Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam... zaznaczę że potrzebnych mi informacji szukam od kilku godzin z przerwami... :D uzyłem wujka google, szukajki na 4um i nic... pytanie jest lamerskie ale muszę się dowiedzieć... ;) Co oznaczają te symbole nastawień??

n55

c45

d16

b200

U40

o20

L1

u10

J20

F20

... n to wiem, domyśliłem się ;) ale reszta?? piec odpaliłem o 18stej, miałem 2 worki 25 kg na rozruch a drugi worek 2h temu wsypałem i do rana chyba nie wystarczy.... ;) czytałem instrukcje ale w niej tej symboliki nie ma... coś o U i d tylko lekko... mam piec elektromet 25kw, z tego roku, sterownik REG 05 i za niedługo będę miał zimno w domu a opał przywożą o 12stej :D

 

 

edit:

 

zauważyłem właśnie, że wskaźnik na tym sterowniku pokazuje 55 stopni a na tym po lewej ( ze wskazówkami) pokazuje 75 stopni.... i o co chodzi?? tak ma być??

Edytowane przez nowy00
...bo zauważyłem..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witaj nowy00

 

było było :)

no ale proszę:

masz w swoim piecu nowy sterownik REG05, w którym nie występuje już nazewnictwo literowe, co nie oznacza jednak że nie można się sugerować danymi podawanymi przez uzytkowników starszych sterowników R501.

i tak:

n - zadana temp pracy pieca CO

c - zadana temp wody CWU

d - czas pracy podajnika (sek. wyliczane jako % czasu b)

b - czas jednego cyklu pracy (sek)

U - prekość wentylatora retorty (%)

o - czas cyklu podtrzymania (min)

L - ilość cykli b w podtrzymaniu o (w REG05 nie występuje)

u - nadwyżka temp z jaka ma być grzane CWU w podrzymaniu, temp. grzania CWU=u+c,

J20 - długość czasu przedmuchu po wykonaniu cyklu pracy

F20 - j.w. tylko że w podtrzymaniu

 

należy dobrze się wczytać instrukcje... choć rzeczywiście jest napisana w dosyć "dziwny" sposób, to czytając ją poraz 10-ty zaczyna się coś z tego rozumieć :)

 

pozdrawiam

 

P.S.

polecam założenie termostatu pokojowego, przy takiej pogodzie jak teraz można osiagnąć durze oszczędności.

moje obecne zużycie przy tym, że piec grzeje wodę CWU oraz ogrzewa dom przez co najmniej 5h dziennie to około 13kg/dobę.

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Eksperci firmy Elektra
odpowiedzą na pytania dotyczące elektrycznego ogrzewania podłogowego, grzejników konwekcyjnych, ogrzewaczy akumulacyjnych i wentylacji z odzyskiem ciepła, a także elektrycznych systemów ochrony przed śniegiem i lodem podjazdów, schodów zewnętrznych i rynien.

 

 

 

Elektra jest producentem przewodów i mat grzejnych do elektrycznego ogrzewania podłogowego; wykonawcą instalacji przeciwzamarzaniowych i przeciwoblodzeniowych podjazdów, ramp, chodników, schodów, rurociągów, rynien.

 

 

 

Demontaż starego pieca akumulacyjnego
...
Bojler czy przepływowy ogrzewacz elektryczny?
....
Cofanie się spalin w kominie
...
Odliczenie od podatku
...

 

 

 

ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI FORUM!

 

 

Przedstawiciele ELEKTRY czekają na
Was w tym wątku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj nowy00

 

było było :)

no ale proszę:

masz w swoim piecu nowy sterownik REG05, w którym nie występuje już nazewnictwo literowe, co nie oznacza jednak że nie można się sugerować danymi podawanymi przez uzytkowników starszych sterowników R501.

i tak:

n - zadana temp pracy pieca CO

c - zadana temp wody CWU

d - czas pracy podajnika (sek. wyliczane jako % czasu b)

b - czas jednego cyklu pracy (sek)

U - prekość wentylatora retorty (%)

o - czas cyklu podtrzymania (min)

