Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

witam wszystkich

 

Norbert wygląda na to, że mam podobny problem z podajnikiem tylko że u mnie zatrzymuje się on znacznie częściej. Doszedłeś już może jaka jest tego przyczyna? Może ktoś z Was miał taki problem i wie jak go rozwiązać? Będę wdzięczny za pomoc...

 

Pozdrawiam

Marcin

Wymiana kondensatora z 6 na 8 micro faradów załatwiła sprawę.

Działają Wam powiadomienia na maila? Żadko to forum odwiedzam, bo powiadomień w skrzynce brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@JAGODY

Mój podajnik ślimakowy wygląda podobnie jak Twój (stary) więc też czeka go wymiana .Możesz podać namiar na sklep gdzie kupiłeś i w jakiej cenie? Pozdrawiam

Wszedłem na stronę Elektrometu i znalazłem sklep współpracujący z nimi jak się okazało 50m od mojego domu. Pojechałem zamówiłem i po kilku dniach był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się przywitam po sezonie letnim.U mnie opał zakupiony i złożony w suchym miejscu.Niebieska bestia odpalona,bo odpoczywała sobie całe lato.Przyznam się,że znów zakupiłam "Juliusza",a tak go przeklęłam pod koniec ubiegłego sezonu.Byłam niesprawiedliwa...Raczej powinnam przekląć sprzedawcę,który mi go wcisnął.Teraz mój wybór padł na skład opału polecony przez znajomych...Musi być coś na rzeczy,skoro cztery dni robiłam podejście po zakup ekogroszku.Wcześniej wypróbowałam workowany,palił się extra.Potem po wielkich trudach i niemal zapisach dostałam 5 ton suchego węgielka.U nas po 680 za tonę,cena jak w zeszłym roku.Leży sobie i czeka na chłodniejsze dni...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kolego piotrulex trochę głupie pytanko, ale kto pyta nie błądzi. Dostałem do mojego pieca elektromet 25 13 elementów ruszta awaryjnego i tez się zastanawiałem nad paleniem kawałków drewna bo zawsze coś zostaje z przeróżnych prac budowlanych, tylko nie mogę znaleźć jak się ten ruszt zakłada albo jakiś rysunek

Byłbym bardzo wdzięczny!

 

A jeszcze drugie mam zawór czterodrogowy firmy honeywell może ma ktoś taki zawór i jest mi w stanie powiedzieć jak go dokładnie ustawić?

 

Z góry dziękuje za wskazówki i pozdrawiam

Łukasz

 

wklada sie pojedynczo przez srodkowe drzwiczki najpierw te dalsza czesc, nieco wyzej, pozniej ta od brzegu i opuszczasz. w instrukcji pieca jest rysukek. jak nie masz to wejdz na strone elektrometu. jest to proste ale jak nigdy sie nie roblo to warto zerknac na szkic

 

my caly czas pal;imy resztkami drewna a groszek nieruszony ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W sobote po raz pierwszy rozpalilem w swoim piecu i ... fajnie ze jest cieplo ale dlaczego tak duzo pali?

Mam prosbe do "gslaw", poniewaz mam podejrzenia ze moja instalacja nie jest dobrze zrobiona czy moglbys ja ocenic i cos doradzic.

Piec mam 15Kw Solei sterownik 501

wyjscie z pieca - obieg otwarty -naczynie wyrownawcze, poprzez bojler dwuplaszczowy do wymiennika ciepla, za wymiennikiem pompa CO i grupa bezpieczenstwa.

nastepnie grzejniki i powrot do wymiennika ciepla, za wymiennikiem pompa i powrot do pieca.

Teraz moje watpliwosci:

1. Czy bojler nie powinien byc na osobnym obiegu

2. Chcialbym zamontowac termostat pokojowy, czy potrzebuje zamontowac jakis zawor n-drozny i w ktorym miejscu.

Moj instalator nie robil jeszcze instalacji z automatyka i nie umial mi doradzic.

Z gory dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje watpliwosci:

1. Czy bojler nie powinien byc na osobnym obiegu

2. Chcialbym zamontowac termostat pokojowy, czy potrzebuje zamontowac jakis zawor n-drozny i w ktorym miejscu.

Moj instalator nie robil jeszcze instalacji z automatyka i nie umial mi doradzic.

