Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jesteś pewna,że nie pójdzie?Co Ci szkodzi spróbować?Wysoka wartość d daje takiego kopa,że na pewno osiągniesz zadaną temperaturę i piec przejdzie w tryb podtrzymania.Pytanie tylko na jak długo?Ja przy Twoich problemach z ogrzewaniem próbowałabym każdej opcji :lol:

 

Ja już wypróbowałam wiele opcji. U mnie problemem są b. duże straty ciepla. Daltego większość proponowanych tutaj ustawień u mnie się nie sprawdza. Ale tak jak mówisz, spróbować nie zaszkodzi wiec moze w weekend przecwiczę ;-)

 

W marcu planuję ocieplić 2 ściany chałupki i zobaczymy w przyszłym sezonie na ile to mi pomoże zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie sobie kombinuję z tym i owym żeby zaoszczędzić trochę kaski :-) Na razie pozmieniałam w chałupce połowę żarówek na energooszczędne.

 

z tymi żarówkami energooszczędnymi to niestety sprawa przekombinowana a wręcz niebezpieczna. żarówki te nie nadaja się do miejsc w których często gasisz i zapalasz światło na krótkie chwile. przy zapłonie taka zarówka pobiera więcej prądu od standardowej żarnikowej. Czas zapłonu (rozgrzania) może trwać od 2 min w zwyż w zależności od temp. otoczenia. mam taką żarówkę przed domem i teraz w mroźne dni mam wrażenie że wogóle nie jest w stanie się rozgrzać przez co świeci bardzo kiepsko a tym samym pobiera dużo prądu. temp otoczenia żeby ta żarówka dobrze funkcjonowała to +20st.

 

dlaczego niebezpieczna? ano dlatego że zawiera w sobie rtęć, która jak wiadomo jest bardzo toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia. daltego nie można tych żarówek wyrzucać wprost do kosza tylko trzeba oddawać je do do punktów zbiórki, chociaż co oni z tym robią to nie wiadomo. W przypadku zbicia trzeba ostrożnie i w rękawiczkach jednorazowych posprzątać resztki, jak najszybciej wyrzucić do kosza a pomieszcenie wietrzyć co najmniej 1h. słyszałem o przypadku, że ktoś nawet wezwał straż pożarną żeby posprzątała taką żaróweczkę w domu i.... przyjechali i posprzątali.

 

światło emitowane przez te swietlówki jest niezdrowe dla oczu!!!

 

żarówki energooszczędne to niezły przekręt, żeby nie powiedzieć spisek :evil: nie dość, że trujące to wcale nieoszczędne, a do ich produkcji zużywa się wiecej energii i niebezpiecznych materiałów niż przy zwykłych bańkach.

 

jak widać w dzisiejszym świecie łatwo jest nam wmówić różne rzeczy posługując się tylko półprawdami, nie ujawniając całego tła. Globalizm juz zaczyna nas dotykać a my nie jesteśmy w stanie nic teraz zrobić!!! :evil:

 

sorki, ale ponarzekałem sobie troszkę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw,

 

Wiem, zdaję sobie sprawę z tego całego naciągania i też bardzo mi się niepodoba ale co zrobić. Też słyszałam, że te żarówki są niebezpieczne i trzeba się z nimi obchodzić jak z jajkiem. Ja ja pozakładałam w pomieszczeniach, w których długo i często pali się światło. Np w pokoju gościnnym, śwatło się pali cały wieczór, a jest 6 żarówek, więc jednak trochę prądu mi to zjadało. Teraz wszystko ciagnie mi tyle co jedna żarówka. Nie używamy żarówek w pomieszczeniach, gdzie często włącza i wyłącza się śwatło bo też słyszałam że jest to niewskazane.

 

W przypadku pozostałych pomieszczeń wstrzymuję się z wymianą. Za parę lat ma podobno być rozpowszechnione światło led, które jest podobno tańsze i zdrowsze.

