Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

kochani pisałem już wcześniej - ja mam zamontowany mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O. "DELTA 100" za pomocą którego reguluję sobie temperaturę włączenia i wyłączenia pompy CO ( koszt kilkudziesięciu zł)

 

bonnieblue81 pytałaś ile płacę za groszek z przywozem w workach 800 zł. tona. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kochani pisałem już wcześniej - ja mam zamontowany mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O. "DELTA 100" za pomocą którego reguluję sobie temperaturę włączenia i wyłączenia pompy CO ( koszt kilkudziesięciu zł)

 

bonnieblue81 pytałaś ile płacę za groszek z przywozem w workach 800 zł. tona. pozdrawiam.

 

Jur51 gdzie zamontowałeś czujnik temp, w miejsce po termometrze zagarowym czy gdzieś na rurze na wyjściu wody z pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się ze mnie śmiejesz - ale wybierz się do "Castoramy" a zobaczysz ten regulator , instrukcję podłączenia - urządzenie jest wielkości regulatora temperatury pokojowego - mam je od samego początku i mogę ustawić różną temp. włączenia i wyłączenia pompy ( nawet powyżej zadanej temp. "n" np. jak jest w miarę ciepło ustawiam np "n"- 55 to włączenie pompy ustawiam powyżej tej temp. np. 57 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że w sterowniku R 501 mozna sterować wyłączaniem pompy c.o. za pomocą parametru E w ustawieniach serwisowych. " E- minimalna wartość temperatury kotła, jaką może ustawić użytkownik w parametrze

“n”, (10..80°C)[40°C] " tzn. poniżej tej temperatury nie działa pompa, tak jak przy rozpalaniu pieca. Chyba trzeba by było też zwiększyć parametr r, czas po spadku temperatury do uznania kotła za wygaszony. ale nie mam pewnosci, wyprostujcie mnie jeżeli się myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że w sterowniku R 501 mozna sterować wyłączaniem pompy c.o. za pomocą parametru E w ustawieniach serwisowych. " E- minimalna wartość temperatury kotła, jaką może ustawić użytkownik w parametrze

“n”, (10..80°C)[40°C] " tzn. poniżej tej temperatury nie działa pompa, tak jak przy rozpalaniu pieca. Chyba trzeba by było też zwiększyć parametr r, czas po spadku temperatury do uznania kotła za wygaszony. ale nie mam pewnosci, wyprostujcie mnie jeżeli się myle.

zibius ciekawe rzeczy piszesz... :D Czy mógłbyś zdradzić tajemnicę jak się dostać do tych ustawień?Bardzo by to pomogło większości z nas.Prosimy!!! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jur51

 

dzieki za odpowiedź, jeszcze jedno pytanie. Rozumiem, że u Ciebie sam piec nie ma możliwości sterowania pompą? a ty nie używasz termostatu pokojowego?

Bo w zasadzie to termostat włacza i wyłacza pompę za pośrednictwem sterownika w piecu...

 

 

chyba, że czegoś tu nie rozumiem..

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą informuję,że to dziś jest ten dzień!Nakarmię potwora nowym węglem! :x Jednak po otwarciu worka widzę już,że będą problemy :evil:

gslaw czy Twój Juliusz,też tak fatalnie wygląda,czy może mnie po raz kolejny oszukano?Na oko jest w nim 50%... miału! :cry: Choć palę drugi sezon,nigdy czegoś takiego nie widziałam :o Załaduję pojemniczek i niestety muszę wyjść.Ciekawe co zastanę po powrocie.Jeśli wieczorem nie pojawię się na forum,tzn.że zamordowałam niebieską bestię i się ukrywam... :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad jedną rzeczą

ja mam pompę włączoną non-stop a piec pracuje tylko w trybie praca (temp na piecu ustawiam przez zmianę parametru d w zależności od temp zew i wew mieszkania). Czy myślicie że wyłączanie pompy aby piec wszedł w tryb podtrzymywania (myśle że może zaoszczędzić węgiel) zmniejszy bardzo temp w mieszkaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że w sterowniku R 501 mozna sterować wyłączaniem pompy c.o. za pomocą parametru E w ustawieniach serwisowych. " E- minimalna wartość temperatury kotła, jaką może ustawić użytkownik w parametrze

“n”, (10..80°C)[40°C] " tzn. poniżej tej temperatury nie działa pompa, tak jak przy rozpalaniu pieca. Chyba trzeba by było też zwiększyć parametr r, czas po spadku temperatury do uznania kotła za wygaszony. ale nie mam pewnosci, wyprostujcie mnie jeżeli się myle.

zibius ciekawe rzeczy piszesz... :D Czy mógłbyś zdradzić tajemnicę jak się dostać do tych ustawień?Bardzo by to pomogło większości z nas.Prosimy!!! :o

 

trzeba by to przetestować, troche jest to nie jasno opisane w instrukcji i w dodatku w akapicie o pracy z termostatem pokojowym:

"Pompa C.O. może zostac wyłšczona jeżeli temperatura kotła spadnie

poniżej wartooeci wynikajšcej z sumy nastaw “E” (mnimalnej temperatury kotłaI) i “n” (parametr ochrony

kotła przed przegrzaniem). Jeżeli temperatura kotła wzrooenie po wyżej 85°C regulator awaryjnie załšczy

pompy C.O. i C.W.U"

 

RSS, to są parametry serwisowe E2, żeby się tam dostać, cytuję:

"Ustaw wentylator (U = 1)

Głównym wyłącznikiem wyłączyć zasilanie (dalej powinien świecić)

Ponownie włącz główny włacznik (podświetlony) trzymając jednocześnie wciśnięte przyciski + i -."