Z gory dzieki za odpowiedz.

 

1. ja mam na osobnym i na zdrowy chlopski rozum tak wlasnie byc powinno

2. zawor n-drozny zaraz za kotlem jest standardem ale nie jest jakas super koniecznoscia. termostat pokojowy moze np. sterowac pomopa obiegu CO ktora wlacza i wylacza

 

ja sie nie znam - tak glosno mysle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje watpliwosci:

1. Czy bojler nie powinien byc na osobnym obiegu

2. Chcialbym zamontowac termostat pokojowy, czy potrzebuje zamontowac jakis zawor n-drozny i w ktorym miejscu.

Moj instalator nie robil jeszcze instalacji z automatyka i nie umial mi doradzic.

Z gory dzieki za odpowiedz.

 

Witam,

 

ad.1 Mam tak samo jak Ty i wszystko dziala, tzn Co i CWU są na jednym i tym samym wyjściu z pieca. odejście na bojler mam przed zaworem 4-drożnym - CWU jest podgrzewane wodą o temp wody kotłowej. Mam standardowo włączony priorytet CWU - gdy grzeje CWU pompa CO jet wyłączona i na odwrót. specem nie jestem ale na mój gust jest ok. pozostałe wyjścia z pieca mam zaślepione (wychodzi tylko jedna rura).

 

ad.2 zawór n-drożny powiniem być założony jako standardowe wyposażenie - tak zaleca producent kotła. działanie zaworu n-drożnego polega na zawracaniu (mieszaniau) części wody kotłowej z powrotem do pieca co zapobiega zalewaniu go całkowicie zimną wodą obiegową z CO. Piec wchodzi wtedy stabilniej na temperaturę, zmniejsza się również ryzyko wystapienia korozji niskotemperaturowej ( aczkolwiek po wygaszeniu pieca na sezon letni przez 6-mcy piec i tak strasznie zjada korozja - tak jest w moim przypadku - że nie wiem ile jeszcze pożyje - dla jego zdrowia najlepiej byłoby chyba go wogóle nie wygaszać)

co do termostatu to polecam. przy jego zastosowaniu mamy zauważalne zmniejszenie ilości zuzytego opału szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym, gdy nie ma potrzeby żeby piec pracował non stop, więcej wtedy przebywa w podtrzymaniu) Polecam najlepiej termostat bezprzewodowy np. euroster z histeryzą 0,2 (0,25stC). można go sobie nosić po całym domu szukając najlepszego miejsca referencyjnego dla ogrzewania całego domu (tzn. takiego które nie wychładza się zbyt szybko ani nie jest "narażone " na działanie innych czynników cieplnych jak duża ilość osób, pobliże telewizora i innych elektr sprzętów, pobliże kaloryfera lub zimnego okna) instalacja takiego termostatu jest bardzo prosta i sam sobie z tym bez problemu poradzisz - patrz instrukcja pieca oraz instr termostatu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to nie do konca mamy tak samo, ale to mnie jeszcze bardziej utwierdzilo w przekonaniu ze mam zle. Ja mam na jednej nitce z pieca ale bez odgalezien, czyli woda do kaloryferow idzie przez plaszcz w bojlerze, przez co bojler jest caly czas traktowany woda z pieca a dopiero pozniej grzejniki. Teraz jeszcze odnosnie zaworu 4droznego, czy masz u siebie wymiennik ciepla. Moj instalator twierdzi ze ten wymiennik ciepla dziala jak zawor 4drozny. i faktycznie woda powracajaca do kotla tak na oko jest niewiele chlodniejsza od zasilania.

Na ta chwile to tyle pytan :) dobra wiadomosc jest taka ze trafilem na lepszy wegiel i chyba ustawienia mam juz troche lepsze. Ale do idealu jeszcze pewnie daleko.

