Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na A1111 mam ustawione 47st, co oznacza że pompy za wymiennikiem włączają się przy 49st a wyłączają sie przy 45st. ustawienie tej temp. trzeba jednak wyeksperymentować, w zależności od miejsca zamontowania czujnika temp. na wymienniku, w powiązaniu z temp. kotła. na początek spróbuj sobie ustawić tak żeby pompy włączały się przy 52st na kotle przy wchodzeniau na temperaturę, gdyż przy tym jak temperatura spada kocioł troszkę oszukuje, pokazuje wyższą temp. niż ma w rzeczywistości.

 

tymi 30st się nie przejmuj, w podtrzymaniu piec wchodzi raczej na coraz wyższą temp. aż do 75st w zależności od ustawień d,b, o i L. To, że piec w podtzymaniu przy termostacie pok. pracuje z temp. minmalną (30st) oznacza, że np. w przypadku gdy podgrzeje wodę w zaobniku CWU i temp spadnie mu np do 52st (przy n58) piec nie wejdzie w tryb praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione mam 40 C. Czujnik wpięty na rurze pomiędzy pompką a wymiennikiem płytowym. Wczoraj nie miałem czasu obserwować układu. Jeszcze nie mieszkam. Ale zauważyłem że przed wymiennikiem pompa nie pracue bo piec osiągnął temperaturę zadaną ale pompki sterowane przez Auraton 1111 pompują wodę w obieg o temp. ok. 20-25 C. Czy tak ma być.

Czy piec mi nie wygaśnie jak będzie za długo w podtrzymaniu. Przy termostacie pokojowym temp. na nim spada do 50 a mam na piecu ustawiomne 60.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie pozyższy opis nie zadziała, gdyż nie tyczy się on niestetey pracy pompy wogóle tylko załączania się pompy jako zabezpieczenia przed przgrzaniem kotła w podtrzymaniu przy współpracy z termostatem pokojowym. W elktrometach z R501 standard to 75st.

E30 + ń45 = 75st jeżeli nie masz termostatu pokojowego to to nie zadziała bo piec w podtrzymaniu (styki rozwarte) pracuje z mnimalną temp 30st.a w ten sposób domu nie ogrzejesz.

 

pzdr

 

dziekuje za odp i obawiam sie ze masz racje

pzdr

ale moi drodzy zadziala, zadziala. bo jak piszecie piec w podtrzymaniu (styki rozwarte) pracuje z minimalna temperatura. A to nic innego jak parametr E w ustawieniach serwisowych E2. wiec ustawcie sobie np. E- 58 i to bedzie minimalna temp. pracy pieca ponizej ktorej(wlasciwie to dwa stopnie ponizej) piec przechodzi w tryb praca. a pompka nie pracuje juz od temp. 58*C. i o to przeciez chodzilo. parametr ń mozna ustawic na 0 i nie jest on potrzebny.

aha, instrukcja mowi, ze chroni on przed przegrzaniem kotla. no ale streruje tylko pompka od c.o. Wszystkie te kotly maja jeszcze drugie zabezpieczenie tj. powyzej temp 85*C bezwzglednie zalaczaja sie wszystkie pompki podpiete pod piec.

Zadana temp. pieca n (ta podstawowa) musi byc wyzsza od E, ale jest istotna tylko podczas pracy gdy termostat jest załaczony.

Piszecie tez, ze wasze piece wychladzaja sie w podtrzymaniu przy pracy z termostatem pokojowym. ta minimalna temp do ktorej piec ma sie wychlodzic to wlasnie parametr E. Wystarczy go podniesc.

Jak przeczytalem dzisiaj, ze to nie moze zadzialac to szybko pobieglem do pieca i wszystko ustawilem tak jak opisalem wyzej i dziala bez zarzutu juz blisko 5 godzin.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione mam 40 C. Czujnik wpięty na rurze pomiędzy pompką a wymiennikiem płytowym. Wczoraj nie miałem czasu obserwować układu. Jeszcze nie mieszkam. Ale zauważyłem że przed wymiennikiem pompa nie pracue bo piec osiągnął temperaturę zadaną ale pompki sterowane przez Auraton 1111 pompują wodę w obieg o temp. ok. 20-25 C. Czy tak ma być.

Czy piec mi nie wygaśnie jak będzie za długo w podtrzymaniu. Przy termostacie pokojowym temp. na nim spada do 50 a mam na piecu ustawiomne 60.