L - ilość cykli b w podtrzymaniu o (w REG05 nie występuje)

u - nadwyżka temp z jaka ma być grzane CWU w podrzymaniu, temp. grzania CWU=u+c,

J20 - długość czasu przedmuchu po wykonaniu cyklu pracy

F20 - j.w. tylko że w podtrzymaniu

 

należy dobrze się wczytać instrukcje... choć rzeczywiście jest napisana w dosyć "dziwny" sposób, to czytając ją poraz 10-ty zaczyna się coś z tego rozumieć :)

 

pozdrawiam

 

P.S.

polecam założenie termostatu pokojowego, przy takiej pogodzie jak teraz można osiagnąć durze oszczędności.

moje obecne zużycie przy tym, że piec grzeje wodę CWU oraz ogrzewa dom przez co najmniej 5h dziennie to około 13kg/dobę.

 

Witam! Może kolega podać nastawy na kotle Ponieważ wyniki w ilosci spalonego paliwa na dobe 13 kg rewelacja!!!!!!!!!!

Ja nie mam jeszcze termostatu pokojowego załozonego ale przetestowałbym u siebie te nastawy jak się sprawdza:)

Pozdrawiam i z góry Serdecznie Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

n60 (w zalżności od upodobań)

d16

b300

o75

L1

U23

c49

u7

przesłona 1,5cm. czopuch 10.30

 

ale małe zużycie osiągam głównie dzięki termostatowi i temu , że jest w miarę ciepło na dworze

Tesowałem już te ustawienia ale u mnie piec spalał przeszło 30kg na dobę

Była prawie pełna szuflada nie dopalonego groszku duzo kawałku spieków wygladajece jak koks po jednej dobie

Dziękuje za odpisanie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesowałem już te ustawienia ale u mnie piec spalał przeszło 30kg na dobę

Była prawie pełna szuflada nie dopalonego groszku duzo kawałku spieków wygladajece jak koks po jednej dobie

Dziękuje za odpisanie i pozdrawiam

 

no i właśnie dochodzimy do sedna,

 

trzeba dużo ekseprymentować, dużo zależy od jakości węgla. Jeżeli piec przewalał niespalony groszek tzn że był za mało powietrza i groszek nie zdążył się spalić - trzeba by zwiększyć obroty dmuchawy lub zwiększyć szparę na wentylatorze i do tego zmniejszyć parametr d. Trzeba obserwować płomień. Powinien być w miarę duży jak już piec wykona kilka cyklów podania, i silny.

węgiel powinen się palić jasnym nie dymiącym płomieniem.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw ;) dzieki za odp, w sumie mi to duzo pomogło... :)

 

janusz7777 a jakie Ty masz ustawienia?? i jakie spalanie??

 

i takie pytanko ogólne... jaki ma wpływ ustawienie tego czopucha na 1030?? ja mam na 1200

 

istnieje przekonanie, że gdy przymkniemy trochę czopuch to mniej ciepła ucieka nam przez komin, ale chyba tak naprawdę nikt tego nie wie. Czym bardziej czopuch przymknięty tym bardziej piec się "syfi". przesłona na wentylatorze i czopuch wraz z wentylatorem służą do regulacji ilości powietrza w piecu..

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a są jakieś uniwersalne mądrości na temat tego pieca?? :D czy wszystko jest osiągane metodą prób i błędów...a z tego co czytam co i raz jest inaczej... ładna mi automatyka... non stop kontrola i siedzenie w kotłowni...:D ale i tak mi sie ten piec podoba... odczuwam niebywały komfort teraz... żałuje że wcześniej się nie zdecydowałem...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj podlaczylem termostat pokojowy do pieca, efekt jest od razu - w domu temperatura 22' wieczorem, w dzien jeszcze cieplej. Piec dziala tylko w podtrzymaniu czyli jeden cykl na 50 min. Temperatura na kotle od razu skoczyla do gory okolo 65st.