Pozdrawiam

Edytowane przez bartilop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to nie do konca mamy tak samo, ale to mnie jeszcze bardziej utwierdzilo w przekonaniu ze mam zle. Ja mam na jednej nitce z pieca ale bez odgalezien, czyli woda do kaloryferow idzie przez plaszcz w bojlerze, przez co bojler jest caly czas traktowany woda z pieca a dopiero pozniej grzejniki. Teraz jeszcze odnosnie zaworu 4droznego, czy masz u siebie wymiennik ciepla. Moj instalator twierdzi ze ten wymiennik ciepla dziala jak zawor 4drozny. i faktycznie woda powracajaca do kotla tak na oko jest niewiele chlodniejsza od zasilania.

Na ta chwile to tyle pytan :) dobra wiadomosc jest taka ze trafilem na lepszy wegiel i chyba ustawienia mam juz troche lepsze. Ale do idealu jeszcze pewnie daleko.

Pozdrawiam

 

wg mnie woda z bojlera powinna iść z powrotem do kotła a nie na kaloryfery... to tak jakby bojler był pierwszym kaloryferem.... u mnie pomimo, że bojler i kalorfery są na tym samym wyjściu z pieca to są to dwa autonomiczne obiegi.

co w przypadku gdy chcesz grzać tylko wodę?? albo kalorfery??? ziman woda z kaloryferów zalewając piec może obniżać temp. wody w bojlerze. Najlepiej spróbuj zapytać się o opinię jakiegoś innego instalatora.

ja wymiennika nie mam (choć powinienem bo w jednym wpięty mam również piec gazowy). wymiennik stosuje się gdy masz dwa żródła ciepła np. właśnie piec gazowy (obieg zamknięty) i piec na opał stały lub kominek z płaszczem na obiegu otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie glownie dlatego zeby miec mozliwosc grzania np. tylko bojlera albo tylko kaloryferow zrobie to na osobnych obiegach. Wymiennik ciepla dalem z powodu braku miejsca na powieszenie naczynia wzbiorczego gdzies na gorze domu, dlatego kociol jest na otwartym obiegu a grzejniki na zamknietym. Jeszcze mam do Ciebie pytanie o termostat. Jak wygladaja w przypadku jego zastosowania ustawienia parametru "n" czy jest to "--" i piec pracuje do momentu az w pomieszczeniu nie bedzie okreslonej temperatury, dobrze mysle? A potem przechodzi w tryb podtrzymania i czeka przez zadany czas? Czy do termostatu potrzebny jest sterownik pomp? I jeszcze czy mozesz zdradzic jakie masz ustawienia na takie przejsciowe okresy jak teraz :) Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem zatem że masz dwie pompy - jedna pompuje wodę do wymiennika (obieg otwarty kotła - jest to krótki obieg) a druga jest za wymiennikiem i pompuje wodę na kaloryfery i bojler. Rzeczywiście w takim przypadku zawór n-drożny nie jest potrzebny... tylko nie jestem pewien ( a nie jestem instalatorem a tylko użytkownikiem jak każdy z nas tu na forum) czy jest to przemyślne zgodnie ze sztuką hydrauliczną:) tzn funkcjonować będzie ale.... jeżeli masz tylko piec na opał stały a nie masz gazowego ani solarów to oddzielanie kaloryferów i pieca wymiennikiem chyba nie bardzo ma sens... wymiennik jest chyba trochę droższy niż zawór czterodrożny do tego dochodzi konieczność w łożenia w instalację dodatkowej pompy, choć pompy prawdopodobnie i tak masz dwie lub więcej (jeżeli masz oddzielnie zasilaną podłogówkę). Z tym że jedna z tych pomp powinna pompować wodę na bojler, druga na kaloryfery a trzecia na podłogówkę. Powinny to być w zasadzie trzy oddzielne obiegi (chyba że podłogówkę masz na powrocie z kaloryferów).

co do termostatu. Parametr n musi być ustawiony, termostat pokojowy w przypadku naszych pieców pracuje bardziej na zasadzie włącz/wyłącz (grzanie), natomiast nie steruje wogóle parametrami pracy kotła. Dlatego wszystkie parametry muszą być ustawione. z tego co pamiętam w naszych sterownikach ustawienie n czyli temp kotła na poziomie "--" to tzw. tryb letni gdy grzejemy tylko wodę CWU a nie posiadamy termostatu pokojowego.