 

pozdrawiam

 

spróbuj może przeniść czujnik na rurę powrotną z wymiennika do pieca, będzie trochę chłodniejsza i nie powinna się nagrzewać nawet gdy piec jest w podtrzymaniu i pompa nie działa. zwieksz również temp załączania na A1111 do 45st. piec nie powinen wygasąnć w podtrzymaniu nawet jak będzie w nim m-c :wink: ważne są jednak parametry jakie zapodasz, generalnie przy dobrym ekogroszku 2 - 2,5kg/d wystarczy,

na pogodę 0 do -5 spróbj takich (RSS):

n58

d24

b30

o15

L1

U50

f i j 15-30sek

czopuch 11 (13)

przesłona na 1cm

 

na chłodniejsze

n58

d30

b40

o20

L1

U50

f i j 30

czopuch i przesłona j.w.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale moi drodzy zadziala, zadziala. bo jak piszecie piec w podtrzymaniu (styki rozwarte) pracuje z minimalna temperatura. A to nic innego jak parametr E w ustawieniach serwisowych E2. wiec ustawcie sobie np. E- 58 i to bedzie minimalna temp. pracy pieca ponizej ktorej(wlasciwie to dwa stopnie ponizej) piec przechodzi w tryb praca. a pompka nie pracuje juz od temp. 58*C. i o to przeciez chodzilo. parametr ń mozna ustawic na 0 i nie jest on potrzebny.

aha, instrukcja mowi, ze chroni on przed przegrzaniem kotla. no ale streruje tylko pompka od c.o. Wszystkie te kotly maja jeszcze drugie zabezpieczenie tj. powyzej temp 85*C bezwzglednie zalaczaja sie wszystkie pompki podpiete pod piec.

Zadana temp. pieca n (ta podstawowa) musi byc wyzsza od E, ale jest istotna tylko podczas pracy gdy termostat jest załaczony.

Piszecie tez, ze wasze piece wychladzaja sie w podtrzymaniu przy pracy z termostatem pokojowym. ta minimalna temp do ktorej piec ma sie wychlodzic to wlasnie parametr E. Wystarczy go podniesc.

Jak przeczytalem dzisiaj, ze to nie moze zadzialac to szybko pobieglem do pieca i wszystko ustawilem tak jak opisalem wyzej i dziala bez zarzutu juz blisko 5 godzin.

pozdrawiam

 

czy piec przypadkiem nie wygaśnie automatycznie jak przez ponad 20 min temp będzie poniżej tak wysokiego E58? ma to często miejsce gdy używasz termostatu pokojowego. no chyba, że E nie ma nic wspólnego z temp. minmlaną kotła zdefiniowaną gdzieś na sztywno...hmm...

czy zmiana tych parametrów ma jakiś sens przy użytkowaniu termostatu pokojowego? Zibuś, czy Ty uzywasz termostatu pok?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie nie wygasl. parametr r to jest czas po spadku temperatury do uznania kotla za wygaszony. przestawialem ta wartosc na 1 i nic sie nie dzialo nawet, gdy temp byla nizsza przez dluzsza chwile od 58. profilaktycznie ustawilem 30. ale wlasnie o to chodzi, ze temp nie spadnie za duzo, bo juz od temp 56 piec przechodzi w tryb praca.

"czy zmiana tych parametrów ma jakiś sens przy użytkowaniu termostatu pokojowego? Zibuś, czy Ty uzywasz termostatu pok?"

ja nie posiadam termostatu pokojowego. ale jak wczesniej pisalem, zeby to zadzialalo to styki termostatu musza byc otwarte lub trzeba zdjac mostek w piecu. sens jest taki, ze po spadku temp. ponizej E nie dziala pompka c.o. bez uzywania dodatkowych urzadzen. chcialem udowodnic, ze E501 mimo wszystko moze sterowac pompka c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laparia

Czy wiecie może jak wejść w tryb serwisowy "E2" ?

Chciałbym zmienić priorytet CWU, ale niestety nie wiem jak się dostać do tego parametru. W serwisie nie chcieli powiedzić jak to uaktywnić :(

Parametr "U" na "1", wyłączyć kocioł, włączyć trzymając "+" i "-" - pojawi się E2, a dalej "+" i "-" do żądanego parametru.

Ale głowy nie dam , bo robiłem to jakiś czas temu.

Ok - precyzuję:

Parametr U ustawiamy na 1, wyłączamy kocioł WYŁĄCZNIKEM DOLNYM i włączamy trzymając + i -.

A dane do E2 są tu:

http://www.ekoenergia.eu/files/Instrukcja%20R501%20u6x.pdf

Ważne wartości to próg zadziałania pompy E oraz czas wybiegu pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ZIBIUS<

jak tam piec steruje pompą tak jak pisałeś?

jak to się sprawuje na dłuższą metę?

pytam bo u mnie termostat pokojowy na razie daje za duże wahania temperatury i powróciłem do termostatów grzejnikowych a pompa na piecu non stop

tak mam większy komfort i lepiej cwu nagrzane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi proszę JAK PRZEDSTAWIA SIĘ ZUŻYCIE PRĄDU PRZEZ PIEC ( 15kW ) ?

 

pytam bo ciekawi mnie ile to mniej więcej na złocisze wychodzi .

na piecu napisane jest zużycie prądu 170 W .

teraz tak : wartość zuzycia prądu jest jednostajna? czy zmienia się wraz z cyklami pieca ( praca / podtrzymanie ) .

 

Ile to mniej więcej miesięcznie wyjdzie?

POZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi proszę JAK PRZEDSTAWIA SIĘ ZUŻYCIE PRĄDU PRZEZ PIEC ( 15kW ) ?

 

pytam bo ciekawi mnie ile to mniej więcej na złocisze wychodzi .

na piecu napisane jest zużycie prądu 170 W .

teraz tak : wartość zuzycia prądu jest jednostajna? czy zmienia się wraz z cyklami pieca ( praca / podtrzymanie ) .

 

Ile to mniej więcej miesięcznie wyjdzie?

POZDR

 

Powiem szczerze, nie liczyłem. Ale oczywistością jest, że zużycie prądu nie jest jednostajne! Przecież w czasie postoju nie pracuje wentylator i podajnik, a jak masz termostat, to i okresowo pompka. Niestety te urządzenia też pobierają prąd, perpetum mobile to chyba tylko u Lema.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie cztam, nie piszę, ale... no właśnie.

Podłączyłem termostat który do tej pory wisiał sobie na scianie i pełnił rolę termometra. Z lenistwa całą zimę go nie chciało mi się podłączyć, ale w końcu udało się.

Efekt... jestem zszokowany tak małym zużyciem ekogr. po jego podłączeniu. Wcześniej piec chodził non stop w cyklu praca, obecnie jest bardzo długo w podtrzymaniu, temp. w domu taka sama, a węgla nie ubywa!!!

5 dzień chodzi z termostatem, a w zasobniku dna nie widać, wcześniej już bym zasypywał. Jedyny uboczny efekt do trochę niespalonego groszku, ale to pewnie kwestia ustawień.

Orientujecie się co zmienić, aby dopalał się skuteczniej?

moje nastawy w Elktr. 25KW

n61

d25

U55

b30

o20

L2

u5

J24

F20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt... jestem zszokowany tak małym zużyciem ekogr. po jego podłączeniu. Wcześniej piec chodził non stop w cyklu praca, obecnie jest bardzo długo w podtrzymaniu, temp. w domu taka sama, a węgla nie ubywa!!!

5 dzień chodzi z termostatem, a w zasobniku dna nie widać, wcześniej już bym zasypywał. Jedyny uboczny efekt do trochę niespalonego groszku, ale to pewnie kwestia ustawień.

Orientujecie się co zmienić, aby dopalał się skuteczniej?

moje nastawy w Elktr. 25KW

n61

d25

U55

b30

o20

L2

u5

J24

F20

żeby dopalał skuteczniej to nie wiem, ale zmniejsz sobie L do L1, bedziesz miał 2x mniejsze zuzycie w podrzymaniu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt... jestem zszokowany tak małym zużyciem ekogr. po jego podłączeniu. Wcześniej piec chodził non stop w cyklu praca, obecnie jest bardzo długo w podtrzymaniu, temp. w domu taka sama, a węgla nie ubywa!!!

5 dzień chodzi z termostatem, a w zasobniku dna nie widać, wcześniej już bym zasypywał. Jedyny uboczny efekt do trochę niespalonego groszku, ale to pewnie kwestia ustawień.

Orientujecie się co zmienić, aby dopalał się skuteczniej?

moje nastawy w Elktr. 25KW

n61

d25

U55

b30

o20

L2

u5

J24

F20

żeby dopalał skuteczniej to nie wiem, ale zmniejsz sobie L do L1, bedziesz miał 2x mniejsze zuzycie w podrzymaniu.

 

pzdr

Powiem Ci ,że cały czas miałem L1, bo jechałem w/g Twoich ustawień, później RSS, ale gdy piec na termostacie zaczął pracować b. długo w podtrzymaniu to się przestraszyłem ,że wygaśnie i dlatego zwiększyłem na L2.

Źle kombinowałęm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powinien zgasnąć, ewentualnie spróbuj

L1

o15

i tak będzie 1,2kg/d mniej dla samego pdtrzymania

 

przy twoich ustawieniach zuzycie w podtrzymaniu dla L2 jest 3,78kg/d dla L1 bedzie 1,89kg/d

dla L1 i o15 będzie 2,52kg/d

 

wg mnie 2,5kg/d w podtrzymaniu jest OK, piec wchodzi powoli na temp. i czasem zrzuca ją (przy 75st) na zbiornik CWU (masz wtedy podgrzanie wody przy okazji) lub kaloryfery.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powinien zgasnąć, ewentualnie spróbuj

L1

o15

i tak będzie 1,2kg/d mniej dla samego pdtrzymania

 

przy twoich ustawieniach zuzycie w podtrzymaniu dla L2 jest 3,78kg/d dla L1 bedzie 1,89kg/d

dla L1 i o15 będzie 2,52kg/d

 

wg mnie 2,5kg/d w podtrzymaniu jest OK, piec wchodzi powoli na temp. i czasem zrzuca ją (przy 75st) na zbiornik CWU (masz wtedy podgrzanie wody przy okazji) lub kaloryfery.

 

pzdr

Ok jest o15 i L1. Potestujemy. Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...