Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na eko groszek ELEKTROMET 25kw


Recommended Posts

Witam. Na forum jestem nowy, chociaż czytelnikiem jestem od roku. Też mam Elektrometa 15 kW. Dzięki forum trochę łatwiej było rozmawiać mi z tym uparciuchem, a ostatnio chyba nawet zaczyna mnie słuchać ;) Mam pytanie, czy ktoś eksperymentował z pelletem ? Jeżeli tak, to jakie były wyniki eksperymentu

Taki sam kociołek pracuje na pellecie w Rogulewie - może uda mi sie namówić klienta do oceny (ostatnio wymagał sporego czyszczenia oraz radykalnego zmniejszenia nadmuch (klapka całkiem przysłonięta)).

- trzeba tu jednak pamiętac o bolączce retortowych peleciaków - nagarze - w E15 ciężko jest wcisnąć rękę celem opukania w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam pytanie do Was wszystkich :)

Czytałem posty z ok. 10 stron wstecz i nikt nie napisał czy poleca tą firmę (przeczytanie wszystkiego zajęłoby chyba tydzień). Ciągle piszecie o ustawieniach, wymieniacie się doświadczeniami w użytkowaniu ale czy jesteście zadowoleni. Muszę za tydzień zamówić piec i zastanawiam się jeszcze nad Galmetem i Defro. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z mojego pieca.

w zasadzie wybrałem go, bo mam dwóch znajomych którzy mają ten piec i nie narzekali za mocno.

wiadomo lepszy byłby żeliwny a nie ze stali kotłowej, pozatym zasda działania u wszystkich slimakowych taka sama. Dużą różnicę może stanowić sterownik i jego możliwości -elektromet wypuszcza chyba w tej chwili piece ze sterownikami REG06....

polecam poszukać pieca ze sterownikiem PUMA - chyba są to pleszewskie kotły. Podobno sterownik posiada mnustwo ciekawych mozliwości.

co do porównania z innymi kotłami, to chyba nikt tego z nas nie wie bo mamy do czynienia tylko z elektrometem.

 

w każdym razie chyba z każdym piecem trzeba się dogadać, bo na poczatku tak różowo wcale nie jest.

sterowniki są jeszcze bardzo proste i to my musimy cały czas korygować ustawienia i dobierać je aktulanje pogody, potrzeb energetycznych budynku itd.

może wspomniana PUMA jest czymś bardziej inteligentnym...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec zakupiłem dwa lata temu i ogólnie jest dobrym wyrobem Jedno co mnie denerwuje to sterowanie pieca za pomocą termostatu pokojowego . Szczególnie przy niższych ustawieniach termostatu piec lubi się nie dogrzewać . Drugą rzeczą są ruszta które się dokupuje , są po prostu za małe szczególnie jeśli chcemy wypalać resztki drewna . Ja osobiście zespawałem sobie ruszta z resztek drutu zbrojeniowego i wkładam je w środkowe drzwi opierając je o retortę. Edytowane przez irekras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o podanie Parametrów E i ń dla utrzymania temperatury nie niższej jak 50 stopni przy jednoczesnym utrzymaniu bezpiecznego progu przegrzania i załączenia pompy CO . Jeśli dobrze pamiętam to na piec jest 3 lata gwarancji -czy zmieniając te parametry w ustawieniach serwisowych nie stracimy praw

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Drugą rzeczą są ruszta które się dokupuje , są po prostu za małe szczególnie jeśli chcemy wypalać resztki drewna . Ja osobiście zespawałem sobie ruszta z resztek drutu zbrojeniowego i wkładam je w środkowe drzwi opierając je o retortę.

 

ruszta faktycznie nie sa duze jednak daja rade

 

aby latem miec CWU palilem konkret co 2 dni i musialem z 3 razy zejsc do kotlowni

 

nie jest zle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapakowany na maksa 21.11. kolo poludnia

 

witam Piotrulex,

 

historia nasypywania węgla jest naprawdę bardzo ważna dla każdego z nas, ale zwracam się do Ciebie z prośbą o prowadzenie jej np. w excelu we własnym komputrze, a nie na forum. Od lat jesteś bywalcem na forum muratora.... więc wiesz, że służy ono wymianie cennych dla uzytkowników informacji, porad i doświadczeń.

sam rozumiesz... dostajesz e maila z powiadomieniem o nowym poście na wątku, a tu historia ładowania pieca jedenego z uzytkowników :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Piotrulex,