Moje nastawy na teraz:

d-16

b-150

U-50

o-50

L-1

 

Mam jeszcze pytanie, bo zeby zrobic sobie juz calkiem dobrze :) kupilem tez sterownik pomp auraton 1111. Powiedzcie prosze jak go w tej chwili wykorzystac, czy jest sens zeby dzialal razem z termostatem. Jesli tak to jakie temperatury zadac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego ``gslaw` za wyczerpujacą odpowiedż

Zaczyna mnie juz krew zalewac z tym piecem non stom siedze w kotłowni jak jakiś czub

Chyba sie stane z powodu tego pieca alkoholikiem

Jak ktoś przyjeżdza do nas w odwiedziny to żona od razu wie gdzie mnie znaleść- kotłownia

aktualnie testuję chyba gdzieś wychodzi 25 kg ale na dworze jest +10

n55

d16

b140

U50

o60

L1

u7

J20

F20

czopuch na godz 11;00

przesłona na wentylatorze otwarta na 2cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janusz777

 

:) do góry głowa kolego, każdy z nas spędza godziny przy obserwacji pieca, ale jak go lepiej poznasz to wszystko się ustabilizuje i wrócisz do swoich ciesząc się z tego, że masz taki piecyk w kotłowni.... a na razie limit - 1 piwko przy piecu dziennie max :).

a teraz prkatyczne porady:

1. jak najszybciej zaoptrz się w termostat pokojowy, najlepiej bezprzewodowy, euroster.pl lub auraton.pl

2. przy testowaniu ustawień polecam najpierw skorzystać z kalkulatora - w celu szybkiego sprawdzenia jak dane ustawienia wpływają na zużycie węgla. Kalkulator może nie jest dokładny ale w przybliżeniu daje nam dobre dane i zaoszczędza mnustwo czasu siedzenia przy piecu.

3. wymyślone ustawienia zapodajemy na piec i obserwujemy

4. do ilości zapodanego na sterowniku węgla ustawiamy obroty dmuchawy, przesłonę na dmuchawie i czopuch. musi to tak zagrać żeby płomień był właściwy, jasny (czym jasniejszy tym lepiej, czerwony ma niską temperaturę i kopci) i w miarę masywny, na kominie nie powinno być praktycznie widać dymu. Do tego trzeba obserwować czy piec nie przewala nie spalonego węgla. Te obserwacje i regulacje wykonujemy dopiero jak piec popracuje dłuższą chwilę tzn, zrobi np. 4 - 5 cyklów podania węgla i ukaże się nam właściwy płomień pracujący. Uwaga im piec więcej jest w trybie praca tym może pojawić się wiecej spieków (szlaki) - tak jest w moim przypadku.

5. jeżeli piec daje radę przy tych ustawieniach (tzn wchodzi na temperaturę) i jesteśmy zadowoleni, ze zużycia to pozostawiamy te ustawienia i obcujemy więcej z rodziną :)

6. jeżeli bedzie coraz zimniej i potrzeby energetyczne będą wzrastać, trzeba będzie korygować nastawy, zwiekszając moc (ilość podawanego węgla)

7. należy dobrze zapoznać się budową i zasadą działania własnej instalacji CO - gdyż prawie każda jest inna i ma inną specyfikę, trochę jak z kobietami:). Nie zawsze jest tak, że to co u jednego się sprawdza sprawdzi się u nas.

8. mozna sie pobawić jeszcze w ustawianie włączania się pomp CO w zależności od temp. na piecu, jeżeli oczywiście posiadamy taka możliwość, za pomocą dodatkowego sterownika pomp CO.

pozdrawiam

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, bo zeby zrobic sobie juz calkiem dobrze :) kupilem tez sterownik pomp auraton 1111. Powiedzcie prosze jak go w tej chwili wykorzystac, czy jest sens zeby dzialal razem z termostatem. Jesli tak to jakie temperatury zadac?

 

jest sens, tylko zależy czy budowa twojej instalacji na to pozwala....

ale ty chyba masz nowy sterownik REG05..., ten sterownik ma już w sobie funkcję właczania pompy CO w zależności od temp. na kotle. W starszych sterownikach R501 takiej możliwości nie ma i trzeba kombinować z dodatkowym nizależnym sterownikiem np. własnie Auratron 1111 multi - ja tak mam.

 

W twoim przypadku wystarczy podłączyć pompy od CO ( podłogówka i kaloryfery, pompa pieca przed wymiennikiem - jeżeli taki posiadasz) do jednego kabla wychodzącego ze sterownika pieca. wystarczy zakupić gniazdo przedłużaczowe na 3 wtyki wtyczki dla każdej z pomp oraz kawałek kabla. Na kablu wychodzącym z pieca do pompy CO montujemy gniazdo przedłużaczowe, zaś do pomp montujemy kabel a z drugiej strony wtyczki, które wetkniemy do gniazda przedłużaczowego.