 

Co do utylizacji, mam bzika na punkcie segregacji śmieci więc napewno takich żarówek nie wyrzucę na śmietnik ;-) W moim mieście akcja segregacji i utylizacji ruszyła z kopyta więc nie ma z tym problemów. Śmieci posegregowane odbierają mi za darmo w ramach opłaty za zwykły pobór odpadów. Z materiałami niebezpiecznymi jest wiecej zachodu ale też można sobie z tym poradzić ;-) Jedyny porblem jaki mam to popiół - nie wiem co z nim robić. NAwet szukałam kiedyś czy nie ma firm, które by z chęcią coś takiego zabierały. Że też nikt nie pomyślał, żeby jakieś żużlownie etc zbierały taki materiał z osiedli - mieliby darmowy materiał do produkcji. Chociaż gdzieś czytałam że taki popiół musi mieć odpowiednie parametry żeby się nadawał do dalszego przetwarzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie. z powodu nieszczelności, musiałem oddać do naprawy reku.

 

od razu spalanie wzrosło. przy tej pogodzie wcześniej paliłem 9kg/d, bez reku wychodzi około 18kg/dobę.

 

ale cały czas mam GWC, przez które wdmuchuję powietrze +10stC.

 

gdybym odłączył GWC, to bym z torbami poszedł :)

 

oczywiscie, zwrot wentylacji mech,przy paleniu ekogr. to jakieś 15-20 lat, czyli z tego punktu widzenia inwestycja średnio opłacalna lub wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Co do palenia światła przed budynkiem widziałam kiedyś gdzieś w ofercie lampę solarną z funkcją zmierzchu. Lampa sama się włącza gdy robi się ciemno i wyłącza gdy świta. Myślałam nawet żeby coś takiego kupić ale na razie szkoda mi na to kasy. :p

 

ta lampa daje tylko tyle światła, że wdzisz gdzie się ona znajduje, nie oświetli on jednak niczego... z tego co obserwowałem.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie. z powodu nieszczelności, musiałem oddać do naprawy reku.

 

od razu spalanie wzrosło. przy tej pogodzie wcześniej paliłem 9kg/d, bez reku wychodzi około 18kg/dobę.....

 

no to wychodzi na to, że nasze 25 -30kg/d (nie mając reku i GWC) to wcale niezły wynik i jakby piec miał tylko 15kw to przy większych mrozach mogłyby być problemy....

 

też sie zastanawiałem nad reku, ale dałem sobie spokój jak zobaczyłem koszta instalacji, a potem utrzymania - prąd, filtry itd. a później może i pleśń w instalacji. wszystko ładnie pieknie tylko potem jakoś tak różowo nie jest...

 

to samo z solarami, jeszcze to wszystko za drogie, żeby się opłacało... może za jakiś 10lat będzie to koszt 1500 zł za wszystko hehehe....

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee. nie przesadzaj z tą pleśnią, skąd niby i na czym miala by sie chodować?

 

filtry, to włóknina z metra cięta, za grosze, uzywana jako filtr do odkurzaczy.

 

grosze.

 

prąd, też grosze, bo wentylatory stałoprądowe, chodzą 95% czasu na najnizszym biegu.

 

za to w domu nie ma zapachów (chyba że reku nieszczelne jak moje :))) i zawsze czyste powietrze, co odczułem, będąc u znajomego, co ma grawitacyjną. w jego chać czuć zapaszek no i ta pleśń w kominach, blee ;)

 

jak ją czysci? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

oczywiscie, zwrot wentylacji mech,przy paleniu ekogr. to jakieś 15-20 lat, czyli z tego punktu widzenia inwestycja średnio opłacalna lub wcale.

