Jeżeli nie dogoni w ciągu 60 min to wyłącza kocioł.

Kiedyś miałem na 20 min i się kilka razy w nocy wyłączył, bo wszyscy brali kąpiel i groszek był do kitu)

5.Czas pracy pompy cyrkulacji 1 min

6. czas przestoju pompy cyrkulacji 15 min

7. Nadwyżka cwu 5 st C

8. Priorytet CWU -nie

9. praca kotła - zima

 

Dzieki przemo272 ale jakbys jeszcze mogl mi napisac na ile masz otwarta przeslone i czy plomien dotyka Ci dyfuzora...??Ja testowalem 2 plomienie obiegajacy dyfuzor ( np jak ognisko) i tak bardziej gazowy (nie dotykal dyfuzora). |Za wielkiej roznicy w odczytach na kotle nie zauwazylem , wic jaki masz plomien..?? POZDRAWIAM i jeszcze raz wielkie dzieks..!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarak_sycow napisał:

Witam przemo272. Dokładnie tak taki mam sterownik REG05. CZyli troszke inny niz watkach. Wszystko jest na procenty i mam dwa menu: SERWISOWE i NASTAWY UZYTKOWNIKA. Własnie co uszczelnilem palenisko i za 5 godzin zabieram sie do ponownego odpalu. Mam nadzieje ze cosik to da.

Moj kociol jest na ekogroszek ale mimo tego i tak chetnie zapoznalbym sie z Twoimi ustawieniami.

POZDRAWIAM

 

 

NASTAWY UŻYTKOWNIKA

1. obroty wentylatora - 25 % (czym drobniejszy groszek tym obroty większe, ale tak max do 35% na groszku)

2. temp wody grzewczej 58-60 ( ale mam zawór czterodrogowy i na grzejniki idzie dzisiaj 43 stopnieC Zasobnik 400l i podłączony oddzielnie z własną pompką)

3. Temp. zasobnik CWU 45 st C

4. Ilość pod węgla 20% (im drobniejszy tym podaje więcej, więc nastawa zależna od węgla)

5. ----wiadomo

6. ----wiadomo

 

MENU SERWISOWE

1. czas pracy 120 s

2. czas podtrzymania 20 min

3. Temp załączenia pompy CO 40 st C

4. czas wygaszenia kotła 60 min

(mam na max , bo jest to czas dochodzenia kotła do nastawionej temp. Jeżeli nie dogoni w ciągu 60 min to wyłącza kocioł.

Kiedyś miałem na 20 min i się kilka razy w nocy wyłączył, bo wszyscy brali kąpiel i groszek był do kitu)

5.Czas pracy pompy cyrkulacji 1 min

6. czas przestoju pompy cyrkulacji 15 min

7. Nadwyżka cwu 5 st C

8. Priorytet CWU -nie

9. praca kotła - zima

 

Dzieki przemo272 ale jakbys jeszcze mogl mi napisac na ile masz otwarta przeslone i czy plomien dotyka Ci dyfuzora...??Ja testowalem 2 plomienie obiegajacy dyfuzor ( np jak ognisko) i tak bardziej gazowy (nie dotykal dyfuzora). |Za wielkiej roznicy w odczytach na kotle nie zauwazylem , wic jaki masz plomien..?? POZDRAWIAM i jeszcze raz wielkie dzieks..!!!

 

 

U mnie przesłona jest przymknięta na 1/3 - max do połowy. Teraz mam na pierwszą szczerbinkę od pozycji otwartej w kierunku pozycji zamkniętej.

Ale to się zmienia w zależności od nastawy dmuchawy i czy masz założone kierownice ciągu.

Ja mam założone więc otwieram trochę więcej czopuch.

 

ZAsada jest prosta. Jak otwierasz piec podczas pracy, to dym nie może wydostawać się na zewnątrz. Wtedy znaczy że wentylator podaje więcej niż komin może odebrać i trzeba troszkę otworzyć czopuch lub zmniejszyć wentylator- jeżeli można, lub wyczyścić piec i czopuch, lub ostatecznie komin.

 

KIedyś miałem zamknięte na drugą szczerbinkę i wszystko było super, tylko szybko się czopuch i komin zatykał sadzami i piec też. Miałem wtedy trochę wilgotny groszek i w kominie konsensowała się para i sadza.

 

Dlatego suchy groszek to całkiem inne spalanie. Ten w workach jest czasami za mokry. Musi być suchy wtedy wszystko działa lepiej i podajnik nie rdzewieje.

 

A i przed każdym załadunkiem zasobnika, wynoszę popiół i przedtem czyszcze piec, tzn. wyciągam kierownice ciągu i zgarniam sadzę do popielnika. Taki jest urok tych pieców. Można to robić co miesiąc, ale naprawdę warto co tydzień.

I tak brudzisz w kotłowni i tak. Więc raz na tydzień obsługa i sprzątanie kotłowni to nie tak źle.

 

Jeżeli chodzi o płomień to wolę i stosuję taki zawsze - omiatający deflektor, spokojny, żeby wolniej strumień ognia i spalin przechodził przez piec i lepiej oddał ciepło. Dlatego wentylator jest zawsze ważny. Pozatym nie ma spieków na retorcie, jeżeli nie dajesz więcej powietrza jeżeli to potrzebne.

 

Podawanie węgla powinno być takie, ze po dojściu pieca do temp i przejście w podtrzymanie na retorcie powinien być kopczyk żaru, ale taki żeby nie wypadał niespalony poza talerz. Wtedy jest to idealnie. Ciązko tak ustawić, bo piec czasami robi 2-3-7 cykli. Ale do tego trzeba dażyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...