Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

janusz777,

 

wydaje mi się że wszystko działa u cibie w pożądku, tylko więcej cierpliwości :).

zielona dioda na bazie auratron przy piecu zapala się tylko i wyłącznie gdy termostat (ten w pokoju, z wyświetlaczem) stwierdzi, że trzeba zacząć grzać, ponieważ temp. w pomieszczeniu spadła poniżej zadanej. Jeżeli temp w pomieszczeniu jest ok, termostat nie włączy pieca a tym samym zielona dioda na bazie się nie zapali.

jeżeli zielona dioda na bazie się nie pali to również nie pali się dioda "termostat pokojowy" na sterowniku pieca - piec wtedy jest w podtrzymaniu, nie włączy się wtedy pompa CO.

Gdy masz podłączony termostat i nie podaje on komendy grzać (tzn zielona dioda na nim się nie pali) gdy przechodzisz z tryb STOP na AUTO, piec zawsze wykona jeden cykl podania węgla i przejdzie w stan podtrzymania, ale pompy CO nie włączy nawet na sekundę.

sterownik pieca nie ma najmniejszego wpływu na termostat pokojowy, przeciwnie to termostat rządzi piecem.

sterownik pieca nie jest w żaden sposób elektronicznie podłączony do bazy i nie steruje zapalaniem się na niej diód, zielonej ani żółtej, tym steruje tylko i wyłacznie główny termostat w pokoju.

 

możesz smiało podłączyć termostat, wszystko jest ok.

ustaw sobie na nim temp jaką chcesz mieć w pokoju, wybierz sobie program lub stwórz swój.

spokojnie i ze zrozumieniem przeczytaj instrukcję do termostatu (ja czasem czytam po 10 razy dane zdanie żeby zrozumieć o co w tym chodzi) poeksperymetuj pobaw się ustawieniami, nic nie zepsujesz, zawsze można go zresetować, choćby poprzez wyciągnięcie baterii na około 1min.

jak już się nauczysz jego obsłgi to zobaczysz jak proste jest to urądzenie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no i eksperymentuję....

jest coś dziwnego z moim zaworem, mam nadzieję , że nie z instalacją.

Wczoraj ustawiłem zawór na cyferkę 3, temp powrotu do pieca była zbliżona do temperatury zasilania, grzejniki lekko ciepłe, w nocy grzejniki zrobiły się zimne:(

-zauważyłem, że jak nie pracuje pompa cwu to całe ustawienie 4d bierze w łeb:( w nocy pompa cwu pracuje mało albo wcale i grzejniki się wychłodziły:((

- nie wiem czy to normalne, że czasami temperatura na powrocie do kotła jest wyższa niż temp zasilania

- kiedy ustawiać 4d, jak pracuje tylko pompa c.o. czy jak obydwie?

z góry dziękuje za pomoc

idę dalej eksperymentować

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy ustawiać tylko gdy pracuje pompa CO.

u mnie zawór 4d nie ma nic wspólnego z wodą wychodzącą na CWU jak i powracającą z CWU. Obsługuje tylko wodę CO.

opis rur podłączonych do zaworu 4d:

1. zasilanie cipełej wody z pieca (do zaworu)

2. wyjście na instalację CO (z zaworu)

3. powrót chłodnej wody z CO (do zaworu)

4. powrót zmieszanej wody powrotowej z CO z cipełym zasileaniem z pieca (z zaworu do pieca)

 

nie wiem jak u ciebie działa ten zawór, ale u mnie jest to bardzo delikatne urządzenie, spróbuj nie sugerować się cyferkami, kręć na oko po milimetrze - to jest naprawdę bardzo czułe.

 

pzdr

Edytowane przez gslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że masz ok ( o ile to wogóle ma jakieś znaczenie).

ewentualnie spróbujmy na to poptrzeć w ten spsób:

załóżmy, że patrzysz na zawór i widzisz cyferki na górze i tak,

1. zasilanie wodą z pieca pownno wchodzić w zawór od dołu

2. wyście z zaworu na instalację CO powinno być w prawo

3. powrót z inst CO powinien weść w zawór z góry

4. powrót wody z zaworu - rura w lewo

tak jest u mnie, dla pewności zapytaj się jeszcze jakiegoś innego speca, możlie że wystepują zawory prawe i lewe.....

ustawiać zawór jest najlepiej jak piec jest rozbujany a woda w CO też już w miare nagrzana. kręcisz w tedy zaworem i od razu widzisz jak wpływa to na temp. wody wychodzącej na CO - zakładam, że termometr mierzący temp. wody w CO za zaworem posiadasz.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw, dzięki za podpowiedzi, pomogły:))

 

u mnie:

1. zasilanie wodą z pieca wchodzi w zawór od góry

2. wyjście z zaworu na instalację CO w prawo

3. powrót z inst CO z dołu

4. powrót wody z zaworu - rura w lewo

 

termometry mam....mieć :)

aktualnie termometr mam tylko na podłogówkę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gslaw, dzięki za podpowiedzi, pomogły:))

 

u mnie:

1. zasilanie wodą z pieca wchodzi w zawór od góry

2. wyjście z zaworu na instalację CO w prawo

3. powrót z inst CO z dołu

4. powrót wody z zaworu - rura w lewo

 

termometry mam....mieć :)

aktualnie termometr mam tylko na podłogówkę

 

pozdrawiam

 

Dziekuje kolego gslaw za wskazówki dotyczace uruchomienia Termostatu Auraton 2005 txplus Rowniez dziekuje kol `jorg 1975`za pomoc:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Rafi81

 

mam zawór firmy ESBE - http://www.nokaut.pl/zawory-i-glowice-ogrzewania/zawor-vrg-141-kvs-10-rp-1-11640400.html i jest prawie otwarty na maxa.