W przypadku gdy termostat "włączy" ogrzewanie bo spadła temp. w domu piec wchodzi w tryb praca i pozostaje w nim tak długo aż termostat go wyłączy - wtedy przejdzie w w oszczędny tryb podtrzymania, gdzie utrzymanie zadanego "n" nie jest ważne, piec działa tylko tak żeby nie wygasł.

Termostat pokojowy nie steruje pompami tylko samym kotłem. Sterownik kotła włącza i wyłącza wszystkie pompy.

Dziś prawdopodobnie odpalę mój kocioł, na razie jadę na gazie ziemnym - 11m3/dobę to zaczyna być powoli za dużo jak dla mnie :). podam parametry jak coś wykombinuję.

Może Radzęsobiesama może nam coś zaproponować - będziemy wdzięcznni.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Radzęsobiesama może nam coś zaproponować - będziemy wdzięcznni.

 

pozdrawiam

Ponieważ niejako zostałam wywołana do tablicy...to przedstawię Wam moje tegoroczne nastawy.Ponieważ okazjonalnie przełączam piec na ogrzewanie domu,wyszukałam ustawienia dobrze sprawdzające się w obu przypadkach:grzania całości i tylko CWU.

n56

d22

b130

U 50

c40

o60

L1

Zużycia Wam nie powiem,bo trudno sprawdzić,gdy nie grzejemy "chałupy" non stop.Węgiel spala się ładnie.Ot i tyle...

P.S.U nas od trzech dni rano siwy mróz,powoli likwiduję przemarznięte kwiaty z ogrodu.To znak,że zbliża się zima...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć gslaw,

nie wiem jaki mam wentylator i czy to ma jakieś znaczenie...W ubiegłym sezonie intrygowały mnie ustawienia fabryczne,próbowałam różnych opcji i myślę,że wysoka wartość U ma coś na rzeczy.Piec szybko wchodzi na zadaną temperaturę a co najważniejsze węgielek spala się na popiół,nie tworzą się żadne spieki !I wbrew pozorom przy dużym b wcale nie ma większego zużycia węgla...Wprost przeciwnie,kociołek dłużej trzyma temperaturę a co za tym idzie dłużej przebywa w podtrzymaniu.Mnie to zadowala.

Pozdrawiam.

P.S.Przesłona wentylatora niezmiennie na ok.1 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Gslaw za wyczerpujaca odpowiedz. Podlogówki nie mam, wymiennik jest tylko ze wzgledu na naczynie wyrownawcze ktorego nie moglem dac na strychu, a innego miejsca powyzej kaloryferów na gorze nie mialem.

Czyli co do konstrukcji kotlowni to musze oddzielic bojler. Nie wiem jeszcze jak z tym zaworem, czy jest potrzebny w moim przypadku czy nie, bo rozmawialem dzisiaj z gosciem ktory od dawna projektuje i montuje kotlownie, stwierdzil ze na moje 130m2 pow.uzytk. wystarczy 2 tony wegla na sezon, ale tylko pod warunkiem zamontowanej automatyki i wlasnie zaworu 4d ktory to umozliwia puszczenie na grzejniki np temp. 40 bo tyle wystarczy dla zadanej temp. a na piecu mamy np 70st.. i woda powracajaca do pieca nie ma mniej niz 45st. No z tego wynika ze powinien byc , tylko gdzie go dac w moim przypadku, z zamontowanym wymiennikiem ciepla. Moze ktos z Was ma podobny uklad.

Jesli chodzi o nastawy - zaznaczam ze pale dopiero od tygodnia - to moje sa takie:

n-53

d-8

U-9

b-300

o-50

L-1

Co o nich sadzice? Wegiel spala sie prawie do konca. Zuzycie na 130m2 okolo 12kg/24h bez zadnej automatyki. I w domu temp okolo 24st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć gslaw,

nie wiem jaki mam wentylator i czy to ma jakieś znaczenie...W ubiegłym sezonie intrygowały mnie ustawienia fabryczne,próbowałam różnych opcji i myślę,że wysoka wartość U ma coś na rzeczy.