 

historia nasypywania węgla jest naprawdę bardzo ważna dla każdego z nas, ale zwracam się do Ciebie z prośbą o prowadzenie jej np. w excelu we własnym komputrze, a nie na forum. Od lat jesteś bywalcem na forum muratora.... więc wiesz, że służy ono wymianie cennych dla uzytkowników informacji, porad i doświadczeń.

sam rozumiesz... dostajesz e maila z powiadomieniem o nowym poście na wątku, a tu historia ładowania pieca jedenego z uzytkowników :)

 

pozdrawiam

 

Dziekuje za porade

 

Ja koledze doradze wylaczenie powiadomienia o nowej odpowiedzi :)

 

To jest dla mnie latwiejsze niz excel

 

Wiem do czego sluzy forum, wymieniam sie przeca z innymi uzytkownikami dosc istotna sprawa jaka jest zuzycie wegla. Zdaje sobie z tego sprawe, ze mozesz nie odczuwac potrzeby czytania tego no ale coz. Zerknij wobec tego czy jest opcja ignorowania postow konkretnego uzytkownika :)

 

Najlepszego

 

No i przepraszam za ten wpis, pewnie znow dostales powiadomienie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o takim wynalazku - Kocioł Retortowy Eko-Kwp Solei 25Kw, z Automatycznym Podawaniem Paliwa Do C.O. Na Eko-Groszek. Cena ok 7000 zł.

Ze specyfikacji pieca

 

"Paliwo podstawowe: węgiel kamienny sortymentu groszek energetyczny płukany 31.2 (eko-groszek). Klasa 26/050/06 sortymentu 0223/cc o nastepujących parametrach: granulacja 5-25 mm, niskie pęcznienie (węgiel nie zlepia się podczas spalania), Powierzhnia grzejna 180 m˛ - 250 m.

 

Całkiem sensowne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o takim wynalazku - Kocioł Retortowy Eko-Kwp Solei 25Kw, z Automatycznym Podawaniem Paliwa Do C.O. Na Eko-Groszek. Cena ok 7000 zł.

Ze specyfikacji pieca

 

"Paliwo podstawowe: węgiel kamienny sortymentu groszek energetyczny płukany 31.2 (eko-groszek). Klasa 26/050/06 sortymentu 0223/cc o nastepujących parametrach: granulacja 5-25 mm, niskie pęcznienie (węgiel nie zlepia się podczas spalania), Powierzhnia grzejna 180 m˛ - 250 m.

 

Całkiem sensowne rozwiązanie.

 

Może się wydawać dziwne,ale takiego paliwa w Polsce poza kopalnią w Piekarach już nie ma...Węgiel z Chwałowic już nawet stracił certyfikat EKO i sprzedawany jest jako zwykły groszek i jest praktycznie nie do opanowania w zwykłej retorcie 1-go rodzaju. Chodzi głownie o pęcznienie.

Aktualnie zastanawiałbym się raczej nad piecem z podajnikiem tłokowym, znajomy ma 2 lata już i chodzi rewelacyjnie - spali praktycznie wszystko.

Nie wiem jak sobie radzicie, ale ja palę na węglu z Kazachstanu - spala się jak ekogroszek sprzed 5 lat, tylko ponoć na różny można trafić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zainstalowany w swoim domu (nowo wybudowany - oddany lipiec 2010) piec Elektromet KWP-25 ze sterownikiem Reg 05 v1.2. Dom ma powierzchnie ok 150m2, z tym, ze ok 30m2 jest znacznie podwyzszone - mozna przyjac, ze kubatura odpowiada standardowemu budynkowi o powierzchni 180m2. Dom jest ocieplony styropianem 12cm, kryty dachowka ceramincza (sufity regips - ocieplone welna mineralna), instalacja zawiera 8 grzejnikow stalowych (na 7 zalozone sa termostaty (ustawione na 22 stopnie)- lazienkowa drabinka jest bez termostatu). Oprocz tego sa 3 obiegi ogrzewania podlogowego. Zainstalowany zostal mieszajacy zawor czterodrozny (ustawiony na 50% - nie mam na nim oznaczen takich jak w innych postach w tym watku), do sterowania przeplywem zastosowane zostaly 2 pompki (na CWU i CO). Podlogowka podpieta zostala na koncu rozdzielni grzejnikowej w sposob jak ponizej:

 