 

o ile oczywiscie nic sie nie zepsuje po okresie gwarancji a jak widzisz z tym to roznie moze byc :wink:

 

majac ograniczone fundusze nie jestem zwolennikiem wynalazkow typu PC, reku, solary itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quwert

 

 

Reku - no wydaje mi się że pleśń jednak może sie tam pojawić tak jak w klimatyzacji, wystarczy trochę wilgoci i kurzu, które osiądą na ściankach wymiennika no i pleśniaczek gotowy... :wink:

 

takie same mam zdanie o odkurzaczu centralnym

 

no ale nie będę się spierał

 

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety też mam ograniczone fundusze, i to dosyć znacznie bo sama utrzymuję chałupkę jak na razie, ale intensywnie myślę o takich rzeczach i pomału odkładam kaskę to na to, to na tamto. Uważam, że trzeba myśleć przyszłościowo i trzeba się jak najbardziej uniezależnić. Szacuje się, że węgla starczy na 50-60 lat, potem może to być produkt deficytowy i będzie kosztował jak zboże. Poza tym nawet jak inwestycja zwróci się dopiero po 10-20 latach to i tak dobrze, bo potem energia / ciepło będzie za darmo i nieograniczona.

 

Niestety jak na razie koszta tego wszystkiego są zbyt wysokie. Szkoda że UE daje tylko kasę na dofinansowywanie przedsiębiorstw a nie indywidualnych mieszkańców. Kiedyś dużo się dowiadywałam na ten temat, bo chciałam pozyskać kasę na solary lub coś w tym stylu, ale na razie można o tym zapomnieć. Można jedynie uzyskać kredyt z BOŚ na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia odsetek, ale to i tak za mało.

 

Dlatego na razie trzeba chyba pozostać przy tym gorszku, chociaż z roku na rok staje się coraz bardziej nieopłacalny. Pamiętam, jak instalowałam piec 4 lata temu tona kosztowała 460, teraz płacę 750 i mam wyzsze koszty ogrzewania niż osoby palące zwykłym węglem. Fakt, komfort jest nie do porównania - ciepło 24 h i zminimalizowana obsługa.

 

Ale uważam, że trzeba kombinować i iść z duchem czasu... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze Was podpytać jak możecie mieć tak małe U u mnie musi być co najmniej 2 x d aby węgiel zdążył się wypalić i nie opadać do podajnika. Poza tym niskie U powoduje bardzo powolne nagrzewanie pieca. Jak macie ustawioną przesłonę? U mnie jest tak, że widać dwie wolne przestrzenie między "pajęczyną" w górnej części wentylatora. Czopuch na godzinie 10.

Drugie pytanie czy u Was też tak jest że ruch węgla i zsypywanie popiołu na retorcie odbywa się głównie w kierunku podawania węgla przez podajnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonieblue81 - małe d tak jak u Ciebie "18" powoduje to,że piec nie dociąga do zadanej temperatury dlatego masz duże zużycie węgla - ja tak miałem i pracował praktycznie cały czas na okrągło, jak podwyższyłem "d" na 25 - temperatura na kotle dochodziła dosyć szybko do zadanej i kocioł się wyłączał. Pytałaś czy u mnie z tego wymiennika płytowego jest cały czas ciepła woda - tak wodę mam gorącom cały czas, ponieważ przed wymiennikiem w obieg włączona jest na stałe pompa - wymiennik płytowy ciepła jest wielkości 15 cm x 5 cm x 5 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radzesobiesama - podaj przy jakiej temp. włącza Ci się pompka CO - wynik masz rewelacyjny - ale u Ciebie chodzi jeszcze podłogówka, dom jest ocieplony, grzejniki masz nowe, instalacje miedzianą. Mój kocioł na tych ustawieniach tylko "o" 20 , spalał mi 50 kg. Ciekaw jestem co napiszesz jutro. pozdrawiam. jp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jur51

Właśnie cały pic na tym polega,że "o" musi być wysokie,aby nie dopuścić do podania węgla w czasie podtrzymania.Przez ustawienia z "o"20 chyba każdy z nas przechodził zaraz po podłączeniu pieca(w końcu są to ustawienia fabryczne).U mnie pompa pracuje cały czas a załącza się chyba przy 36st.Tego nie da się zmienić :roll:

Pozdrawiam i polecam moje ustawienia.Wypróbujcie!

P.S.Instalację mam plastikową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się jeszcze Was podpytać jak możecie mieć tak małe U u mnie musi być co najmniej 2 x d aby węgiel zdążył się wypalić i nie opadać do podajnika. Poza tym niskie U powoduje bardzo powolne nagrzewanie pieca. Jak macie ustawioną przesłonę? U mnie jest tak, że widać dwie wolne przestrzenie między "pajęczyną" w górnej części wentylatora. Czopuch na godzinie 10.