 

Cześć :), właśnie odpaliłem mojego smoka :)

 

Radzesobiesama, jak masz ustawiony czopuch? nie wywiewa ci za dużo ciepła z pieca przy tak dużym U?

Ja też skłaniam się jednak do utrzymywania kotła raczej na wysokich obrotach, rzeczywiście lepiej jest jak szybko wchodzi na zadana temp. bez marudzenia. Zamierzam też grzać trochę cieplejszą wodą około 60-62st. - szybciej w domu robi się cieplej.

moje nastawy :

n59

d25

b110

U21

o55

L1

c50

u7

przesłona 1,5cm, czopuch 10:30

muszę spróbować tej wysokiej dmuchawy, ale zastanawiam się czy przypadkiem jej mniejsze obroty ale szerzej otwarta przesłona nie dadza tego samego rezulatatu?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o nastawy - zaznaczam ze pale dopiero od tygodnia - to moje sa takie:

n-53

d-8

U-9

b-300

o-50

L-1

Co o nich sadzice? Wegiel spala sie prawie do konca. Zuzycie na 130m2 okolo 12kg/24h bez zadnej automatyki. I w domu temp okolo 24st.

 

Cześć!

Wrzuciłem twoje nastawy do kalkulatora, no i jeżeli chodzi o zużycie to masz naprawdę małe no i 24st w domu - rewelka. Czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

Mógłbyś jeszcze zredukować ilość węgla. Zastanawia mnie tylko tak niskie U - jak szeroko masz otwartą przesłonę na wentylatorze? w sumie masz również bardzo niskie d ale przy b300 za jednym podaniem troche tego idzie. n53 troszkę nisko ale jak piec trzyma prawie cały czas 70st to nie ma co tego ruszać. jak szybko piec wchodzi na zadaną temperaturę.

Dla pracy bez termostatu można powiedzieć że ustawienia bardzo dobre jeżeli chodzi o ekonomię. Może kiedyś je wypróbuję.

 

jeżeli chciałbyś zamontować zawór n drożny to raczej przed wymiennikiem, chodzi o to żeby na wymiennik poszła już ewentualni chłodniejsza woda - tak mi się wydaje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wrzuciłem twoje nastawy do kalkulatora, no i jeżeli chodzi o zużycie to masz naprawdę małe no i 24st w domu - rewelka. Czy masz zawory termostatyczne na grzejnikach?

Mógłbyś jeszcze zredukować ilość węgla. Zastanawia mnie tylko tak niskie U - jak szeroko masz otwartą przesłonę na wentylatorze? w sumie masz również bardzo niskie d ale przy b300 za jednym podaniem troche tego idzie. n53 troszkę nisko ale jak piec trzyma prawie cały czas 70st to nie ma co tego ruszać. jak szybko piec wchodzi na zadaną temperaturę.

Dla pracy bez termostatu można powiedzieć że ustawienia bardzo dobre jeżeli chodzi o ekonomię. Może kiedyś je wypróbuję.

 

jeżeli chciałbyś zamontować zawór n drożny to raczej przed wymiennikiem, chodzi o to żeby na wymiennik poszła już ewentualni chłodniejsza woda - tak mi się wydaje.

 

pozdrawiam

Zaworów nie mam, w zasadzie nie mam narazie nic czym moglbym regulowac temperature, wszystko idzie na zywiol. Tylko połowa grzejnikow jest odkrecona. Przysłona na wentylatorze okolo 1cm, na czopuchu na 11. Testowalem wysokie U i moim zdaniem wolniej wchodzi na temperature, chyba za bardzo wychladza piec.n53 moze i za niskie ale to tylko do czasu zamontowania termostatu, gdybym teraz dal np 60 to piec pracowalby chyba caly czas. 70st - nie, takiej temperatury nie mam na piecu, to byl tylko przyklad jaka powinna byc temp. wg fachowca.

No tez jestem zadowolony z ilosci, az boje sie pomyslec ile bedzie po zamontowaniu automatyki :)

Odnosnie kalkulatora to mam wlasnie problem z jego uruchomieniem, czy moglbys mi go wyslac na maila. Dzieki.

Edytowane przez bartilop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...