 

tylko, jest pwene niebezpieczeństwo, cytuję:

"Witam

Wszystko ok ale ten parametr w E2 "n"_ z kreską na dole był na początku jak wchodziłem w ustawienia E2, a teraz nie ma. Może ktoś coś poradzi?"

 

opis parametrów:

E : minimalna wartooeć temperatury kotła, jakš może ustawić użytkownik w parametrze

“n”, (10..80°C)[40°C]

H : maksymalna temperatura podajnika. Jeżeli temperatura podajnika osišgnie wartooeć

ustawionš to regulator sygnalizuje alarm A2. Ustawienie wartooeci 0 powoduje

zablokowanie kontroli temperatury podajnika. (0..99°C)[75°C]

r : czas po spadku temperatury do uznania kotła za wygaszony.(1..50 minut) [20m]

: czas wybiegu pompy (C.O. lub C.W.U.) (0..999 sekund) [180].

n : parametr ochrony kotła przed przegrzaniem. Parametr okreoela o ile ma wzrosnšć

temperatura kotła ponad temperaturę minimalnš, gdy styki termostatu sš rozwarte aby

regulator załšczył pompę CO. Przykład: jeżeli wartooeć tego parametru wynosi 20 a

temperatura minimalna kotła 40°C, to przy rozwartych stykach termostatu pokojowego

pompa CO załšczy się gdy temperatura kotła wzrooenie do 60°C. (0 - 60) [20]

n: wybór priorytetu podczas ładowania CWU:

0 - brak priorytetu, pompa CO i CWU załšczajš się jednoczeoenie jeżeli temperatura

kotła jest wyższa od minimalnej (par. E).

1 - priorytet CO, pompa CO pracuje powyżej temperatury 31°C, pompa CWU załšcza

się, jeżeli temperatura kotła jest wyższa od minimalnej (par. E).

2 - priorytet CWU, pompa CWU załšcza się, jeżeli temperatura kotła przekroczy

temperature minimalnš (par. E), pompa CO załšcza się po przekroczeniu temperatury

85°C

[nastawa fabryczna: 2]

 

link do instrukcji sterownika R501

http://www.ekoenergia.eu/files/Instrukcja%20R501%20u6x.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad jedną rzeczą

ja mam pompę włączoną non-stop a piec pracuje tylko w trybie praca (temp na piecu ustawiam przez zmianę parametru d w zależności od temp zew i wew mieszkania). Czy myślicie że wyłączanie pompy aby piec wszedł w tryb podtrzymywania (myśle że może zaoszczędzić węgiel) zmniejszy bardzo temp w mieszkaniu ?

 

Napisz co masz na mysli pisząc pompa włączona non-stop? czy jest włączona przez sterownik pieca, czy jest włączona na sztywno do gniazdka i pracuje niezależnie od pieca?

 

generalnie współpraca z termostatem pok. polega na wyłaczaniu przez sterownik pieca pompy CO i przejściu na pracę z temp. minmalną - jest to wtedy praca w pełnym podtrzymaniu i tu osiagamy oszczędność paliwa lecz ciepło nie idzie wtedy w kaloryfery. Tego stanu nie należy jednak mylić z podtrzymaniem gdy piec osiągnie zadaną temp n i sie nie włączy do momentu spadku temp o 2st poniżej n (tutaj pompa chodzi cały czas), wtedy gdy nie używamy termostatu pok.

 

oszczędności są głównie zauważalne gdy pogoda na zewnątrz jest miarę ciepła 5, 0, -5 st (czyli mieiące jesienne i wiosenne) a dom nie wychładza się tak szybko, piec może odpoczywać. Przy większych stratch na budynku (gdy są chłodniejsze dni -10 - 30st) piec musi pracować praktycznie na okrągło, wtedy termostat nam nie pomoże. Dzięki termostatowi oszczędzamy głównie w tych cieplejszych miesiącach sezonu grezwczego lub gdy zima jest dla nas łaskawa.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw - pompa jest włączona na sztywno do gniazdka, wydaje mi się że jak by była sterowana z pieca ciężko by było utrzymać go w trybie podtrzymania

niestety nie mam termostatu pokojowego ponieważ piec ogrzewa dwa mieszkania w tym samym budynku a jak wiadomo niekażdemu da się dogodzić ale dzięki za wszsytkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Pasowało by mi w końcu kupić termostat pokojowy, akurat w sobote mam wolne to bym sobie założył.

Kolega jorg1975 proponuje Auraton 2005 bezprzewodowy, podpowiedzcie jakie są jeszcze dobre bo muszę kupić jutro ewentualnie w piątek.

 

 

pozdrawiam

Łukasz

 

zastanów sie nad eurosterem 2006TX, jest bardzo podobny do aratona 2005 (którego posiadam) ale histeryza w nim jest 0,4st lub 1st, w auratonie jest gorzej - histeryza 1 lub 2st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś z was zastanawiał się do czego tak naprawdę potrzebne są w naszych piecach zawirowacze ? Ja jedno co zauważyłem to od momentu jak je wyciagnolem około 3tygodnie temu zdecydowanie mniej się brudzi piec . Innych różnic nie zauważyłem ! A co Wy o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosław - ja nie używam termostatu pokojowego a mikroprocesorowy regulator temperatury pompy C.O służy mi do szybszego dojścia pieca do zadanej temperatury ponieważ ja ustawiam zakres działania pompy tylko 3 stopnie poniżej zadanej i kiedy temperatura na kotle spada poniżej wyłącza mi pompę i wtedy piec dochodzi szybko do zadanej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...