I gotowe.... piec teraz włącza i wyłącza wszystkie pompy wg zadanej na sterowniku temeperatury. oszczędzamy też prąd bo pompy nie pracują cały czas.

 

 

Oczywiście wszystkie te operacje wykonujemy przy całkowitym WYŁĄCZENIU PIECA Z PRĄDU, najlepiej wyciągajc wtyczkę zasilania z gniazda.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie! TAK mam też ELEKTROMETA 25 KW ! Jestem jeszcze troszkę "zielony" w kwesti pieca, troszke posledziłem Wasze zmagania i opisy na forum....Mam szybkie pytanie: Mój komin jest dość ciepły, szyber z pieca jest otwarty na maxa, wentylator na 40%, przysłona na około 2 cm. Prosze o odpowiedź i dziekuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W jaki spoób podlaczyłeś termostat pokojowy

Jak kupiłem termostat sterowny radiowo Auraton 2005 TX plus

Ma on przewód niebieski i brazowy

Który z jakim oznaczeniem podłaczamy do modułu w puszce patrzac na moduł centralnie to od strony prawej sa 2 kostki do których podłaczamy przewody tyko gdzie który

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W jaki spoób podlaczyłeś termostat pokojowy

Jak kupiłem termostat sterowny radiowo Auraton 2005 TX plus

Ma on przewód niebieski i brazowy

Który z jakim oznaczeniem podłaczamy do modułu w puszce patrzac na moduł centralnie to od strony prawej sa 2 kostki do których podłaczamy przewody tyko gdzie który

pozdrawiam

 

Witam,

 

w bazie termostatu podłączamy oba przewody w porty NO i COM. Natomiast w puszcze przy piecu podłączamy je w porty "16" i "17", jest to zresztą rozrysowane. Przewód niebieski w porcie COM i odpowiednio przy piecu styk "16"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sens, tylko zależy czy budowa twojej instalacji na to pozwala....

ale ty chyba masz nowy sterownik REG05..., ten sterownik ma już w sobie funkcję właczania pompy CO w zależności od temp. na kotle. W starszych sterownikach R501 takiej możliwości nie ma i trzeba kombinować z dodatkowym nizależnym sterownikiem np. własnie Auratron 1111 multi - ja tak mam.

 

 

Witam.

Ja tez mam sterownik R501. Jezeli termostat steruje wlaczeniem pompy CO gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie ponizej zadanej, to jak to bedzie wygladalo gdy ta pompe podlacze pod sterownik Auraton 1111multi? Termostat bedzie podawal sygnal zeby wlaczyc pompe a ona sygnalu nie odbierze bo jest podlaczona do multi1111.

Wczoraj wprowadzilem male zmiany do mojej instalacji, mianowicie oddzielilem bojler i jest teraz zasilany osobna pompa, a poniewaz zgubilem czujnik CWU ktory byl dolaczony do pieca, wlozylem do bojlera czujnik z multi1111 i za jego pomoca steruje grzaniem cieplej wody. Mam jeszcze dwie pompy, jedna za wymiennikiem ktora podaje cieplo na grzejniki i druga na powrocie ukladu otwartego, ktora w zasadzie nic nie zasila, jest tylko na niej naczynie wyrownawcze. I wlasnie te dwie pompy sa polaczone razem i wpiete do sterownika pieca w miejsce "pompa CO" i wlaczaja sie gdy termostat wysyla sygnal o nizszej temperaturze.

Pytanie - czy jest to poprawnie i jak ewentualnie to poprawic, jak zastosowac sterownik multi1111.

 

Mam jeszcze jeden problem. Kiedy w domu temperatura jest wyzsza od zadanej na termostacie i piec jest dlugo w podtrzymaniu to piec wykonuje tylko jeden cykl co np. 50 minut, i temperatura na piecu spada do 37-38 stopniu, a parametr n=56. Dlaczego tak sie dzieje, moze cos zle podlaczylem? Moim zdaniem piec powinien trzymac temperature w okolicach n56, bo jak termostat zalaczy pompe, to piec dopiero wtedy zaczyna dochodzic do temperatury i zajmuje to strasznie duzo czasu, poza tym nie moze pracowac w tak niskiej temperaturze. Co zrobic?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...