Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Mam ciagle jeden problem z piecem. Roznice temperatur na piecu to od 40st do 72 st. Pomimo ze nastawa na piecu jest 60st. Szczegolnie teraz jak jest troche cieplej i piec rzadko dogrzewa pomieszczenia od sterownika pokojowego to bardzo spada temp na piecu i pozniej "nadgania". Wiem ze moze byc to spowodowane zaworem troj a nie czterodroznym. Ale czy moze byc cos jeszcze?

Nastawy pieca bardzo zblizone do nastaw Ghosta.

Używając sterownika pokojowego to normalka bo sterownik wyłącza pompe C.o. bo jest ciepło grzejniki i woda w układzie wychładza się do pokojowej a gdy strownik w końcu poda sygnał na piec i włączy pompe to woda chłodna miesza się z gorącą w piecu i siłą rzeczy musisz mieć spadek temp. na piecu. Jeśli chcesz mieć mniejsze spadki to sterownikiem steruj tylko pompe a nie piec. Jest taka głupota bynajmniej u mnie KWP15 że gdy sterownik pok. rozłączy obwód na piecu ten nie utrzymuje zadanej temp. tylko realizuje co zadany czas cykle podtrzymania. (nie ma cykli pracy aby dobił do zadanej tempi późnie przejście w podtrzymanie)

Dajcie znać kto używa sterowników pokojowych czy macie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Własnie, ale jak ustawic tak by sterownik sterowal tylko praca pompy c.o a nie temperatura na piecu?

Sprawdz jaki max prąd [A] może płynąć przez styki sterownika pokojowego a jaki pobór ma twoja pompa C.O. Jeżeli pompa ma mniejszy to jest ok. i wtedy odłączasz z pieca przewód 220V zasilającego pompe oraz przewód od sterownika. Żyłe z zerem (przewód zasilający pompe) puszczasz przez sterownik a na piecu należy zewrzeć dwa styki (Oznaczenie T4 styk 16 i 17 w instrukcji str18 - tak było oryginalnie po kupnie pieca) gdzie był podpięty sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie spowoduje to utrate gwarancji na piec co?

Absolutnie nie bo jak sam zauważysz na puszce sterownika (ta koło wentylatora) nie ma żadnych plomb a podłączać piec lub dadać sterownik może każdy instalator z uprawnieniami. Co ciekawe mój znajomy sam bez papierów montował i podłączał piec u siebie w domu i jak padł mu sterownik R-501 to wezwał serwis. Na następny dzień przyjechał pan z serwisu wymienił płytkę i wszystko było w ramach gwarancji. Powiem Ci że dziś rozmawiałem z obsługą techniczną Elektrometu i gość sam przyznał że ich piece są trochę ułomne przy stosowaniu sterowników pokojowych. (poszli najkrótszą drogą jeśli chodzi o współpracę pieca z takim sterownikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ostatni piatek wylaczylem kociolek, woakowalem awaryjne ruszta i czyszcze dzialke palac wieczorkiem z godzinke grzejac CWU do 50 kilku stopni i lazieneczke przed kapaniem corki. w koncu sie stempli pozbede a przy okazji ciepla wode bede mial. z 3-4 podlozenia do kociolka i po temacie :D

 

w domu i tak caly czas mamy po 20-21 stopni a nocy do okolo 18 spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Rzeczywiście, przy współpracy pieca z termostatem pokojowym piec nie trzyma zadanej temp "n" - co skutkuje że może ona spadać nawet do 40 stopni i mniej. Dzwoniełem w tej sprawie do serwisu - nic nie da się ztym zrobić, tak już to działa - I BARDZO DOBRZE :D , ze tak jest - to dla naszego bezpieczeństwa. Żeby uniknąć takich sytuacji a żeby piec trzymał dosyć wysoka temp pracy, serwisant polecił mi poprostu pokombinować w stronę "więcej węgla" + długie czasy "o" oraz "b". Po przeprowadzeniu pewnych prób doszedłem do nastepujących nastawów (piec elektromet 25KW):

n58

c46

u17

d21

b154

o54

L1

J30

F60

Piec trzyma wysoką temp, rzadko spada poniżej 55st. Obecnie z powodu, że ciepło jest na dworze, zużycie węgla jest bardzo małe - około 30 kg na 4-5 dni.

uzyskanie tych wyników jest możliwe tylko dzięki temu że mam termostat pokojowy (auratron 2005 RX TX), który wogóle nie załącza CO lub załacza tylko wtedy kiedy ja tego chcę.