Drugie pytanie czy u Was też tak jest że ruch węgla i zsypywanie popiołu na retorcie odbywa się głównie w kierunku podawania węgla przez podajnik?

 

nastawami U raczej bym się nie przejmował, elektromet montuje różne dmuchawy w swoich piecach tzn. mających różną wydajność. u jednych U20 może się równać U50 u innych. tak samo nie bez znacznia jest ustawienie przesłony na dmuchawie (ja mam jakieś 3,5cm w najszerszym miejscu). czym szerzezej otwierasz przesłonę tym dmuchawa ma większą wydajność przy niższych nastawach U. niektórzy maja otwarta przesłonę na max a U na 10 i też im się ładnie pali.

trzeba jednak zrozumieć do czego służy przesłona na dmuchawie, dmuchawa (czyli U) i przesłona na czopuchu - uważam, że te trzy rzeczy są ze sobą ścśle powiązane.

A więc wg mnie przesłona na dmuchawie ma za zadanie regulować przepływ powietrza w piecu podczas gdy dmuchawa nie pracuje - wtedy węgiel w piecu żarzy się dzięki naturalnemu ciągowi kominowemu. zwiększając rozwarcie przesłony dopuszczasz więcej powietrza i podsycasz żar - węgiel szybciej się wypla na retorcie - mówimy tu cały czas o pracy pieca w podtrzymaniu. dla ciagu kominowego ważne jest również ustawienie przesłony na czopuchu, czyli na wyjściu z pieca. czym bardziej otwarty tym wiekszy ciąg.

w dniach dy na dworze jest wietrznie, co powoduje zwiększenie ciągu można sobie te przesłony delikatnie przymykać, zeby nam nie wyciągała zbyt dużo ciepła z pieca i żeby wegiel zbyt szybko się nie wypalał.

 

tryb praca, gdy ustawimy już sobie przesłonę na dmuchawie do swoich potrzeb, możemy zabrać sie za regulację parametru U, czyli wydajności dmuchawy. U nasatwiamy odpowiednio do d. Im wieksze d tym większe U. ja nastawiam U obserwując płomień w momencie gdy piec jest już dobrze rozbuchany a na retorcie jest sporo żaru. Płomień wiadmo jaki ma być... raczej biały, w miarę grubaśny i nie kopcący - u mnie przy duzym d omiata deflektor i troszkę sięga do wymiennika.

 

przesłona na czopuchu, ma też znaczenie dla trybu praca. Zbyt otwarty czopuch powoduje że dużo ciepła ucieka nam kominem, mocno zamkniety oże spowodować wydostawanie się spalin drzwiczkami i dymieniem w zasobniku gdzy go otworzymy przy pracującym piecu. powoduje również wzmorzone obsyfianie się pieca sadzą - dzieje się tak gdyż węgiel nie spala się całkowicie i efektywnie - powstaje ryzyko pojawienia się czadu. trzeba więc wybrać jakiś kompromis, żeby nie tracić za dużo ciepła i żeby węgiel spalał sie dobrze. ja mam ustawiony pomiędzy 10 a 11 (pomiedzy wcięciami)

 

podsumowując trzeba te trzy elemnty jakoś zgrać w zależności od ilości podawanego węgla czyli d.

 

co do pytania nr 2, to chyba wszyscy tak mają. powodowane jest to tym, że ślimak pcha węgiel do przodu w poziomie a nie równiutko do góry w retorcie.

drugi powód: patrząc na retortę, widzimy małą póleczkę pomiędzy retortą ściną kotła od strony podajnika. zauważyłem, ze tam zbiera się popiół, gdyż nie ma gdzie swobodnie opaść - to z kolei powoduje, ze popioły przesuwają się na przeciwległą stronę retorty.

Proponuję czasem grzebnąć czasem pogrzebaczem po retorice i wyrównać kopczyk - na jakiś czas pomoże, ale tym bym się nie przejmował na dłuższą metę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...