Jak piec jest rozbujany to różnica pomiędzy temp na piecu a tym co idzie na inst. CO jest około 4st.

Ustawiaj go gdy piec jest na "obrotach", każdą zmianę jego ustawienia natychmiast widać na termometrze inst. CO - jeżeli taki masz zamontowany.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

mam pytanko,

po co stosowac termostat pokojowy jeżeli są na grzejnikach głowice termostatyczne?

i jak sie ma jedno do drugiego, tzn jak to razem może współpracować???

tak mi sie wydaje, że jak piec w podtrzymaniu spadne do np. 35'C a bedzie potrzeba podgrzania wody w boilerze to piec sporo wegla zuzyje na rozbujanie sie. A pozatym wszyscy wcześniej mówili, że najlepiel dla pieca jak pracuje w temp. powyżej 55'C.

proszę o odpowiedż, bo znowu spac nie moge przez ten piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egosc,

 

no własnie po to jest zawór 4d, zeby zawracać do pieca część ciepłej wody dzieki czemu temp. wody na kotle nie spada aż tak bardzo, jak w przypadku, gdy zimna woda z instalcji CO ( bez mieszania) zalewałaby go od razu. - murowane, że temp. spadła by pewnie na nim do poniżej 40st, a czas dochodzenia do zadanej temp trwałby bardzo długo. Do tego przy temp poniżej 45st następuje tzw. korozja niskotemperaturowa pieca, gdyż wymiennik w piecu. pomimo, że płomien się pali, przy tak niskiej temp. wody zaczyna sie pocić, a tym samym korodować - w celu zapobiegania takim sytuacjom stosuje się właśnie zawór 4d i jest to podstawowy powód jego zakładnia w instalacji. Pochodna sprawą jest możliwość, przy jego zastosowaniu, sterowania temp. wody wychodzącą na instalację CO. Im bardziej zawór otwarty tym cieplejsza woda idzie na instalację a mniej jest zawracane do pieca. Jak go otworzymy maksymalnie, to mamy sytuację tak jakby zaworu wogóle nie było. Jak go przymkniemy trochę, to na instalację idzie troche chłodniejsza woda, ale i do pieca wraca od razu sporo ciepłej, co zapobiega nagłemu jego wychłodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

u mnie żeby piec nie wychładzal się tak bardzo mam jeszcze dodatkowe niezlaeżne sterowanie pompami CO (podłogówka + kaloryfery). Mam sterownik aratoron multi1111 (choć można by zastosować prostszy i tańszy), który włącza pompy w zależności od temp wody na rurze wychodzącej z pieca. Jeżeli temp. spada za bardzo, pompy się wyłączją a piec w tym czasie podgrzewa tylko siebie a nie całą instalację. Mogłem tak zrobić bo taką możliwość, daje mi specyfika mojej instalacji hydraulicznej, a każy z nas praktycznie ma inną i nie zawsze wszystko można przekopiować na swoją. U mnie woda miesza się się nie tylko na zaworze 4d ale i w specjlanej rurze, która jest chyba patentem mojego hydraulika. Pozatym mam wpiety w uklad jeszcze piec gazowy bez wymiennika.

 

Jak dla mnie zaworu 4d w moim przypadku wogóle mogłoby nie być, o to żeby piec się nie wychładzał spkojnie może dbać sterownik pomp. W nowym Reg05 jest możliwość ustawienia temp. właczenia się pompy CO w zależności od temp wody w kotle - to już w zadadzie daje nam możliwość niezakładania zaworu 4d, jak kolwiek producent nadal go zaleca. Nawet 4st wpływają na stabilniejszą pracę pieca :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibus,

 

ma to bardzo duzy sens, choć też nie mogłem zrozumieć tego od razu - w instrukcji pieca jest to jakoś mgliście opisane :)

Ja mam u siebie termostat pokojowy oraz głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach.

Termostat akurat stoi sobie w sypilani na poddaszu i jest to w miarę najchłodniejsze pomieszczenie w moim domu, tzn najszybciej się wychładza. Zależy mi na utzrymaniu w miarę stalej temp w tym miejscu około 20,5 do 21,5st. W tym pomieszczeniu mam wszystkie głowice otwarte na maksa. W pozostałych pomieszczeniach, głowice ustawiam sobie dowlnie w zależności od potrzeb. Te pomieszczenia wychaładzaja się wolniej niż wspomniana sypialnia, więc głowice dbają tu o zachowanie właściwej temp. na eknomicznym poziomie około 21st. Bywa, że sypialnia nadal się podgrzewa a w pozostałych pokojach dzięki głowicom, kaloryfery są ledwo ciepłe - no i znowu mamy tu oszczędność:)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...