--------D---------------IN

| | | ................| | | | |

P1-P3 ........G1...G8

 

gdzie D -termostat Danfoss z pomiarem temperatury na powrocie z podlogowek, P1-P3 - podlogowki, G1-G8 - grzejniki, IN - wejscie

 

Przedstawilem opis instalacji, zeby moc przedstawic problem z jakim sie borykam. Na piecu staram sie ustawiac temperature 60 stopni (na CWU 50), pale dobrym groszkiem - suchy Bobrek Pieklorz (>26MJ). Nadmuch mam ustawiony na 30%, przymkniety wentylator na maxa, bo gdy otwieram ogien pali sie jak palnik, wyjscie na komin - bez przymkniecia. Niestety spalanie przebiega w sposob, ktorego kompletnie nie potrafie skontrolowac. Wg instrukcji i informacji podanej przez instalatora powinienem regulowac dawke za pomoca 2 parametrow (innych nie ruszylem) - w trybie serwisowym czas cyklu pracy, oraz w ustawieniach uzytkownika - dawka. Rozumiem jaka jest korelacja pomiedzy dawka a czasem cyklu. Pomimo wyprobowania dawek z zakresu 10-20 oraz czasow cyklu z zakresu 80-240 w bardzo roznych kombinacjach piec nie dopala znacznej czesci groszku. Po 2 dniach spalania pojemnik na popiol zapelnia sie niedoplaonym groszkiem prawie do wysokosci retorty (z tylu, bo z przodu lezy ladny popiol). Gdy pogdladalem jak wyglada praca pieca, to da sie zauwazyc, ze :

- piec np. wykonuje kolejny cykl pracy, mimo, ze osiagnal docelowa temperature

- widoczne sa spychane z retorty rozzarzone wegielki przez nowo podawane paliwo

- temperatura CO potrafi sie wahac pomiedzy wartosciami 54-67 stopni.

- przy dzisiejszych temperaturach noc ok. 5 / dzien ok. 10stopni, zasobnik wystarcza na ok 6 dni.

 

Prosze o pomoc we wskazaniu miejsca, gdzie popelniam blad - czytajac posty w tym watku mam wrazenie, ze 50% mocy idzie w kosmos a nie na ogrzanie domu ...

Edytowane przez meow_fiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ogłoszenie , że nie będę miał wody przez 12 godz. w wodociągu

Mój elektromet obsługuje CO obieg otwarty i CWU bojler 150 l

Czy w związku z przerwą z dopływem wody muszę wyłączyć piec czy tylko ustawić na piecu podgrzewanie wody w bojlerze na 0 . ? :)

Bojler stojący od góry odbiór ciepłej wody, więc może nic nie muszę robić ?

Edytowane przez rradek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam,że rok temu ustosunkowywaliśmy się do tego filmu z YT http://www.youtube.com/watch?v=4khgdMS82CA , ale pamiętam że generalnie panowała opinia,że ten użytkownik nie do końca trafił z ustawieniami w nasze "gusta".

Tak z ciekawości postanowiłem zmniejszyć siłę nadmuchu wentylatora z u20 na u 5 , przy d12 i fatycznie temp. na piecu zaczęłą mocno iść do góry.

Może to przypadek, bo obserwacja nie była długotrwała i może to czysty przypadek...

Mam elektrometa 25kw i REG 501 i pamiętam że zeszłej zimy jechałem na ustawieniach gslawa i trochę na radzesobiesama, generalnie przy sporych mrozach d było 25, a went. u niejednokrotnie 40-50 i zastanawiam się, czy przez to nie puszczałem całej pary w komin, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki mam elektrometa 25 kW od pół roku (latem było ok-chyba) , od pazdziernika mam z nim problem

najpierw co posiadam:

- dom kubatura 200m2 (piętrowy ocieplony), sterownik pokojowy, termostaty na kaloryferach , sterownik 4-drożny na piecu, eko-groszek 28

od miesiąca zasobnik (140-160kg) wystarcza na ok 5 dni

nastawy obecne:

n=58

d=10

b=120

o=40

L=1

U=38

c=38

Przy nastawach fabrycznych poniżej piec wygasał

n=55

d=20

b=200

o=40

L=1

U=38

c=38

nadmieniam,że piec bardzo kopci przy otwartych drzwiczkach i dużo sadzy na ścianch

Jeśli ktoś może to niech podpowie jak go ustawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...