 

A teraz trochę o parametrach.

d21 - stwierdziełem, że wyższe "d" (np21) czyli moc przy L1 jest lepszym rozwiązaniem niż małe "d" równe np 12-15 przy L2 dla tego samego "b" oraz "o" . Wg mnie dzieki temu w razie potrzeby mam do dyspozycji większą moc, piec np. szybciej grzeje wodę w CWU lub CO a tym samym mam mniejsze zużycie węgla w czasie pracy w podtrzymaniu 21(L1)<15+15(L2)

 

o54 - z obserwacji wynikło że w tym czasie piec nie wygaśnie a jego temp nie spadnie za bardzo.

 

b154 - żeby d nie było za krótkie dla dosyć długiego o, tzn żeby piec dostał odrobinę więcej węgla niż przy nastawach fabr.

 

F60 - wg mnie bardzo ważny parametr, jest to czas pracy dmuchawy po wykonaniu cyklu L w podtrzymaniu lub na koniec cyklu praca, gdy piec osiągnie zadaną temp n. tutaj zauważyłem, że dłuższe F pozwala mi wyciągnąć dodatkową temp na piecu o 1-2 st wiecej niż przy fabr F20.

 

czopuch - mam dosyć przytkany, wajha pomiędzy 9 a 11

 

przysłona na wentylatorze - 2cm w najszerszym miejscu

 

Palę węglem z Juliana - rzeczywiście jest bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Właśnie jestem na etapie montowania kociołka Elektromet Eko-KWPm25 z nowym sterownikiem, czytam forum i nie mogę dojść czy ktoś może ma taki kociołek który już chodz? Poradźcie jaki kupić sterownik pokojowy do tego kociołka? bo wynika że te kotły nie za bardzo pracują ze sterownikami pokojowymi.

pozdrawiam z okolic Wrocławia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatam wie ktos może jak zablokować pompe CO, chciałem na lato ja zablokować. W instrukcji napisano że można taka czynność uczynić latem, ale zapomnieli juz napisać jak tego dokonać? Piec Elektromet kW25

 

parametr ktorym ustawiasz temp na kotle czyli chyba "n" ustawic minusem "-" na minimum czyli na takie kreseczki "--"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie:) pozdrawiam

 

najlepszego

 

my kociolek wylaczylismy i grzejemy pradem lub jak sie chce to palimy resztakami pobudowlanego drzewska

 

taniej pradem moze i nie wyjdzie ale jak kociolek kilka miesiecy sobie odpocznie to moze i dluzej pochodzi bezawaryjnie co moze sie rowniez okazac spora oszczednoscia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy wylaczeniu pompy co. Temperatura na piecu pewnie nie bedzie przekraczac 40 stopni. A powinna byc w granicach 56 stopni. Ten temat w Elektromecie jest zj...any.

 

jestes pewien czy tak Ci sie tylko wydaje

 

jesli cos krytykujesz wypadaloby sie upewnic a slowo, ktore zaznaczylem u Ciebie tlustym drukiem nia pasuje do krytyki zaznaczonej kursywa :wink:

 

to w koncu jak jest?

 

jak sprawdzisz to daj znac 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, przy tych temperaturach juz teraz prawie nie zalacza sie pompa c.o ( oprocz nocy ). A na piecu jest 38- 42 stopni czesto. Wiec stad moja krytyka. Jest z tym problem w tych piecach, nie uwazasz?

 

no wlasnie o tym mowie :wink:

 

Twoja krytyka opiera sie na Twoich domyslach i tyle ...

 

Nie, nie uwazam aby byl problem w tych piecach ze zbyt niska temperatura na kotle latem przy wylaczonej calkowiecie pompie CO :wink:

 

wylacz pompe CCO aby Ci sie wcale nie wlaczala a nie prawie i wtedy pogadamy

 

OK?

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...